Помощ - претоварване на графични карти

Помощ за начинаещите в биткойн и миньорската дейност

Модератор: Moderators

Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот Mateev » 09 Апр 2018, 20:38

Отварям тази тема с надеждата експертите във форума малко да помогнат. За какво става въпрос:

За втори път вече ми се случва софтуер за копане да претовари графичните карти и да ги накара да консумират мощност, много повече отколкото е упоменато в техните параметри. Възможно ли е това и ако да, защо се случва? Къде греша?

Първия път ми ми изгоря едно 560W захранване, като буквално гръмна (имаше и пушек). Рига беше тестов и на него имаше само 2 бр. Radeon RX 570, едната от които дори не беше модната. Тези две карти взети заедно не би трябвало да консумират повече от 260-270W. Заедно с компютъра не би трябвало да се консумира повече от 320-330W. Да, ама 560 W захранване гръмна около 1-2 минути след като пуснах копачката. Обвиних захранването, че е скапано, и забравих за случая.

Днес обаче ми се случи за втори път. Става въпрос за риг с 8 бр. Radeon RX 560. По параметри тези карти би трябвало да консумират 60-80W. До момента този риг копаеше Монеро и не съм го виждал да консумира повече от 550-560W (има монтиран ватметър). Тоест средно по 65W на карта + компютъра. Днес реших да го прехвърля да копае в NiceHash и оооо ужас - вентилаторите веднага завиха с големи обороти и мощноста се вдигна на 930-940W. Това е малко над възможностите на импулсното и ако се бях забавил, сигурно и то щеше да гръмне. При това забележете - Afterburner-а не беше стартиран, иначе не ми се мисли какво щеше да стане, ако бях активирал и Overclock-а.

И в двата случая ползвах софтуера на NiceHash. И в двата случая той избра да пусне копачката DaggerDecred (Ethereum + Decred). Възможно ли е тази копачка да накара картите да се претоварват с 50-60% над максимално възможната си мощност, и това да го прави дори и тогава, когатo не е включен OverClock-a на AfterBurner-а?

Или може би има нещо, което аз не го знам. Ще ви помоля ако някой има опит в тази насока, да помогне със съвет. Най-ми е лесно да сложа още едно захранване, но колко би издържала една карта, ако я претоварвам по мощност с 50-60% над написаното в нейните параметри. При това забележете - претоварва се дори I когато не е Overclock-ната.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот guBaHe » 09 Апр 2018, 21:35

Не те знам какви нерви имаш, че да се занимаваш с копачката на NiceHash. Прегледай конф. файлове за всеки миньор и алгоритъм - бяха някакви в JSON формат и виж там дали пише каквото трябва. Общо взето програмата им си прави тестове на алгоритмите с някакви си настройки, които в никакъв случай не са оптималните, нито пък миньорите са нови версии.

При различните алгоритми разхода на електричество е различен. CryptoNite (поне при мен) е с около 15% по-нисък разход от DaggerHashimoto. Ethereum + Decred иска може би 20-25% отгоре ток.
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот stylius » 09 Апр 2018, 22:11

Mateev написа:И в двата случая той избра да пусне копачката DaggerDecred (Ethereum + Decred). Възможно ли е тази копачка да накара картите да се претоварват с 50-60% над максимално възможната си мощност, и това да го прави дори и тогава, когатo не е включен OverClock-a на AfterBurner-а?


Не само е възможно, но най-вероятно това е проблема. На един приятел така му се стопиха кабели на захранването. Т.нар Dual Mining качва супер много консумацията на ток. На NiceHash не им пука какво се случва с твоя хардуер или със сметката ти за ток, те включват винаги режима на копане, който би изкарал най-много пари.

Ако ще се ползва Nicehash, може би е добра идея да се забрани DaggerDecred алгоритъма. Така ако ще се копае Ethereum, ще се копае само това, а не Ethereum + Decred. Само Ethereum щади много повече и хардуера и сметката за ток.
stylius
 
Мнения: 202
Регистриран на: 08 Юни 2017, 19:52

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот nork » 09 Апр 2018, 22:21

Mateev написа:Отварям тази тема с надеждата ...................
При това забележете - претоварва се дори I когато не е Overclock-ната.


Матеев, ти сериозно ли? Тук или се базикаш здраво или наистина имаш мнооооого голям проблем :(

Сега да не ме нападнеш, че само плюя и казвам " Аве ти как не го знаеш това, аз съм по добър от теб" зачети червеният текст ;)

Прочети първо изискванията на производителя, пример - PSU Recommendation 450 W и това е за една карта!
После НЕ Е Овърклокната - точно по тази причина стопява захранването като консумира повече от 560W, a ти си сложил 2 карти :naughty:

Или правиш клок на картите или бухаш големи захранвания - избора е твой.
Аватар
nork
 
Мнения: 85
Регистриран на: 28 Май 2017, 11:42

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот danisapfirov » 10 Апр 2018, 07:44

Моите 2 ст.

Май темата по-добре да е озаглавена Помощ - претоварване на захранването, а не на графичните карти.
Работата мисля е ясна, нужно е по-мощно захранване.
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот Mateev » 10 Апр 2018, 09:03

danisapfirov написа:.....
Май темата по-добре да е озаглавена Помощ - претоварване на захранването, а не на графичните карти.
Работата мисля е ясна, нужно е по-мощно захранване.


Ако наистина считате, че картите биха издържали дълго време да работят при такива мощности, то тогава наистина няма проблем. Просто ще сложа второ захранване и ще прехвърля част от картите на него. Във връка с това ще помоля хората от форума тука в тази тема да публикуват малко информация за техните ригове от типа:
1. Модел на графичната карта
2. Брой карти в рига
3. Какъв OverClock се използва за процесора на картата и за нейната памет. Какъв модел е тази памет.
3. Алгоритъм, с който се копае
4. Обща консумирана мощност на целия риг и/или хардуер

Тази информация ще помогне на мене и на другите начинаещи във форума да не се шашкат излишно, и да могат предварително да си планират какви захранвания да слагат по риговете си.

Във връзка с това дори съм започнал един мой си проект да събера на едно място цялата налична информация за различните видове хардуери, и на базата на нея автоматично да се смята ефективноста им на копане. Става въпрос за файл на Excel, в който да систематизирам всичко за хардуерите, което се намери в интернет и което ми го кажат хората от форума. Ще го оформя като калкулатор на различни следствени параметри, като част от актуалната информация за цени например ще се тегли автоматично от интернет посредством WEB QUERY-та. Крайната цел е всяка сутрин да отделям само по 1 минута време и с един поглед да виждам дали моя си личен хардуер копае с верните алгоритми към верния койн. Другата цел е като видя какви карти/ASIC-и се продават и по какви цени, за секунда да разбера дали те са изгодни за покупка или не.

Когато калкулатора придобие малко по-завършен вид, ще отворя нова тема и ще го публикувам за обсъждане и доразвитие. Засега ще ви бъда много благодарен ако ми дадете малко повече информация за вашите лични хардуери, за да я включа в калкулатора.

Имайки цялата първична информация, събрана на едно място, вече лесно ще можем да направим формули за изчисляване на ефективност от копане, брой дни за изплащане на хардуера и всичко останало, което ни интересува около копането като бизнес. Надявам се да ми помогнете в рзвитието на този проект, защото ползата от него ще е за всички потребители на форума.

Към момента съм събрал около 600 реда с информация за над 100 различни графични карти. Все още не съм въвел информацията от WhatsToMine и от NiceHash. Когато я въведа и нея, ще станат поне 1500-2000 реда. Разчитам и хората от форума да добавят поне още 500-600 реда. Става въпрос не само за графични карти, но и за всякакъв друг хардуер (ASIC-и, процесори и т.н.).
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот danisapfirov » 10 Апр 2018, 10:11

1. Модел на графичната карта - SAPPHIRE_NITRO+_RADEON_RX580_8G_GDDR5_DUAL_SKU#11265-01-20G
2. Брой карти в рига - 6
3. Какъв OverClock се използва за процесора на картата и за нейната памет. Какъв модел е тази памет - Core clock 1250 Mhz, Memory Clock 2200, Hynix BIOS Moded MSI AfterBurner
3. Алгоритъм, с който се копае - Ethash
4. Обща консумирана мощност на целия риг и/или хардуер - 960 W (реф. име - 12Crocodile)

Още няколко позиции в таблицата:
Име на рига, миньор и версия, команден ред за настройките, pool и адрес за проверка на мощността на добив, от къде е BIOS-a, версия на драйверите, ОС, забележки

Прилагам прикачен и мой файл, където си водя история на експлоатацията по ригове. Ако има нещо полезно може да го взаимствате.

Една така събрана информация би била неоценима помощ за всеки миньор. Поздравления за инициативата.
Прикачени файлове
12CrocodileSettings.xls
(19.5 KiB) 279 пъти
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот Mateev » 10 Апр 2018, 11:48

Благодаря за информацията. Ще я включа във файла с твоето име (има колонка за източника на информацията). До довечера ще се опитам да доизчистя някои проблеми и да публикувам първата версия на файла. Има обаче два проблема:

1. С какъв алгоритъм да напиша, че се копае Ethereum-а. Според повечето хора в интернет това е Ethash или директно Ethereum. Според NiceHash обаче този алгоритъм е DaggerHasimoto. Кое е по-правилното и как да го направя във файла? Това е важно, защото по името на алгоритъма автоматично ще тегля от NiceHash текущата пазарна цена за копане, и ще я използвам в по-нататъшните сметки.

2. Оказва се, че моя файл ще работи коректно само с Microsoft Excel 2016. Това е заради използваните WEB Query-та, които не искат да работят коректно с по-старите версии на Excel-а. Така че ако искате да се възползвате от тази могъща функционалност и автоматично да си теглите от интернет всякакви данни за криптовалутите, ще се наложи да си ъпгрейденете Microsoft Office до версия 2016.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот svetli76 » 10 Апр 2018, 12:02

Mateev: е що реши да копает dager и то в nicehash,точно когато xmr се копае по добре от ethereum.За AMD ползвай claymore,и управляваш или с bat файла (-cvddc,-mvddc,-cclock,-mclock) или афтърбърнъра.Моите ригове са 6xRX470 и са под 800W.Направи си в startup бат файлове за всичко,за миньора,за афтърбърнъра,за wattool,зависи какво ползваш.Защото понякога афтърбърнъра не тръгва в началото и като са с дефолтни настройки картите смучат яко,независимо дали са RX460,560,470,580 и т.н..Не смучат само ако си ги орязал в биоса още
svetli76
 
Мнения: 148
Регистриран на: 18 Авг 2017, 09:52

Re: Помощ - претоварване на графични карти

Мнениеот konqueror » 10 Апр 2018, 12:06

Mateev, защо не използваш Google sheets?
Аватар
konqueror
 
Мнения: 57
Регистриран на: 30 Дек 2016, 11:18

Следваща

Назад към За Начинаещи

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Sando_83, Spenchoni, viniamin