Първи риг и въпроси около него!

Помощ за начинаещите в биткойн и миньорската дейност

Модератор: Moderators

Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот Yavor » 06 Мар 2018, 20:03

Здравейте на всички бих искал първо да каже че съм доста невеж относно копането и съответно неговите компоненти. Чета вашият форум и гледам разни туториали из тубата може би вече месец но все не мога да намеря точна информация или поне достатъчна ясна за мен. По долу ще напиша имената на компонентите и следните въпроси.
Рамката няма смисъл да я описвам тъй като имам желание да си сглобя сам както рамката така и самия риг.
Захранване - Евга голд - 1000в
Дъно - Gigabyte GA-Z270P-D3
Карти - Sapphire Nitro+ RX 580 8GB... 6 - броя
Кабелите не ги описвам тъй като мисля че е излишно, процесора ще е възможно най евтиният а рам паметта ще бъде 2 по 4г
Въпросите ми са следните
1. По горе споменатите карти който мисля да закупя са 256 битови, но така и не видях точния хаш на картата, толкова много места прегледах и вариациите бяха от 26 до 32 същото важи и за мощността на картата от 90 вата до 190, ако може да ми кажете малко по точна информация за хаша и ватовете и също бях гледал в една тема че пишеше и докога различните видове карти ще могат да копат съответното крипто, ако може за сайте че се убих да го търся и нищо.
2. Как се " клоаква" или инсталиране на драйверите на картите, съжалявам за невежеството но никога не ми се налагало да поставям каквито и да било флашки,ссд карти към видео картата която ми е за настолният компютър
3. Има ли значение басейна в които ще си пусна копачката, относно намаляване на хаш на картите и логично по малко добив
4. Поръчвал ли е някой от алибаба-то
Благодаря много за отделеното време по идиотските въпроси, надявам се не съм ви напрегнал с тъпотия :D
Yavor
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Фев 2018, 17:51

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот Mateev » 06 Мар 2018, 20:14

Yavor написа:.....
Кабелите не ги описвам тъй като мисля че е излишно,.....


Точно кабелите могат да ти изиграят най-лошата шега. Ако случайно не знаеш, има различни стандарти и различни кабели, които безпроблемно влизат в едни и същи дупки на захранването/картите. Вчера гръмнах едно SSD, преди да се усетя и да проверя на кои пера какви напрежения излизат. Щях да гръмна и картите, но имах късмет, че защитата на захранването се задейства.

Тъй като твоите карти са с по 8 дупки за мощното захранване, трябва да знаеш, че при 8-те дупки има 2 стандарта. По единия едната четворка е маса, а другата четворка е +12V, а по другия стандарт +12V са само 3 от дупките, а останалите 5 са маса. Сам се досещаш какво става, ако объркаш кабелите и/или техните удължители/разклонители.

Същото важи и за изходите на захранването, които са с 6 отвора. При тях има поне 3 различни стандарта. При някои се подава само маса и +12V на различни пера, а при други се подават и +3.3 както и +5V. Та точно с такъв кабел, но от друго захранване, гръмнах едно SSD - буквално си беше истински гръм, дори и имаше малко пушек. Щеше да гръмне и захранването, но добре че беше от скъпите със защита (чу се как прещрака и се самоизключи).

Така че внимавай и не се предоверявай. Въоръжи се с волтметър и премери на кои пера какво напрежение излиза.
Последна промяна Mateev на 08 Мар 2018, 12:14, променена общо 2 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот stylius » 06 Мар 2018, 20:16

Здравей,
Не си написал какво ще се копае, но предвид картите и хешрейта, предполагам че Етереум. Ако е друго, поясни.

1. Няма такова нещо като точен хешрейт. 26-32 се постига само след промяна в биоса и обърклок на паметта на картата, а ~100W консумация се постига след ъндърклок (намаляване на честотата) на ядрото (Core). Проблема е в т.нар. силициева лотария, при която не всички карти са равни. Накои се клокват по-добре, други по-зле. Аз лично не вярвам 8GB Sapphire да прави само 26MH/s, по-скоро очаквай около 30, но наистина ще варира между картите, дори да са от една партида.
2. Най-лесно става с MSI AfterBurner програмата, там ще имаш слайдери за Core Clock и Memory Clock. Core Clock се сваля на около 1100MHz, а Memory Clock-а се качва на колкото се може повече, без да забива.
3. Принципно не би трябвало да има значение басейна, но фактите сочат, че някои басейни си имат проблеми. Ползвай Nanopool, сравнително малко проблеми и добива е на ниво.
4. Там внимавай, това не е AliExpress, където имаш защита от измами. Това си е битак, като най-често искат плащане с western union, а това са си изпитани схеми за измама. Може и да уцелиш добър продавач и да си получиш стоката, ама гаранция нанайси.
stylius
 
Мнения: 202
Регистриран на: 08 Юни 2017, 19:52

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот nork » 06 Мар 2018, 20:26

Yavor написа: 2. Как се " клоаква" или инсталиране на драйверите на картите, съжалявам за невежеството но никога не ми се налагало да поставям каквито и да било флашки,ссд карти към видео картата която ми е за настолният компютър


Ето ти едно доста добро и работещо описание стъпка по стъпка кое как - https://mining.help/
Разбира се има ъпдейти на програмите - Клеймор, драйвери и т.н.

Успех :)
Аватар
nork
 
Мнения: 85
Регистриран на: 28 Май 2017, 11:42

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот Yavor » 06 Мар 2018, 20:46

Благодаря изключително много за светкавичните отговори, за момента ще търся по нормален пазар за видео карти и ще изключа алибаба-то като вариант.
Мерси и за сайтче-то за информацията, доста ще ми е от полза за напред :)
Ще почета още малко и чак тогава ще се впусна в правенето на риг ще вида и цените как ще се развият, нямам си и идея какви са цените в България но тук в Англия карта под 400 паунда почти няма.
Благодаря ви още веднъж за бързите отговори :)
Yavor
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Фев 2018, 17:51

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот marincho » 06 Мар 2018, 23:46

Ако ще купуваш 580-ки по над 400 паунда, по добре вземи 3 1080TI за същите пари - https://www.scan.co.uk/products/palit-n ... s-card?v=c
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот laik2 » 07 Мар 2018, 00:06

nork написа:
Yavor написа: 2. Как се " клоаква" или инсталиране на драйверите на картите, съжалявам за невежеството но никога не ми се налагало да поставям каквито и да било флашки,ссд карти към видео картата която ми е за настолният компютър


Ето ти едно доста добро и работещо описание стъпка по стъпка кое как - https://mining.help/
Разбира се има ъпдейти на програмите - Клеймор, драйвери и т.н.

Успех :)

Why Windows instead of Linux?
Ей за тая част някой не си е написал домашното :)
Пресен пример. Карти работили месеци без проблеми под линукс се пускат на уиндоус и почва да бие сини екрани. Иди разбери какъв е проблема...при всяко малко нещо бозата бие син екран и нямаш шанс да разбереш защо.
За да рестартираш забил риг под уиндоус е нужно да си купиш флашка или да си напишеш сам програмка, която да ресетва или да ползваш скъпите watchdog решения. За да влезеш да настройваш отдалечено трябва или да изръсиш една камара пари на Тиймвюър или да имаш железни нерви, или да пушиш по цигара на всеки 5мин(увеличавайки риска от рак на белите дробове). Както е казал поетът - За всеки влак си има пътници и всяка жаба да си знае гьола.
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот Yavor » 07 Мар 2018, 00:25

laik2 написа:
nork написа:
Yavor написа: 2. Как се " клоаква" или инсталиране на драйверите на картите, съжалявам за невежеството но никога не ми се налагало да поставям каквито и да било флашки,ссд карти към видео картата която ми е за настолният компютър


Ето ти едно доста добро и работещо описание стъпка по стъпка кое как - https://mining.help/
Разбира се има ъпдейти на програмите - Клеймор, драйвери и т.н.

Успех :)

Why Windows instead of Linux?
Ей за тая част някой не си е написал домашното :)
Пресен пример. Карти работили месеци без проблеми под линукс се пускат на уиндоус и почва да бие сини екрани. Иди разбери какъв е проблема...при всяко малко нещо бозата бие син екран и нямаш шанс да разбереш защо.
За да рестартираш забил риг под уиндоус е нужно да си купиш флашка или да си напишеш сам програмка, която да ресетва или да ползваш скъпите watchdog решения. За да влезеш да настройваш отдалечено трябва или да изръсиш една камара пари на Тиймвюър или да имаш железни нерви, или да пушиш по цигара на всеки 5мин(увеличавайки риска от рак на белите дробове). Както е казал поетът - За всеки влак си има пътници и всяка жаба да си знае гьола.

По добре е да ползвам линукс, така ли ? Почти всеки туториал които съм гледал в тубата е на десятка или седмица ? Много ли са проблемите под Windows или директно да си го правя на линукс. И също така кое трябва да им гледам на картите за да знам дали е добра за копане, става въпрос за етер най вече
Yavor
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Фев 2018, 17:51

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот nork » 07 Мар 2018, 09:20

laik2 написа:Why Windows instead of Linux?
Ей за тая част някой не си е написал домашното :)
Пресен пример. Карти работили месеци без проблеми под линукс се пускат на уиндоус и почва да бие сини екрани. Иди разбери какъв е проблема...при всяко малко нещо бозата бие син екран и нямаш шанс да разбереш защо.
За да рестартираш забил риг под уиндоус е нужно да си купиш флашка или да си напишеш сам програмка, която да ресетва или да ползваш скъпите watchdog решения. За да влезеш да настройваш отдалечено трябва или да изръсиш една камара пари на Тиймвюър или да имаш железни нерви, или да пушиш по цигара на всеки 5мин(увеличавайки риска от рак на белите дробове). Както е казал поетът - За всеки влак си има пътници и всяка жаба да си знае гьола.


Добро утро,
laik2 тук не си прав - човека пита за лесен начин и уточнява, че не се е занимавал с флашване на биоси и т.н. Не споря коя ОС е по добра и стабилна за работа на риг. Ако има подобно описание за линукс с удоволствие бих го разгледал. Всичко се научава с времето, но без да го "пипнеш" сам е трудно да си го представиш. Автора, ако има нужните познания за линукс да си действа и сравнява коя ОС повече му допада. Тиймвюер си е абсолютно безплатен когато се ползва на 1-2 компютъра и е супер опция за начало. Накачулиш ли го на 10 машини тогава си плащаш като поп :D
Аватар
nork
 
Мнения: 85
Регистриран на: 28 Май 2017, 11:42

Re: Първи риг и въпроси около него!

Мнениеот laik2 » 07 Мар 2018, 15:41

nork написа:
laik2 написа:Why Windows instead of Linux?
Ей за тая част някой не си е написал домашното :)
Пресен пример. Карти работили месеци без проблеми под линукс се пускат на уиндоус и почва да бие сини екрани. Иди разбери какъв е проблема...при всяко малко нещо бозата бие син екран и нямаш шанс да разбереш защо.
За да рестартираш забил риг под уиндоус е нужно да си купиш флашка или да си напишеш сам програмка, която да ресетва или да ползваш скъпите watchdog решения. За да влезеш да настройваш отдалечено трябва или да изръсиш една камара пари на Тиймвюър или да имаш железни нерви, или да пушиш по цигара на всеки 5мин(увеличавайки риска от рак на белите дробове). Както е казал поетът - За всеки влак си има пътници и всяка жаба да си знае гьола.


Добро утро,
laik2 тук не си прав - човека пита за лесен начин и уточнява, че не се е занимавал с флашване на биоси и т.н. Не споря коя ОС е по добра и стабилна за работа на риг. Ако има подобно описание за линукс с удоволствие бих го разгледал. Всичко се научава с времето, но без да го "пипнеш" сам е трудно да си го представиш. Автора, ако има нужните познания за линукс да си действа и сравнява коя ОС повече му допада. Тиймвюер си е абсолютно безплатен когато се ползва на 1-2 компютъра и е супер опция за начало. Накачулиш ли го на 10 машини тогава си плащаш като поп :D

Конкретизирах относно обясненията на пича, който е писал статията "Why windows instead of Linux", не споря, че за новаци уиндоус е по-лесен, но да плюеш по нещо, от което хал-хабер си нямаш си е тъпотия и то класна.
Относно тиймвюър-а...на 1 пц го имам и пак ми иска регистрация, представа защо - никаква.
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Следваща

Назад към За Начинаещи

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, filchef, Google [Bot], ionicle, Kartoff, UserX1XO, viniamin

cron