Има ли бъдеще в POW?

Помощ за начинаещите в биткойн и миньорската дейност

Модератор: Moderators

Има ли бъдеще в POW?

Мнениеот hd7 » 03 Мар 2018, 01:26

Здравейте,

Както може да видите съм нов в този форум, а и не мисля да Ви занимавам много много преди да съм изчел бая литература по въпроса. Интересувам се от известно време (от скоро) за криптовалутите. Дори съм вложил малка сума пари в няколко от тях, но... въпросът на темата е друг. Ако съм го задал не особено коректно моля да ме извините. Въпросът е - наистина има ли бъдеще в proof of work, т.е. директно да го кажа - има ли бъдеще в копането?
Този въпрос го задавам с цел. С приятели обмисляме да вложим пари, за да направим първия ни риг, обаче чета разни истории как от POW щяло да се преминава към POS и как валутите базирани на копането щяли да замрат лека полека... доста демотивиращо си действа. Чета разбира се и за смесени системи между POW и POS, както и за други варианти, но като цяло общото, което ми се набива е, че в крайна сметка това с копането е затихващ процес.
Според Вас, има ли смисъл да се влагат пари в нов риг или сме много закъсняли?

Благодаря предварително и се извинявам, ако звуча твърде "lame"!
hd7
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Мар 2018, 01:10

Re: Има ли бъдеще в POW?

Мнениеот Mateev » 03 Мар 2018, 07:30

Аз ще ти дам моето си мнение, но то може и да се различава от мнението на болшинството хора във форума. Когато човек взема решение за нова инвестиция в криптопазарите, обикновено си задава няколко въпроса, отговорът на които се крие в бъдещето. Следователно към днешна дата трябва да се направи прогноза, и ако познаеш - ще спечелиш. Ако не познаеш - ще загубиш. Ето ги и въпросите, и моите отговори-прогнози на тях:

Имат ли бъдеще криптовалутите (електронните пари)?
Да, бъдещето на световните финанси е в криптовалутите. Под една или друга форма те рано или късно ще изместят разплащанията с фиатни пари.

Има ли бъдеще копането на криптовалути?
Да, копане под някаква форма винаги ще има, защото това е единственият начин лесно и бързо да се набират нови ентусиасти и поддръжници на всяка една нова криптовалута.

Има ли бъдеще копането с ASIC-и?
По-скоро не, защото основната мечта на повечето миньори е децентрализацията, а тя изключва факта малко на брой хора да владеят огромни мощности за копане.

Има ли бъдеще копането с процесори и/или видеокарти?
Също по-скоро няма бъдеще, защото тука отново е възможна появата на децентрализация (малко хора владеят огромни мощности), но процеса на загиване на видеокартите ще е много по-бавен и много по-труден от този на ASIC-ите. Ще отнеме много години, така че към днешна дата инвстицията във видеокарти може и да се окаже печеливша.

В опитите си да гарантират децентрализация, разработчиците на криптовалути търсят всякакви методи на копане, различни от това да се копае с някаква процесорна мощ. Например копане с RAM памет, копане с дисково пространство или пък фиктивно копане с GSM-и (копае се с процесорната мощ, но тя не се използва за истинско копане, а само се декларира като такава).

В бъдеще може да се очаква копането да бъде измислено по 1000 различни начина, всеки от които да дава едно или друго преимущество на една или друга група от хора. Няма обаче как да се избегне преимуществото на богатите, защото каквото и да се измисли като начин на копане, богатите винаги ще могат да го имат в по-големи количества от бедните. Може би само ако се измисли копане с ЕГН или пък с пръстов отпечатък или нещо подобно - тогава и само тогава вече ще се появят социални криптовалути за бедните.

Към днешна дата повечето нови криптоентусиасти навлизат в тази сложна материя с една единствена цел - БЪРЗО ЗАБОГАТЯВАНЕ. На пръв поглед изглежда, че криптовалутите могат да го дадат този шанс. В действителност обаче при тях е същото, както и при много други бизнеси - забогатяват единици за сметка на болшинството, което тъпче в калта поради наслоените в съзнанието му хиляди самозаблуди. Разликите в мисленето правят хората бедни и богати, а не навлизането в един или друг потенциално печеливш бизнес. Който е със сбъркано мислене, ще се провали във всеки един бизнес.

Та в този ред на мисли въпросът ти е зададен некоректно. Не е важно може ли да се печели с ригове с видеокарти, а дали ти ще успееш да спечелиш от това. Защото верния отговор е, че да, някои хора ще спечелят от бизнеса с ригове, дори някои от тях ще забогатеят много, но повечето от тях ще загубят. И тука вече навлизаме в математиката на живота и бизнеса, но това вече е друга тема, която малко хора я разбират истински.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Има ли бъдеще в POW?

Мнениеот Metamorph » 03 Мар 2018, 10:29

hd7 написа:...обаче чета разни истории как от POW щяло да се преминава към POS и как валутите базирани на копането щяли да замрат лека полека... доста демотивиращо си действа.

Още 1997 година (може и да бъркам годината) казаха, че всички автомобили щели да бъдат със катализатори. Още чакам да го видя това.
Преди време един познат ме убеждаваше, че до няколко години нямало да има настолни компютри, всичко щяло да бъде лаптопи.
Още чакам да го видя това.
Да спре да се копае...?
Един път вече уж спря... ама като почна след време... не ми се мисли какви пропуснати ползи имаше за някои хора,дето им се наложи да купуват картите ,които бяха продали :) Добре, че не се депресират лесно.
Ще почакам да видя кога ще е това спиране на копането.
От сега се виждам как след 5 години отговарям на някой друг с думите : "преди време в един форум, един човек се беше разтревожил дали нямало да спре копането. Още го чакам да спре :)"

Mateev написа:Например копане с RAM памет, копане с дисково пространство или пък фиктивно копане с GSM-и

Ние в нашата фирма копаем с монитори :) :) :)
Metamorph
 
Мнения: 395
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Има ли бъдеще в POW?

Мнениеот dob » 03 Мар 2018, 10:36

Здравейте,

Хубава тема!

Матеев, много верни разсъждения, особено за народопсихологията, но и много неясни или даже съмнителни - особено за криптовалутата или блокчейн технологията, ето какво имам предвид:

- смисълът на криптовалутите, не е в самия добив, копане, а в това да станат използваеми платежни или спестовни средства и тяхното предимство пред традиционните е:
1. не чакаш банката да отвори, момичето на гишето да си оправи грима и т.н., за да си изтеглиш, внесеш или преведеш /твоите, не нейните/ пари! /много от тези неща са избегнати вече с онлайн банкиране и кредитни карти!/
2. не чакаш решението на правителството или главния гуверньор да определят, според националния статистически институт, каква е инфлацията и с колко ще обеднееш, та да решиш да си запазиш имуществото, чрез вложения в злато, недвижимости и др. И ...не чакаш Тръмп да каже поредната глупост курса на долара да падне и да бягаш към еврото, пак заради запазване на парите си.
3. при крипто-парите идеята е, че 1 койн си е един койн и тук и в Бангладеш и в САЩ, по този начин се отнема голяма част от силата на големите да налагат волята си над малките чрез политико-икономически средства. Разбира се, Бангладеш, няма да забогатее с криптовалути, защото правилото, че който произвежда повече стоки и услуги ще бъде по-богат /в злато, койни или каквото си държи съкровищата/ си остава валидно!


По отношение на самата технология
- не виждам разликата между притежателите на големи ферми от асици и от видеокарти - фермите се са си големи;
- КОПАЧИТЕ поддържат мрежата и вaлаутата жива, за което получават награда /доход/ - тези пари при фиат валутите отиват за: директора на банката, заплатата на неговата секретарка, автомобилът му, мрежата за разплащания, банкомати, отчисленията за централната банка и разните фондове за сигурност и т.н. Е не всички се формират от това де, банката има и кредитно-спестовна функция и голямата част от доходите й идват от успешно реализирани кредитни сделки и дохода от лихвите и таксите по тях .
- ако валутата е издадена централно от един създател, то тя губи качеството си на деценнтрализираност и заприличва на фиат парите, само дето не е на хартийка.
- опасността от манипулация е само, ако един добивач на валутa има над 50% от цялата изчислителна мощ;
- нормата на печалбата си важи и за добива на криптовалутите - за един вложен лев, получаваш точно толкова, колкото и единия вложен лев от притежателя на ферма с 100000 карти - тъй, че не виждам защо притежателите на големи ферми да са лошите, както прозира от думите ти;
- другите правила за правене на бизнес са си същите - по-бързо мислещия, по-находчивия, по предприемчивия, по-рисковия и т.н. печелят повече!;
- блокчейна може да се използва и за адски много други неща - не само за криптовалути - предприемачество - управление на собствеността на големи фирми, може да замести нотариусите и т.н.

И още други неща, които се задават в бъдещето!
Последна промяна dob на 04 Мар 2018, 13:38, променена общо 3 пъти
dob
 
Мнения: 299
Регистриран на: 22 Мар 2014, 10:22

Re: Има ли бъдеще в POW?

Мнениеот jamiemirror » 03 Мар 2018, 11:07

:arrow:
Последна промяна jamiemirror на 21 Май 2018, 00:33, променена общо 1 път
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Има ли бъдеще в POW?

Мнениеот hd7 » 03 Мар 2018, 14:24

Благодаря за изразените мнения по темата. От всичко прочетено стигам до извода, че все още нищо не може да се каже категорично и си е игра на риск печели-риск губи. Също така е и вярно, че сме закъснели да се впускаме на дълбокото, но и не пречи, ако не ни бъркат определени финанси да се вложат тия пари, пък ще поживеем, ще видим. Дори да успее да се задържи POW за времето, за което ще се изплати рига, т.е. накрая да излезем на 0 и дори и да не можем да препродадем картите, пак не би било зле. Най-малкото получаваш познания по дадена сфера, което малко или много винаги си е ценно, ако щете и да се ползва като обица на ухото. ;)
hd7
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Мар 2018, 01:10

Re: Има ли бъдеще в POW?

Мнениеот Mateev » 03 Мар 2018, 14:32

Ако имаш излишни пари, които в момента стоят на лихва 1% в някоя банка - да, може би си струва да ги рискуваш и да ги вложиш в риг. И ако този риг го купиш/направиш по изгодни цени, то тогава вероятноста да си го изплатиш до 1 година е много висока. От там нататък каквото изкопае, все ще е печалба, и тя със сигурност ще бъде по-голяма от 1-ния процент на банката.

Тъй като обаче има и някаква малка вероятност да си загубиш част от парите (то и при банката я има), то тогава е най-добре да рискуваш с такава сума, каквато можеш да си позволиш да я загубиш, без при това да ти пострада стандарта на живот, с който си свикнал.
Последна промяна Mateev на 04 Мар 2018, 13:36, променена общо 1 път
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Има ли бъдеще в POW?

Мнениеот hd7 » 04 Мар 2018, 10:56

А иначе... като изключим личните ми терзания, които вече са приключили (вече съм решил да си вкарвам главата в торбата) би ми било интересно да чета разсъждения и на други потребители по темите POW, POS или други варианти. :)
hd7
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Мар 2018, 01:10


Назад към За Начинаещи

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, filchef, ionicle, Kartoff, puffyto, UserX1XO, viniamin