Измервателни уреди

Помощ за начинаещите в биткойн и миньорската дейност

Модератор: Moderators

Re: Измервателни уреди

Мнениеот marincho » 05 Юли 2013, 08:48

yHuKaT написа:
marincho написа:
yHuKaT написа:Един път казваш искам точен после не ми пречи 10% отклонение. И ти не знаеш какво искаш. Аз си взех един за 15лв. някъде знам, че беше без пари направо от Carrefour :D Имам го от 1 година върши работа. Пише, че има отклонение 5%. Сега измерих една лампа с нажежаема жичка 60W и ми показва 63W което си е 5% отклонение. Продукта е китайска рожба но на кутията пише на немски ;-) Иначе като точност хвалят Voltcraft Energy Monitor 3000 но е около 43 euro. Няма смисъл от толкова скъп уред според мен.
Такива с 10% отклонение не съществуват, че и с 5%. Това че пише до 5% не му вярвай. Във всяка една такава джаджа, има поне тази част от китайски мултицет за 5 лева, дет мери нещата които и трябват. Който пък дава много по-малки от 5% разлики с реалността. Ако която и да е от тези джаджи, ти показва 1 KW, сигурен бъди че е между 0.995 и 1.005. Това в най-лошия случай.


Ти не четеш какво пиша и пак ще повторя има такива с отклонение 5%. За какво са скъпите уреди като с уред за 15лв. няма да има отклонение според теб ? Виж, ако мери честотата би трябвало да няма отклонение но тука обсъждаме ватовете.
Аз чета, но примера с крушката е изключително глупав, затова го подминах. Не вярвай на всичко което пише по кутиите на крушките.
Скъп уред, са ти дали пример със снимка. Евтините "уреди" със сигурност мерят под 5% грешка, най-често между 1-2%.
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Измервателни уреди

Мнениеот ggeorgiev » 05 Юли 2013, 09:07

Малко се смесват уредите и приложенията им, което не е коректно. Това на моята снимката е търговски електромер, 3-фазен, който е предназначен за производителите на ел. енергия. Домашните електромери са с 1% грешка (по спомен). А уредите за мониторинг - от 5% нагоре - те са само за ориентир. Грешката зависи от много фактори - начина на преубразуване на входните величини (напрежение и ток) - дали е с токов и напреженов трансформатор, или с резистивен делител (с 1-вия способ не е проблем тази грешка да е под 1%, при 2-рия - зависи от сумата на всички неточности в стойността на резисторите, естествено има и начини за компенсиране, но едва ли някое китайче мери с мостов омметър всеки резистор и така с подбора им да се получи толеранс 0). И другото място в което се получават грешки е разредността на АЦП - не мисля, че в уредчетата по 20-30лв слагат контролер с 12 или 16 битов АЦП. При електромерите е друго - там опира до пари - твоите, или на енергото. И за това подобни устройства са само и единствено за някакъв ориентир кое колко харчи. Друг път ще дописвам, ако нещо съм написал неясно, че сега прекалено много ми се спи.

Едит - забравих да добавя, че от 2-3 години масово се използват датчици с елементи на Хол, но и тяхната точност варира в големи граници, като се влияят и от температурата на околната среда.
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: Измервателни уреди

Мнениеот ZAX » 05 Юли 2013, 11:22

До тук разбрах следното: Дали ще си купя уред за 15, 35, 50, 80 или 100 лева. В крайна сметка те всичките ще мерят еднакво неточно или поне с пренебрежимо малка разлика в точността. И в този ред на мисли защо да давам повече от 15 лева?

Докато не плащам ток ще ми е все тая дали ми мери консумацията на ток за месец (сякаш не мога да вържа един електромер, колкото и да не знам как все ще намеря кой да ми покаже). Пък и какво като го меря, след като енергото пак ще лъже както си иска. Съответно всички други функционалности, които по никакъв начин не ме касаят, за какво са ми те?

Интересува ме просто да си пусна видео картата на едно отделно захранване и да почна да я гърча. Максималната стойност (понеже винаги може да убегне на окото) ще е една полезна функционалност на такъв уред, но едва ли ще я има... В смисъл занулявам максималната стойност, почвам да я гърча на макс и после гледам примерно че не ми е качвала над 290 при цял ден бъзикня. Следователно захранване от 300W ми стига за тази карта и съответно захранване от 600 ми стига за 2 такива при максимален клок. Обаче аз пък не мисля да ги гърча на макс, пускам си ги на колкото преценя, оказва се че никоя от картите не вдига над 150, примерно картите са 3, а останалия хардуер не гълта повече от 100 и пак колкото и неточно да е, 600W стигат за всичко. Слагам 4-та = 750W и т.н. Това е всичко за което ще ползвам този уред. Защо да давам повече от 15 лева, след като както @marincho каза, реалната стойност на измервателният уред вътре струва точно 5 лева, а отклоненията са нищожни от там нататък, което пък ме кара да отговоря на въпросът на @yHuKaT защо са скъпите уреди, по следния начин: ами просто поредната търговска измама ей това са скъпите уреди... Т.е. разликата при непрофесионалните уреди за мен е само в цената и евентуално някоя глезотийка. Все пак може и с мултицет за 9 лева да си ги меря, а може и с амперметър и с електромера и т.н. Но аз не искам да си ги смятам ръчно, искам да си гледам цифричките на готово и за това вместо 5-10 съм решил да дам 15. Все пак 5 лева отгоре ми спестяват много работа погледнато в перспектива, а също ми спестяват вероятността да свържа нещо не както трябва. От там нагоре всичко ми идва излишен разход. Някак си не ми е удобно да дам 100 лева отгоре само заради 0.1% разлика в точноста... Ако продавах ток може би бих ги дал, но реалният ми разход на ток е има няма 20-30 лева и някак си ще ги преживея тези 2-3 стотинки разлика. Т.е. инвестицията в много по-скъп уред ще ми се избие за ~400 години и то ако мога да успорвам сметката за ток с него :mrgreen:

Инвестицията в най-евтиният уред ще ми се избие още първия път когато не си изгоря захранването : ]
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Измервателни уреди

Мнениеот yHuKaT » 05 Юли 2013, 13:53

marincho написа:Аз чета, но примера с крушката е изключително глупав, затова го подминах. Не вярвай на всичко което пише по кутиите на крушките.
Скъп уред, са ти дали пример със снимка. Евтините "уреди" със сигурност мерят под 5% грешка, най-често между 1-2%.


Aз спирам да споря, че вече взе и да ме обиждаш.
yHuKaT
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Юни 2013, 14:10
Местоположение: Бургас

Re: Измервателни уреди

Мнениеот ZAX » 05 Юли 2013, 15:24

На мен поне ще кажеш ли, защо да давам повече пари за едно и също нещо?
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Измервателни уреди

Мнениеот marincho » 06 Юли 2013, 06:50

yHuKaT написа:
marincho написа:Аз чета, но примера с крушката е изключително глупав, затова го подминах. Не вярвай на всичко което пише по кутиите на крушките.
Скъп уред, са ти дали пример със снимка. Евтините "уреди" със сигурност мерят под 5% грешка, най-често между 1-2%.


Aз спирам да споря, че вече взе и да ме обиждаш.
Не те обиждам. Просто е глупаво да вярваш, че всяка крушка 60W харчи точно 60W. Една от 100 може би...
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Измервателни уреди

Мнениеот angelche1973 » 06 Юли 2013, 08:40

На мен моя уред ми свърши работа. Исках да премеря консумацията на един стар фризер и един хладилник. След като мерих по една седмица и двата реших, че няма да сменям нищо. 36 лв. щеше да пести новия фризер годишно :D
Не са важни конете в мотора - важно е магарето зад волана
angelche1973
 
Мнения: 455
Регистриран на: 17 Юни 2013, 09:27
Местоположение: София

Предишна

Назад към За Начинаещи

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin