питане за екстендърите

Модератор: Moderators

питане за екстендърите

Мнениеот satir » 01 Фев 2014, 12:49

един може би глупав за повечето въпрос, но каква е разликата в екстендъра с молекс и без. и в какви случаи задължително ми трябва с молекс и при какви условия мога да ползвам без молекс.

благодаря предварително
satir
 
Мнения: 37
Регистриран на: 28 Яну 2014, 16:39

Re: питане за екстендърите

Мнениеот bsdemon » 01 Фев 2014, 13:37

Идеята е да се ползва екстендери с молекс за да не се натоварва дъното допълнително при повече карти и да изгърми. По молекса пускаш 12V напрежение от захранването. Така се разтоварва PCI-e шината от към консумация.
Аватар
bsdemon
 
Мнения: 75
Регистриран на: 17 Дек 2013, 14:06

Re: питане за екстендърите

Мнениеот satir » 01 Фев 2014, 14:15

благодаря много за изчерпателния отговор :)
satir
 
Мнения: 37
Регистриран на: 28 Яну 2014, 16:39

Re: питане за екстендърите

Мнениеот Flex » 01 Фев 2014, 15:02

Като допълнение - ако го закачиш на х16 слот, то не ти трябва молекс. Ако си към х1 слот и картата е с 2х8 пинови допълнителни захранвания и не я качваш над 300В консумация (и.е. 280Х, неизтормозена) - най-вероятно не ти трябва молекс. В останалите случаи рискуваш да имаш стопени писти ако си без. Има дъна, които са направени за як ток и по х1 слота, но си е до късмет.
Като цяло - плати си 2лв отгоре и си вземи такива с молекс.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: питане за екстендърите

Мнениеот danbi » 01 Фев 2014, 19:11

Във връзка с темата за ползване на професионално 12V захранване за цялата система, може да си захраниш дъното с PicoPSU и тъй като тези варират по мощност най-често между 80-160W, то дъното ти няма да разполага с достатъчно мощност за каквато и да е видеокарта. В този случай, използваш захранени екстендъри.

Освен това, ако кабела на екстендъра ти е дълъг, пада на напрежение в кабела може да бъде много голям и да наруши правилното функциониране на картата. Качествените захранени екстендъри имат и кондензатори които гасят пиковете от такива ситуации а и кабелите свързващи т.н. "молекс" съединител са значително по-дебели и с по-ниско съпротивление.

При ползване на такива екстендъри и повече от едно захранване, трябва да се обърне внимание на стабилното свързване на земите на двете захранвания. Най-добре е захранването на тези екстендъри да става от същото захранване, което захранва и дъното.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: питане за екстендърите

Мнениеот satir » 03 Фев 2014, 13:58

благодаря и за доразясненията.
принципно става дума за 280х , но ще е по-нататък.
за съжаление след първите отговори си поръчах без молекс. понеже докато дойда тъкмо може да ми е затрябвал. но в общи линии разбрах, че ако ще е на pci-e x1 си е хубаво да е с молекс за по-сигурно. за да не станат ексцесии с дъното.
най-много този като дойде да го продам а да си взема с ток и кондензатор.
благодаря на отзовалите се. аз попрочетох , но май никъде не видях точно тема за разликата м/у екстендърите с или без ток. надявам се да е помогнала и на други колеги, които са начинаещи в "бизнеса"
satir
 
Мнения: 37
Регистриран на: 28 Яну 2014, 16:39

Re: питане за екстендърите

Мнениеот nightyj » 04 Фев 2014, 01:08

Екстендърите които виждам да се продават не прекъсват захранването от дъното, а добавят по-силно захранване, ИСТИНСКИТЕ екстендъри с захранване са с резнати кабели към дъното и така картата се захранва само от молекса , USB екстендърите са точно такива, а ето тук как да си направите истински сами - https://bitcointalk.org/index.php?topic=76121.0
nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли

Re: питане за екстендърите

Мнениеот atl » 13 Фев 2014, 01:01

Относто екстендерите - добре е тези карти, които са на 16X без молекс да са вързани на първото захранване. Иначе рискуваш зиравнителния м/у 12-те на 2те захранвания да мине през екстендера, пистите на дъното и т.н.
atl
 
Мнения: 22
Регистриран на: 03 Фев 2014, 22:52

Re: питане за екстендърите

Мнениеот leo1971 » 13 Фев 2014, 08:27

nightyj написа:... са с резнати кабели към дъното и така картата се захранва само от молекса ...

правилно колега

аз ползвам само екстендъри с резнати кабели за ток и няма ядове
и хората дето навремето купуваха от мен не се оплакаха така че мисля че това е точния подход, дето викат, дявола е в детайлите :)
Remember kids, don't accept binaries from strangers!
Аватар
leo1971
 
Мнения: 75
Регистриран на: 29 Ное 2013, 09:27


Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin