Съвет за копане

Модератор: Moderators

Съвет за копане

Мнениеот ZAX » 16 Юни 2013, 03:24

Никога не съм копал и дори по-лошо - съвсем от скоро се опитвам да се образовам, но английският ми е слаб, така че...

1. Набутах към 1000 лева за хардуер и само за видеото не ми останаха парички и го отложих с няколко месеца... И добре че така стана, защото определено нямаше да взема карта която може да копае. Но така и не събрах пари за нещо по-скъпо от HD7870XT, която взех вчера, т.е. оня ден като се има предвид часа... загубих около 30 часа докато си направя портфейл и се синхронизира(над 20 часа сваля нещо...). Препоръчаха ми cgminer, но не успях да го подкарам(поне 5 човека бяха навити да помагат, някои дори изявиха желание да ми направят всичко на готово, но всички се покриха точно тази нощ, ще видим утре как ще е положението...), така че следващият ми самостоятелен опит беше с gui-miner и беше успешен. Проблемът е, че в момента в който пусна да копае, веднага скача температурата двойно! Всичко ми е на 40 градуса, освен дъното което на 30, а докато копае видеото отива на 90 при 72% вентилатор, дъното на 50 и всичко останало на 60. Това нормално ли е? Изгаряли са ми неща и на по-ниски градуси... До тук трябва да е станало ясно че не съм технически грамотен и дори нямам представа как да си клокна картата, така че е на дифолтови настройки и си копае с 400 MH/s, според guiminer. Чудя се да я оставя ли тази вечер да си копае, все пак е в гаранция от 2 до 5 години всичко в компа : ]

2. Или по-добре да я сменя другата седмица за някоя 7950?

3. Да разпродам каквото имам и да се включа в някоя от поръчките?
3.а. силно не ме кефят флашките. Разбирам че са възможно най-удобния, безшумен и т.н. вариант. Но за какво по дяволите да давам толкова пари за флашка, която става само за биткоини и струва колкото карта, която копае толкова, става за всичко и освен това винаги мога да я продам и да не съм на пълна загуба или просто да си я оставя на компа и да си имам едно хубаво видео.
3б. Авалоните нещо не ми харесват. Отделно че никъде не видях да сте писали нещо за скорост спрямо цена. А в нета това което съм гледал е по отвратително дори от при флашките...
3в. Бфл чипчетата за сега ми харесват най-много и като производителност/цена(поправете ме ако греша) и като разход на ток, само не разбрах защо ще греят много и те, като готовите продукти на пеперудките на практика нямат никакво охлаждане, явно не е необходимо повече от едно вентилаторче там, защо при вашата сглобка да е по-различно, че чак и водни охлаждания(още оскъпяване) се спрягат? Но много повече ме притеснява моментът в който не се знае кога и дали въобще ще пристигнат... Точно това е причината да си взема нещо от седма серия вместо да поръчам и да си чакам Jalapeno-то за същите пари. А иначе им писах и за него също ме увериха че ще е в рамките на 100 дни. Радвам се на оптимизма им, при условие че има хора с поръчки от преди повече от година, които не са получили нищо. Освен това за флашките и авалоните намерих информация за хора от България които вече разполагат с тях, само за пеперудките нищо... Поради което просто не вярвам на BFL. От друга страна какво са 65 лева за едно чипче примерно, да си опитам късмета, пък каквото стане ;)

4. Възможно е да ми изпаднат едни парички тези дни и тогава мога да вляза с 10-20 чипа и без да си продавам наличния хардуер(което така или иначе ще направя само в краен случай). От друга страна не ми се рискува с повече от 1 такъв чип. Хайде примерно да са 4, щом толкова може да има на "едно място", ако съм разбрал правилно. Съответно ако ще взимам повече, мога да се включа при някой с ваучери. Но нищо не обещавам преди да имам парички.

5. Тук възниква друг проблем. Понеже не съм копал и съответно нямам коини, проблем ли е да плащам кеш? Още една от причините авалон да отпаднат.

6. По едно време дори се чудех дали да не купя нечия по-ранна поръчка на Jalapeno, но после ми се стори много глупава идея. И напълно противоречаща на целите ми, които са да започна да копая веднага и с минимална първоначална инвестиция. Вече ако видя адекватни на очакваните резултати тогава да инвестирам повече. Но ето че с видеото поне за сега е греда...

На кратко ме интересува дали правилно съм преценил, че за момента това е най-добрата оферта, точно тези чипове?

П.П. За да не отварям друга тема, ще съм безкрайно благодарен ако някой може да ми каже какво да правя с тази скапана карта и защо по дяволите грее толкова... Предупредиха ме че ще харчи много, а тя харчи едвам 100W, отделно че следващите 2-3 месеца няма да имам разход за ток и това просто не ме интересува, а след това ако все още има смисъл да се копае с карти, ще е достатъчно студено за достатъчно дълъг период, за да си покрия тока от спестеното отопление. Даже всъщност има опция да нямам разход за ток и за доста по-дълъг период, но това за сега не ми е 100% гарантирано... Така че за сега проблемът е единствено тези 90 градуса без клок, защо?!

И какво мога и е най-добре да си взема в рамките на 500-1500 лева?

Сори за %-та спам от поста ми, както и за многото глупави въпроси предполагам : ]
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Съвет за копане

Мнениеот nightyj » 16 Юни 2013, 04:15

В момента е по-добре да направиш голямата инвестиция в Avalon чипове и лека инвестиция в BFL. Поръчката е почти пълна viewtopic.php?f=21&t=4 , Марто ще прави и устройствата, за копаенето най-важното е кога можеш да започнеш, разликата в цената не е толкова голяма между Avalon и BFL за да компенсира забавянето в месеци и трудния дизайн.
nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли

Re: Съвет за копане

Мнениеот ZAX » 16 Юни 2013, 04:41

А може ли в цифри? Цена за 4 GH/s примерно и колко чипа са това, спрямо този един чип със същата скорост на бфл. Това като минимум.

Макс, да кажем че в момента мога да поръчам дузина на бфл, но не ми стана ясно колко ще трябва да доплатя после за крайния продукт. Ако е още толкова ще е перфектно, но ако е повече съответно ще поръчам пропорционално по-малко в рамките на този бюджет.

Условно да кажем че за 1500 лева мога да имам 50GH/s от бфл чипове след някакво време, което ако е твърде много разбирам защо няма да имам нищо... Но в авалонски чипове за тези пари какво мога да имам и след колко време? И каква е разликата в обем, разход на ток и съответно нужда от охлаждане и т.н. не маловажни подробности. Подчертавам че ме интересуват данните за краен продукт готов за експлоатация.
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Съвет за копане

Мнениеот Flex » 16 Юни 2013, 10:28

Между авалон и пеперудките разликата не е никак малка - над 2 пъти цена/скорост, това взето при най-ниския хешрейт на бфл. Надявам се при пеперудките чиповете поне да си спазят времената, не ги правят те, ами директно от фабриката могат да ги пращат.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Съвет за копане

Мнениеот yHuKaT » 16 Юни 2013, 23:10

Flex написа:Между авалон и пеперудките разликата не е никак малка - над 2 пъти цена/скорост, това взето при най-ниския хешрейт на бфл. Надявам се при пеперудките чиповете поне да си спазят времената, не ги правят те, ами директно от фабриката могат да ги пращат.


Искаш да кажеш, че Avalon изкарва същата производителност като BFL за 137$ Простата аритметика ми казва, че един Avalon чип прави 312MH/s. 0.085btc за чип умножено по 16 чипа прави колко половин BFL. Ако цената на 1BTC e 100$.
Всичко това, ще ми дойде сглобено и работещо ?
yHuKaT
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Юни 2013, 14:10
Местоположение: Бургас

Re: Съвет за копане

Мнениеот ZAX » 16 Юни 2013, 23:31

В темата за авалоните написаха че правят по 280 => 4480 за 16 чипа, които излизат 200 лева. BFL чипа копае с 4000 и струва 110 лева, но стига до нас за нещо от сорта на 130 лева, даже като гледам и до 150 може да набъбне, понеже има доста неясни моменти... В крайна сметка си остава по-евтин, дори в най-лошият случай, но определено не е 2.5 пъти по-евтин, а в най-добрия случай е 1.5 пъти по-евтин.

До колкото разбрах и при авалон и при бфл цената е само за чипове и евентуално за доставка, организация и т.н. Но сглобката се заплаща отделно и също не знам дали съм разбрал правилно, но за бфл още не се знае кога и дали и как ще стане, докато авалончетата си вървят отдавна по отъпкана пътека. И накрая ги виждам на една цена... И това без да взимаме в предвид разликата в срока за доставка, при авалон 1 седмица, при бфл 15 седмици... Така че и на половин цена да бяха, след 3-4 месеца с авалоните отдавна ще си избил разликата...

В крайна сметка аз реших да си поръчам от всичко по-малко, пък каквото стане.

За сега мисля да взема 1 чип бфл, 16 авалон и още не съм решил за флашка, просто мисля че тя губи състезанието с няколко обиколки при това...
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Съвет за копане

Мнениеот yHuKaT » 16 Юни 2013, 23:51

Аз темата я прочетох след като писах тук. Не ми се редактираше. Аз мисля да изчакам първите сглобки, че нещо не ми са ясни нещата там. Имам много въпроси, а отговорите, ще дойдат след време. После, ще поръчам по-нататък едва ли, ще спрат поръчките. Благодаря за отговора.
yHuKaT
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Юни 2013, 14:10
Местоположение: Бургас

Re: Съвет за копане

Мнениеот Talevizora » 18 Юни 2013, 13:11

Обезсмисля ли се копаенето с видео карти? Защото в момента не взимам GTX780 и мислех да чакам няколко месеца за HD8970, единствено заради биткойн, иначе ще се ползва за игри. Логиката ми е, че така или иначе ще дам 1000+лв. за карта, поне да прави нещо като не играя. Но това решение го взех, когато трудността беше около 11 млн., не 20 като сега, а цената беше около 94 евро. Като гледам трудността се покачва доста, а цената пада в същото време...
Talevizora
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юни 2013, 15:41

Re: Съвет за копане

Мнениеот Flex » 18 Юни 2013, 13:13

Все още не е безсмислено, но докато я чакаш ще стане. С по 25-30% скок на всеки 10тина дена още като е по ревютата ще е мъчно да си изплати тока.
Аз направих грешката да си взема 2 7950-ки преди 2 седмици без да хвърля око как катери трудността. Играя си на тях де, всичко хвърчи, ама ще бъде чудо ако изплатя една от тях.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Съвет за копане

Мнениеот Talevizora » 18 Юни 2013, 16:05

Искаше ми се да се покачва цената, заедно с трудността :D
Talevizora
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юни 2013, 15:41

Следваща

Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, qbadabaduuu, veznata, viniamin