1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Модератор: Moderators

1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот elementas » 08 Юли 2018, 22:50

Добър вечер на всички! Имам риг с 3 карти на дънна платка Asus p8h61-m lx2, която е само с 3 PCI-E слота, въпроса ми е дали ще мога да използвам такъв екстендер, за да добавя още 1 карта, при положение че на дъното немога да намеря опция за 4G Decoding, но в спецификациите на чип сета, който е Intel H61 (B3) пише че поддържа до 6 PCI-E линии. Моля някой който използва такъв екстендер да сподели мнение.
elementas
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Дек 2017, 11:53

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот laptopz » 09 Юли 2018, 09:29

От процесора към х16 слот-а имаш 16 линии, отделно имаш още 6 от чипсет-а към х1 слотовете, така, че на теория може да използваш и два такива екстендъра. На практика ако в БИОС-а нямаш опция "enable above 4G decoding" повече от 6 карти няма да подкараш и опцията за два екстендъра отпада, но с един би трябвало да тръгне. Ако разширяваш през х1 слот, може да се наложи да изключиш неизползваните сата слотове през биос-а.
laptopz
 
Мнения: 24
Регистриран на: 11 Фев 2018, 13:36

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот Mateev » 09 Юли 2018, 14:13

Във BIOS-а на всяко едно дъно е заложен МАКСИМАЛЕН ЛИМИТ на броя на графичните карти, които той може да управлява. Обикновено този лимит е равен на броя на PCI слотовете + броя на M2 слотовете. При това положение използването на двойни, тройни или четворни екстендери би работило само тогава, когато този лимит не е превишен. Например ако нямаш М2 платки, но искаш да оползотвориш бройката графични карти, която им се полага.

В никакъв случай обаче тези мулти-екстендери не увеличават лимита на BIOS-а. Той си остава такъв, какъвто е заложен, извън контекста на това с какви периферии го усвояваш.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот elementas » 09 Юли 2018, 14:53

А къде да проверя този лимит на биоса?
elementas
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Дек 2017, 11:53

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот Mateev » 09 Юли 2018, 17:23

elementas написа:А къде да проверя този лимит на биоса?

Ами в документацията на дъното ...... :D :D :D :D :D :D :D :D
Ако там не го пише, значи лимита е броя на PCI слотовете + броя на M2 слотовете. И не забравяй - ако в процесора ти има вградена дисплейна карта, то тя отнема 1 бройка от този лимит. Ако дъното ти има вградена дисплейна карта, то тя също отнема 1 бройка от този лимит.

Този лимит е свързан с лимита на адресното пространство, което се разпределя от BIOS-а, и затова няма никакво значение по какви интерфейси ще навържеш дисплейните карти. Има ли карта, каквато и да е тя и където и да е тя, BIOS-а ще задели за нея адресно пространство, и ще изчерпа 1 бройка от лимита си.

Аз например имам дъно с 18 малки и 1 голям PCI слотове, и в неговата документация изрично си пише, че позволява Up Тo 19 графични карти.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот elementas » 09 Юли 2018, 22:43

Явно най добре ще се разбере, като се пробва. Утре ще го получа и ще видим какво ще стане, надявам се да мога да подкарам още 1 карта...
elementas
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Дек 2017, 11:53

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот Mateev » 10 Юли 2018, 10:30

По принцип този лимит може да е както на хардуерно, така и на софтуерно ниво. На хардуерно ниво лимита се определя от чипа на чипсета. Тоест от това на колко части може да раздели адресното пространство и после да ги подреди една до друга, без дупки и/или припокривания. Тази способност на чипа зависи от бройката на крачетата, заделени за контрол на адресното пространство, както и от бройката на вътрешните регистри, които в реално време определят логиката на превключванията на адресите. Въобще чипа си има граници на възможностите си, и тези граници лимитират не само бройката на графичните карти, но и бройката на цялата останала периферия. Следователно по хардуерните лимити на едно дъно НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ, освен да се смени самото дъно.

Не стоят така нещата със софтуерните лимити, наложени от самия BIOS. В общия случай BIOS-а се съобразява с чипсета, но може да реши да наложи още ДОПЪЛНИТЕЛНИ ЛИМИТИ не защото чипсета не го може, а защото на самото дъно не са предвидени достатъчно на брой интерфейси. В повечето BIOS-и това е точно така - те лимитират до по-ниски бройки от това, което го може чипсета. В някои от случаите обаче ъпдейта на BIOS-а към най-последната версия увеличава тези лимити, за да може дъното да поема нови интерфейсни платки, каквито ги е нямало към момента на неговата разработка.

С две думи - винаги ъпдейтвайте дъното към последните версии на BIOS-a, и каквито лимити има заложени в тези версии, такива си стават и за целия компютър. Аз подобен проблем го разреших с компютри HP Pro 3500, при които последната версия на BIOS-а вече възприемаше съвременни графични карти, а предишната не искаше. С другата част от компютрите обаче не можах да се справя (HP 3400), защото HP им е спрял поддръжката и отказва да напише ъпдейт на BIOS-a. Така че това е ярък пример как важат лимитите на BIOS-а, а не на чипсета, и как при желание от страна на производителя на дъното той може да ви позволи или да не ви позволи да ползвате по-съвременен хардуер и по-големи лимити.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот dark-thirty » 10 Юли 2018, 13:02

Ето впечатления от първа ръка със снимки :D .

Имам такива PCI-E "разширители" купени от немския Амазон, моделът е LZN PCI Expansion Card Ver.002 - https://www.amazon.de/lzn-Erweiterungsk ... nsion+Card

Изображение

Ползвам ги на два рига с дънни платки Asus M4A89GTD PRO. Това дъно има само 4 слота - 1x16, x8, x4, x1. Отделно има вградена видео карта, но съм я забранил от биоса.
Закачил съм "разширителя" на слота 1x8, а на него три карти и така стават общо шест на риг.

Ползвам ги под линукс, но имам инсталиран и Win 7. Ето какво показва диспечера на устройствата:

Екстендър.png
Екстендър.png (117.23 KiB) Прегледано 5867 пъти
#cryptoanarchy
Аватар
dark-thirty
 
Мнения: 105
Регистриран на: 10 Апр 2015, 17:49

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот elementas » 19 Юли 2018, 22:28

С 4 карти тръгна, след като изключих 1 от сата портовете от биоса, но все още ползвам вграденото видео на дъното, мисля да пробвам дали ще мога да сложа още карти или трябва да се търси ново дъно вече...
elementas
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Дек 2017, 11:53

Re: 1 PCI-E to 4 PCI-E въпрос

Мнениеот svilenzhelev » 20 Юли 2021, 23:00

Здравейте,
Темата е много интересна и виждам решение на проблем с PCIE слотовете на моето дъно ASROCK Main Board Desktop B450 GAMING K4. Имам четири PCIe 2.0 x1 слота с четири карти GIGABYTE Mining P104-100. Имам и пета карта, която обаче не мога да подкарам на нито един от свободните два PCIe 3.0 x16. От прочетеното и тестовете установих, че дъното си иска графичен контролер, а не mining. От описаното до тук разбирам, че ако използвам горепосочения екстендер ще мога да закача две карти на PCIe 2.0 x1 и това ще тръгне, защото имам два свободни PCIe 3.0 x16. Дъното е с вградена видео карта и SSD на М.2 PCIe Gen3 x2. Вярна ли ми е сметката или освен екстендера ще трябва да махна и М.2 SSD-то и да го заменя със SATA3?

ПС: Какво ви е мнението за наличните в БГ разширителни карти като Manhattan SuperSpeed USB PCI Express Card 151375, от PCIe x1(м) към 2x USB 3.0(ж), до 5 Gbps, например?
svilenzhelev
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Юли 2021, 22:40


Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin