Проблем с вентилатори

Модератор: Moderators

Проблем с вентилатори

Мнениеот Metamorph » 24 Сеп 2017, 17:49

На моята 280х реших да сложа три вентилатора sunon и понеже искам да е вечно, не съм взел втулкови, а направо Maglev. Разликата с лагерен е нищожна, а лагерите след време почват да съскат, понякога вият страхотно.

Направих сглобката, свързах им букса същата както на оригиналните.Трите вентилатор, естествено , ги вързах паралелно. В буксата има само два кабела - плюс и минус. Погледнах и изпробвах оригиналните вентилатори. Жълтият кабел им е плюс, черният минус. Видях къде отиват при вкарана букса и сложих моите кабели по същият начин.

Сложих картата, пуснах компютъра - вентилаторите не се завъртяха. Спрях компютъра , свалих вентилаторите, пробвах ги на адаптер - не се въртят.
Пробвах картата - работи си нормално.

Не знам къде може да е проблема и какво им стана на тия вентилатори.
Виждам и други хора свързват подобни вентилатори. Вие как вземате ток за тях?
Metamorph
 
Мнения: 395
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Проблем с вентилатори

Мнениеот Flasher » 24 Сеп 2017, 18:47

Как така червения кабел ще е минус ? Нещо бъркаш там. Сложи жълт или червен на вентилатора за +. И черен за минус. И трябва да тръгнат :)
Flasher
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Апр 2016, 19:25

Re: Проблем с вентилатори

Мнениеот Metamorph » 24 Сеп 2017, 18:56

Flasher написа:Как така червения кабел ще е минус ? Нещо бъркаш там. Сложи жълт или червен на вентилатора за +. И черен за минус. И трябва да тръгнат :)

Написал съм "черен" , а не червен.
Свързал съм го точно така.
Не само че не тръгнаха, ами и после вече като им подам 12 волта , не се завъртат въобще.
Metamorph
 
Мнения: 395
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Проблем с вентилатори

Мнениеот Sando_83 » 24 Сеп 2017, 18:58

Задъжително чевения е плюс а черния е минус
Sando_83
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Май 2015, 22:57

Re: Проблем с вентилатори

Мнениеот Flasher » 24 Сеп 2017, 19:32

Metamorph написа:
Flasher написа:Как така червения кабел ще е минус ? Нещо бъркаш там. Сложи жълт или червен на вентилатора за +. И черен за минус. И трябва да тръгнат :)

Написал съм "черен" , а не червен.
Свързал съм го точно така.
Не само че не тръгнаха, ами и после вече като им подам 12 волта , не се завъртат въобще.

Не съм прочел правилно моя грешка. :)
Flasher
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Апр 2016, 19:25

Re: Проблем с вентилатори

Мнениеот Stopper » 24 Сеп 2017, 21:03

колега провери колка волтови са вентилаторите и дали отива този волтаж към тях.
Ако объркаш полюсите ще се въртят наобратно, но ако си купил 12 волтови, а им слагаш 5 волта няма да стане.
Stopper
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Сеп 2017, 20:57

Re: Проблем с вентилатори

Мнениеот Flasher » 24 Сеп 2017, 21:30

Пробвай да ги вържеш директно към захранване към някой молекс. И виш дали ще тръгнат. Но и провери колко волта са.
Flasher
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Апр 2016, 19:25

Re: Проблем с вентилатори

Мнениеот Metamorph » 24 Сеп 2017, 23:06

12 волтови са , както и тези на картата. Преди да ги монтирам към картата ги тествах за да видя все пак какъв шум ще издават.
След като пуснах картата с включени към нея, вече не искат да тръгват на 12 волта адаптер. Чудя се какво им е подала картата за да им стане нещо.

Досега не съм виждал компютърни вентилатори да се въртят наобратно като им се разменят полюсите. Те имат схема, за която полярността е точно определена.А и краткотрайно пускане на обратно не е проблем .

Развръзка.
След като няколко пъти през нощта си мислех, все пак, да тествам самите кабелчета го направих. Колкото и да беше странно - червеният кабел не излиза.
Ползвах готова букса, просто обединих кабелите и ги запоих. Не знам къде може да е проблема, може би кабелчето се е скъсало вътре.
Допрях два кабела директно на платката на вентилатора и те тръгнаха (нали са обединени).
Извинявам се че ви занимавах за дреболии, но наистина как да си помисля, че кабела ще е проблем :)
Изображение

Изображение
Metamorph
 
Мнения: 395
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Проблем с вентилатори

Мнениеот Flasher » 25 Сеп 2017, 11:17

Случват се такива работи. Важното е че проблема е решен :)
Flasher
 
Мнения: 94
Регистриран на: 01 Апр 2016, 19:25


Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], filchef, Hristo, ionicle, viniamin