Съвет за нов риг

Модератор: Moderators

Съвет за нов риг

Мнениеот laik2 » 28 Окт 2016, 10:45

Здравейте,
От 2 дни чета и се чудя дали да се хващам да копая...общо взето стигнах до заключението, че почвайки с копането ще си избивам пари за тока, който харча и евентуално 2 бири на края на месеца.
Дотук с мислите...ето какво ме притеснява - избора на хардуер и софтуер.
Успях да скалъпя една конфигурация от сорта на 4 карти Gigabyte/Sapphire RX 480 4/8GB, дъно "Asrock Z170 EXTREME4"(повечето постове са да си избера BTC ревизията, но е само PCIe 2.0 ограничена и мисля, че ще има bottleneck и все пак ще се радвам да чуя някои мнения относно дъното), процесор някаква i3ka...Захранването е на Fortron(1200W AURUM PRO Modular GOLD 80 Plus, active PFC).
Все още имам притеснения относно софтуера също...за ETH препоръчват Убунту, но аз не съм голям линукс специалист и не знам дали ще се справя.
Ще бъда благодарен на всякакви насоки и помощ от Ваша страна. Благодаря предварително!
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Re: Съвет за нов риг

Мнениеот Zmejsky » 28 Окт 2016, 11:48

Най добре за начало почни с 1 карта , най добре последната серия на амд с 4 гб рам , ако нямаш твоя в момента , за да се ориентираш , и тогава скачай на допълнителни разходи
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: Съвет за нов риг

Мнениеот laik2 » 28 Окт 2016, 13:37

Благодаря за отговора, но ме интересуваше нещо по-подробно за самия избор.
Дали съм избрал правилните компоненти, дали да не се ориентирам към по-евтино дъно и процесор и такива неща общо взето.
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Re: Съвет за нов риг

Мнениеот chohav » 28 Окт 2016, 14:19

laik2 написа:Благодаря за отговора, но ме интересуваше нещо по-подробно за самия избор.
Дали съм избрал правилните компоненти, дали да не се ориентирам към по-евтино дъно и процесор и такива неща общо взето.


Моето мнение е че няма нужда да купуваш толкова скъпо дъно при наличието на х81 за двойно по-ниска цена. Ако, смяташ да ползваш машината само и единствено за GPU копане, можеш да замениш и i3 с някой селерон за 70лв. При всички случаи, които и части да вземеш те ще имат остатъчна стойност след време, така че избора тук е по-скоро дали искаш да спестиш едни 250лв. на старта. Захранването, което си избрал на мен лично не ми харесва, бих препоръчал да използваш по-надеждна марка (EVGA, Corsair, Coolermaster и тн.) или качествено сървърно.
Аватар
chohav
 
Мнения: 54
Регистриран на: 04 Юли 2016, 14:48

Re: Съвет за нов риг

Мнениеот Kasmetski » 28 Окт 2016, 14:26

- Хората тук и по света масово ползват BTC Pro дъното и не виждам причина да те притеснява. Аз досега съм имал повече ядове с геймърски и обикновени дъна (още от litecoin времената) с повече карти и затова почти всичките ми ригове вече са на Pro BTC.

- Процесор купуваш най-евтиният, Преди бях закачил карти да копаят и на домашното(работно) PC, която е с i7 6700k, 24 GB ddr4 рам и т.н. и не видях разлика.

- Последният ми риг го взех със захранване каквото си решил и е предостатъчно за 6 х 480 8GB. В момента с него захранвам 5 такива карти(чакам екстендър за 6-та). Все пак ще видя в дългосрочен план как ще се справи. Аз моето го взех за експеримента, но другите ми ригпве са само с EVGA и Corsair.

- Моите копачки са на win, за съжаление. Резултатите под Линукс не ми харесаха. Все пак предпочитам Линукс и тези дни ще направя тестове с последните драйвери, дано има подобрение.
Makefinity - Unleash Your Creativity
Kasmetski
 
Мнения: 77
Регистриран на: 04 Мар 2014, 19:06

Re: Съвет за нов риг

Мнениеот Spoon.Net » 28 Окт 2016, 14:46

БТЦ дъно е задължително, първо защото ще спестиш ядове и второ защото най вероятно ще напълниш слотовете. Гигабай силно НЕ препоръчвам. За мен Сафир е марката но на последък Палит ме очароват с добра работа. Фортрона е хубаво захранване но с адски калпави кабели. добре че картите не гълтат иначе модването е задължително. аз имам такива и всичките са претърпели манипулация още с ваденето от кашона. Софтуер ... ползвам уйн7 и съм доволен. Доста познати мигрираха към 8,1 но мен не ме кефи. 2 бири .... не очаквай за 2 месеца да станеш богат. Няма такъв филм като ли с честен труд.
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: Съвет за нов риг

Мнениеот laik2 » 28 Окт 2016, 16:44

Благодаря отново. Ще се насоча към Сапфир,Палит тогава, а за дъното "Asrock H81 PRO BTC, sock. 1150" - ей това ще е, процесора някакъв пентиум - няма да се хвърлям на и3, но пък и селерон няма да е.
Захранване - "EVGA SuperNOVA 1300 G2 80 PLUS GOLD 120-G2-1300-X2" ей това ми беше другия вариант. Така...другото, което забравих, е че етх си иска ССД - Kingtson HyperX Fury SSD 2.5" 120GB - ей това мисля да е.
Системната памет 8ГБ 2х4 ддр3.

Другото ми питане щеше да е свързано точно с модификацията на биосите на картите и овър/ъндърклокването - гледах из чичко гугъл много постнати биоси за 480ките. Някой желае ли да сподели за конкретен модел оптимизирани биоси+настройки?
Благодаря!
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35


Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin