Помогнете, умря ми картата.

Модератор: Moderators

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот kopacha » 26 Юли 2013, 16:32

Колега извинявай наистина не съм прочел :doh: не съм видял :) ами късмет :) тогава, това с изпичането :))) един приятел го пробва с едно дъно, ама :) не се оправи :)) дъното късмет ти желая като не е обадими се ще ти продам няко нвидиа гт510 :) дето пак ще вържеш гащата за игри :)
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот PoorMan » 26 Юли 2013, 21:12

Ех майка му стара, преди няколко часа псунах 1 страница мнение, картата вече работи, досега разцъквах една игричка с нея (след второто изпичане тръгна) бях обяснил точно как я оправих и как я изпекох, ВСИЧКО подробно но когато натиснах да постне браузърът зареждаше зареждаше, и после известно време форумът не се отваряше....Сега мнението е изтрито-много ме е яд.
Ако мога ще напиша наново и ще обясня подробно всичко....
накратко: 190-195 градуса за 8 минути като този път ползвах флюс; флюсът трябва да не е корозивен (на основата на колофон например)
Фурната се подгрява то тази температура, след което тавата със картата се вкарва за съответното време, като изтече времето се отваря вратичката на фурната и се чака 30-40 минути докато се охлади, без да се пипа...после почистих от флюса сглобих набързо със евтина бяла термопаста и тръгна от раз...даже сега си седи така, не ми се занимава да я вадя отново....
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот 2GOOD » 26 Юли 2013, 21:30

PoorMan написа:Ех майка му стара, преди няколко часа псунах 1 страница мнение, картата вече работи, досега разцъквах една игричка с нея (след второто изпичане тръгна) бях обяснил точно как я оправих и как я изпекох, ВСИЧКО подробно но когато натиснах да постне браузърът зареждаше зареждаше, и после известно време форумът не се отваряше....Сега мнението е изтрито-много ме е яд.
Ако мога ще напиша наново и ще обясня подробно всичко....
накратко: 190-195 градуса за 8 минути като този път ползвах флюс; флюсът трябва да не е корозивен (на основата на колофон например)
Фурната се подгрява то тази температура, след което тавата със картата се вкарва за съответното време, като изтече времето се отваря вратичката на фурната и се чака 30-40 минути докато се охлади, без да се пипа...после почистих от флюса сглобих набързо със евтина бяла термопаста и тръгна от раз...даже сега си седи така, не ми се занимава да я вадя отново....


Съжалявам за което вината е изцяло моя :oops: Местя сървърите малко и новия се оказа нестабилен при по-голямо натоварване. От друга страна браво а съживената карта, на приятели доста пъти съм пекал, но с пистолет за горещ въздух - страх ме е за пластмасите във фурната :think:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот ZAX » 26 Юли 2013, 22:34

Когато форумът го няма или по каквато и да било друга причина мнението не бъде пуснато, примерно спрял ти е нета. Чакаш да се оправи и не излизаш от страничката. След това просто натискаш рефреш и ако форумът не е педалски, като bitcointalk където това не става заради идиотщината че трябва да чакаш по 5 минути между пост, но не ти ги отчита кога го пускаш, а когато си тръгнал да го пишеш, после при рефреш пак не отчита... Тогава даваш бек и отново ако форумът не е максимално педалски като вече споменатия, мнението ти си седи написано и непратено. След това от теб се иска само да го пуснеш. Включително понякога седи дори след спиране на тока! Не знам обаче това дали зависи от форума, от броузера, от ОС или от всичко на куп, но щом тук става, значи няма причина по другите да не става!

Да си знаеш за следващия път ;)

Вариант 3 (защита против още по педалски от най педалските форуми). Има такива които ти го слагат само защото не си пуснал мението до 2 минути след като си тръгнал да го пишеш... Имам навика преди да пусна пост който няма да искам да пиша втори път, особено ако е много дълаг или пък има вероятност да ми го изтрият :mrgreen: да си го сейвам и във файлче или точно преди да го пусна кътвам целия пост, за да съм сигурен че не съм копнал само част и после го връщам обратно, като така ми остава в клипборда и чак тогава натискам сенд.

П.П. Все пак по темата: За да нямам такива главоболия, просто не си бъзикам по хардуера, а предпочитам да дам някой лев в читав сервиз. Все пак и децата на жичкаджийте там по сервизчетата трябва да ядат нещо, нали така ;)
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот PoorMan » 27 Юли 2013, 15:49

2GOOD не се притеснявай аз най-важното го написах, ако все пак някой има такъв проблем то в нета е писано доста.
Пистолет за горещ въздух-става, но духа много силно, и температурата ми се вижда височка. Аз понеже вече свикнах във фурната :) Но в крайна сметка щом става, какво значение има метода :)
само да спомена че в един сервиз за лаптопи за ребол (reflow) на видео карта на лаптоп искат 100 лева!
Zax отново разбуни духовете :) Това което си написал е полезно да се знае, и аз така си копирах текста, но точно тогава ми изгаснаха мониторите (понеже компютъра работи известно време с вградената карта и аз реших да изключа втория монитор, нещо се бъгна и 2та изгаснаха, това точно когато пуснах мнението, изчаках малко все едно страницата е заредила и от копчето спрях машината. Обаче в комбинация със проблемите със сървъра и мнението се е затрило...

Колкото до това със сервизите-АМАН от разбиращи майстори! Колко пъти в най различни фирми за какво ли не, служителите, които уж трябва да разбират от тези неща се оказват пълни некадърници...и сами не знаят какво правят и какво говорят. Примери колкото щеш, това не важи за всички, има хора които и ПИПАТ и разбират от работата си, просто са рядкост. А за една паста да се носи компютър...
Това разбира се е лично мнение и не обвързвам никой с него, но съм сигурен че и вие сте патили от такива.

Междудругото, преди да нанеса пастата на процесора мислих как да го направя няй добре и стигнах до това решение.
На радиатора, който е меден, сложих малко количество паста. Той разбира се има някаква механична обработка (фреза, евентуално после и шлайф) но в моя случай не беше гладък като стъкло, а имаше останали "черти". Реших да запълня тези празноти с малко паста, като сложих съвсем малко и "шпакловах" с едно картонче което знам че е равно може да се ползва и макетно ножче. Идеята е да нанеса съвсем ТЪНЪК слой паста който да запълни само празнотите по радиатора.
То точно това е смисъла на термопастата да запълва празнотите и неравностите, а не да имате едно дебело петно между нагревател и радиатор.
След което върху самия процесор който е гладък отгоре сложих количество с формата и обема на грахово зърно и монтирах...Общо взето това е.
Някои хора продължават да твърдят че spread метода е най добрия-демек с картичка да се "шплаклова" термопастата и да се нанесе радиатора. Аз смятам, че като цяло 2та метода няма да дадат ниаккви реални разлики в температурите, ако приемем че са изпълнени прецизно, и spread метода би бил по подходящ за пасти с по голям вискозитет. Може би следващия път когато слагам паста точно на този процесор ще пробвам по другия начин, колкото да видя как ще се получи...
Поздрави от мен, и не забравяйте че нищо не губите ако си изпечете умрялата карта, дънна платка или друга платка, може само да спечелите!!! :)
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот 2GOOD » 27 Юли 2013, 16:07

PoorMan, трябва да си кажеш рецептата как се готви на колко градуса и т.н. да я имам - може да пробвам някой път. Въпреки че лаптопи съм съживявал много с пистолета и вече съм му хванал цаката и прозорче си имам само за чипа, но нищо не ми пречи да пробвам с печката :D

Относно пастите и радиаторите - ако ти е неравна повърхността можеш да пробваш с водна шкурка 1000-2000 по радиатора, но леко и само в/у права дъска за да не изкривиш повърхността - не се престаравай, че веднъж пукнах покритието на процесор така - беше станало стъкло направо огледало и като го сложих всичко точно, дократо не реших че ще правя ъпгрейд - е няма махане този радиатор от този процесор бяха станали 1 цяло получи се нещо като вакум като исках да го вдигна и до там. Друго за пастата опита ми показва, че по дорби резултати се получават с капка *зрънце" паста посредата на чипа, в/у предварително почистена със спирт повърхност (аз позлвам 99% поизветрял) По този начин пастата се разпределя развномерно и най-важното не остават въздушни възглавници, които както знаем са изолатор. Колкото по-малко паста има м/у чипа и радиатора толкова по-добре ;)

Успех на всички
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот ZAX » 27 Юли 2013, 16:14

Аз принципно не ремонтирам. Не се развалят нещата при мен, в смисъл че имам разни неща издъхнали на по 10-тина години (как все се прецакват когато ме няма и друг ги ползва, не знам...), други още си работят и след повече... Дори правеца ми още работи : ]

Носил съм да чистят лаптопи и да сменят всичко което трябва да се сменя, там нещо ми обясняваха някакви уплътнители имало освен термопастите, но това не ме вълнува особено много, важното е че съм много доволен от крайния резултат, така че следващия път пак там и така ;)

За видеокартата не се налага да носиш целия компютър, а само нея. Но аз например като си купих видеокартата, занесох те да си я сложат, оказа се че някакви кабели нямало, сложиха ми техни и така. Каквото и да стане отговорността е 100% тяхна, дори само заради това си струва : ]

Разбира се формулата не работи много добре при стари неща... Едно дъно в един сервиз не само че не можаха (по-скоро не им се занимаваше) да ми го оправят, нито да ми го сменят, но на всичкото отгоре ми откраднаха и рамта... И все ме мързи да ходя да ги наритам... Абе защо все рам крадат... И спиди ми бяха откраднали една...

П.П. Трябва да видя един "мръшляк", ако го видиш ще разбереш защо така му викахме (така и не му запомних истинското име). Човекът обаче оправяше всичко !!! Включително платка върху която съм скачал : ]

Ако не е починал от дишането на твърде много калай, предполагам че и видеокарти може да оправя, без да съдира кожи ;)
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот Flex » 29 Юли 2013, 11:34

Честито за картата, така добре сготвена да си я ядеш дълго време :)
За капката посредата винаги е имало нещо, което ме мъчи - няма как да разбера напълно ли се е разляла пастата. Процесора е квадрат, да, предполага се, че ще стигне поне до страните, ами ъгълчетата? Мисълта ми е, че термо датчика е някъде по средата, ако някое ъгълче е с 10 градуса отгоре няма да то отчете, ама там транзисторите ще видят голям зор...
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот 2GOOD » 29 Юли 2013, 13:45

Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот Flex » 29 Юли 2013, 14:06

Интересно видео, за процесори е идеал, там е реално централно кристалче и голяма капачка, която реално грее най-много в средата, та дори да остане нещо неомазано отстрани не е болка. Ама гпу-тата са директен кристал, там просто не може да си позволиш да имаш грееща повърхност без термо паста изобщо... видях, че в някои видеота ползват точковия метод и на гпу и ме е страх да си помисля колко време ще работи въпросното ако копаеш с него например...
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Предишна

Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin