Помогнете, умря ми картата.

Модератор: Moderators

Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот PoorMan » 26 Юли 2013, 12:28

Здравейте, пиша тук тмеата за да се види от повече хора защото е малко спешно.
По принцип не се занимавам с копане, само съм пробвал за образователни нужди.
Картата на машината ми е Asus EAH 4760 -нищо специално. на нея си разцъквам любимите игрички, и не се оплаквам. Вчера мой познат ми каза че щяло да има някакво турнирче, и аз реших да се включа. Реших да сменя пастите на компютъра, защото от както е купен не го бях правил.
Направих всичко като хората, на NB и SB изчистих с бензин централните термодъвки които се бяха спекли, и нанесох обикновена бяла силиконова термопаста, като нарочно оставих външните термодъвки които обхващат чипа "отвън" защото бяха в прилично състояние.
На процесора (който е печка с мощност 130 вата) нанесох скъпа термопаста (не е Arctic 5 но е достатъчно хубава) стана ПЕРФЕКТНО (после като пуснах компютъра температурите бяха паднали със около 10-на градуса при idle (а тя старата се беше спекла доста-ползвах бензин да я разтворя вместо да я чопля с инструмент и да надраскам процесора и радиатора) Сложих точно колкото трябва, после проверих колко е изтекло отстрани, бяха се образували лентички паста по ръба на процесора с ширина около 1 мм (там където свършва процесора и "губи" контакт с радиатора)

Продължих с видеото. Изчистих както следва, нанесох но понеже там радиатора е малко по особен се наложи да го сваля а проверя дали не е потекла по кондензаторите, не беше всичко беше наред. Махнах тази, нанесох наново сглобих и пуснах.

РЕЗУЛТАТ: Компютърът си работи, само видео картата не работи (сега е на вградената видео карта)

Мислех че не прави контакт в слота (въпреки че никога не съм имал такъв проблем) не е от това. Проверявах захранващите конектори на дъното; всичко изглежда е на мястото си.
Забравих да спомена че вентилаторчето на картата се върти (тя нама какъвто и да е контрол по обороти)
Свалих я и я чистих нацяло (помислих че може да е влязла някъде разтворена паста и да е засъхнала. Сега картата излгежда перфектно, нанесох наново точното количество паста, радиаторът го монтирах идеално без никакви странични движения за да се избегне до минимум възможността за изцапване, сглобих и пак никой.

Под не работи имам предвид не се показва под Device Manager.
Четох в интернет че ако направя ресет на биоса (извадя плоската батерия) пожело да тръгне, но хич не ми се прави това защото ще ми заминат настройките в биоса на вентилатора на процесора....
Всякакви идеи ще са от ползва, ще ми трябва работеща дискретна карта след 2 дни......

Забравих: ако трябва съм готов ида изпека картата, примерно на 180-185 градуса C за 6-7 минути, а и ако вие имате идеи за температура и време казвайте....вече толкова пъти съм пекъл един лаптоп че не се притеснявам и от това...само да работи....
Просто не мисля че се е разлепила, при положение че при едно пробно копане вдигаше 82-83 градуса, а тези карти по принцип нямат такива дефекти. Ако се е разлепила по скоро докато съм махал радиатора? Но като че ли пастата не беще спекла чак толкова.
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот Flex » 26 Юли 2013, 13:09

Не завивай силно радиатора на картата, пробвай да поотвъртиш болтовете.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот PoorMan » 26 Юли 2013, 13:37

Flex написа:Не завивай силно радиатора на картата, пробвай да поотвъртиш болтовете.


Здравей и ти благодаря за идеята! Аз наистина бях завил докрайболтовете, (те нали си имат пружинки) Сега пробвах като от докрай завити ги отвих точно на 1.5 оборот, без резултат. Сега ще пробвам да ги отвия още малко.
Предполагам идеята ти е: радиатора притиска силно чипа, той се деформира и това е причината картата да не работи?
EDIT:Отвих още винтовете, вече изглеждат значително по хлабави, но не помогна.
Може би трябва да я пека? :(
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот marincho » 26 Юли 2013, 13:58

По-скоро е от бензина, ако си поливал сериозно.
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот 2GOOD » 26 Юли 2013, 14:04

Температура над 80C си е сериозна. Аз избягвам 24/7 натоварвания при температури над 70C
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот PoorMan » 26 Юли 2013, 14:25

marincho написа:По-скоро е от бензина, ако си поливал сериозно.

По картата няма нищо което може да се повреди (разтвори) от бензин. С изключение на пластмасовия вентилатор който разбира се е махнат заедно с радиатора.
Чистих с памучен тампон напоен с бензин, виждаше се как бензина се изпарява за секунди.

2GOOD написа:Температура над 80C си е сериозна. Аз избягвам 24/7 натоварвания при температури над 70C


Тази температура беше за кратко време и то преди много време, след това нямаше никакви проблеми картата.
С 2 думи перфектно работаеща карта сменям пастата и не работи. Може да са се получили микропукнатини в припоя, и когато съм махал радиатора или съм го стягал да се е "разлепил" чипа. Аз съм работил само по него, така че вероятността да има разлепени памети примерно е малка?
Другото което забравих да спомена е че към DVI има "сигнал" (напрежение предполагам) защото ако нямаше монитора ми щеше да тръне и да каже че няма сигнал. А така се самоизключва все едно съм спрял компютъра.

Както и да е, сега ще я хвърля във фурната на 180 градуса за 6-7 минути и ще докладвам, дано има напредък...

EDIT: Добавям една снимка да видите как изглежда чипа и радиатора след демонтаж, да не кажете после че "металната" паста потекла и окъсила кондензаторите.... :mrgreen:

http://i43.tinypic.com/297eo9.jpg
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот kopacha » 26 Юли 2013, 15:44

Колега допуснал си няколко доста сериозни грешки, но те нямат отношение в/у картата.

Първо бензин не те съветвам да използваш в техниката, бензин се ползва като грунт преди да боядисваш :) (метал) Бензина има разяждащи свойства, а точно пък в/х пласмаса опитай полей с бензин стабилно, пластмаса да видиш какво ще стане. Използва се спирт за почистване, и то не пурум (99 градуса), най добре някой около 75 градуса, и разбирасе да не е от оня лилавия:) дето пърлят прасета с него, или пък от оня дето бабите се мажат с него със риванол дето е смесен

Второ неразбрах каква паста си мазал процесора, но ако е бяла на цвят ако ще и 100 лева да струва кел файда:) Слага се задължително паста, с метални частици вътре - Електропроводима паста - Сребриста на цвят, или има една Медна на цвят, струва 2 лева по жичкаджийските магазини, казваш искам паста за процесори и много внимателно с нея, тъй като тя пак казвам тя е електропроводима нанася малко само върху, корпуса на процесора (извинявам се все пак ако ти ползваш такава паста но просто си мисля че говориш за бяла паста)

Трето видео картата какво значи неработи, няма образ, но излиза в май компутера, или няма образ и неизлиза в май компутера( това се проверява като сложиш видео картата във слота, и като пуснеш вграденото видео, но преди това направи от биоса първоначално да се стартира вграденото видео иначе никога няма да изкараш картина, ако картата нейзлиза в май компутера значи най вероятно неправи нещо контакт, там кадето казваш на слота най напред провери дали добре е щракнала картата във слота някой слотове имат едни дърпалки(говорим за ПСИекспрес) дърпаш първо на дясно и така картата. Другия вариянт ако не е това вече е мноого лош:) А обратното ако я има в май компутера но няма картина, или нещо си разбутал резолиуциите(аз имах един такъв джадайски монитор дето през теам виер влизах да му оправям резолиуцията, първо и после го ползвах иначе нямаше картина), и другия вариянт пак е много зъл, айде успех с компа :)
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот 2GOOD » 26 Юли 2013, 15:58

kopacha написа:
Второ неразбрах каква паста си мазал процесора, но ако е бяла на цвят ако ще и 100 лева да струва кел файда:) Слага се задължително паста, с метални частици вътре - Електропроводима паста - Сребриста на цвят, или има една Медна на цвят, струва 2 лева по жичкаджийските магазини, казваш искам паста за процесори и много внимателно с нея, тъй като тя пак казвам тя е електропроводима нанася малко само върху, корпуса на процесора (извинявам се все пак ако ти ползваш такава паста но просто си мисля че говориш за бяла паста)



Това са пълни глупости - електропроводимите пасти са опасни, да не говорим че MX-2 / 3 са достатъчно добри пасти.

Моля не говорете глупости, който иска да си слага проводима паста - ок но да съветва другите да го правят - НЕ

Аз лично ползвам MX-2 от години и постигамневероятни резултати при правилно поставена паста.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот kopacha » 26 Юли 2013, 16:25

Незнам аз от години слагам такива пасти на процесорите, и резултатите са по добри от белите пасти
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: Помогнете, умря ми картата.

Мнениеот PoorMan » 26 Юли 2013, 16:26

kopacha тея работи за бензина ги знам много добре, и спирт ползвам но просто с бензин старата засъхнала паста се маха за секунди... все пак добре че си го написал заради тези които не знаят.
Както казах метална паста слагах няколко пъти и нито един път нямаше изтекла отстрани, (даже снимка ви дадох да видите) защото слагам точното количество и много внимавам...
Написал съм още в първия пост всичко но май не си прочел: че картата не излиза в Device manager, написал съм и че вентилатора се върти, и че към DVI порта има напрежение защото ако нямаше напрежение мониторът ми щеше да покаже "no signal"
Пастата която сложих, е същата която сложих и на процесора, състои се от цинков окис и е доста скъпа въпреки че не е Arctic....
Това за биоса, PCI-E е избрано като първоначалната карта, както си беше преди да разглобя компютъра (втори екран със вградената пускам много рядко)

Сега изпекох картата на 175-180 градуса за 7 минути, сложих набързо обикновена паста, и пуснах компютъра с нея без резултат.
Ще продължа като ще увелича температурата с 5-10 градуса и после времето с 30 секунди то 1 минута. На BGA припоите има дават температура на топене 220 градуса :)
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Следваща

Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin