Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Модератор: Moderators

Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот guru » 01 Апр 2014, 12:25

Здравейте колеги, от един месец чета форума. Беше доста полезен. Сглобих машина и започнах копаенето благодарение на прочетените теми. Но възникна проблем и бих желал ако може да помогнете.
Тъй като проблема е сериозен ще се опитам да бъда максимално кратък.

Преди месец сглобих следната машина:
ASROCK H61 BTC и процесор Celeron G1620 (2M Cache, 2.70 GHz) BOX (чисто нови)
5 х R9 280х SAPPHIRE dual-x OC версия. (чисто нови)
4GB RAM DDR3 (чисто ново)
HDD (стар от друг компютър)
1 захранване Seasonic M12II 750W (чисто ново)
1 захранване Corsair 850W Enthusiast Series RM850 Power Supply, Fully Modular 80 Plus Gold 850 (чисто ново)
Машината е вързана по следния начин: 2 х 280х + дъно на Corsair 850W и 3 x 280х на Seasonic 750W. Мерено е с ват метър всяко захранване и двете държат точно на границата (т.е. Corsair държи между 820-870W а Seasonic държи около 730-760W)
Екстендери с молекс. Като молекса не се ползва. Директо връзка Карта с дъно.
Опреционна система Win 8.1

Проблема:
Инсталирах всичко, копаенето започна: Постигнах около 3,6 MH/s. 4 карти с 730кхс/ и една карта с 670кх/с. Местих слотове, правих струвах едната карта винаги постигаше по малко килохеша. Копах различни валути, различни пулове. Всичко беше наред. Около 10 дни Всичко работеше безотказно.

1. Компютъра започна да се изключва сам. Но не се изключва напълно, успива се. Примерно две видеокарти въртят вентилаторите (тези които са закачени + дъното на Corsair захранването, а другите 3 карти (закачени на Seasonic) не въртят вентилаторите. Вентилатора на процесора върти, но като закачиш монитора нищо не се вижда. Давам бутона ON/OFF изклювам машината. Включвам машината Всичко работи. Това се случи веднъж и аз реших че всичко е наред.

2. Минаха 4-5 дни и компютъра пак се изключи. Признаци - същите като горното. Включих заработи. Но изключването започна да зачестява. През 1-2 дни.

3.Не обърнах внимание (позамислих се), но продължих да го ресетвам. В един момент нещата се обърнаха.3те карти (закачени на Seasonic) въртят вентилаторите, другите две напълно се изклюваха (спират вентилаторите да работят). Същия признак като в точка 1 но на обратно.

4.След многократни рестартове компа вече започна да се изключва през 6-12 часа, а понякога и и през час.

Действия за отстраняване на проблема:

1.Започнах да ровя. Сменях пулове и валути - Не е това проблема.
2.Смених екстендерите - Не е това проблема. Закачих молексите на екстендерите. Маханах молексите - системата се държи еднакво, няма разлика. Не е това проблема.
3. В един момент едната карта падна на 80-400 KH/s. Открих коя карта е и я извадих. Тази карта беше закачена на Seasonic захранването. Така падна консумацията на захранванията. В този случай Seasonic - държеше около 550 W а Corsair 790 W. При тази операция компа се стабилизира. Работеше нормални 2-3 дни. След това отново започна да се изключва като започна изключването през около 12 часа, после падна на през 6-8 часа. - Явно не е и това проблема (т.е. видеокартата да скапва нещата или пък недостиг на захранванията.)
4. Днес вече започна да се изключва на през 30-40 минути. Отидох, ресетнах компютъра и какво да видя след рестарта още една карта падна на 80 KH/s. Изключих я и 3 карти заработиха нормално. Включих я и отново картата държеше 80 KH/s. Сменах слотове и екстендери - без промяна. Реших да изключа и втора карта. Машината заработи нормално. Но ето 1 час по късно компютъра пак се изключи - успива се, както още в началото описах (вентилаторите на едни карти работат, други не, вентилатора на процесора върти, но компа няма признаци за работа - монитора дава черен екран)
5. Накрая за капак, се получи следното. Компютъра се успива, изключвам го от бутона OFF. Включвам го и изхвъра искра от едната карта закачена на Seasonic захранването. Изключих компа от мрежата с ток. Изчаках 1-2 минути включих го - искра нямаше. Тази искра на няколко пъти се получава и то само когато компа се е успал и съм го изключил от бутона ON/OFF и после го включа. Ако компа се успи и изключа директно захранванията и после ги включа, компа безпроблеми тръгва без никакви искри. Искрата която излиза от видеокартата прилича на искра излезнала от електрожен при заварка. Интересното е че тази карта на която излизаше искра никога не е спирала да работи, и си държи нормалните 730 KHS

5. - Благодаря за отделеното време. Моля да дадете съвети, защото се чудя къде е проблема. Не знам какво повече да направя. А и не ми побира акъла как така изведнъж компютъра работеше цели 10 дни без прекъсване. И изведнъж всичко се срина. Без да се инсталират нови софтуери, без да се пипа по хардуера. Просто проблемите започнаха така както ги описах.
guru
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Апр 2014, 11:35

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот stoicho » 01 Апр 2014, 12:53

И аз имам подобен проблем- компа ми се приспива след около 6 часа работа все още търся решение на проблема, когато открия причината ще пиша. A двете захранвания имат ли обща маса и как ги свързваш заедно- с add2psu ли, и имаш ли товар на 5 волтовата линия на второто захранване препоръчително е двете захранвания да са включени в един контакт, към доното се свързват двата 4 пинови молекса задължително от първото захранване с което захранваш процесора, дъното и хард диска, най вероятно едната карта копае само с 670кх/с, защото към нея е закачен мониторът ти, опитай да изключиш монитора и си управлявай копача чрез teamwiever и при мен едната карта копае с около 100кх/с по- малко от другите когато има включен монитор към нея. Инсталирай си teamwiever, направи го да се включва заедно с windows, сложи си някаква парола която да не се променя, рестартирай компа изключи монитора от видеокартата и би трябвало всички карти да копат с еднакъв килохеш.
Последна промяна stoicho на 01 Апр 2014, 13:05, променена общо 1 път
stoicho
 
Мнения: 14
Регистриран на: 24 Фев 2014, 21:24

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот jno » 01 Апр 2014, 12:59

А двете захранвания как ги пускаш синхронно? Масите как са свързани?
С какви параметри караш картите? Струва ми се, че е захранванията са на границата ...
Охлаждането какво е - температурата е по-висока от колкото преди 10 дни :)
Последна промяна jno на 01 Апр 2014, 13:02, променена общо 1 път
jno
 
Мнения: 83
Регистриран на: 23 Ное 2013, 11:53

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот Spoon.Net » 01 Апр 2014, 13:00

750вата за 3 карти е много малко. аз ползвам 725ватови захранвания като хранят по 2 карти без дъното и работят добре. уйн 8.1 е ужасно нещо. сложи чиста осмица и ъндърволтвай защото гарантирам че картите са почнали да загряват повечко, следователно са им се развъртяли вентилаторите на макс а те на майтап никак не гълтат малко и захранванията както са изнемогвали, вече направо гаснат. вариантите ти са 2. ъндърволт и намаляне на честотите за да намалиш консумацията или да смениш захранванията.
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот balbo » 01 Апр 2014, 13:33

Прочети тук => viewtopic.php?f=3&t=1580
balbo
 
Мнения: 82
Регистриран на: 07 Фев 2014, 13:34

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот guru » 01 Апр 2014, 13:42

Двете захранвания са вързани с add2psu.
Масите как са вързани - това не разбрах какво имате предвид.
Захранванията са вклчени в 1 контакт.
Имам и втора машина с 4x270. Там също е с две захранвания , но по 650W - и връзката на захранванията с дъното и помежду им е идентична с проблемната машина. Разликата е че малкия компютър никога не е спирал за разлика от големия (т.е. връзването на захранванията до някъде го отхвърлям като вариант, тъй като едната машина работи а другата не - щом съм се справил на едната би трябвало да съм се справил и на другата :) )
Монитор на голямата машина не е включен. Ползвам само teamwiever. - Както обясних сменял съм картите на различни слотове и едната винаги държи по малко хеша (но това не ме притеснява)
Температурата е нормална. Винаги са работили на средно 75-79 градуса в първите 10 дни когато всички беше наред. Същата температура се държеше и когато започна да се изключва. През деня държи 79 градуса, а нощем падат на 75 (средни стойности)
Както вече писах, след като махнах две карти (намали се консумацията), компа продължи да се изключва. Затова как да приема че захранванията не стигат ?
Други предложения?

Едит:
balbo написа:Прочети тук => http://www.bitcoinbg.eu/forum/viewtopic.php?f=3&t=1580
-> четох темата още преди да пиша. Но нали това казвам че махнах първо една карта, после втора с цел и намаляване на консумацията. Накрая компа остана с 1 карта и дъно на захранване 850W и две карти на захранване 750W (трябва да е предостатъчно). Но пак изключи.
guru
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Апр 2014, 11:35

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот jno » 01 Апр 2014, 14:37

guru написа:Двете захранвания са вързани с add2psu.
Масите как са вързани - това не разбрах какво имате предвид.
.....

ОК. Свързано е както трябва, предполагам ...
Температурите са малко високи... За GPU-то 79 може, но не е препоръчително, но на VRM-тата сигурно е по-висока...
Задайте:
--temp-target 72
--temp-overheat 78
--temp-cutoff 80
--auto-fan
--auto-gpu
и проверете пак дали ще крашва...
Не отговорихте с какъв софт копаете и с какви настройки...
P.S. Захранванията как са на пипане ? :D Ако пак крашва - оставете две карти само с 1 захранване - за проба ...
P.P.S. Също така след 10 дни работа в граничен режим, и захранванията и картите е вероятно да не се държат както нови такива...
Последна промяна jno на 01 Апр 2014, 14:48, променена общо 1 път
jno
 
Мнения: 83
Регистриран на: 23 Ное 2013, 11:53

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот Странник » 01 Апр 2014, 14:45

Имам съмнения че едното ти захранване сдава багажа вече.Махни едното и го включи нормално към дъното с една или две карти максимум.Включи и пусни да копае.
Повтори същия опит с другото захранване но с една карта примерно тъй като е по маломощно.Веднага ще се види къде е проблема.
Това с искрите от видеокартата е меко казано притеснително и още се чудя как не е сдала багажа.
Като чета че 75 градуса температури смяташ за нормални мисля че си ги напъвал яко картите и от там по-голямата консумация за захранванията.
От преки наблюдения мога да споделя че с повишаване на температурите се повишава консумираната мощност чувствително в резултат на спад в ефективността
на захранванията.В моя случай 5 карти 7970 закачени на 1500 ватово захранване при отворена врата (текущи условия навън) към терасата си взимат 1450 вата с умерен овърклок мерено по ватметър.
При затваряне на вратата и повишаване на температурата в стаята стига до 1550 вата по ватметър при същите фиксирани параметри на копане от видеокартите.Разлика 100 вата не е малко в граничен режим
на работа.
Ако твоите са работили на границата на натоварването си при споменатия дрейф в мощността вече може да говорим за изключване по термо или токова защита.
А едното като изключи веднага повлича другото след себе си.Това че са различни като производител също крие своите рискове - едното ако работи по добре от другото ще имаш разлика в потенциалите между тях на 12 волтовата линия независимо че имат обща маса.Ако едното има 11.5 волта под товар,а другото 11.8 волта под това има разлика от 0,3 волта между двете.
Предполагам че на другия ти риг двете еднакви захранвания са от един производител и партида ако щеш...
Отделен е момента че ако power plan ти стои на balnced както си е по подразбиране няма как да очакваш друго освен заспивания и suspend простотии...там вече кашата става пълна.
Слагаш power plan на high performance винаги.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот balbo » 01 Апр 2014, 15:24

-> четох темата още преди да пиша. Но нали това казвам че махнах първо една карта, после втора с цел и намаляване на консумацията. Накрая компа остана с 1 карта и дъно на захранване 850W и две карти на захранване 750W (трябва да е предостатъчно). Но пак изключи.[/quote]


Абе хора спрете с тия глупости : " Аз замерих захранването с уред и ми показа еди колко си '' или '' Аз махнах всичко и оставих една карта само ,така че не е от захранването'' :snooty:

Чувал ли си някога за стабилен и не стабилен волтаж ? След като захранването ти вади 2-3 пъти над ватовете на самата карта имаш ли идея какъв и колко влиза в самото ядро на картата ? Имаш ли представа че ватовете преди да стигнат ядрото минават през куп от ''обработваеми'' елементи преди да достигнат целта си ?
Всеки един елемент от картата е направен с допълнителни защити срещу така наречените ''вредни токове'' за да може при авария или нежелан волтаж да се деактивира . Самото клокване на карата може да доведе до не стабилен волтаж.Ето защо и когато пуснеш картата на дефолт си работи стабилно,стига вече да не се ''изкривило'' самото захранване от не правилната консумация.
Не случайно написах тази тема за да ви спестя неприятностите през които преминах аз и корегирах след като ми се прошари косата :doh:
balbo
 
Мнения: 82
Регистриран на: 07 Фев 2014, 13:34

Re: Проблем копач 5x280 работи и се изключва

Мнениеот guru » 01 Апр 2014, 15:56

jno
Температурите ми се сториха нормални 75-79, тъй като гледах и други колеги с подони темепратури.
Софтуера който ползвам е следния: CGwatcher който е настроен сам да се включва със стартитеане на WIN и после сам да си пуска cgminer 3.7.2. Настройките в конфиг файла не мога да ги дам, тъй като компа е изключен и днес няма да имам достъп до него за да го включа и извадя(помещението където се намира не е в къщи)
Ще пробвам с настройките да видя как се държи, но май клоня към захранванията (като чета постовете на другите колеги). Също така един от дните в които беше стигнал за малко до към 82 градуса забелязах че CGwatcher сам си смени интензитета от 13 на 12, после на 10 и накрая го стабилизира на 9 - така се получи по малко килохеша на карта но и температурата си падна до 72 градуса.

Странник
Прави си , на втория риг захранванията са едни и същи.
Искрите ме притесняват и аз първоначално си помислих че бях дотук. Но все още работи.
Не знам какво имаш предвид да съм напъвал картите. Знам само че бях дал интензитет 13 в конфиг файла. Иначе не съм пипал биос настройки, нито съм правил ъндървол (което не съм и насяно как става). Реално това което направих е закачих картите, инсталирах драйверите, CGwather + cgminer , взех конфиг настройки от различни теми по форума, пробвах ги накрая след като се стаблизира в първите дни - оставих да работи.
На проблемния риг - да две различни захранвания са и както си описал - като са на границата и са с 80% ефективност най-вероятно не работят както трябва.
Power plan e даден на high performance.

balbo
Замерването с ват мерата е правено все пак за накакъв ориентир.
Картите би трябвало да работят на дефолт, тъй като не съм правил клокване.
Варианта със стабилни и нестабилния волтаж не съм се сещал, затова и помолих за помощ. Да дадете идеи, обяснени и предложения. Както виждаш постарал съм се да прочета възможно всичко което съм намерил и да направя многократни различни тестове преди да пиша.
Въпроса е с наличния хардуер какви други тестове да направя, защото в момента нямам финансова възможност да купувам примерно друго захранване за да тествам.

П.С. Ще взема да пробвам идеята на Странник с пускането само на едно захранване с 1 карта + дъно, после с 2 карти + дъно, после размяна на захранванията но да са само по 1. Тъй като това ще стане след ден два (поради липса на време) ще пиша какъв е резултата.
Междувременно ако някой за нещо друго се сети ще бъда благодарен.
guru
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Апр 2014, 11:35

Следваща

Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin