Струва ли си този миньор?

Модератор: Moderators

Струва ли си този миньор?

Мнениеот PoorMan » 27 Юни 2013, 14:20

Здравейте, искам да се сдобия с конфигурация или компоненти за добиване, без значение дали са стандартни gpu или designated miners. Първоначално се бях спрял на онези дето уж щели да струват 150 долара, и дават 4500 при само няколко вата конумация и се закачат към USB порта но предвид обстоятелствата не смятам че е коректно да си давам парите на такива мошенници, и започнах да гледам вариантите около графичните "работници".
Защо смятам че не са коректни:
Плащам им аз предварително, като на всичкото отгоре нагло заявават "all sales are final"; същевременно няма точно определен срок кога поръчката ще е готва, като срокът се удължава до безкрай, като през това преме цената на техниката разбира се пада, защото пазарът не е константа и всичко се променя, и на всичкото отгоре използват МОЯТА техника (когато човек си плати на нещо то става негова собственост) за да печелята пари за себе си, износвайки въпросната техника, и чак накрая ако благоволят ми го изпращат?

Ако ви кажа че: сте платили 500к долара за чисто нов спортен автомобил, който още не "бил изработен", след манифактурата му заводът го предоставя на техен "пилот" да отиде на състезание с него, като целта е да се спечелят най вече пари (а покрай другото да се направели някои тестове), и чак след като хубаво покарат с вашия автомобил и хубаво му поизносят и амортизират гумите, двигателя, окачването и всичко що се движи, да му теглят един парцал с който да забършат прахта и да благоволят да ви го пратят, когато вече няма за какво да го използвате защото конкуренцията вече има още по бързи и мощни автомобили,
Та въпросът ми е,
Няма ли да се чувствате все едно са ви го сложили отзад? :?

Дотук с размисли и страсти, въпросът който щях да питам е:
Струва ли си машина с 2x HD 5850 и 1x5870 която според продавача прави 1200 Mh/s и струва 950 лева?
Има ли реален шанс в рамките на година да се намери блок с такава конфигурация при соло-копане?
Ако се пусне в басейн (например басейна на слъш) колко BTC ще прави на ден?
ако се откажа и реша да я продам като обикновени GPU ще мога ли поне да си възвърна парите?
Поздрави на всички и успешно копане!
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Струва ли си този миньор?

Мнениеот angelche1973 » 27 Юни 2013, 14:31

Според мен ще прави около 0.04 BTC на ден(нека и други се изкажат). Цената на btc се мени непракъснато, а трудността се увеличава. В този аспект е трудно да се предвиди колко ще се изкара на месец. Като цяло графичното копане умира :D

Цените на картите също падат. Решението е твое.
Не са важни конете в мотора - важно е магарето зад волана
angelche1973
 
Мнения: 455
Регистриран на: 17 Юни 2013, 09:27
Местоположение: София

Re: Струва ли си този миньор?

Мнениеот PoorMan » 27 Юни 2013, 14:56

Благодаря много на първия включил се в темата!
също така и едно запитване към тези които се занимават с custom копачите:
Има ли някакви прогнози кога в България ще може да се купи готова система USB работник, с ниска консумация за ток? Под готова система имам предвид запоена, всичко, включвам и започва да копае, а не да се поръчват чипове, pre-order-и и други глупости, и да се чака незнайно до кога. За 600-950 лв начална инвестиция колко бърз работник може да се вземе (според очакванията, ясно е че цените на устройствата и параметрите постоянно се менят) :?:
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Струва ли си този миньор?

Мнениеот angelche1973 » 27 Юни 2013, 15:00

Разгледай форума - има общи поръчки за USB копачи :D
Не са важни конете в мотора - важно е магарето зад волана
angelche1973
 
Мнения: 455
Регистриран на: 17 Юни 2013, 09:27
Местоположение: София

Re: Струва ли си този миньор?

Мнениеот Gele » 27 Юни 2013, 16:12

Има ли някакви прогнози кога в България ще може да се купи готова система USB работник

Най вероятно когато инвестицията започне да се възвръща за повече от 6 месеца :D , иначе всеки добрал се до такава техника ще иска да я експлоатира поне докато си върне инвестицията мин. 200% и тогава да я продаде . А точно кога ще стане това :?:
0882 369541 SkyPe: Hristow4
Аватар
Gele
 
Мнения: 71
Регистриран на: 13 Юни 2013, 17:12
Местоположение: София

Re: Струва ли си този миньор?

Мнениеот marto74 » 27 Юни 2013, 17:56

PoorMan написа:Благодаря много на първия включил се в темата!
също така и едно запитване към тези които се занимават с custom копачите:
Има ли някакви прогнози кога в България ще може да се купи готова система USB работник, с ниска консумация за ток? Под готова система имам предвид запоена, всичко, включвам и започва да копае, а не да се поръчват чипове, pre-order-и и други глупости, и да се чака незнайно до кога. За 600-950 лв начална инвестиция колко бърз работник може да се вземе (според очакванията, ясно е че цените на устройствата и параметрите постоянно се менят) :?:

Без "чипове , преордери и др такива глупости " имаш вариант да си купиш на ASICMiner устройствата.
300+ флашка е около 1 койн
10-13 GH/s блейд е около 35-40 койна
marto74
Hardware Developer
 
Мнения: 687
Регистриран на: 28 Май 2013, 23:07

Re: Струва ли си този миньор?

Мнениеот ZAX » 27 Юни 2013, 20:37

Ако не ти се чака:

1. Видеокарти са най-достъпното, но съответно и скъпо решение. Те са и най-сигурното обаче. Но пък имаш една камара допълнителен хардуер който ти е необходим. За 1000 лева ти можеш да си вземеш 6х5830(реалната цена е 100 лева, че и по-малко, но всички такива карти са изкупени от старите копачи, които са си въобразили че могат да налагат монопол на цената им...). Проблемът е че те просто гълтат страшно много ток и на практика вече работят на загуба, освен ако тока не ти е безплатен (аз мога да ти помогна с това за сега, но не мога да ти гарантирам че ще е вечно). Отделно имаш още едни 1000 лева за останалия хардуер, който е необходим за да заработят тези карти... Парадоксът е в това че те са препоръчвани и предпочитани точно заради по-ниската си цена, която реално не е по-ниска, след като ги няма на пазара и се продават само карти копали 24/7 през последните 3-4 години и то на двойна цена... Т.е. дори да си намериш нещо с остатъчна гаранция и на нормална цена, ако изгори, просто няма с какво да ти я сменят. Това се отнася за всички карти от 5-та серия, които могат да копаят. От 6-та серия положението е подобно, но от 5-та всъщност се оказва че са по-добри, поне според проучването което съм направил. Затова прескочих и 6-та серия и почти съм се отказал да си купувам на старо... Разбира се продължавам да търся добри оферти, но няма... В момента на пазара, ако говорим за нови карти, са останали само от 7-ма серия. Аз в никакъв случай не твърдя че съм намерил най-доброто решение, но сметнах че е най-изгодно да се дадат 400 лева за HD7870XT. Тогава беше най-евтин black едишъна, но напоследък myst му падна цената още повече. Ако ти можеш от някъде да вземеш без ДДС, то ще имаш карта която ще копая с над 450 а ще си я купил за не повече от 350 лева. От там нататък ще се получи нещо от сорта че тази карта ще ти изкарва по 60 лева, пък ще плащаш ток 20 лева, остават 40. За сравнение една 5830 ще ти изкарва 40 лева и ще харчиш 50 за ток... Това малко на изуст го говоря по спомени, но ако някой не е съгласен да даде по-точни стойности. Та за да не ми влезе отзад наистина, взех си само 1 карта, в началото ми изглеждаше че съм се прецакал яко, но успях да намеря правилните настройки и съм доста доволен от нея. А и да не забравяме че винаги мога да я продам и да си върна парите, а ако стане нещо е в гаранция.

2. Флашки. Те до съвсем скоро, буквално вчера или оня ден им падна цената на половина! Ето затова не си взех флашка... Марто ти е обяснил за тях, но тук проблемът е че се плаща само в монетки, които все пак можеш да си купиш, но разбира се на неприлично висока цена(ако не ти се чака). Но от друга страна при новата цена, ти получаваш една флашка за около 165-170 лева да кажем. Така ти можеш да си купиш 6 флашки за 1000 лева, като не ти е необходим допълнителен хардуер за още 1000 лева, а просто един usb хъб със собствено захранване, който струва 50 лева. И получаваш 2GH/s което е 2:1 производителност цена. Докато при картите в най-добрият случай е 1:1. Но все пак картите стават за всичко, както за всички видове монетки, така и за това което са предназначени, което обхваща един много голям спектър. Докато ако стане нещо, флашките които могат да копаят има няма 5 вида от да кажем 20 вида монетки, просто ще трябва да ги хвърлиш в кофата или да си ги пазиш за спомен и евентуално да можеш да си разкодираш телефона някой ден с някоя от тях, ама сам ще трябва да си напишеш софтуера за това...

3. Все пак за сравнение нека да погледнем и една от офертите на Марто. За 200 лева ти можеш да си поръчаш 16 авалонски чипа, които ще дойдат до 2 месеца. От там нататък за да стигнеш до крайния продукт ще трябва да дадеш не повече от още 100 лева и да чакаш не повече от още месец. Т.е. за 300 лева ти ще имаш ~4500МH/s след 3 месеца.

Ето ти един пример при минималната инвестиция която искаш да направиш ти, от 600 лева. Тогава ще имаш 1. 500МH/s ; 2. 1GH/s ; 3. 9GH/s

Сам виждаш че флашките в момента са 2 пъти по-евтини, но също толкова неизгодни като видеокартите. А чиповете на които всички се точим, авалонските имам предвид, не BFL на които и аз не им вярвам, но все пак съм си поръчал 1 чип за да не съм капо. Всъщност единственото предимство на BFL е че предплащаш само половината цена на чипа и че можеш да платиш и в $$. Докато авалонските отново се плащат само в монетки, като флашките. А монетки се оказва че не е чак толкова лесно да се купят... Та авалон до колкото знам не си бавят поръчките и си спазват сроковете, от което следва че просто тряба да си направиш простата аритметика. Че ако дадеш 500-600 лева за 3 флашки и хъб и те ти пристигнат за 1 седмица или съответно 5 за 950. Всяка флашка ще ти изкарва по не повече от 40 лева на месец, без да броим стотинките за ток, защото са някакви жълти... Така за 3 (600 лева) флашки ти ще имаш 120 лева на месец, а за 5 (950 лева) ще са 200 на месец. И това е при сегашната трудност, но ако добавим очакваното покачване заложено по калкулаторите като този например http://www.bitcoinx.com/profit/ излиза че назависмо колко флашки си купиш, ти няма как да си върнеш парите за по малко от половин година... Но дори да не мръдне трудноста, пак няма как да се върне инвестицията преди да дойдат чиповете, дори тези от BFL, даже няма как да се върне преди да бъдат приведени до краен продукт готов за употреба, освен ако утре цената на монетките не скочи петорно примерно. А ако копаеш с карти от 7-ма серия, то ти няма да си върнеш инвестицията за по-малко от 1-2 години, като горе долу за толкова би трябвало да можеш да намериш един блок, което си е разбира се на чист късмет и само на теория. Но при скромния ми опит с пуловете, сметките на калкулаторите са достатъчно точни и за тях. Разбира се ти може и на първия ден да намериш блок и само с една видео карта или флашка, но ще е по-евтино да си пускаш тото... Ако си избрал карти от 5-та серия, тогава ти няма да си върнеш инвестицията никога. И всичко това е без да се взима предвид факта че до края на годината ще заработят доста от асиците и се очаква трудноста да се вдигне адски много, което напълно да изкара видеокартите от играта...

Та на кратко, аз все още не мога да си обясня защо някой предпочита да си купува видеокарти или флашки, при условие че ще спечели много повече ако вложи тези пари в чипове и изчака съответно 2-3-4 месеца. Ясно ми е че е много неприятно да си седят замразени парите някъде, но по-добре ли е да инвестираш на загуба? Разбира се всичко може да стане, техниката може да дойде и да бъде сглобена, но вече и те да копаят на загуба и т.н. Но това няма да направи по-евтини видеокартие, нали?

Ето затова моят съвет е да инвестираш своите 600 лева в авалонски чипове и след 2 месеца с останалите 350 ще можеш да си получиш крайния продукт, който ще е с 13.5GH/s и по сегашния курс и трудност ще ти носи по над $1000 на месец, да кажем след 2-3 месеца ще са $900 за първия месец. Т.е. ти още първият месец си избиваш парите и дори ще си на 50% печалба. И от там нататък си на чиста печалба.

Ако въпреки написаното от мен до тук, ти по няква причина решиш все пак да инвестираш във видеокарти, мога да ти направя следното предложение: viewtopic.php?f=15&t=108&p=1267&hilit=%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F#p1267
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Струва ли си този миньор?

Мнениеот 2GOOD » 27 Юни 2013, 22:28

@ PoorMan

Здравей,
Първо добре дошъл във форума, сега накратко вариантите в момента за инвестиция:
1. Видео карти - крайно не разумно според мен, единсвеното хубаво на картите е, че имат някаква остатъчна стойност ако евентуално цената на BTC започни да клони към 0 (в което се съмнявам)
2. FPGA устройства - трудни за намиране, скъпи и не особено бързи - по-добре от видео карта
3. ASIC
3.1. Както спомена предварителна поръчка към BFL - чакаш около 3-4 месеца (аз чакам вече година и 2 дни)
3.2. Готов продукт, ASICMINER имат два варианта:
3.2.1 Преди няколко седмици купихме USB флашки - готово устройство което се включва в USB порт на компютъра скоростта е около 330MH/s, консумацията около 2.5W. Tогава цената беше около 2 койна за устройство, сега цената е намалена на около 1 койн, но все още не са на разположение. повече информация тук: viewtopic.php?f=21&t=82
3.2.2 ASICMINER Blade - устройство само за "копане" с по-голяма консумация и като цяло по-дорба цена за MH, спрямо флашките. Информация тук: viewtopic.php?f=21&t=111
3.3. Чипове
3.3.1. Чипове от Avalon - Ниска цена, очакват се до месец
3.3.2. Чипове от BFL - Ниска цена, очакват се до 3 месеца

Като заключение, ще кажа че инвестиция в първите 2 точки на този етап е неразумна. Разбира се тя може да се окаже много печеливша, понеже същия този текст го написах преди 7 месеца и се оказа че греша, но тогава ситуацията беше малко по-различна. Сега освен ако цената не скочи до небесета картите са за изхвърляне, а дори и да скочи то печалбата от тях ще е краткотрайна. От друга страна, ако си търсиш карта за личния компютър, която след това смяташ да ползваш по предназначение - какво по-хубаво от това, купуваш си картата тя изкарва част от стойността си и всички са щастливи.

Ако вече имаш закупен хардуер можеш да си го позлваш и да си сврикаш, но сега тепърва да се купува - не препоръчвам.

Ето едно хубаво видео какво е това копане:


П.С.
=====
Не ангажирам никого с мението си

П.П.С.
=====
Инвестирайте толкова, колкото сте готови да загубите :)

ЕДИТ: Опасения на колегите за цената: viewtopic.php?f=10&t=38&start=10#p1363
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars


Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Hristo, ionicle, Kartoff, viniamin