Съвет за miner

Модератор: Moderators

Съвет за miner

Мнениеот ZAX » 16 Юни 2013, 04:05

viewtopic.php?f=21&t=62&p=483#p483 както съм написал тук, cgminer не успях да подкарам. А след като подкарах guiminer, имах глупостта да инстална това "AMD_Catalyst_12.11_Beta4". След като рестартирах системата, guiminer вече също не работи... Тръгва, но се скрива, не мога да го отворя за да го стартирам... Боза7... До сега си седях на XP и нямам представа дали е нещо от скапаната ОС или съм омазал драйвърите или грешен избор на миньор?

Смятам да копая биткоини, но понеже ми казаха че точно тази карка се представяла много зле на лайт, ще ми е интересно да тествам и да узная защо?

http://valid.canardpc.com/2834001
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Съвет за miner

Мнениеот Flex » 16 Юни 2013, 10:33

За температурите: свали си sapphire trixx (ако си със sapphire карта) или msi afterburner при друг случай и почвай да намаляш vddc/core voltage докато копае докато забие, запомни стойността, после увеличи малко и го остави да работи като го наблюдаваш, най-вероятно ще забие пак след време, и така докато го уцелиш и ще паднат температурите. Отвори си капака на кутията ако ти е такава без добро охлаждане (входящи и изходящи вентилатори)

За другото, ако ще играеш на пц-то, то е добре да си с нови драйвери, 13.6 б2 не са лоши.
Това утилити маха всички мазалита: http://sites.amd.com/us/game/downloads/ ... ility.aspx
Някои драйвери са по-добре от други, но разликата е малка и си струва само ако ще го оставяш месеци без да го пипваш
Някои драйвери идват без СДК и трябва да си го инсталираш ръчно: http://developer.amd.com/tools-and-sdks ... downloads/
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Съвет за miner

Мнениеот gw_ico » 16 Юни 2013, 14:45

Само да вметна, че amd uninstall utility-то омазва инсталацията на win8, може би и за 7 също. По-конкретно не можеш да влезеш в safe mode и не можеш да променяш power options. На някои хора може и да не им пречи.
gw_ico
 
Мнения: 24
Регистриран на: 30 Май 2013, 00:21

Re: Съвет за miner

Мнениеот Странник » 16 Юни 2013, 15:35

След кратка справка тук https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison се оказва че от 7870 XT повече от 485 MH/s няма как да се извадят и то при овърклок на ядрото на 1200 и памет на 1600 Mhz.Колега ZAX мисля че много сполучливо наистина се опитваш да си прецакаш видеокартата.
Ползвай Afterburner за овърклок защото с Trixx не можеш да контролираш удачно някои неща.
Прочети внимателно и какво се конфигурира в cofig файла на Afterburner за да имаш пълен достъп до регулиране на волтаж,честоти и т.н.
Драйверите са много важни в случая и все още не ми е много ясно защо се мъчиш с толкова стара версия при положение че имаш само една видеокарта.
Ще отбележа че amd uninstall utility нищо не омазва при WIN 7 x64 - ползвам си го от много време и след десетки опити с най-различни драйвери се убедих
че върши добра работа.
В момента имам 5 видеокарти HD 7970 на едно дъно закачени които работят заедно.
Препоръчвам по време на инсталация от Catalyst да се избере опцията Custom и от там да се инсталират само Display Driver ,OpenCL Driver,AMD Integrated Driver ,AMD HDMI Audio Driver и останалите простотии просто да се демаркират и да не се инсталират.
Започнах опити от 12.4 и вдигах нагоре версията докато накрая намерих оптималния за мен вариант при 13.1 където и петте видеокарти да работят стабилно.
Настройките за scrypt копане при cgminer са трудни и сам се убедих от опит че този процес гълта 100 вата повече ток от копането на BTC директно.
В моя случай консумацията от мрежата наближаваше 1450 вата което е близко до границите на възможностите за моето захранване което е 1500 вата.При копане на BTC с diablo кернел свалям честотата на паметта и от там падат и температури и консумация.Затова и не копам scrypt както и поради факта че разликите в добива са несъществено малки и твърде променливи от цените по борсите.
С днешна дата трудността при LTC скочи което изпрати тази стабилна валута далеч назад за момента като алтернатива.
Справки тук: http://www.coinwarz.com/cryptocurrency
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Съвет за miner

Мнениеот ZAX » 16 Юни 2013, 16:24

Всъщност проблем с драйвърите нямаше(просто още един загубен ден...), оказа се много скапан бъг в интерфейса на GUIMiner (оправих го).

Но проблемът с температурата седи, защото ми казаха че ако стане нещо и си личи че съм клоквал, т.е. ако има промени по биоса на картата, може да не ми признаят гаранцията. Препоръчания софтуер бърка ли там. И въобще като е клокърска карта с отключен волтаж, значи е направена точно за това и съответно очаквам за тези пари да мога да си я гърча на макс и ако стане нещо да ми я сменят, но все пак да питам за да си спестя доста нерви. Не просто утре да изгоря с 400 лева...

VTX3D HD 7870 Black Boost Edition
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Съвет за miner

Мнениеот ZAX » 16 Юни 2013, 16:46

Странник написа:След кратка справка тук https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison се оказва че от 7870 XT повече от 485 MH/s няма как да се извадят и то при овърклок на ядрото на 1200 и памет на 1600 Mhz.Колега ZAX мисля че много сполучливо наистина се опитваш да си прецакаш видеокартата.
Ползвай Afterburner за овърклок защото с Trixx не можеш да контролираш удачно някои неща.
Прочети внимателно и какво се конфигурира в cofig файла на Afterburner за да имаш пълен достъп до регулиране на волтаж,честоти и т.н.
Драйверите са много важни в случая и все още не ми е много ясно защо се мъчиш с толкова стара версия при положение че имаш само една видеокарта.
Ще отбележа че amd uninstall utility нищо не омазва при WIN 7 x64 - ползвам си го от много време и след десетки опити с най-различни драйвери се убедих
че върши добра работа.
В момента имам 5 видеокарти HD 7970 на едно дъно закачени които работят заедно.
Препоръчвам по време на инсталация от Catalyst да се избере опцията Custom и от там да се инсталират само Display Driver ,OpenCL Driver,AMD Integrated Driver ,AMD HDMI Audio Driver и останалите простотии просто да се демаркират и да не се инсталират.
Започнах опити от 12.4 и вдигах нагоре версията докато накрая намерих оптималния за мен вариант при 13.1 където и петте видеокарти да работят стабилно.
Настройките за scrypt копане при cgminer са трудни и сам се убедих от опит че този процес гълта 100 вата повече ток от копането на BTC директно.
В моя случай консумацията от мрежата наближаваше 1450 вата което е близко до границите на възможностите за моето захранване което е 1500 вата.При копане на BTC с diablo кернел свалям честотата на паметта и от там падат и температури и консумация.Затова и не копам scrypt както и поради факта че разликите в добива са несъществено малки и твърде променливи от цените по борсите.
С днешна дата трудността при LTC скочи което изпрати тази стабилна валута далеч назад за момента като алтернатива.
Справки тук: http://www.coinwarz.com/cryptocurrency

За късмет съм с win7x64 и нищо не се омаза, но така или иначе проблемът не беше в драйвърите, както вече казах. Всъщност мисля че както диска към картата, така и другите драйвъри които пробвах, просто ми инсталират едно и също, а именно последните версии. Но следващият път когато ми се наложи да ги преинсталирам, ще цъкна къстъм и ще следвам препоръките ти.

400 си ме устройват на BTC, а 485 пък ще е великолепно, аз така или иначе не съм очаквал повече от 500 от тази карта. Но по-дяволите, защо на 400 има такива проблеми и как така ще се опитвам да я прецакам след като нищо не съм пипал. Просто я пуснах, видях че не става и я спрях... и за сега въобще няма да се тормозя и с LTC да се мъча. Може би по натам, ако отново проима смисъл. Просто исках да пробвам и това и ако и там се изложи и то доста по сериозно, както ме плашат че не може да докара над 260, направо да я върна или да я сменя с 7950.

Със стара версия на кое се мъча? Както казах въобще нямам представа какво правя, точно затова и питам :)

Кутията ми е Silencio 550 и смятам че има достатъчно добър въздушен поток и охлаждане, не виждам защо да седи отворена само при една карта. Смятам че просто картата е калпава, както ме предупреди един колега, но за съжаление след като вече я бях поръчал. И все пак едно е просто да грее малко повече, съвсем друго е да прегрява така и то без клок.

В най-добрият случай, просто дифолтовите настройки са лоши, което ми е малко странно...

П.П. Всъщност трябва да е с 1536 стрим процесора и да може 520
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Съвет за miner

Мнениеот marincho » 16 Юни 2013, 17:13

Е със 70% вентилатори, не знам какво очакваш.
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Съвет за miner

Мнениеот ZAX » 16 Юни 2013, 17:30

Нищо не очаквам, това ми е сефтето : ]

Но 90 градуса без клок...

П.П. 70% върти само едното вентилаторче, което е на самата карта, останалите си въртят доста по-лекичко, да надуя всички на 100% ли?
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Съвет за miner

Мнениеот Странник » 16 Юни 2013, 17:37

Видях твоя модел видеокарта и четох ревюта за нея.
Префлашването на BIOS на видеокарта е нещо коренно различно от това например с Afterburner да си я управляваш като настройки.
В моя случай пропуснах да спомена че всичките видеокарти са ми с удължители и са изнесени далеч от процесора и дъното въобще.
Цялата ми конфигурация няма никаква кутия и всичко е в насипно състояние накичено по един цветарник със ''свински опашки'' и обдухвано от един стаен
вентилатор.Така на видеокартите не им въздействат странични топлинни потоци.Това с кутията ти е най-големия проблем според мен особено с нарастващите вече температури на въздуха.
Настройките за честота на ядрото препоръчвам да не са повече от 1150 херца,а за паметта повече от 1500 няма да ти трябват.
Копане на BTC с кернел diablo дава възможност да свалящ честотите на паметта,докато кернела poclbm си иска честота и на паметта.
Като цяло честотата на ядрото и тази на паметта са почти еднакви: Например ядро на 1150,памет на 970-1000 -1100
Вентилаторите съм ги сложил на ръчно да работят на 80% .
Имах предвид че се мъчиш със стара версия драйвери.
P.S. Важен момент си остава и колко ти е intensity,при едни и същи честоти
само от там се променя и добива.
По подразбиране ти ги слага на 7 , в моя случай ги карам на 14
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Съвет за miner

Мнениеот Странник » 16 Юни 2013, 18:01

Ето и примерен config файл за копане на BTC с 5 видеокарти HD 7970:

----------------------------------------------------------
{
"pools" : [
{
"name" : "pool-de.50btc.com",
"url" : "http://pool-de.50btc.com:8332",
"user" : "",
"pass" : ""
},
{
"name" : "pool2.50btc.com",
"url" : "http://pool2.50btc.com:8332",
"user" : "",
"pass" : ""
},
{
"name" : "pool.50btc.com",
"url" : "http://pool.50btc.com:8332",
"user" : "",
"pass" : ""
}
],
"api-allow" : "W:127.0.0.1,W:0/0",
"api-listen" : true,
"failover-only" : true,
"auto-gpu" : true,
"gpu-threads" : "1",
"gpu-engine" : "950-1150,950-1110,950-1150,950-1150,950-1100",
"gpu-fan" : "80",
"gpu-memclock" : "1000,1120,1000,970,1100",
"gpu-memdiff" : "0",
"gpu-powertune" : "20",
"gpu-vddc" : "1.200,1.200,1.200,1.200,1.200",
"intensity" : "14,14,14,14,14",
"kernel" : "diablo",
"no-restart" : true,
"temp-target" : "75",
"temp-overheat" : "80",
"temp-cutoff" : "85",
"vectors" : "1",
"worksize" : "256"
}
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Теглиш си и CGwatcher от тук http://manotechnology.blogspot.com/p/cgwatcher.html и си настройваш
от опциите Minitor да ти дебне за фалове и да рестартира минера.
Подържа и логове .
По желание можеш да си пуснеш bat файл за рестарт на компа на всеки 24 часа например с цел да не се бъгва WIN.
Файла има вида:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
timeout /t 86400
c:windowssystem32shutdown.exe /R /F
exit
------------------------------------------------------------------------------------------....................
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към Софтуер и крипто портфейли

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, puffyto, UserX1XO, viniamin