Странен проблем с X в BAMT

Модератор: Moderators

Странен проблем с X в BAMT

Мнениеот DeathSpreadeR » 13 Юни 2013, 19:49

Здравейте, колеги, поздравления за форума и дано го развием бързо :)

Имам един много странен проблем и дано не бъркам раздела. BAMT с 3 х 7950 - всичко е ОК. Закача ли още една карта - X не иска да стартира и екрана стои черен след минаването на частта с /etc/init.d/*. Имам общо 6 карти, тествах всякакви комбинации с разместване, смяна на драйвери, няколко различни компилации на BAMT с вградени драйвери за 79хх - все едно и също.

Системата е:
AsRock H61DEL
Celeron G1610
4GB RAM
6 x XFX 7950 с x1 - x1 моднати екстендери.

Под Win 8 няма никакъв проблем и всичките 6 карти копаят с пълна сила. Това ме кара да мисля, че проблема не е хардуерен, а нещо в BAMT.

Ето тук съм обяснил много подробно какво точно се случва и съм се опитал да диагностицирам проблема, доколкото мога:
https://forum.litecoin.net/index.php/topic,2924.210.html

Два дни тествам и не успях да се справя. Гледам из нета има и други такива случаи - не намерих решение.

Почвам да се чудя дали проблема не е в поддръжката на дъното от BAMT, защото с други дъна хората пишат, че подкарват по 5 карти 79хх (някои все пак пишат, че с 6 не успяват).

С голямо желание ще даря монети на човека, който ми помогне или поне ми даде някаква насока за справяне с проблема
DeathSpreadeR
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Юни 2013, 19:44

Re: Странен проблем с X в BAMT

Мнениеот 2GOOD » 13 Юни 2013, 23:41

Първото, което се сетих беше

Код за потвърждение: Избери целия код
sudo aticonfig --initial -f


но видях че си пробвал...

По принцип първо ще опитаме да го съживим, ако не стане може да пробваш едно ubuntu направо, но дефакто няма причина да не стане ;)

Можеш ли да ми дадеш SSH достъп да погледна (на ЛС разбира се)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Странен проблем с X в BAMT

Мнениеот DeathSpreadeR » 22 Юни 2013, 02:05

Така, време е да дам малко feedback за опитите ми през изминалата седмица и нещо. Едно нещо е ясно конкретно за моя хардуер - подкарването на повече от 3 карти става само под x64 линукс.

След опити със 7-8 различни компилации на BAMT и съвети от колеги (в това число най-вече 2GOOD, за което му благодаря и ще получи малък подарък от мен), нищо не стана и се принудих да тествам 0.6 beta, като само тя се оказа адекватна да се справи със задачата. Тя идва със 12.8 драйвер и 2.6 SDK, но след инсталирането на 2.7 захапва картите. cgminer няма, трябва да си го компилирате. Всичко до тук е лесно и straightforward, дет се вика. Само че, ако държите (като мен) да имате web статистиките, ще се вкарате в един приключенски филм с много епизоди и непредвидим край :D

Първоначално нищо не бачкаше, mgpumon въобще не тръгваше, дори му нямаше променливата в /etc/bamt/bamt.conf и въобще много неща няма там, които в 0.5c примерно присъстват. gpumon работеше, но даваше данни само от munin, редовете с GPU-тата ги беше хванала липсата. cgminer-a не стартираше сам при reboot, въпреки, че му задавах да го прави. Абе, въобще пълна каша в тази бета, lodcrappo е трябвало да я пусне като някаква пре-алфа ми се струва :)

Както и да е, опитах да намеря инфо оттук-оттам, но реално никой не ми даде напътствия и трябваше да запретвам ръкави и да го правя the hard way (както винаги).
1. Проблема с липсващите GPU-та в gpumon се дължеше на липсващ atitweak, понеже в /opt/bamt/mother има един цикъл, който принтва GPU-тата в браузъра и чете данните им именно чрез atitweak -list-adapters (или нещо подобно беше). Съответно при липсващ atitweak - няма GPU-та.
2. cgminer не стартираше автоматично, понеже lodcrappo беше затрил всичко около него в /opt/bamt/common.pl и го беше заменил с bfgminer. Това поне беше лесно - бърза сверка на файловете с WinMerge показа, че само имена на функции и променливи са променени спрямо файла от 0.5c. Съответно overwrite реши проблема.
3. mgpumon ме поизмъчи малко повече. В началото въобще не стартираше, добавих му липсващата променлива в /etc/bamt/bamt.conf, но нямаше никаква разлика. При ръчно стартиране тръгваше, но не събираше никакви данни и стоеше надписа да се изчака 60 сек и тн. Проверих дали изобщо имам broadcast в събнета на дефолтния 54545 порт - имаше. След това разбра, че като го стартирам ръчно през ssh трябва да не му давам ctrl+c (защото иначе не ми даваше промпт) и така най-после тръгна, но все още не стартираше автоматик. Поразрових се по-подробно из скриптовете, за да проследя кой файл кой извиква и кога и както точно се случва във всеки един от тях. Резултата беше, че никъде не се правеше проверка дали съответната променлива в /etc/bamt/bamt.conf е сетната и никъде нямаше и помен от ред, който да стартира mgpumon. Малко програмиране в /opt/bamt/mother реши проблема, добре, че с това се занимавам професионално, макар и в друга сфера. coldreboot и ... voila! Всичко 6!

Та след няколко безсънни нощи, прекарани в дебъгване, тестване, ръчкане, псуване и моменти тип "yes, най-накрая!!", последвани от откриването на поредния нов проблем и всичко (почти) от начало, мога да кажа, че вече всичко е ОК и машината копае от 4-5 дни с пълен капацитет с 6-те карти. Леле, ако съм знаел само, докато кротко си копаех под BAMT с 3 карти в какви приключения ще влезна с добавянето на още 3...Но пък така е по-сладко накрая, още повече с огромното раздвижване на LTC днес покрай новината за LTC в gox.

Както и да е, надявам се информацията, която споделям с вас, да е от полза на миньорите, които са с повечко карти и държат да копаят под линус (под Win 8 няма проблеми, само се прави един трик с драйверите). Ако някой има въпроси - да пита.

Тези дни ще кача и снимки на машината през процеса на "асемблиране", а другата седмица почвам да сглабям нова, клонинг на сегашната :)
DeathSpreadeR
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Юни 2013, 19:44

Re: Странен проблем с X в BAMT

Мнениеот ZAX » 22 Юни 2013, 17:03

Не разбрах само за линукс ли е или може да се пие и с бозичка, по специално win7x64?

Интересува ме как да си вържа монитора на вграденото видео, а картата или картите само да копаят. За сега има само една карта.
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Странен проблем с X в BAMT

Мнениеот DeathSpreadeR » 23 Юни 2013, 00:21

Ако имаш предвид 6 карти 7900 серия, само под Win 8 ще можеш да ги подкараш и то по следния начин:
първо инсталираш драйвер 13.1 (необходим ти е само самия драйвер и OpenCL SDK runtime-а от целия пакет), а след това даунгрейдваш до 12.6.
В противен случай едната карта ще ти стои с удивителен в device manager и ще можеш да копаеш макс с 5.

Ако ще копаеш scrypt ще ти трябват и минимум 4GB RAM, за да изстискаш максимума от картите (7950 в случая). Ако си с по-малко няма да можеш да сетнеш голям thread-concurrency, оттам ще имаш и по-нисък интензитет като максимална стойност без да получаваш хардуерни грешки, съответно хешрейта ще е малко по-нисък. Освен това, задължително х64 Win за тази цел.

Иначе, ако имаш вградено видео и отделно имаш карти, можеш да ги пуснеш да копаят само те като първо провериш индекса на платформата им чрез 'cgminer -n' и след това подадеш този индекс като параметър на --gpu-platform.
DeathSpreadeR
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Юни 2013, 19:44

Re: Странен проблем с X в BAMT

Мнениеот ZAX » 23 Юни 2013, 05:48

ZAX написа:За сега има само една карта.
7870XT

Дъното поддържа 5, но аз едва ли ще сложа повече от 2 или 3 максимум.

Код за потвърждение: Избери целия код
 [2013-06-23 05:42:08] CL Platform 0 vendor: Intel(R) Corporation

 [2013-06-23 05:42:08] CL Platform 0 name: Intel(R) OpenCL
 [2013-06-23 05:42:08] CL Platform 0 version: OpenCL 1.1
 [2013-06-23 05:42:08] Platform 0 devices: 0
 [2013-06-23 05:42:08] CL Platform 1 vendor: Advanced Micro Devices, Inc.

 [2013-06-23 05:42:08] CL Platform 1 name: AMD Accelerated Parallel Processing

 [2013-06-23 05:42:08] CL Platform 1 version: OpenCL 1.2 AMD-APP (1124.2)

 [2013-06-23 05:42:08] Platform 1 devices: 1
 [2013-06-23 05:42:08]  0       Tahiti
 [2013-06-23 05:42:08] GPU 0 AMD Radeon HD 7800 Series hardware monitoring enabl
ed
 [2013-06-23 05:42:08] 1 GPU devices max detected
 [2013-06-23 05:42:08] USB all: found 9 devices - listing known devices

 [2013-06-23 05:42:08] No known USB devices


Къде и кой параметър подавам? Platform 1?

Използвам GUIMiner/OpenCL.
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: Странен проблем с X в BAMT

Мнениеот DeathSpreadeR » 23 Юни 2013, 16:56

--gpu-platform 1 - това ти трябва. Но това е за cgminer, guiminer съм ползвал само към половин час в началото, когато още прохождах в миньорството. Препоръчвам ти cgminer - много по-добър и безпроблемен е, същевременно с много повече опции.
DeathSpreadeR
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Юни 2013, 19:44


Назад към Софтуер и крипто портфейли

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, filchef, Google [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin

cron