Копане с лаптоп

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Копане с лаптоп

Мнениеот reason » 13 Апр 2021, 15:58

Здравейте,
Като новобранец във форума, да зачекна тая тема - копането с лаптоп. В началото на тая година разни китайци и руснаци са започнали да копаят с лаптопи на база на Nvidia RTX 30 сериите. Като това, което го дават като характеристики са доста прилични, ако не целим печалба а сравнително краткосрочно изплащане на самия лаптоп. В зависимост от серията 3060, 3070, 3080 стигат от 35 до 60+ MH/s при копаенето на Етериум, при много прилична консумация от около 70 до 120 W и температури пак в зависимост от лаптопа от 55+ до над 70+ градуса, зависи колко са овърклокнати.

Аз имам такъв лаптоп - MSI RTX 3060 като го тествах да видя какво ще изкара. При стандартни настройки (1650/6000 Mhz core/memory) копае с 36+ MH/s и около 66-68 градуса тепература, при 74 W консумация, но при максимално надути вентилатори и е бая шумен. А и дългосрочно не мисля, че може да изкара много време.

Интересното става тук - когато махна зарядното и оставя лаптопа на батерия, настройкоте падат рязко, заради пазенето на батерията, на 1020/5500 и около 58-60 градуса, 31 MH/s и
50 W консумация, като с afterburnera на MSI мога да сваля с още по 500 MHz и получавам тия стойности: 660/5000, 55-56 градуса, 28 MH/s и 48W консумация.

Последните данни поне мен лично много ме устройват, предвид консумацията, температурата и шума. Смятам, че така не се товари кой знае колко излишно и може доста дългосрочно да си работи, ако не 24/7 то поне 12/7, нощем, докато не го ползвам.

В момента, в който сложа зарядното, максималните настройки се връщат. Опитвах с NVidia Inspector да намаля настройките до близки на тези, когато лаптопа работи на батерия. Минималното, което мога да постигна е около 800/5000, хашрейта пада на 28 MH/s, но тепетарурата и натоварването не падат, което ми е много необяснимо.

Някой има ли идея къде може да е проблемът? Ако го подкарам да работи на макс перформънс, докато е на зарядно, все едно работи на батерия ще е супер, т.е. нисък хашрейт, ниска температира и тих лаптоп.

Благодаря предварително!
reason
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Апр 2021, 15:16

Re: Копане с лаптоп

Мнениеот jamesdavidso » 13 Апр 2021, 19:58

Добре си направил, иначе аз предпочитам MSI Afterburner.
Най-добре опитай да свалиш напрежението колкото можеш със стандартните честоти, като се опиташ да стигнеш максимално близо до 55W. Така би трябвало хашрейтът да се запази в интервала 33-35MH.
Ще ти държи под 65 градуса и е напълно безопасно, особено ако веднъж месечно го продухваш през отворите за вентилация без да сваляш долния капак.
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 369
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: Копане с лаптоп

Мнениеот reason » 14 Апр 2021, 11:21

Здравей. Благодаря за отговора! Поиграх си бая с MSI Afterburner-a (даже и приятелката ми се разсърди снощи, че не й обръщах внимание :) ). Успях да постигна тия параметри:

61 градуса стабилни, 55,7W консумация, 31,5MH/s, при сравнително приличен шум на вентилаторите, без да съм пуснал буустването (при бууст пада на 57 градуса, ама шуми бая). Ако го понапъна с меморито, мога да ги докарам тия параметри, които споменаваш, но при около 60W консумация. Предпочитам, обаче по-ниската температурата. Под 60 (психологическа граница ми е), ако можеше щях да съм много щастлив, ама... не мога повече да я смъкна. Купих му една телескопична стойка да стои изправен, за да става добра вентилация. Четох, че стойките с кулери са напълно безсмислени и най-много да смъкнат 2 градуса, но не мисля, че си заслужава инвестицията, като обикновената стойка върши почти същата работа и е 3 пъти по-евтина.

Но за маниаците, които мислят да тестват копането с лаптоп, според мен си мисля, че по-добрият вариант биха били тия с 3070 картите. По-скъпи са, да, но пък със сигурност ще смъкнат под 60 градуса и ще имат над 40+ МН/s. За тях не бих се притеснявал изобщо. Докато моят, малко ми е като да вървиш по ръба на бръснача. Въпреки, че може и тия му параметри да са отлични според по-знаещите от мен. Аз нямам претенции да разбирам чак толкова, особено пък от лаптопи. :)

Едит: даже като не работи екрана температурата пада на 59 градуса, а консумацията е под 55 W. Супер! :) :violin:
reason
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Апр 2021, 15:16

Re: Копане с лаптоп

Мнениеот aclass » 15 Апр 2021, 10:10

Предполагам имаш MSI GF65, който за игри е ... почти поносимо зле. Постарали са се да докарат ниска цена с този модел.
Реално дали и при тези ниски, но постоянни температури, няма да изгърми картата бързо - никой не знае. Те при чист гейминг от време на време пак гърмят.

От тия с 3070 картите има и по-ужасни от този... но на MSI има и значително по-корави, които си правят стабилно над 60.

Така или иначе цените и на лаптопите се надуха значително.
aclass
 
Мнения: 575
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:03

Re: Копане с лаптоп

Мнениеот jamesdavidso » 16 Апр 2021, 00:14

reason написа:Едит: даже като не работи екрана температурата пада на 59 градуса, а консумацията е под 55 W. Супер! :) :violin:


Именно, при 33MH ще прави 65 градуса, според мен при твоята психологическа граница 2MH не са от такова значение.
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 369
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: Копане с лаптоп

Мнениеот reason » 19 Апр 2021, 09:08

aclass написа:Предполагам имаш MSI GF65, който за игри е ... почти поносимо зле.

Да, същият модел е.

aclass написа:Реално дали и при тези ниски, но постоянни температури, няма да изгърми картата бързо - никой не знае. Те при чист гейминг от време на време пак гърмят.


Добре де, тия карти са пуснати реално на 02.02.2021 г., а 3070 са на 26.01.21 г. Кога мина време, че вече имаме такива отзиви за тия карти и кога стана това от време на време да гърмят?

jamesdavidso написа:Именно, при 33MH ще прави 65 градуса, според мен при твоята психологическа граница 2MH не са от такова значение.


Съгласен съм. Иначе... в момента ми се ще да подкарам HiveOS-а, за да видя доколко Windows-а тежи на представянето. Ама нещо не ми засича настройките, които му пускам през сайта им. Предполагам не може да засече драйверите. Досегашното ми търсене ме отведе на едно място. Ще го тествам и дано стане. Ама и флашката ми ми играе едни номера... Ако всичко мине по мед и масло ще споделя резултатите. Иначе досега си копа стабилно по 31MH/s при 59 градуса и 54.8W и 65-75% на вентилаторите.
reason
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Апр 2021, 15:16

Re: Копане с лаптоп

Мнениеот aclass » 19 Апр 2021, 14:31

Когато и да са пуснати лаптопите и картите, питай във всеки сервиз за лаптопи и ще ти кажат кое гърми първо на "геймърските". Това без значение дали са тези или онези карти. Температурата не прощава.

В България този лаптоп дойде в началото на Февруари и беше леко разочарование при предишни репорти из нета за 49 Мх.

Лаптопи с 3070-ки си има пак от тогава долу горе. До сега имам впечатления от 3 модела.
aclass
 
Мнения: 575
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:03

Re: Копане с лаптоп

Мнениеот reason » 19 Апр 2021, 15:53

Съдейки по това с какви стандартни настройки ми дойде и как по дефолт грееше без да пипам нищо по тях (днес стигна до 74 градуса при копане с HiveOS) и гледайки видеа из тубата как при игри гони 90 градуса, лично според мен е нормално да изгърмят. Много съм далеч от мисълта, че като купиш геймърски лаптоп повечето деца знаят как да си ги овърклокнат. А тук дори говорим за ъндърклок. Като добавим и това, че обикновено лаптопите ги ползват в скута или най-малкото по маси, спирайки въздушната циркулация, както и предоверяването на стойки с кулери, които нямат почти никакъв ефект...

И все пак... твърде рано е да говорим за експлоатацията на тия лаптопи. Може да не правят добър бенчмарк, да има по-високи изисквания/очаквания при игри, но това което виждам да ми показва при ъндърклока ме задоволява напълно.

А за HiveOS-a, счупих се да правя какво ли не... е не приема настройки нито за овърклок, нито обратната и си копа по дефолтни. Отказах се, ще си копам под Windows и тва е.
reason
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Апр 2021, 15:16

Re: Копане с лаптоп

Мнениеот sailorbg » 08 Май 2021, 16:20

Във Форума има тема за рестрикцията която Nvidiа поставя на картите 3060. Не знам дали се отнася И за лаптопските карти или Само за тези на настолните ПСта? Може ли да се копае с такива на лаптопите? Моля, споделете каква доходност очаквате от лаптопа?
sailorbg
 
Мнения: 62
Регистриран на: 31 Авг 2015, 22:04


Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin