продавате ли изкопаното?

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

продавате ли изкопаното?

Мнениеот monopola » 03 Юни 2018, 09:48

Още нещо за което ми интересно как сте решили нещата :)

Както съм писал няколко пъти имам само ASIC машини, нямам ригове и не мога да говоря за тях.
Та, в последните 2-3, че и 4 месеца няма особено смислен АСИК, поне от "класическите" модели. Новите още не съм ги пробвал. Машините работят на ръба или с малка печалба или ту с печалба, ту със загуба. Един вид ако продаваш изкопаното покриваш тока и кажи речи дотам или остават някакви десетина процента. Аз лично съм решил да не продавам, че евентуално при достигане на цените от януари да има наистина смисъл от това копане. Ясно е, че в този случай риска е още по-голям, защото половин една година да плащаш ток и да пазиш крипто е ОК ако е сигурно, че цените ще се върнат където бяха, а то въобще не е сигурно :) Да не говорим, че дебела сметка за ток си е разход.

Вие как ги виждате нещата, какво решение сте взели?
monopola
 
Мнения: 225
Регистриран на: 02 Сеп 2017, 23:42

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот dob » 03 Юни 2018, 09:59

.. to това положение като на Хамлет, ама нали знаеш риск губи - риск губи :D

По-добре рискувай, иначе язък за гърбенето!

Е, ако можеш си го позволиш де...
dob
 
Мнения: 299
Регистриран на: 22 Мар 2014, 10:22

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот Mateev » 03 Юни 2018, 12:17

Копането на загуба е еквивалентно на закупуване на койни на загуба. Ти би ли купил например биткойни по 10 000 долара, ако цената в момента е 7700. Така че копането на загуба си е чиста проба прекарване, и няма никакво разумно оправдание човек да го прави това.

Копането с ефективност около нулата е еквивалентно на закупуване на койни с живи пари. Това, че имаш безполезна копачка, не променя факта, че ти купуваш койни по текущите им цени. Това си е чиста проба спекула, и ако се чувстваш силен в нея, защо въобще се хабиш да купуваш копачки.

Иначе за копачки, които копаят около нулата, има едно единствено разрешение - пускат се да копаят само нощем, когато тока е по-евтин. Ако и тогава не им излиза сметката - ами спират се и се захвърлят в мазето с надеждата за по-добри времена, които най-вероятно никога няма да настъпят.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот 2GOOD » 03 Юни 2018, 12:35

В главната си част Матеев е прав, ако копаеш на 0 профит е еквивалентно да спреш копачката, а заедно с тях шума и топлината, като с парите за тока можеш просто да си купиш биткойните. Факт е обаче, че никой не го прави, поне от моите познати, не си купуват биткойните. Иначе този филм с неефективни копачката сме го гледали няколко пъти и имам една, която периодично я "вадя от мазето", т.е. по-добри времена са идвали. Разбира се това не значи, че пак ще дойдат, но е много вероятно ;)

Съвета за нощната тарифа е много добър, онзи стар калкулатор на форума смята профит на дневна и нощна поне за SHA256 копачка, вкарай данните там и ще си направиш сметката, особено ако с парите за дневния ток инвестираш директно в криптовалути ще се получат по-добри резултати от копането 24/7
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот monopola » 03 Юни 2018, 13:25

Абе леко не съм съгласен, че копачка с ефективност 0 следва да се изключи или поне не в България. Трудността на копане е много динамичен процес и мисля, че в определен период от време след достигане на ефективност 0 далеч не е задължително да остане така. Ако си е на дебел минус е друга работа :)
monopola
 
Мнения: 225
Регистриран на: 02 Сеп 2017, 23:42

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот olele » 03 Юни 2018, 13:33

Монопола опитай се да вникнеш във това което ти пише Матеев. Ще ти е от полза ако не друго.
И бтв дори и леко на печалба (5-10%) не си заслужава да се копае
olele
 
Мнения: 211
Регистриран на: 15 Окт 2016, 15:28

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот monopola » 03 Юни 2018, 13:55

Много добре вниквам, но Матеев този път си е спестил дълбочина в написаното :)
Копането има една голяма разлика спрямо купуването - средната цена. Една машина копае постоянно в продължение на месец примерно, а тока го плащаш по постоянна цена в края на периода. Тоест срещу парите дадени за този ток ще получиш количество крипто по възможно най-усредената му стойност през месеца. Ако ще ми се хвалите как купувате на дъна и продавате на върхове, то честито, аз това не го мога :)
Та, една машина с 10% процента доходност днес не е изобщо ясно каква доходност ще докара през следващия месец. Както и ако купиш днес не е ясно колко ще имаш след месец. И в тази връзка аз не бих спрял такава машина в замяна на това да направя примерно 100 покупки през следващия месец (3 на ден) за да хвана средна цена. В България тока е евтин и падне ли доходността от копането трудността пада заради изключени машини, но копачите в България имат лукса да са във втората половина на изключващите машини.
Отделно е и аргумента, които няма общо с бизнеса. За да има крипто трябва да има миньори. Затова предпочитам копането през само купуването. Наречето го романтизъм :)
Темата я пуснах за да видя други гледни точки, а не за да поличавам менторски наставления все пак :) Логиката и разсъжденията ми изобщо не е задължително да са верни, именно затова питам какво мислите вие.
monopola
 
Мнения: 225
Регистриран на: 02 Сеп 2017, 23:42

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот dob » 03 Юни 2018, 14:18

.. ха аз помислих, че за съвет!

..ми имаше период 2016 май, когато си беше, почти на загуба /с карти/, ама аз си копах и почти не продавах, та после станаха хубави неща!

Разбира се историята не винаги се повтаря, но е урок, особено за този дето си купил 2 пици за 10к бтц.
dob
 
Мнения: 299
Регистриран на: 22 Мар 2014, 10:22

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот petarv » 14 Юни 2018, 21:38

Според мен варианта е да се стиска и да се продава само ако няма да се плаща тока. Тенденцията е постоянен тренд нагоре с периодични спадове. А и още не са "навлезли масите", все още криптотот се ползва от около 1-2% от населението на земята
petarv
 
Мнения: 33
Регистриран на: 04 Юни 2013, 12:42

Re: продавате ли изкопаното?

Мнениеот 2GOOD » 14 Юни 2018, 22:15

Колегата Змейски, навремето беше казал: Не е важно на каква цена копаеш, а на каква продаваш ;)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Следваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], filchef, ionicle, Kartoff, UserX1XO, viniamin