Молба за помощ/съвет

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот Mateev » 28 Май 2018, 04:26

Пробва ли дали картите работят с много по-нисък овърклок (например 1500)?
Това е начина да си изясниш дали проблемът е в драйверите или в овърклока, за да знаеш кое да бъзикаш.

И втория въпрос:
Имаш ли карти, на които Default Clock на паметта да е по-висок от реалния овърклок, с който картите работят стабилно?
Ако имаш такива, значи те са виновни за забиването и рестартите след това. Причината е, че когато Claymore реши да се рестартира някоя карта, той и прави Reset и тя тръгва с Default настройките си за Clock. MSI Afterburner ги оправя, но чак след няколко секунди. През това време обаче рига вече е гръмнал или забил.

На абсолютно всички карти Default честотите трябва да са ПО-НИСКИ от реалните работни честоти, с които те работят стабилно. Това не е ли така дори и с една единствена карта, значи си имате нестабилен и често забиващ риг. Написах го с червено, защото е много важно. В процеса на работата на една карта понякога се случва за кратко да премине към Default честотите, и ако те са по-високи от стабилните работни честоти, рига забива. Не вярвайте сляпо на MSI Afterburner или на вградения овърклок на различните копачки. Всичките тези овърклок програми реагират със закъснение при настройките на честотата, докато скока към Default става светкавично и може да бъде невинно предизвикан както от Windows-а, така и от копачката.

За да се разреши този проблем, който масово го допускат много хора, префлашнете си AMD картите с Default Memory Clock с по-ниска честота от тази, при която картата работи стабилно. Например 10% по-ниска честота или дори го направете такъв, какъвто го е сложил производителя когато картата не е била префлашната.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот Pacimir » 28 Май 2018, 08:43

Направи си една флашка със simplemining и тествай. Почти съм сигурен, че няма да имаш проблеми. Софтуерно няма как да се командват захранванията, та стига add2psu да ти е читав (да има реле и маса), няма да има проблеми с 12те волта които ползваш от него. Според мен броя карти забърква windows-a, а не захранването им.
Все пак на второто може да закачиш мултицет и да при товар да не пада под 12 волта линията, но това при качествено захранване е почти невъзможно.
Pacimir
 
Мнения: 24
Регистриран на: 08 Яну 2018, 23:40

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот MVetov » 28 Май 2018, 11:01

Mateev написа:Пробва ли дали картите работят с много по-нисък овърклок (например 1500)?
Това е начина да си изясниш дали проблемът е в драйверите или в овърклока, за да знаеш кое да бъзикаш.

И втория въпрос:
Имаш ли карти, на които Default Clock на паметта да е по-висок от реалния овърклок, с който картите работят стабилно?
Ако имаш такива, значи те са виновни за забиването и рестартите след това. Причината е, че когато Claymore реши да се рестартира някоя карта, той и прави Reset и тя тръгва с Default настройките си за Clock. MSI Afterburner ги оправя, но чак след няколко секунди. През това време обаче рига вече е гръмнал или забил.

На абсолютно всички карти Default честотите трябва да са ПО-НИСКИ от реалните работни честоти, с които те работят стабилно. Това не е ли така дори и с една единствена карта, значи си имате нестабилен и често забиващ риг. Написах го с червено, защото е много важно. В процеса на работата на една карта понякога се случва за кратко да премине към Default честотите, и ако те са по-високи от стабилните работни честоти, рига забива. Не вярвайте сляпо на MSI Afterburner или на вградения овърклок на различните копачки. Всичките тези овърклок програми реагират със закъснение при настройките на честотата, докато скока към Default става светкавично и може да бъде невинно предизвикан както от Windows-а, така и от копачката.

За да се разреши този проблем, който масово го допускат много хора, префлашнете си AMD картите с Default Memory Clock с по-ниска честота от тази, при която картата работи стабилно. Например 10% по-ниска честота или дори го направете такъв, какъвто го е сложил производителя когато картата не е била префлашната.


Да картите по подразбиране са с много по-ниски работни честоти. А рига забива и лагва още преди да съм стигнал до пускане на Клеймора....
MVetov
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Яну 2018, 17:50

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот MVetov » 28 Май 2018, 11:07

Pacimir написа:Направи си една флашка със simplemining и тествай. Почти съм сигурен, че няма да имаш проблеми. Софтуерно няма как да се командват захранванията, та стига add2psu да ти е читав (да има реле и маса), няма да има проблеми с 12те волта които ползваш от него. Според мен броя карти забърква windows-a, а не захранването им.
Все пак на второто може да закачиш мултицет и да при товар да не пада под 12 волта линията, но това при качествено захранване е почти невъзможно.


add2psu има реле и маса.... броя карти не съм го променял, преди рига е работил с 6 карти и сега искам да подкарам толкова. Единствената промяна е този ъпдейт, който се направи и след него преинсталирах всичко, поради това че почна да лагва страшно много...
MVetov
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Яну 2018, 17:50

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот Mateev » 28 Май 2018, 12:55

Ако рига работи безпроблемно с 3 карти, а не иска с 4 или повече, то това при мене беше от една настройва в BIOS-а, в която трябваше да се укаже, че има много карти. Виж в GPU Settings и потърси нещо от типа Multiply или External GPU и я направи на Enable.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот MVetov » 28 Май 2018, 16:40

Mateev написа:Ако рига работи безпроблемно с 3 карти, а не иска с 4 или повече, то това при мене беше от една настройва в BIOS-а, в която трябваше да се укаже, че има много карти. Виж в GPU Settings и потърси нещо от типа Multiply или External GPU и я направи на Enable.


Да тази опция е направена...…. увеличих и рамта на рига и от 4 я направих 8 ГБ резултат нулев....
MVetov
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Яну 2018, 17:50

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот Mateev » 28 Май 2018, 18:34

Ами тогава остават драйверите. Деинсталирай старите в Safe mode 2 пъти подред, като ползваш най-новата версия на програмата DDU. След това инсталирай последната версия на AMD драйверите. След това ги пачни с програмата atikmdag-patcher. След това ги превключи в Compute Mode с програмата AMD-Compute-Switcher. И разбира се Restart след всяка една стъпка. И това е всичко - отнема половин час и след това трябва да тръгне. Правил съм го много пъти и винаги тръгва след тази последователност от действия.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот MVetov » 28 Май 2018, 20:26

Mateev написа:Ами тогава остават драйверите. Деинсталирай старите в Safe mode 2 пъти подред, като ползваш най-новата версия на програмата DDU. След това инсталирай последната версия на AMD драйверите. След това ги пачни с програмата atikmdag-patcher. След това ги превключи в Compute Mode с програмата AMD-Compute-Switcher. И разбира се Restart след всяка една стъпка. И това е всичко - отнема половин час и след това трябва да тръгне. Правил съм го много пъти и винаги тръгва след тази последователност от действия.



Колега прав си...… днес след поредния ден на главоблъсканица, открих проблема..... Новия ъпдейт на уйндоуса не е съвместим с новите Адреналин драйвери. Повече от 3 карти не могат да се подкарат..... Решението, деинсталират се драйверите с DDU, както е написал колегата Матеев, след което се инсталират Beta Blockchain Driver (аз поне се спрях на тези) и нещата си идват на място.... естествено тези трябва да се пачнат(отново както е написал колегата Матеев) като след инсталацията се пачват и после се рестартира риг-а..... Благодаря на всички за отделеното време и се надявам да съм полезен на някой, който те първа ще се сблъска с този проблем....
MVetov
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Яну 2018, 17:50

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот Mateev » 28 Май 2018, 20:35

Между другото докато се ровех из интернет по друг проблем открих един страхотен сайт, в който с най-големи подробности се описва всичко, което един нов миньор трябва да научи за това как се правят и настройват ригове. Всичко, което го знам от ровенето по 1000 различни сайта, тука го намерих систематизирано с най-големи подробности само в 1-2 статии. Направете си труда да ги прочетете и със сигурност ще откриете много полезни неща, които досега може би не сте ги знаели, или сте имали грешна представа за тях: https://mining.help/
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Молба за помощ/съвет

Мнениеот MVetov » 28 Май 2018, 21:20

Mateev написа:Между другото докато се ровех из интернет по друг проблем открих един страхотен сайт, в който с най-големи подробности се описва всичко, което един нов миньор трябва да научи за това как се правят и настройват ригове. Всичко, което го знам от ровенето по 1000 различни сайта, тука го намерих систематизирано с най-големи подробности само в 1-2 статии. Направете си труда да ги прочетете и със сигурност ще откриете много полезни неща, които досега може би не сте ги знаели, или сте имали грешна представа за тях: https://mining.help/


Колега, да сайта е супер, аз него ползвам :) всичките ми 8 рига са настроени чрез него и нямат грешка.... до този ъпдейт де :)
MVetov
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Яну 2018, 17:50

Предишна

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, puffyto, UserX1XO, viniamin