Калкулатор за ефективноста от копането

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот Mateev » 12 Апр 2018, 21:07

Предлагам следната организация за съвместна работа за доразвиване и усъвършенствуване на този калкулатор:

1. Ако имате някакви идеи, пишете ги в тази тема и аз ще ги реализирам
2. Ако имате някаква нова информация например за нови цени на хардуера, пак пишете и аз ще ги актуализирам
3. Ако искате да добавите редове с нови ASIC-и и/или графични карти, пак пишете и аз ще актуализирам. Също така е възможен вариант да допълните най-отдолу един или повече редове във файла и да го публикувате, а аз след проверка и навръзване на формулите ще го върна обратно във форума, но със следваща версия.

Разбира се който си иска може да направи форк на някоя от версиите и да започне собствено си развитие, различно от моето. Така или иначе обаче е повече от ясно, че един единствен човек трябва да се грижи за всички ъпдейти, защото голяма част от формулите и тяхната взаимосвързаност са в неговата глава.

Та очаквам идеи, предложения и/или нова информация за нови ASIC-и или графични карти, които да ги включим във файла. Също така ако някой е наясно с цените на хардуера, която аз не ги знам и съм оставил празни полета, нека да пише.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот danisapfirov » 12 Апр 2018, 21:10

В GPU филтрирах Sapphire и не видях 580 версията. Но не е това проблема.
Всеки продукт си има SKU код, който го отличава от друг. Тук той липсва.
Това създава пълно объркване кое какво е.

Прикачвам данни за да стане ясно, че тези полета не са достатъчни за да идентифицират даден продукт.

Не са подбрани точните характеристики за да стане ясно кое какво е и не са изведени факторите които имат отношение
към ключовите параметри на картата.

1. SKU код към продукта за уникална идентификация
2. BIOS характеристики Core Clock, Mem Clock
Ако BIOS-а e променен да се укаже и да се даде името на мода и връзка кам файла. Също подходящите параметри Core Clock, Mem Clock при MSI AfterBurner.
3. Софтуер за добив
4. Драйвер
5. OS
Прикачени файлове
GPU's_Sheet.PNG
GPU's_Sheet.PNG (36.41 KiB) Прегледано 2748 пъти
Последна промяна danisapfirov на 12 Апр 2018, 21:19, променена общо 1 път
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот Mateev » 12 Апр 2018, 21:14

Какво представлява този SKU код? Персонална идентификация на всяка физическа конкретна карта или идентификация на дадената серия от карти?

Иначе няма никакъв проблем - ще добавя такава колонка. Проблемът е, че повечето информация съм я набирал от интернет, и там няма данни за този код. Тоест ако добавим колонката, в нея ще има данни само за новите карти, за които горещо се надявам, че хората от форума ще споделят информация за техните параметри.

Колкото до информацията - разбира се, че е непълна. Но това са повече от 600 реда и аз съм загубил поне една седмица за да я издиря, подредя и систематизирам тази информация. Със сигурност има и още информация, която ако и други хора се включат в нейното издирване, нещата ще потръгнат по-бързо.

По другите ти точки:
Информацията за ОС и за драйвера не е загубена. Има я в най-последните колонки, но не е систематизирана да изглежда по еднакъв начин. Ако се опиташ по нея да направиш AutоFilter, нищо няма да се получи.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот danisapfirov » 12 Апр 2018, 21:34

Тук съм дал пример който идентифицира картата.

Вижда се производителя и бранда, има и продуктов номер PN.
Важното за потребителите е SKU кода. Този код може да се види в сайтовете и да са провери точно продукта.
Разбира се всеки продукт си има и уникален номер, който тук е най-в дясно, но това е нужно само при проследяването му
във връзка с гаранциите.

Businesses attach SKUs to different products in one category so that shoppers may compare characteristics of varying items in that group.

Източник:
https://www.investopedia.com/terms/s/st ... it-sku.asp
Прикачени файлове
GPUNames1.PNG
GPUNames1.PNG (9.74 KiB) Прегледано 2739 пъти
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот Mateev » 13 Апр 2018, 07:01

А какво ще кажеш за това? SKU ли ни трябва, или UPC или и двете?

Differences Between Stock Keeping Units and Universal Product Codes
Because companies create SKUs internally for keeping track of their inventory, SKUs vary among businesses. This is beneficial in advertising when retailers show their SKU in relation to items being displayed. For example, Sears provides its SKU when advertising a refrigerator on sale. Shoppers cannot determine whether they may view the same refrigerator at other stores based on the SKU alone. This stops competitors from matching advertised prices and decreasing sales for Sears, which is the company paying for the advertising.

In contrast, universal product codes (UPCs) are identical regardless of which business sells the items. UPCs track only basic information about a product. Retailers must add UPCs to their databases of inventory and assign SKUs to the products.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот danisapfirov » 13 Апр 2018, 07:17

От това което чета излиза, че чрез SKU идентифицираме продукта, а чрез UPC бранда на продукта, който се произвежда от различни фирми.
Тогава излиза, че и двете трябва да се ползват за да може най-добре да се правят сравнения и отчитат разликите за целите на практическия анализ.
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот johnkill » 13 Апр 2018, 10:22

Добре си си поиграл. Аз по принцип не се интересувам много от супер точни справки но се интересувам от екселски формули заради идеите. Няколко съвета.
Ако искаш да не се пипат неволно клетки или шийтове просто ги заключи дори и без парола. Така не може да се влезе в клетка неволно и да се променят формули или числа.
Ако не си го прилагал до сега ето ти малко Help - https://support.office.com/en-us/articl ... c410acaf21
Освен това ако имаш страници, в които не се пише нищо от нас просто може да ги скриеш (Hide), то който разбира ексел винаги може да ги покаже при нужда.

Прилагам една снимка за EWGA 1080Ti - прави под дефолт 700 sol, Имам и EWGA 1060 и 290-300 sol под дефолт прави.
Прикачени файлове
Clip_2.jpg
Clip_2.jpg (277.63 KiB) Прегледано 2702 пъти
johnkill
 
Мнения: 411
Регистриран на: 24 Ное 2015, 13:23
Местоположение: Burgas

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот Mateev » 16 Апр 2018, 08:40

Публикувам последната версия на файла (версия 15).
Добавени са още около 200 реда с информация за графични карти, взета от сайта What To Mine. Добавени са колонки за изчисляване в долари на изкопаното от картите по всеки един алгоритъм. Въведена е и мощноста във ватове на тези карти, за които съм намерил тази информация, но все още не съм смятал изгорената електроенергия в долари. Това ще стане в следващата версия.

Трябва да ви кажа, че получените резултати са плачевни. Почти няма карти и алгоритми, които да копаят повече от 2 долара на ден. Това автоматично означава, че при днешните цени на картите и на криптовалутите е тотално неизгодно да се правят нови ригове, а голяма част от старите трябва да се изключат, защото горят повече ток отколкото цената на изкопаните койни.

Специално за старите ригове окончателно ще си го изясним със следващата версия на файла, когато завърша изчисленията за ефективноста от копането, но така като гледам над 90% от картите ще се окаже, че копаят на загуба, при това без да се отчита факта на покупната им цена. Ако отчетем и него, най-вероятно ще се окаже, че срока за изплащане клони към безкрайност дори и за картите, които копаят на малък плюс.
Прикачени файлове
MiningHardware15.xlsx
(219.3 KiB) 390 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот Mateev » 16 Апр 2018, 08:52

Преди да направя този калкулатор хранех съмнения, че в критобизнеса са се набутали много хора, които са подведени или да не кажа директно които са измамени от продавачите на хардуер за копане. Сега след като вече имам база за сравнение, мога да го потвърдя този факт.

Според мене този калкулатор ще отвори очите на много хора, но за съжаление те ще напуснат криптобизнеса на голяма загуба. Също така ше бъдат принудени да продават закупеното си оборудване на безценица в опити да си възвърнат поне част от парите. Възможен е и по-лошия вариант - да продължат да се самозаблуждават и да продължат да копаят на загуба, сдобивайки се със скъпи койни, които биха могли да си ги закупят по-евтино с парите, дадени за хардуер.

Самият факт, че цените на картите и на ASIC-ите все още са високи, ме навежда на мисълта, че балъците все още не са се свършили. Заслуга за това имат и продавачите на хардуер, които свалят звезди от небето, само и само за да си продадат стоката. Почти никой не отчита факта, че този хардуер копае на загуба. Или дори и да го отчете, не отчита факта, че сложноста на повечето криптокойни нараства с много бързи темпове, и направените днес сметки след по-малко от месец вече ще са невалидни, а след 3 месеца хардуера им ще е за боклука.

Само за справка - през декември един Antminer S9 копаеше по над 50 долара на ден чиста печалба след отчитане на разходите за електроенергия. Днес (след 4 месеца) същия този Antminer S9 копае само по 2.67 долара. Това е почти 20 пъти по-малко, и този срив се е случил само за 4 месеца. Дори и цената на биткойна още утре да се вдигне до 20 000 долара, пак изкопаното ще е само 7-8 долара на ден. Тоест не е виновна цената, а огромното количество балъци по света, които с бесни темпове продължават да закупуват Antminer-и и така са се изхитрили да вдигнат сложноста повече от 4 пъти за 4 месеца.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Калкулатор за ефективноста от копането

Мнениеот stylius » 16 Апр 2018, 11:42

Според мен всеки сам си прави сметката дали хардуера си струва или не. От моята камбанария нещата изглеждам леко по-различно, макар и мътно и без да мога да предоставя числа за доказателство, поне за сега, защото зависят от бъдещи данни. Това, с цените за хардуера е вярно към днешна дата, но утре може и да не.

Теоретично, ако цената се вдигне след 1-2 месеца, то хардуера може и да бъде изплатен лесно, зависи с колко се вдигне цената на криптото, което се копае. Много е вярно това, че трудността също се вдига, което значи, че каквото изкопаем сега, няма да можем да изкопаем след 1-2 месеца. Но пък тук получаваме друг стимул, да изкопаем сега колкото се може повече и после да мислим за бъдещото изкопано. Това е идеологията зад HODL, да натрупаш възможно най-много стотинки сега, докато нямат стойност и да се надяваш след време да имат много голяма стойност.

Исторически погледнато, всеки който е вложиш фиат директно в крипто вместо хардуер, вероятно е на много по-добра печалба. Но само вероятно, защото истината е, че много зависи и от момента на продажба. Може да се окаже, че пък загубата е много по-голяма. Това си е хазарт, ако трябва да се опише възможно най-опростено, и в хазарта си трябват не само да знаеш какво правиш, но и кога точно да го направиш.
stylius
 
Мнения: 202
Регистриран на: 08 Юни 2017, 19:52

ПредишнаСледваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin