Копане на BURST - под лупа

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот siniger » 31 Яну 2018, 18:23

guBaHe написа:Абе вие на какви дискове се хвърляте ? :shock:

Аз ако цената е над 40 лв на терабайт с доставката до мен изобщо не се занимавам.
Тия скъпотии нямат избиване. :D




Ехее , стига бе човек искаш да кажеш ,че намираш хардове на 320 ЛВ 8 ТБ ? Аз с 300 зора намирам за 400 лв и то без ддс ми ги дават :)
siniger
 
Мнения: 11
Регистриран на: 14 Юни 2014, 22:13

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот guBaHe » 31 Яну 2018, 20:38

8ТБ евтини не, но взех 5ТБ за около 140 лв... Преди това 6х 3ТБ за малко под 500 лв, а преди това още 5х 3ТБ за 420 лв. Много пазарлъци.. и така.

Дисковете не е задължително да са нови. Записват се веднъж, после само се чете.
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 01 Фев 2018, 07:33

Не ви препоръчвам купуването на стари дискове, защото можете да си вкарате таралеж в гащите. За който не знае - един диск "живее" средно 40-50 хиляди часа (5-6 години), но някои от тях започват да се повреждат още на 25 000 часа. Знам го от статистически наблюдения в нашата фирма, в която имаме над 1000 работещи диска, и повреди с потенциална загуба на данни се случват средно веднъж в седмицата. Именно поради тази причина сме издигнали в култ бекъпването на фирмените данни и поддържането на много техни копия както в реално време, така и в исторически план.

Наблюдаването на статуса на дисковете го правим или с вградените мониторващи програми на RAID контролерите или където няма такива - с безплатната програма CrystalDiskInfo, която следи S.M.A.R.T. статуса, и изпраща мейл, ако нещо започне да се влошава. Основния проблем на дисковете е физическото износване на механиката, което води след себе си до 3 вида проблеми със записаните данни:
- Pending sector - не може да се прочете от първия път и диска губи много време в опити за четене.
- Realocated sector - това е Pending сектор, който диска е решил, че е безнадежден, и го е преместил на друго място.
- Uncorrectable sector - това е sector, който въобще не може да се прочете.

Появата на дори и само 1-2 бройки от някой от горните 3 вида сектори е ясен критерий, че диска е тръгнал да се поврежда, и че в следващите 1000-2000 часа тотално ще се повреди. И ако човек не иска да му белее главата, трябва превантивно да го смени този диск с нов.

От гледна точка на копането на BURST нещата изглеждат така:
1. Ако на диска вече има някой от 3-те вида сектори, то това означава при някои блокове да имаме изключително бавно четене - 1000 пъти по-бавно или дори пълен блокаж.
2. Същото важи и при плотването - скороста му може да се забави над 1000 пъти само заради 10-20 Pending сектора.

Самия Windows не ги знае тези неща, защото диска ги крие от него. Програмата ChkDsk може да показва перфектен диск без бад сектори, а в действителност той да е в много трагично състояние. Затова аз препоръчвам да си изтеглите и инсталирате програмата Crystal Disk Info, и ако тя покаже нещо жълто (предупреждение), да бягате от такъв диск и въобще да не го ползвате. А ако имате на него важни данни - веднага ги копирайте на друг нов диск. Ако го купувате като втора ръка - не давайте пари за него и най-добре е да го изхвърлите на боклука. И последно - вижте броя на работните часове и сметнете още колко живот му остава, приемайки за критерий 50 000 часа максимален живот. Така ще знаете и каква цена да дадете за такъв диск, ако е втора употреба.

Не на последно място е и консумацията на електроенергия - съвременните дискове са почти студени дори и при непрекъснато въртене, докато много от старите модели греят като печка - направо ще се изгорите, ако ги пипнете. Температурата на диска пак ще я видите с програмата Crystal Disk Info, и ако е над 45 градуса - дадения диск го изхвърлете, защото ще изгори повече ток отколкото койни ще изкопаете.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 01 Фев 2018, 07:48

Иначе около цената на новите дискове - аз съм си заплюл като критерий максимална цена от 50 лв. на терабайт с включено в нея ДДС. Така като си върна ДДС-то, и цената ми става някъде от порядъка на 40-42 лв. с ДДС.

Трябва да следите интернет магазините за промоции, и като попаднете на такава, веднага да се възползвате. Например аз хванах една промоция на някакъв варненски електронен магазин и от него си купих 23 броя 6TB дискове по цена малко под 300 лв. с ДДС. Също така при една промоция от eMag си купих 10 броя 8TB дискове по цена 400 лв. с ДДС. Купувал съм инцидентно и 4TB дискове, но пак съм гледал цената да е на ниво около 50 лв. на TB с ДДС.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 01 Фев 2018, 08:04

А сега да се похваля и с постигнатите резултати за около 20 дена копане:
Копая с около 140TB, но това е само от няколко дена. Иначе за целия период средно съм копал с около 70 TB, и в сметката ми вече има 5979 BURST-a. Особенно плодотворни са последните 4 дена, през които аз изкопах цели 3 блока.

Статистически все още ми е изгодно да копая в пул, защото натрупах почти 6000 BURST-а, а ако бях SOLO, щях да имам само 3 x 1220 = 3660. С увеличаването на терабайтите обаче рано или късно ще ми се наложи да премина на SOLO копане, защото то ще стане по-изгодно.

Като краен брой дисково пространство мисля да се спра някъде на ниво 300TB. Дисковете вече са купени и се плотват, но това ще отнеме поне още 1 седмица.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот siniger » 01 Фев 2018, 13:06

Mateev написа:А сега да се похваля и с постигнатите резултати за около 20 дена копане:
Копая с около 140TB, но това е само от няколко дена. Иначе за целия период средно съм копал с около 70 TB, и в сметката ми вече има 5979 BURST-a. Особенно плодотворни са последните 4 дена, през които аз изкопах цели 3 блока.

Статистически все още ми е изгодно да копая в пул, защото натрупах почти 6000 BURST-а, а ако бях SOLO, щях да имам само 3 x 1220 = 3660. С увеличаването на терабайтите обаче рано или късно ще ми се наложи да премина на SOLO копане, защото то ще стане по-изгодно.

Като краен брой дисково пространство мисля да се спра някъде на ниво 300TB. Дисковете вече са купени и се плотват, но това ще отнеме поне още 1 седмица.



Здравей , може ли да споделиш в кой пул копаеш , аз съм с 18 TB 10 дена , нямам плащане . И всички пулове ли плащат на намерен блок един вид ( Късмет ) , или има и пулове които плащат на час, ден , седмица ?
siniger
 
Мнения: 11
Регистриран на: 14 Юни 2014, 22:13

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 01 Фев 2018, 14:30

Аз съм в пул http://pool.burstcoin.space:8124

Плащането на печалби се извършва само при спечелване на блок, като сумата на блока при този пул се дели на 2 части:
-60% за хората, които са дали добри DEADLINE при спечелване на даден блок
Всяка една DEADLINE за спечеления блок, по-малка от 30 дена, участва в разпределението на печалбата. Формулата за разпределение на дяловете е обратнопропорционална на размера на подадената DEADLINE, повдигната на степен 1.2. Тоест приоритизират се хората с по-добри DEADLINE, но остават пари и за всички останали.
-40% за всички останали

Когато пула не спечели даден блок, Share-тата (процента на участие) започват да се натрупват за всеки потребител и да се усредняват за последните 500 блока. Когато пула спечели блок, 40% от неговата печалба се раздава именно по тази усреднена таблица със Share-та от последните 500 блока.

При тази схема на разпределение потребителите с много терабайти са облагодетелствани, тъй като във формулата има повдигане на степен 1.2. Но това е нормално - все пак пула гледа да ги задържи при него. Ако те избягат, няма да има кой да печели блокове и няма да останат никакви пари за дребните копачи. При мене нещата драстично се подобриха, когато терабайтите ми станаха над 100.

Въпреки тези проблеми дребните копачи няма как да намерят по-добър пул за себе си. Пуловете с разпределение на печалбите на 80/20 са още по-зле за дребните играчи, а пуловете с 50/50 са много дребни, рядко печелят блокове, и при тях може да мине много дълго време преди да видите каквато и да било печалба за вас.

Не забравяйте, че късмета също играе голяма роля. Може цял месец да ви се цвъкат дребни печалби и изведнъж да ви дойде по-голяма, която да компенцира всички недополучени пари. Следете статистиката си - ако се движите на ниво средно около 1.5-2.0 BURST-а на ден, значи всичко е наред.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот guBaHe » 01 Фев 2018, 16:13

@Mateev,
Позволи ми да не се съглася с теб относно дисковете и живота им.
Аз се "грижа" (така да се каже) за между 70 и 80 диска, като за последните 7-8 години от тях да се скапали 3 - два на HP 15к SAS и един обикновен 160гб, който беше в райд масив на един доста стар сървър. От диск до диск има разлика при едно и също натоварване. Дисковете които купувам са производство 2015 и 2016-та година, така че няма как да имат повече от 15к часа, да не говорим, че първите 5 бройки бяха с под 1000 и около 30-40 стартирания. За всеки случай ги проверявам под Линукс - има си програмче, което ако има лоши сектори ги маркира и те не се ползват. Тези, които идват сега са между 8 и 12к часа по уверенията на търговеца, от който често пазарувам и винаги е бил честен с мен. Изобщо не са за изхвърляне, като се има впредвид че могат и след година на бъдат продадени на 90 или 80% от цената на която съм ги купил ако реша да се откажа.
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 01 Фев 2018, 16:25

Не разбрах с какво не си съгласен от това, което написах. Кажи по-конкретно кое според тебе не е вярно, за да ти извадя статистически доказателства. Имам ги в изобилие, включая и един цял кашон от дискове, прекрасно форматирани и с нула бад сектора според Windows-а, ама не работят. Започнеш да записваш един файл и те започват да се пелтявят с по 1-2 килобайта в секунда.

Още по-лошо е положението с RAID масивите. Ако дисковете се повреждаха един по един - сменяш ги и нататък софтуера на RAID масива се оправя самичък. Когато обаче едновременно се повредят 2 или 3 - ами тогава духаш супата. Това лято имах два такива случая, при които загубих терабайти с данни. Добре че имахме други копия на външни дискове, но ми отне повече от месец да оправя цялата какафония. А причината - ами много проста. DPM сървъра когато сме го правили, едновременно сме го заредили с 36 нови диска, които тази година навършват 5 години безотказна експлоатация. И в един момент в горещините сякаш са се договорили - започнаха масово да се повреждат, буквално по 1-2 всеки божи ден. Загубихме 2 от RAID масивите, преди да овладеем ситуацията и да я стабилизираме. Подменихме 8-9 диска от всичките 36, и ги реорганизирахме да станат от RAID 5 на RAID 6, и освен това сложихме и втори Global Hot Spare. И сега чакаме в следващата една година да се скапят и останалите дискове, но сега вече имаме готовност с резервни дискове на склад.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот guBaHe » 01 Фев 2018, 19:38

guBaHe написа:@Mateev,
Позволи ми да не се съглася с теб относно дисковете и живота им.


Отдолу съм описал защо не съм съгласен. Не знам защо ти се чупят райдовете, при мен 2 райда са се счупили за има-няма 8 години (оттогава е най-старата машина в момента), горещини няма, защото всичко е в сървърни шкафове и в помещенията температурите са между 19 и 21 градуса. Както написах - общо около 70-80 диска има под мое "покровителство", като 56-58 са райд масиви. Като светне SMART-а го сменяме, досега не се е случвало да се скапят 2 диска едновременно. Не е нормално да се чупят така дискове. А от тоя кашон със дискове може да ми подариш десетина, ако смяташ че не стават за нищо и са 2тб или повече :D

Ти като искаш си прави статистиките, аз просто споделям моя опит от практиката. Отделно досега на домашен компютър диск не ми се е чупил НИКОГА (от 1992-ра, тогава си купих първия компютър с диск), само на жената на лаптопа (Леново Х220) което е изпускано няколко пъти, търкаля се по стълби.. и т.н.

P.S. Току що изкопах блок в пула - 453827 :dance: :dance:
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

ПредишнаСледваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], ionicle, qbadabaduuu, shulio, Spenchoni, viniamin