Копане на BURST - под лупа

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 25 Яну 2018, 19:48

Да ви кажа и как натоварвам всеки един компютър:

1. С половината от процесорните ядра копая Monero в NanoPool. То и без другото CryptoNight алгоритъма не може да натовари повече от половината ядра, дори и човек да има силно желание за това.
2. За втората половина от ядрата съм инсталирал MetaTrader Strategy Tester от сайта MQL5.com. Там също плащат някакви пари, и натоварват процесора само в 1-2% от времето. През останалото време е свободен. Хубавото на Strategy Testera е, че нишките му работят с нисък приоритет, така че въобще не пречат на потребителя на компютъра да си върши нормалната работа. На практика е незабележим, а от около 1000 ядра ми идват всеки месец по над 200$.
3. Тъй като работните станции са слаби като захранване (300W), то не могат да поемат мощна графична карта, но с по-слаба работят без проблеми. Така че навсякъде, където има по-новия UEFI биос съм сложил и по една графична карта Radeon RX 560. нейната мощност я продавам на NiceHash и тя ми докарва по около 75$ на месец.
4. На всеки един вътрешен SATA интерфейс (общо 3 свободни) съм сложил твърд диск от 2 до 6 TB (каквито имах или каквото купих). Приемаме, че средно на компютър съм сложил по 12 TB вътртешни дискове.
5. На USB 3.0 платка слагам и по 2 външни USB 3.0 дискове 4, 6 или 8 TB. Средно по 18 TB външни дискове.

При това положение една простосмъртна работна станция с процесор Core i7 (8 ядра) и с 8 GB RAM я натоварвам едновременно да печели от:
1. Monero
2. MetaTrader 5 Strategy Tester
3. NiceHash
4. BURST с около 30 TB дискове

Средномесечно при сегашните цени на криптовалутите компютъра трябва да носи приходи от около 130$ при обща инвестиция на ниво не повече от 1000$. Тоест сметката е розова дори и при сегашните ниски цени на криптовалутите.

При сървърите положението е подобно, но там вече говорим за 16 или за 24 процесорни ядра, и за 32 до 48 GB RAM, което респективно ще увеличи броя на USB 3.0 дисковете, които сървъра ще може ефективно да управлява.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 25 Яну 2018, 19:51

shulio написа:Осъзнаваш ли, че с тези пари ако изчакаш 3-4 месеца ще си купиш толкова BURST колкото ти няма никога да изкопаеш :)


Тра-ла-ла ...... Ако знам кога ще умра, ще си купя ковчег и сам ще си изкопая гроба ....... :doh:

Не смесвай спекулата (играта на цени), която има нулево математическо очакване, с копането, което гарантирано има положително математическо очакване. Справка - Теорията на вероятностите ..... :)

Самите дискове, преди постепенно да загинат един по един, ще копаят средно по 5 години. И най-накрая, малко преди да загинат, ще ги сваля от употреба и ще ги използвам за направата на архиви на фирмените данни. Аз и в момента имам 3 кашона с дискове, запълнени с архиви, и на всеки 3-4 месеца запълвам по още няколко диска, която отнякъде трябва да ги взема. Така че нищо не се губи в нашата фирма - всеки един диск малко преди да умре става архивен диск.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот guBaHe » 25 Яну 2018, 21:05

Мислите ли, че можем да съберем общо около 3-5000 терабайта, за да пусна пул(50/50 примерно) в който да копаем само българи?
Пула ще е с 0% такси (само за изпращането на изкопаното по 1 BURST) като ще задържам само таксите от транзакции в блока?
На теория с толкова терабайти би трябвало да изкопаваме по 2-5+ блока средно на 24 часа.
Все още пробвам различни пулове (от около 10 дни). Впечатленията ми са:
burstpool.ro - мисля че лъжат нещо. С 15 тб за седмица - 55 BURST.
cryptoguru.org - за 3 дни - 100 BURST, като пула е изкопал по-малко блокове от горния!

В момента съм с 16ТБ, насам идват още 18.

Дънна платка със Core 2 Quad на 3Ghz - 6 диска (5 х 3ТБ, 1х 1ТБ) се изчитат за под 14 сек. 4 диска на дъното и още 2 - на някакъв кучешки райд контролер (PCI) за 15 лв от OLX.
С дисковете идват и райд (PCIe) контролери 3ware 9650SE за по 4 и 8 диска, тъй като в кутията има място за 12 диска общо.

Дисковете се плотват само с процесор и то под Линукс - уиндоуски GPU плотер прави проблеми, дори и като го пусна да генерира директно оптимизирани плотове - уж всичко е наред, но при четене често (почти всеки 3-ти nonce) басейна връща грешка, че е изчислил друг deadline за този nonce. Имам машини с по 12 и 16 ядра и 3 тб се плотват за около 12-16 часа. Отделно под линукс с ext4 файлова система един и същи диск има повече използваемо пространство (с малко тунинг) от същия, форматиран под уиндоус с NTFS и четенето е с около 15% по-бързо. Другото хубаво на линукса е, че диска се маунтва само за четене и така се избягва вероятността да се прецака от внезапно спиране на захранването или друга глупост.

Вие къде копаете, с колко и какви са ви впечатленията? :D
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 26 Яну 2018, 10:34

Първо около грешките в плот файловете - ТЕ СА НЕВЪЗМОЖНИ в процеса на изчисления както под Windows, така и под Linux. Тоест всички плотващи програми изчисляват коректно, и в това не може да има дори и грам съмнение. Проблемът е на друго място, но много хора не го осъзнават това.

Проблемът се предизвиква от кеша на самия Windows. Когато вие плотвате, кеша връща информация на плотера, че сектора е записан на диска. В действителност сектора все още си стои в RAM паметта и чака натрупването на други сектори, за да може кеша да организира по-ефективното им записване с по-малко движение на главата.

От гледна точка на плотващата програма всички сектори са записани на диска и тя си води сметка докъде е стигнала, за да може ако тока спре, след рестарта на компютъра да продължи от там, от където е спряла. И тази логика работи перфектно, ако компютъра се рестартира коректно. Ако обаче тока спре, то тогава секторите от кеша в паметта се ГУБЯТ БЕЗВЪВЗВРАТНО. При следващото тръгване плотващата програма си мисли, че те са записани коректно, и продължава нататък без да ги провери.

Та това е механизъма за създаването на повредени плот файлове - спиране на тока в комбинация с включен кеш на Windows-a. В предишните си постинги аз вече казах, че след спиране на тока ТРИЯ последния файл, който се е плотвал, и започвам отначало. Да, ама се появи един "умник", който ме обяви за глупав, прост и тъп, и каза, че няма нужда да се трият тези файлове. А резултата вече го видяхте сами в предишния постинг - копането с коруптнати файлове ПРЕДИЗВИКВА ПЕРИОДИЧНИ ГРЕШКИ, защото някакъв процент от Nonce-тата във файла не са коректни.

Поправката на такъв повреден файл е НЕВЪЗМОЖНА. Трябва да се изтрие и да се плотне отново.

Обобщение на написаното:
1. Ако компютъра ви няма UPS, след всяко мигване на тока трябва да триете файла, който се е плотвал в момента.
2. Алтернативата за компютър без UPS е задължително да изключвате Windows-кия кеш и кеша на диска, и тогава вече можете да разчитате на това, че и след спиране на тока файла коректно ще се продължи от там, докъдето е стигнал.
3. Ако компютъра ви има UPS, то тогава спокойно можете да включите кеша и да плотвате същия файл дори и тогава, когато коректно сте направили рестарт или коректно сте спрели плотера и после сте го пуснали отново.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 26 Яну 2018, 11:03

guBaHe написа:Мислите ли, че можем да съберем общо около 3-5000 терабайта, за да пусна пул(50/50 примерно) в който да копаем само българи?
Пула ще е с 0% такси (само за изпращането на изкопаното по 1 BURST) като ще задържам само таксите от транзакции в блока?
На теория с толкова терабайти би трябвало да изкопаваме по 2-5+ блока средно на 24 часа.
Все още пробвам различни пулове (от около 10 дни). Впечатленията ми са:
burstpool.ro - мисля че лъжат нещо. С 15 тб за седмица - 55 BURST.
cryptoguru.org - за 3 дни - 100 BURST, като пула е изкопал по-малко блокове от горния!...


Според мене идеята за създаването на нов български пул е добра, но от психологическа гледна точка той може би ще се провали. Ще се опитам да обясня защо:

1. Към пуловете по принцип се насочват хората, които имат малко дисково пространство, и поради тази причина при SOLO копане те ще печелят блок средно веднъж на 1 или дори на 10 години.
2. Тези хора с малко дисково пространство очакват някаква малка, но редовна ежедневна печалба, разчитайки на разпределението между хората от пула.3. За да я има тази малка печалба, някои от копачите трябва да се жертват и да си дадат собствената печалба за разпределение между останалите.

И тука идва основното противоречие:
Ако някой се сдобие с голями дисково пространство, например над 200-300 TB, то тогава той бързо съобразява, че трябва да премине на SOLO копане. Трябва кукувица да му е изпила мозъка, зако не го направи това. И статистиката сочи точно това - една трета от всички BURST блокове се печелят от SOLO миньори.

Следователно в пуловете остават само дребните миньори, но за да имат регулярна печалба, те трябва да са много на брой. Може би поне 300-400 човека, за да може пула да печели поне по 1-2 блока на ден. Ако тази минимална граница не се прехвърли, то тогава пула бързо-бързо загива.

Към днешна дата за дребните миньори няма кой знае колко много алтернативи:
1. Burst Mining Club, но той е за миньори с над 100 TB дисково пространство. При него минималната DEADLINE е 24 часа, така че дребния миньор може дни наред да не получи нито един бурст.
2. pool.burstcoin.ro - това е втория по големина пул в света, но с много дървен интерфейс на сайта. За него има оплаквания, че собственика на пула краде от миньорите, и освен това печалбите не се разпределят справедливо.
3. pool.burstcoin.space - третия по големина пул, с разпределение на печалбите 60/40 и минимална DEADLINE от 1 месец. При този пул средните миньори (10-100TB) имат шанса да получат най-много койни като печалба. Засега аз съм на този пул, но като надхвърля 300TB, ще прелина на SOLO копане.

Първите 3-4 пула, заедно със SOLO миньорите, печелят около 75% от всички блокове. Иначе след тях списъка продължава с все по-дребни и по-дребни пулове, но по принцип хората бягат от тях, защото не виждат реална възвращаемост, или по-скоро защото тази възвращаемост е много нестабилна във времето. Причината - печелят се по по-малко от 5 блока на ден.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 26 Яну 2018, 11:08

Та ако ще се прави български пул, първо трябва да се преброи колко кандидати има и какво е тяхното дисково пространство. След това трябва да се изясни какъв ще е интерфейса на сайта, защото много хора бягат от сайтовете с дървен интерфейс, на който те не могат да проверят какво са спечелили.

И на трето място - какви ще са правилата за разпределение на печалбата от пула, защото с тяхната настрйка пула може да се направи привлекателен за дребни, за средни или за едри миньори, но не и едновременно за трите групи.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот guBaHe » 26 Яну 2018, 11:54

Mateev написа:1. Към пуловете по принцип се насочват хората, които имат малко дисково пространство, и поради тази причина при SOLO копане те ще печелят блок средно веднъж на 1 или дори на 10 години.
2. Тези хора с малко дисково пространство очакват някаква малка, но редовна ежедневна печалба, разчитайки на разпределението между хората от пула.3. За да я има тази малка печалба, някои от копачите трябва да се жертват и да си дадат собствената печалба за разпределение между останалите.

И тука идва основното противоречие:
Ако някой се сдобие с голями дисково пространство, например над 200-300 TB, то тогава той бързо съобразява, че трябва да премине на SOLO копане. Трябва кукувица да му е изпила мозъка, зако не го направи това. И статистиката сочи точно това - една трета от всички BURST блокове се печелят от SOLO миньори.

Следователно в пуловете остават само дребните миньори, но за да имат регулярна печалба, те трябва да са много на брой. Може би поне 300-400 човека, за да може пула да печели поне по 1-2 блока на ден. Ако тази минимална граница не се прехвърли, то тогава пула бързо-бързо загива.


На соло с 300TB примерно средностатистически ще имаш блок на 2-5 дни при трудност 180 000ТБ (средна). Във някои от пуловете (примерно румънския, в който съм абсолютно сигурно, че се краде) се вижда кой с колко ТВ участва и ако си направиш труда да разгледаш адресите, ще видиш, ще от 35 блока за 24 часа в пула 95% са изкопани от адреси с 5-50ТБ. Със 300 може да копаеш блок и всеки ден и веднъж на 10 дни. Пуловете са за да се гарантира някакъв регулярен доход. Повече хора - повече nonces. 30% се печелят от соло миньори - да, но не от едни и същи! Погледни от тия соло миньори колко блока има изкопани от един и същ ID?

Интерфейс не може да искаш някой да ти направи "джиджан", при условие че няма такси пула, каквато е моята идея. Има си готов софтуер за пулове - той ще се ползва, евентуално с някакви минимални промени.

Ти с тия терабайти дето ги имаш колко блока си изкопал?
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 26 Яну 2018, 13:43

В момента съм с малко по-малко от 100 TB, но други 150 се плотват и още 80 пътуват от eMag към мене. За 15 дена не съм изкопал нито един блок, но имам 3-4 много хубави Nonce-та, при които са ме изпреварили други хора само с по 3-4 секунди.

За който не знае, в директорията на копачката BlagoMiner има един csv файл, в който се записва номера на блока и какво най-добро Nonce е намерил дадения компютър за този блок. Аз ползвам около 70 компютъра и всеки един от тях си има такъв csv файл. Направил съм си bat файл, с който копирам всичките 70 csv файла в една единствена директория на локалния ми компютър. И после си ги разглеждам и мога да видя кой компютър на кой блок какви DEADLINE е намерил.

Нещо повече - понеже всичките 70 компютъра през няколко Proxy-та достигат до едно единствено Proxy, преди да отидат на пула, то в csv файла на това Proxy мога да наблюдавам DEADLINE-тата на всички компютри. Сортирам си го в нарастващ ред, махам нулите и гледам кои са моите най-добри DEADLINE. После отивам в някой блок-експлорер и проверявам дали аз съм спечелил блока или някой друг.

Идеята е след натрупването на около един месец статистика да си изясня кое ми е по-изгодно - да копая SOLO, или да продължавам да стоя в пула. Към днешна дата пула ми е по-изгоден. Вече имам натрупани около 1800 BURST-a, а в действителност все още не съм спечелил нито един блок.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот guBaHe » 26 Яну 2018, 15:19

Няма нужда да ровиш из блокчейна и файловете - във "Forged Balance" в портфейла можеш да видиш блоковете, които си изкопал, дори и през пул.
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 26 Яну 2018, 15:26

guBaHe написа:Няма нужда да ровиш из блокчейна и файловете - във "Forged Balance" в портфейла можеш да видиш блоковете, които си изкопал, дори и през пул.


Ами там в момента стои кръгла нула ..... :clap:
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

ПредишнаСледваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin