Копане на BURST - под лупа

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот svetli76 » 23 Яну 2018, 09:28

Съгласен съм,какви процесори ползваш.Защото ако сметнем дисковете и процесор от по висок клас за да плотне по бързо инвестицията ще мине 1 година възвръщаемост.Малко като учителя Йода се изразих
svetli76
 
Мнения: 148
Регистриран на: 18 Авг 2017, 09:52

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот jamiemirror » 23 Яну 2018, 11:08

Матеев и компания, пробвайте дали с виртуален диск ще стане - тогава скоростта не е проблем :)
Не ви знам параметрите, просто идея.
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот vape » 23 Яну 2018, 16:28

Mateev написа:А сега грешките, които се допускат:
1. Процесора има по-малък брой ядра от дисковете. Получава се забавяне по причина процесор.
2. Дисковете не са по 2TB, а по 4 или дори по 6 TB. Получава се забавяне по причина голям брой байтове, които трябва да се изчетат на всеки един блок.

Това не са грешки, целта е с минимум вложени средства да копаеш повече монети.
Както си го обяснил, аз за да добивам с 100ТВ трябва 5-6 машини да купя. Къде ми отива избиването? Някъде далеко във времето :lol:
Закичваш по 100ТВ на машина това е истината, разгледай малко ферми в нета да видиш хората как копаят. Всички са с по над 10бр 6 или 8ТВ дискове на една машина, и никой не се е оплакал че малко изкарва.
Да може би идеалния компютър е това което казваш ти, но с едно допълнение, че трябва да е служебен или пък подарък и да ти е все тая с колко ТВ ще копаеш.
Ти доколкото знам копаеш на служебни, а ако трябва да инвестираш в машини, дали ще слагаш само по 16ТВ на машина? Отделно 6 машини с по 16ТВ харчат 100лв. ток, а една машина със 100ТВ харчи 20 лв. на месец. Така че предпочитам да не ми е толкова идеална машината :)
Най идеалния компютър за добив на криптовалути е служебния, еле пък да може да заредиш 50 машини както в твоя случай, и по 5ТВ да слагам се е кяр. :)
vape
 
Мнения: 21
Регистриран на: 22 Авг 2017, 09:43

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 24 Яну 2018, 18:29

Никой не ви пречи да използвате по-слаби машини, но Теорията на вероятностите ще ви изиграе лоша шега. Явно не сте чели изложението ми внимателно, затова ще повторя най-важния момент:

Вие не само трябва да намерите най-кратката DEADLINE в целия свят, но освен това трябва да я намерите МНОГО БЪРЗО !!!

След 10-тата секунда мандалото хлопва. Тоест мрежата задължително чака 10 секунди дори и тогава, когато някой намери по-кратка DEADLINE. След това се разрешава генерирането на нов блок, и който е намерил най-кратка DEADLINE, веднага го генерира този блок, след като му изтече времето в неговата DEADLINE.

А сега си представете ситуация, че вие сте набухали огромни терабайти, но ги изчитате всичките например за 120 секунди. И каква ви е ползата да намерите добра DEADLINE например на 100-тната секунда, след като някой е грабнал наградата с по-лоша DEADLINE, но да речем на 15-тата секунда.

Ако се замислите за този елементарен факт и се опитате да го осмислите, веднага ще разберете, че 90% от вашите терабайти ПРОСТО НЕ РАБОТЯТ. Купувате дискове залудо и ги въртите залудо, но записаните в тях Nonce-та никога няма да спечелят нищо.

Така че оправдавайте се колкото си искате, но това няма да смили Теорията на вероятностите. Колкото по-бавно се чете дадено Nonce след 10-тата секунда, толкова по-малка е вероятноста то някога да спечели наградата за открит блок. И ако за малки дискове вероятноста е максималната, то за огромни дискове тя може да се намали 4-5 пъти. Ха сега сметнете каква е доходноста от огромни дискове, ако те печелят 1/5 от теоретично възможното.
Последна промяна Mateev на 24 Яну 2018, 19:01, променена общо 1 път
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 24 Яну 2018, 18:36

Аз това го наблюдавам всеки ден. Имам 2 DPM сървъра с огромни RAID масиви, и плотнах по 10 TB файлове на по 3-4 диска на всеки един от тях, но времето за четенето им надхвърли 60 секунди. И аз с очите си виждам, че новия блок в над 50% от случаите идва още докато се четат Nonce-тата от предишния. Тоест повече от половината ми Nonce-та в тези файлове не могат да участват в състезанието в над 50% от блоковете.

Затова още веднъж давам най-важните препоръки:

1. Колкото по-бързи дискове при четенето, толкова по-добре.
2. Колкото по-малки дискове при четенето, толкова по-добре.
3. Всяко едно Nonce, което се чете след 10-тата секунда, в статистически план има по-малка вероятност за печалба спрямо Nonce-тата преди 10-тата секунда.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 24 Яну 2018, 18:54

А ето и малко статистика за времето на четене, която набързо я събрах от различни компютри:

1. Вътрешен диск 2TB 7200RPM - 9-10s
2. Външен диск 4TB USB 3.0 - 12-15s
3. Външен диск 4TB USB 2.0 - 53-55s

Специално при USB 2.0 интерфейсите забелязах един проблем, който вероятно ще го има и при USB 3.0:
На дънната платка има 4 USB 2.0 интерфейса, но се оказа, че те се обслужват от един единствен USB чип или хъб - не знам как да го нарека. И ако в един от 4-те интерфейса сложа твърд диск, скороста на четене достига до 28MB/s, а при два диска пада до 16MB/s. Трети диск така и не се пробвах да сложа.

Та сега съм поръчал около 20 броя USB 3.0 интерфейсни платки, и в следващите дни ще ги слагам по компютрите. Но дори и при USB 3.0 интерфейс 4TB дисковете се четат за 13-14 секунди, което означава, че 6 TB ще се четаят за 20s, а 8 TB - за почти 30s.

Има още едно ограничение - DMA контролера на дъното на компютъра, който също си има максимална скорост на трансфер, зависеща от тактовата честота на дъното. Предполагам, че ограничението е на ниво 200-300 MB/s, и ако натоварите компютъра със 7-8 диска, то тогава скороста на четене ще се ограничи от самия DMA контролер.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот preslav1980 » 25 Яну 2018, 02:49

Матеев първо искам да те поздравя за желанието ти да полуляризираш монетата и да предоставиш информация на хората за нея. Постарал си се, проучвал си от източници, писал си, правил си експерименти, статистики- похвално. Труда ти предполагам е обоснован на доста четене и опити на принципа проба грешка. Но всичко ли е вярно. Трябва ли всяка препоръка дадена от теб да я приемем за вярна и точна??? Или може би се базираш на собствения си опит с наличния ти Hardware! Хммм.

И започвам с градивната критика! И не защото така е присъщо за българина (може да си го помислиш), а защото част от информацията ти е силно подвеждаща а на места абсолютно невярна. Смесил си факти за монетата с твой си умозаключения, който обаче се оказват неверни и заблуждават. Истини си омесил с заблуда.
Моля те не приемай това като заяждане. Просто не желая хората, който се заинтерисуват от монетата, защото аз съм с нея от година и знам доста за нея специално, да приемат всичко казано от теб за чиста монета злато.

Аз ако бях новообранец в монетата и ако прочетях всичко, което си предоставил като информация, щях да го приема за истина всичкото. Написано е доста увлекателно за което пак те поздравявам. Ще кажеш не ми дрънкай а ми кажи, кое точно от написаното от мен не е вярно. Разбира се ето само част:

1.
Mateev написа:По принцип Security-то на BURST-а се състои от 12 английски думи, с помощта на които после се генерират всички останали ключове (Public и Private), както и номера на самия BURST акаунт. Въобще с цел икономия на място в блокчейн веригата разработчиците на BURST са решили транзакциите да се правят между акаунти, а не между дълги адреси или дълги Public ключве. Номера на един акаунт се побира само в 8 байта, така че сами се досещате колко малко място ще заема всяка една транзакция в блокчейна.

Обърквацията идва от това, че още при стартиране на Wallet-а като нов потребител ви се изгенерирват 12 случайни думи и ви се предлага да си ги запишете някъде, но после вътре в самия Wallet откривате, че все още не е създаден нов акаунт. Предлага ви се да си създадете такъв, и тука още веднъж да генерирате нови 12 думи, за да може от тях вече да се изчисли номера на самия акаунт. Човек остава с впечатление, че трябва да помни (да запише) и двете групи от по 12 думи, но това в действителност не е така. Необходима е само тази група от 12 думи, с която е генериран номера на акаунта.

Нещо повече - ако си инсталирате много Wallet-и по много компютри, и всичките те имат различни акаунти, във всеки един от тях можете да се логнете със всяка една от групите от по 12 думи. Тоест не е важно с какви 12 думи ще тръгне софтуера на Wallet-а, а е важно с какви 12 думи ще се логнете СЛЕД ТОВА. При вече тръгнал Wallet можете да отидете в менюто Accounts и да си създадете много такива, като след това можете да се логнете към всеки един от тях посредством избирането с мишката на Account Manager / Login Account / Името на акаунта и след това да въведете 12-те думи.


Сега приятелю. Тук си се придържал към стандартното обяснение. Като цяло си прав за объркването което създава Wallet-а и обяснението е почти коректно. Но софтуера не тръгва с 12 думи. Портфейла си се стартира от ЕХЕ-то. Остава впечатлението, че за да стартирам софтуера ми трябва парола. 12 думи са единствената парола, която е необходима за да удостовериш акаунта си. Нищо друго. Тя се Hash- ва от SHABAL256 и получения резултат е твоя уникален Account ID.

А знаеш ли, че ако желаеш може да си създадеш и твоя уникална парола. Да не са 12 думи. Ето как. Вместо New User даваш Returning User. В появилото се поле за паролата въвеждаш желанала от теб парола и оооооо чудо- ето логнах се. Дори и ти създадох един акаунт по гореописания начин. Подарявам ти го заедно с паролата.

Pass: Матеев е фен на Зелената Криптовалута BURST

Welcome to your new BURST account. Your account ID is BURST-GW94-GSA7-CDCL-EFBB9

2.
Mateev написа:Видяхте как се правят сметките и е хубаво предварително да си ги направите, преди да планирате колко файла ще плотнете в един твърд диск. Аз вече ви дадох ориентир с файл, съдържащ точно 1 милион Nonce-та. Аз използвам точно такива файлове, или файлове, съдържащи по 5 или по 10 милиона Nonce-та. По малки файлове не правя, защото не си струва труда. По-големи файлове не правя, защото е много тъпо след 1-2 денонощия плотване файла да се повреди при мигване на тока или при автоматичен рвстарт след някой ъпдейт на Windows-а.

Някои хора в интернет твърдят, че в един твърд диск трябва да има само един файл, защото така ставало най-бързото четене. Това НЕ Е ВЯРНО. Вече разбрахте, че по време на копане от всеки файл на диска се чете само една 4096-та част, като секторите на тази част (Scop-овете) са плътно долепени един до друг. Тоест няма никакви паразитни местения на главата насам-натам из целия файл. При това положение ако файловете на диска са повече от 1 - например 10, то при прехвърлянето на главата между тях ще се загубят максимум 10 пъти по 10 милисекунди. Така че можете да си позволите лукса файловете да са повече от един, но все пак не се престаравайте да правите хиляди файлове - тогава наистина ще има някакво малко забавяне.


Почти си си се оборил накрая сам но не си се усетил. Моля те не съветвай хората с големи дискови пространства да правят малки файлове. НЕ мисля, че трябва да доказвам кога прочитането е по бързо от твърдия диск- на 1 голям файл или на 10 малки. Главата един път ли да се разходи по повърхността или 10 пъти. И милисекунди да са, практиката в Burst обществото е, ако диска е предназначен само за копаене, да се запълва целия с 1 файл. Ако имаш 8тб диск с 1 плот файл. Това е. Това, че ти правиш малки файлове разхвърляни по няколко компютъра в зависимост от свободното пространство на дисковете- си е твое решение. Но правилното е 1 голям файл на свободното ти пространство предназначено за копаене. Не е задължително, не е грешка да направиш по малки. Най- правилно е да направиш един голям от страна бързодействие и пазене на механичните части на диска.

3.
Mateev написа:Един много важен извод от всичко това е че няма никакво значение какво е бързодействието на диска. Колкото и да е супер бърз, ограничител за плотването се явява не неговия интерфейс, а броя на местенията на главата и размера на порцията данни, която се записва на едно местене. От практиката мога да ви кажа, че при грешни настройки скороста на запис на диска може да падне до под 1 MB/С, и да чакате плотването 1-2 седмици. При добре направени настройки можете да вдигнете скороста на запис до 12-14 MB/s. Само при RAID масиви може да се наблюдават по-високи скорости, но не с много.

Няма никакво значение дали диска е външен или вътрешен - все работи бавно, далече под скороста на самия интерфейс. Следователно смело можете да си купувате дори и USB 2.0 дискове, стига да са много евтини. Това, че диска е USB 3.0 не ви дава никакво преимущество. Това че е вътрешен диск също не ви дава преумущество. Това че оборотите му са по-големи от 5400 също не ви дава преимущество.


Тук незнам откъде да започна. Има значението на бързодействието на диска. До 12-14 MB/s- че аз плотвам с 55 MB/s с напълно обикновен процесор с 2 ядра и 4 треда. Използвам трите треда и плотвам с 55 MB/s. Това, което говориш за под 1 MB/С не е от грешни настройки а от технологията на запис на самия диск. Има два модела дискове. Едните са с SMR технология на запис а другите с PMR. Провери сам.

Моля те не съветвай хората да си купуват дискове с USB 2.0. Някой ако те послуша после ще се изяде и ще те хвали доста. Аз съм пробвал разликата между USB 2.0 и USB 3.0. Около 4 пъти е в скоростта на четене. 25 Mб/s срещу 100 MB/s. Оборотите( 5400 или 7200) ти дават преимущество при четенето при миниране с около 15 % по груби мой наблюдения на моите дискове.

4.
Mateev написа:10. Записвайте на един диск поне по 4-5 файла с един Bat файл, за да може ако нещо прекрати записа, поне вече завършените файлове да не ги започвате отново. Когато се случи такъв гаф с прекъсване на плотването, аз гледам колко файла на диска са плотнати, и изтривам последния, защото той със сигурност не е довършен. Другите ги оставям и отбелязвам в Excel-а, че са готови.


То тока приятелю може да спре и 5 мин след като си стартирал 5-те файла за плотване. Ще ги започнеш отново всичките така ли да разбираме? Как разбираш ти, че един файл е завършил ако е спрял тока и видиш че компа ти се е рестартирал??? Какво гледаш???

Истината е, че не е необходимо да се страхувате от това, че тока щял да спре. Плотването е възобновяем процес и продължава от мястото където е спрял. Няма нужда от триене на последен файл и запазване на предпоследните или каквато е там идеята.

5.
Mateev написа:Масово блокове се печелят с DEADLINE в секундния интервал (1-20 секунди), така че ако четете вашите файлове за 40-50 секунди, вие по презумпция си вкарвате автогол никога да не успеете да спечелите какъвто и да било блок. Ако наистина това е така, по добре не се хващайте да играете на хорото.


Сигурен ли си. Наблюдаваш ли блокчейна за потвърждение на думите ти. Защото аз да. И истината е следната. Блокове спечелени с под 60 секунди DEADLINE ( няма да говоря за такива до 20 секунди, защото статистиката е още по малка ) е около 10-15%. Златно правило е да можеш да прочетеш плотовете си за под 1 минута.

От друга гледна точка в последно време монетата добива все повече известност. От това все повече хора започват да копаят. Оттук се променя и трудността на мрежата в Тб. Оттук пък намалява и директния фактор Base Target, който е в основата за изчисление на DEADLINE. Така е направено,че броя лотарийните билети за текущия блок е обратно пропорционален с Base Target, така че да се изкопава блок на всеки 4 минути. Така, че тази статистика е запазваема в времето и не подлежи на промяна. И какво се получава- може да четеш 15 тб за 10 секунди на идеалния си компютър, но като нямаш лотарийни билети ти пада и вероятността да откриеш печеливш DEADLINE. Трудността на мрежата обезмисля до определена степен бързодействието ти. Все едно имаш 100 билета който показваш за 5 секунди а аз имам 100 000 и ги показвам за 2 мин. Ако направим теглене ти или аз ще спечелим. Я разиграй теорията на вероятностите. Виждам си добър в нея. Не плаши хората а ги покани на хорото. :D

6. За частта свързана с идеалния компютър не искам да коментирам. Стана ми весело. 2 тб на вход е уникално предложение за всеки, който иска да копае Bust и да печели. Аз значи ми трябват 20 компютъра за моите дискове, а ползвам само 2. Ужас. И всичко чета за 25 секунди.

Истината отново тук е, че се гледа максимално натоварване на компютъра спрямо възможностите му. Почти всички правят така. Може би изключение си ти.

И защото почти всички правят така, то ни дава еднакъв шанс за спечелване на блок. Почти всички при бързи блокове не прочитат целите си плотове. Не си само ти. Просто има бързи блокове. Някой открива DEADLINE от 5 секунди в началото на плот файла си и това е. Аз и да имам DEADLINE от 5 секунди но го пратя 1 секунда по късно и край. Това ако тръгна да го коригирам с идеален компютър и същевременно да си върна инвестицията и евентуално да печеля нещо - ехеее има да си почакам. Ако искам да имам 1 Pb какво да направя да купя 200 компютъра ли? А тока, а разклонители, а мрежа и кабели, а това, а онова???

Както казваш това е Идеален Компютър, но е нерентабилен откъм инвестиция.

7.
Mateev написа: А сега си представете ситуация, че вие сте набухали огромни терабайти, но ги изчитате всичките например за 120 секунди. И каква ви е ползата да намерите добра DEADLINE например на 100-тната секунда, след като някой е грабнал наградата с по-лоша DEADLINE, но да речем на 15-тата секунда.

Ако се замислите за този елементарен факт и се опитате да го осмислите, веднага ще разберете, че 90% от вашите терабайти ПРОСТО НЕ РАБОТЯТ. Купувате дискове залудо и ги въртите залудо, но записаните в тях Nonce-та никога няма да спечелят нищо.


Даваш некоректни примери. Както казах златното правило е прочитане на файловете под 60 секунди. Ако времето се увеличи тогава е необходима корекция с прехвърляне на дискове към друг компютър. И тъй като почти всички спазват това правило, то и почти всички сме с еднакъв старт. Ти ако правиш идеални конфигурации- браво. Значи в 10 -15 % от блоковете който са под 60 секунди имаш възможност, НАКЪРТВАМ имаш възможност да намериш DEADLINE по добра от някой който е намерил и е пратил вече към мрежата.

В заключени ще кажа, че 100тб прочетени за 20 секунди от 1 комп е нещо нормално в двешно време. Дъното и процесора се подбират така, че да копаме монетата. Аз лично на 1 комп 100тб ги чета за 25 секунди и то с комп, който не съм правил специално за BURST.

И пак те моля не приемай критиката ми обидно, но и не подвеждай с гореспоменатото. По добре споделяй твойте наблюдения с хардуера, който ползваш за копаене, но не казвай, че това ти си констатирал е най- правилното и единствено вярно.

ПРИЯТЕЛИ? :D :D :D
preslav1980
 
Мнения: 11
Регистриран на: 05 Яну 2018, 02:24

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 25 Яну 2018, 18:56

С 90% от написаното съм съгласен и освен това ти благодаря за информацията, която не я знаех (това за логването с всякаква парола). Около теорията на вероятностите обаче да ме извиниш - аз там съм експерт, и а ти приказваш откровени глупости с измислените от не знам кого си "златни правила".

Да, средното време на всеки един блок се контролира от мрежата да е около 240 секунди, и от тука уж "интелигентните" хора могат да си направят извода, че половината от блоковете са с по-кратко време, а другата половина - с по-дълго. Да, ама не ..... :dance: :dance: :dance: Разпределението на блоковете по време е съвсем друго, и трябва да го видиш на картинка, ако си направиш труда да експортнеш последните няколко хиляди блока и да направиш статистика върху тях. Аз го направих ...... Ти можеш ли да се похвалишш със същото?

Колкото до интерфейсите - да, USB 3.0 са желателни за използване както при плотване, така и при четене. Самият аз го потвърдих това, като казах, че съм купил над 20 USB 3.0 платки, за да подсиля старите компютри и сървъри. Като цяло имам огромно разнообразие от всякакви компютърни конфигурации, така че имам БАЗА ЗА СРАВНЕНИЕ, и това, което го казвам, съм го видял с очите си. Така че аз не си правя вятър на клавиатурата и не теоретизирам както някои други хора го правят - казвам истината и само истината или това, което съм го видял с очите си.

Не искам да влизам в спор може ли със скапани компютри да се копае BURST. Каквото имах да казвам, казах го, а от тука нататък нека всеки сам да си троши главата и да си вярва на собствените си самозаблуди. Както предполагам знаеш - хората са различни и вземат различни решения на базата на собствената си камбанарийка и собствените си самозаблуди. В резултат на това някои хора се провалят в живота, а други успяват и преуспяват. И сега е така - с BURSTA някои ще се провалят, а други ще успеят, и в основата на успеха или неуспеха ще стои качеството на вземаните решения.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 25 Яну 2018, 19:17

Да се похваля и с постигнатите резултати. Започнах да копая на 11.01.2017 г. с първия плотнат 2TB диск. Към днешна дата общо съм плотнал около 80 TB дискове. Следователно за тези 14 дена аз съм копал средно с 40 TB дисково пространство, и в акаунта си вече имам 1540 BURST-а. Това прави средно по 2.75 BURST-а на терабайт на ден. Полученото число е доста по-добро от средното, което изчисляват BURST калкулаторите (около 2 BURST на TB на ден).

Иначе вече съм накупил над 300 TB твърди дискове, но в момента ги плотвам и в следващите 1-2 седмици постепенно ще ги подключвам да копаят.

Първоначално намерих една далавера за 4TB вътрешни дискове по цена малко под 200 лв. с ДДС. Без ДДС ми излязоха по 165 лв. или това прави по около 42 лв. на TB. Изкупих ги всичките (23 броя). После се появиха 4TB USB 3.0 по 300 лв. с ДДС, и аз отново изкупих всичките. В момента в eMag има 8TB USB 3.0 по 400 лв. с DDS и от тях също си купих 10 бройки. Жена ми като преглътне горчивото хапче, ще си купя още 10 или дори 20 бройки. Общо със съществуващите дискове по наличните компютри или сървъри съм насъбрал около 350 TB и имам амбициите да ги увеличавам още. С USB 3.0 платките ще си създам предпоставки да поема по компютрите поне още 500-600 TB, като изрично си спазвам моето си условие - не повече от 1 диск на процесорно ядро.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот shulio » 25 Яну 2018, 19:39

Осъзнаваш ли, че с тези пари ако изчакаш 3-4 месеца ще си купиш толкова BURST колкото ти няма никога да изкопаеш :)
shulio
 
Мнения: 235
Регистриран на: 12 Фев 2014, 14:41

ПредишнаСледваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, puffyto, UserX1XO, viniamin