Копане на BURST - под лупа

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 13:01

Отварям тази тема с цел да споделя натрупания опит от опитите ми да копая криптовалутата BURST. На пръв поглед всичко изглежда лесно, но когато човек се опита да направи нещо работещо, сблъсква се с поне 1000 различни проблема, всеки един от които му отнема дни наред време в търсене на информация за разрешаването му. И тъй като аз загубих колосално време, докато се сдобия с работеща оптимизирана система, реших да споделя натрупания опит с цел да облегча опитите на други хора да постигнат същото с колкото се може по-малко загубено време, нерви и разбира се пари.

След като изчетете темата и започнете бързо да копаете BURST, можете да ми благодарите, като изпратите благодарностите си на акаунт BURST-82TG-GYVT-P4QB-DJD96. Не че очаквам някой да го направи, защото живеем в България, но все пак ще остана безкрайно учуден, ако някой наистина го направи. И разбира се ще го похваля във форума. :clap:
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Копане на BURST - под лупа 1

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 13:17

А сега първо нека да си изясним защо трябва да копаем BURST. Ето накратко неговите характеристики:

1. Копае се с твърд диск, а не с процесорная мощност.
2. Това автоматично означава, че в енергийно отношение е МНОГО ИКОНОМИЧЕН.
3. Въпрос на време е бъдещето да се ориентира към ЕНЕРГИЙНО-ЕФЕКТИВНИ КРИПТОВАЛУТИ.
4. Това силно увеличава вероятноста изкопаното днес да струва много много по-скъпо утре.
5. Всеки има излишно дисково пространство по компютрите си, така че нищо не му пречи да изкара някой допълнителен лев от него.

Не е необходимо да смятате ефективноста от копането на BURST, ако имате излишно дисково пространство. Каквото и да изкарате, все ще ви е от полза, още повече ако веднъж настроите компютъра си и после забравите за това. И например веднъж месеччно да хвърляте по един поглед, за да видите колко левчета сте изкопали.

Темата е създадена точно за това, за да ви обясни как се настройва компютъра така, щото след това да забравите за BURST и той автоматично да се трупа в акаунта ви, без да пречи на нормалната раббота на компютъра. Малко хора се досещат как да го направят това, но аз ще ви разкрия тайната.

Иначе от копането на BURST можете да очаквате средностатистически по 2 BURST-a на ден от всеки един терабайт заделено дисково пространство. Това разбора се ще намалява с по 5% всеки един месец от бъдещето, но вас какво ви пука - диска вече е купен и парите за него вече са прежалени. Остава само да се опитате да си върнете някой друг лев от първоначалната инвестиция, и в рамките на живота на диска имате шанса да си го изплатите на 100%, без да си мръднете пръста. Готино, нали ...... А ако специално закупите нов диск само с цел използването му за BURST, и този диск е възможно най-евтиния на пазара, то тогава имате шанса да си възвърнете инвестицията поне 2-3 пъти по сегашните цени на BURST, и много повече, ако за в бъдеще BURST поскъпне (в което аз съм на 100% убеден).
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 13:29

За да започнете да копаете BURST, трябва да преминете през следните стъпки:

1. Изтегляне и инсталиране на необходимите за целта програми.
2. Създаване на локален Wallet и след това на един или повече BURST акаунти.
3. Създаване (плотване) на файлове с милиони Nonce-та в тях. Мислете за тях като за милиони лотарийни билети за многократна употреба.
4. Настройване и стариране на самото копане.
5. Настройване на компютъра/компютрите така, щото всичко да се случва във фонов режим невидимо за вас, и вие да забравите за него.

По всяка една от точките ще направя най-подробни разяснения от позицията на вече натрупания опит. Ако нещо не го обясня достатъчно подробно и ясно, не се притеснявайте да задавате въпроси за доуточнение.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 13:52

Изтегляне и инсталиране на необходимите програми

Тъй като аз работя само на Windows, то и обясненията ми ще са за това как да си настроите Windows-a. За любителите на Linux остават само концептуалните разяснения, а настройките ще трябва да си ги съобразят сами.

За да работите с BURST и да го копаете са ви необходими 4 програми:
1. Локален Walet
2. Плотер на файлове
3. Програма - копачка
4. Java

Тези 4 програми съществуват както по отделно, при това от различни разработчици, така и в комплект. Като за начало аз ви препоръчвам да си изтеглите готовия комплект QBundle от този линк: https://github.com/PoC-Consortium/Qbundle/releases
Изтеглете си последната msi версия на локалния компютър, и после с десния бутон на мишката изберете Install.

По време на инсталацията трябва да изберете път, където да се инсталира програмата. Аз лично си инсталирам портфейлите на всички криптовалути на отделен логически диск D, в директория Program Files. Така не ми се налага всеки път да ги търся тези програми сред стотиците други в C:\Program FIles, но има и още едно много важно преимущество - правата на директорията D:\Program Files не са така рестриктивни, както при C:\Program Files. Когато започне да ви белее главата с права на достъп, които се изискват от повечето криптовалути, веднага ще осъзнаете, че диск C е най-лошото възможно място за тяхната инсталация.

Така че аз предлагам да си създадете директорията D:\Program Files и в нея една поддиректория QBundle за инсталацията на пакета QBundle.

Има още един проблем в процеса на инсталацията - каква Java ще използвате. Ако на компютъра ви има готово инсталирана Java, можете да я посочите, но аз ви предлагам да се откажете от тази опция. Най-добре е да изберете опцията за инсталиране на Portable Java, която се инсталира в директорията на самата програма, и след това самото QBundle се грижи за бъдещите ъпдейти на различните версии на програмите в пакета, в това число и на Portable Java.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 14:32

Преди да побързате да стартирате новоинсталирания BURST Walet ще ви дам малко разяснения, за да не се наплетете като пиле в кълчища така, както първия път го направих и аз.... :D

Самия Wallet се състои от сървърска и клиентска част (потребителски интерфейс). Сървърската част от своя страна се състои от 2 сървъра:
1. Сървър на порт 8123, който се грижи за комуникацията с цялата BURST мрежа. Достъпа до този сървър е еднопосочен (само приемате), ако сте зад Firewall или сте с фиктивен адрес, който се NAT-ва от вашия интернет доставчик, или двупосочен, ако сте със истински IP адрес в Internet пространството.
2. Сървър на порт 8125, който осигурява HTTP интерфейс за клиентската част на вашия Wallet. Въпреки че на пръв поглед изглежда, че вашия Wallet представлява някаква локална програма, в действителност той представлява един Internet браузър, който оперира с локален WEB сайт на адрес LocalHost (127.0.0.1) и порт 8125. Имайте го това предвид, когато видите, че понякога програмата ви работи сравнително бавно при стартиране на някаква команда.

Стартирайки програмата QBundle, вие всъщност едновременно стартирате и 3-те части (2-та сървъра и браузъра на адрес 127.0.0.1:8125), като начинаещия миньор изпада в недоумение кой от въпросите на визарда в началото на стартирането от коя от 3-те части се задава и какво е тяхното взаимодействие помежду им. Това никъде не е описано и човек ги открива нещата по пътя на проба-грешка, като за пълното изясняване на ситуацията са необходини няколко седмици с грешки, които всеки път те връщат на кота нула.

Важното е да се знае, че сървъра на порт 8123 се стартира без да е необходимо каквото и да било Security, така че интернет комуникацията с BURTS мрежата винаги работи, дори и да не сте създали акаунт и да не сте въвели никаква парола. Този сървър се грижи за създаването и синхронизирането на базата с данни за блокчейна на BURST, и като такъв е добре винаги да работи, дори и когато не ви е необходим. Дори е добре този сървър да се стартира като Windowс Service, и по-нататък ще ви обясня как да го направите това. Правейки го този сървър като Windows Service вие забравяте за него и по-нататък не се интересувате какво се случва. Той просто си работи и поддържа на диска ви актуално състояние на блокчейна на BURST.

Само да вметна, че при първоначалната синхронизация на локалната база данни с пълния блокчейн на BURST процесорите се натоварват почти на 100%, и това продължава повече от 24 часа. За да се избегне това натоварване във Wallet-а се настройва малък брой процесорни ядра. По Default са настроени всички ядра минус 1, но от личен опит знам, че е достатъчно дори и едно единствен ядро, а ако имате много - нека да са 2, но не повече. Така синхронизацията ще стане по-бавно, но за сметка на това няма да ви се претоварва процесора на компютъра. В бъдеще когато локалната база данни се синнхронизира, натоварването на процесора ще е много малко - пак почти на 100%, но само за около 1-2 секунди средно веднъж на всеки 4 минути.

Още един трик за облегчаване на първоначалната синхронизация - можете от интернет да си изтеглите целия блокчейн, и така да си спестите 20-30 часа синхронизация. Също така ако инсталирате Wallet-а на повече от един компютър, то тогава на всеки следващ компютър можете да копирате базата данни от предишния.
Последна промяна Mateev на 21 Яну 2018, 17:53, променена общо 1 път
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 15:29

Другото, което трябва да го знаете по отношение на инсталацията е, че тя по принцип не е необходима. Не прави нищо друго освен копиране на файлове и създаване на Shortcut на Desktop-а. Направете си я само веднъж на първия компютър, а на всеки следващ можете просто да копирате цялата директория с файлове и с вече готовата синхронизирана база данни.

След като го знаете всичко това, вече можете да стартирате Burst Wallet-а за първи път. Стартирайте го, като с десен бутон на мишката изберете Run As Administrator. Не се шашкайте, че понякога тръгва много бавно - нали вече ви казах, че трябва да се инициализират 2 сървъра, единия от които трябва да създаде цял един WEB сайт, а другия да изчете една база данни, която понякога достига до размер 17 GB, а друг път сама намалява до 6-7 GB.

При първото стартиране програмата ще ви попита дали сте Returning User (стар потребител) или New User (все още нямате създаден акаунт). И тука идва първата сериозна обърквация, но за да я разберете, пак ще се наложи да дам малко повече разяснения:

По принцип Security-то на BURST-а се състои от 12 английски думи, с помощта на които после се генерират всички останали ключове (Public и Private), както и номера на самия BURST акаунт. Въобще с цел икономия на място в блокчейн веригата разработчиците на BURST са решили транзакциите да се правят между акаунти, а не между дълги адреси или дълги Public ключве. Номера на един акаунт се побира само в 8 байта, така че сами се досещате колко малко място ще заема всяка една транзакция в блокчейна.

Обърквацията идва от това, че още при стартиране на Wallet-а като нов потребител ви се изгенерирват 12 случайни думи и ви се предлага да си ги запишете някъде, но после вътре в самия Wallet откривате, че все още не е създаден нов акаунт. Предлага ви се да си създадете такъв, и тука още веднъж да генерирате нови 12 думи, за да може от тях вече да се изчисли номера на самия акаунт. Човек остава с впечатление, че трябва да помни (да запише) и двете групи от по 12 думи, но това в действителност не е така. Необходима е само тази група от 12 думи, с която е генериран номера на акаунта.

Нещо повече - ако си инсталирате много Wallet-и по много компютри, и всичките те имат различни акаунти, във всеки един от тях можете да се логнете със всяка една от групите от по 12 думи. Тоест не е важно с какви 12 думи ще тръгне софтуера на Wallet-а, а е важно с какви 12 думи ще се логнете СЛЕД ТОВА. При вече тръгнал Wallet можете да отидете в менюто Accounts и да си създадете много такива, като след това можете да се логнете към всеки един от тях посредством избирането с мишката на Account Manager / Login Account / Името на акаунта и след това да въведете 12-те думи.

При това положение при всяко следващо стартиране на Wallet-a трябва да се въведат 12-те думи на някакъв акаунт, и по това Wallet-а разбира към кой от всичките акаунти да направи AutoLogon. Така че при най-първото негово стартиране от нов потребител се генерират първите 12 думи, и след това при създаването на първия акаунт трябва да се използват СЪЩИТЕ 12 ДУМИ, а за всеки следващ акаунт вече трябва да се генерират НОВИ 12 ДУМИ.

Разбира се трябва да си създадете една Excel-ска таблица, в която за всеки един акаунт трябва да записвате следната информация:
1. Име на акаунта
2. PIN на акаунта
3. BURST RS Address
4. Numeric Account
5. Reward Recipient
6. Accоunt PassPhrase

1. Име на акаунта
Избрано от вас име на акаунта, под което име искате да се виждате, когато си гледате статистиките в пуловете, в които копаете. Това име се регистрира в самата BURST мрежа, като това ще ви струва 1 BURST и ще трябва да изчакате 4 блока за потвърждение.

2. PIN на акаунта
Това всъщност е някаква парола, по-дълга от 6 символа, с която се потвърждават направените от вас транзакции.

3. BURST RS Address
Това е адреса на вашия акаунт, записан във вида например BURST-82TG-GYVT-P4QB-DJD96. Генерира се от 12-те думи и е уникален във целия свят. Всяка група от 12 думи генерира само един единствен адрес, така че дори и да го забравите/загубите, винаги можете да си го изгенерирате отново от 12-те думи.

4. Numeric Account
Същия номер на акаунта като горния, но представен само с десетични цифри. Използва се за генерирането на PLOT файлове с много Nonce-та в тях (много лотарийни билети).

5. Reward Recipient
Това е акаунта, на когото ще се изплащат печалбите, когато започнете да копаете и да намирате нови блокове. При SOLO копане това е вашият собствен акаунт, а при ползаване на пул - акаунта на пула. Този Reward Recipient се регистрира в самата BURST мрежа, като тази регистрация ще ви струва 1 BURST и след това ще трябва да изчакате потвърждение от 4 блока.

6. Accоunt PassPhrase
Това са 12-те думи, зад коитo се крие цялото Security на вашия акаунт. Ако ги забравите/загубите, губите и всичките си пари.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот greo » 21 Яну 2018, 16:02

спомням си, че бързо се бях отказал и така и не почнах да го копая...

1 въпрос: 1ТБ ли е задължителният минимум за да тръгне?
Аватар
greo
 
Мнения: 488
Регистриран на: 08 Окт 2013, 19:56

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 16:45

greo написа:спомням си, че бързо се бях отказал и така и не почнах да го копая...

1 въпрос: 1ТБ ли е задължителният минимум за да тръгне?


Не, може да тръгне с всякакъв по размер диск, но има смисъл да си губиш времето само с по-големи по размер дискове. А за експериментите можеш да започнеш с много по-малко.

Проблемът е в очакванията за спечелени BURST-ове. Към днешна дата очакванията са за около 1-2 BURST-а на ден на 1 TB плот файлове. Ако приемем, че за 1 седмица с 1 TB изкопаеш например 6-7 BURST-a, ще загубиш 1 БУРСТ в трансфера на печалбата от пула към тебе. Ако дисковото пространство е много по-малко, да не се окаже, че цялата ти печалба ще отива в такси за трансфера. Аз имах такъв случай - в самото начало с първия компютър бях изкопал 1.09 BURST-а за 1 ден, и пула се изхитри да ми ги изпрати, от които аз получих само 0.09 BURST-а.

За който не знае, всяка една транзакция при BURST струва точно 1 BURST, независимо дали сумата в нея е голяма или малка.
Последна промяна Mateev на 21 Яну 2018, 17:28, променена общо 2 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 18:10

Тука трябваше да има един много дълъг постинг по това как се инсталира и настройва QBundle, но поради технически проблеми му изгубих съдържанието и трябва да го пиша отново. Това обаче ще го направя по-нататък, защото много по-важно е да се разбере самата същност на плотването на файлове и на самото копане на BURST, и когато човек го научи това, после всички останали обяснения ще се правят и ще се разбират от половин дума. Алтернативата е да ви напиша 40-50 точки какво трябва да направите, а вие сляпо да изпълнявате и да си мислите, че на Матеев кукувица му е изпила акъла.

Затова започвам обясненията отзад напред и ще ви помоля малко да сдържите нетърпението си да пуснете програмата, и после да се чудите какво да правите с нея.

Също така ще разхвърлям изложението в много на брой малки постинги, за да не стане отново гаф със загубването на 2-3 часа труд в писане.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 21 Яну 2018, 18:27

В основата на всичко е думичката DEADLINE и много хора, които дори отдавна копят BURST, все още не знаят какво се крие зад нея. Иначе всичко е много просто, и в основата стои това, че разработчиците са искали криптовалутата BURST да се копае без да се пилее невъобразимото количество електроенергия, което го пилеят 99% от всички останали криптовалути.

И тука идва идеята за лотарийните билети, в които предварително е закодирана всяка една печалба, която ще се изтегли за в бъдеще. Тези лотарийни билети са записани на твърди дискове, и когато му дойде времето за нов блок (средно веднъж на 4 минути), се извършва теглене на печелившата комбинация сред всичките твърди дискове на всичките копачи по целия свят. Това теглене трябва да отнема секунди време, а като консумирана мощност - само консумацията на диска, която е няколко вата. Такава една криптовалути може да се мащабира 1000 пъти повече от биткойна и пак няма да натовари световната енергийна система. Иначе за който не знае - 5 ядрени реактора по света в момента работят заради биткойна, и ако той продължи да доминира, това количество ще се удвоява на всеки 3-4 месеца. Колко ядрени реактора трябва да построи човечеството, за да осигури енергия за функционирането на биткойна? Та само след 2-3 години всичките 550 реактора на земята ще работят само заради биткойна, а ние ще си светим със свещи.

Та да да се върнем на DEADLINE - тя представлява число, което всъщност представлява БРОЯ НА СЕКУНДИТЕ, след които притежателя му има правото да създаде нов блок. Всички копачи по света ровят из собствените си лотарийни билети и търсят този, в който има възможно най-малката DEADLINE. И всеки от тях чака да изтече времето, което му е разпоредила тази DEADLINE. И ако някой друг не го изпревари, когато изтече това време, копача пуска нов блок в мрежата и всички останали копачи СА ДЛЪЖНИ ДА ГО ПРИЕМАТ.

Това е и основното преимущество на BURST койна пред всички останали криптовалути. Неговото копане се базира на ЧАКАНЕ, без да се пилее никаква енергия по време на това чакане. И ако трябва да се опитаме да надникнем в бъдещето, където енергийната ефективност, зелените технологии и възобновяемите енергийни източници ще бъдат издигнати в култ, в това бъдеще ще видим САМО ЕНЕРГИЙНО ЕФЕКТИВНИ КРИПТОВАЛУТИ. Биткойна и другите енергоконсумиращи криптовалути няма да ги има просто защото човечеството няма да може да си позволи лукса да произвежда достатъчно количество енергия за тяхното съществуване.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Следваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, George, Google [Bot], ionicle, shulio, Spenchoni, UserX1XO, viniamin