Изграждане на ферма

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Изграждане на ферма

Мнениеот blazera » 05 Яну 2018, 12:57

Здравейте, притежавам няколко рига (под 10), и за сега са ми разположени в два апартамента - единият не се живее в него, така че за момента е ок!
Тъй като обмислят вариант да инвестирам не малка сума в още до 20 рига, и никога не съм оперирал в такива мащаби, имам 3 въпроса.

1)Какво помещение да търся - 2 апартамента примерно 3-стайни, изложение север (необзаведени), без климатик, и да сложа във всеки един от тях по 10 рига (10квч консумация), или
Промишлено хале, с високи тавани, вентилация, което пък от своя страна е доста като начална инвестиция за проектиране на нова ел.система, промишлени вентилатори,филтри и прочие.
Отчитам факта и че апартаментите са по-удобни тъй като ще търся нещо около нас, и ще са ми на една крачка при проблем.

2)По-какъв начин да закупя техниката, по-каналният ред, с малки отстъпки 2-3-4% от бг фирми, или да регистрирам фирма по ДДС, и да ги взема от фирми, на които мога да стана и дистрибутор, с оглед на обема, които правя за мен, мои приятели и познати регулярно. По този начин ще постигам доста по-добри цени. Проблемни ли са гаранциите както чувам когато се взима техника без ддс, от 3 места го чувам, но не намирам логиката.

3)Има ли смисъл да се копае по-принцип като фирма? Доколкото съм чувал, е проблемно в някои борси, но пък факта че ще може да се приспада ел.консумацията, наеми и други разходи е доста интересна опция за мен.

Бих искал да стане интересна дискусия, ако сметнете че има и други аспекти, които съм забравил (релевантни към темата), моля споделете и тях.
blazera
 
Мнения: 44
Регистриран на: 28 Май 2017, 11:57

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот Zmejsky » 05 Яну 2018, 13:17

Ako ще се регистрираш по ддс по добре е промишлено хале , заради цената на тока , според мен , иначе мисля че няма да ти признаят ддс то от ток , а и въобще битовия ток , а това си е основно перо .
При 30 и повече рига е по добре да си фирма , според мен де , няка как да минеш метър за данъци , и ще ти се признават разходите .
Доколкото съм чувал, е проблемно в някои борси,

Това нещо не ми е ясно , какви проблеми може да има с борсите :?:
Последна промяна Zmejsky на 05 Яну 2018, 13:21, променена общо 1 път
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот blazera » 05 Яну 2018, 13:21

Не става въпрос за избягване на данъци в случая, просто как най-оптимално да се случат нещата.
Искам всичко да е легално.
Относно борсите, верификацията на фирми като цяло, няколко човека споменаха че не си е работа.. незнам.
blazera
 
Мнения: 44
Регистриран на: 28 Май 2017, 11:57

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот Zmejsky » 05 Яну 2018, 13:37

Най грубо сметката е следната
без фирма Всички разходи за твоя сметка - около 35 % от дохода и 10 % данък от общия приход ,/ значи се облагат и разходите 35% грубо/ на 1000 лв. 350 лв разход -остатък 650 лв. 10% данък върху 1000 лв - 100 лв ост. печалба - 550 лв
................................................................
фирма/еоод/ вс. разходи се приспадат от прихода вероятно по малко от 35% заради ддс на тока основно . ост 660 -670 лв и -10 % данък печалба + 5% данък ако искаш да си усвоиш печалбата 580 - 590 лв чиста печалба
Последна промяна Zmejsky на 05 Яну 2018, 13:54, променена общо 1 път
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот Zmejsky » 05 Яну 2018, 13:40

Относно борсите, верификацията на фирми като цяло, няколко човека споменаха че не си е работа.. незнам.

Че кой казва че на борсата трябва да си фирма ?
Ако се рег. по ддс ти трябва солиден счетоводител за да можеш да си теглиш ддс то . - най малко 100 лв на месец.
а пропуснах около 200 лв отчисления за дод , здравни и пенсионни на месец .
Консултация с счетовод. ще ти реши дилемата .
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот Mateev » 05 Яну 2018, 13:53

Аз имам същите амбиции да се сдобия с десетки ригове на фирмено и/или лино ниво, така че аз също мисля и проучвам всички възможности и алтернативи. Вече имам и някои отговори, така че ще ги сподела с вас.

От гледна точка на данъците информацията е следната:
1. Щом е фирма, значи дължите 10% печалба. От това не може да се избяга, но от друга страна това е единственият възможен начин доходите ви да излязат на светло и да спите спокойно.
2. Спокойно можете да си купувате оборудване за фирма, регистрирана по ДДС, като ДДС-то на оборудването ще ви бъде връщано без проблеми.
3. Около това дали трябва да начислявате ДДС на продаваните биткойни нещата са малко мъгляви. Ако в счетоводството обявите, че ги копаете (тоест произвеждате), то тогава дължите на държавата 20% ДДС за всяка една продажба. Ако обаче обявите, че извършвате чисто финансова дейност (купува/продава), то тогава сделките са освободени от ДДС. От вас самите зависи как ще описвате дейноста си в счетоводството, като на този етап си мисля, че лесно може да се заобиколи порочната думичка КОПАНЕ и да се представи всичко като чисто финансова дейност, за която не се начислява ДДС.

От гледна точка на енергийните проблеми:

1. Лимит на броя на риговете, сложени в някакво помещение, се явява максималната мощност на електрическата инсталация. Тази максимална мощност зависи от заредените предпазители по таблата, които пък са съобразени с дебелината на проводниците на инсталацията.
2. За апартаменти лимита обикновено се явява предпазителя, който е сложен на електромера на дадения апартамент. В повечето случаи се слага 40A електромер с 64 А предпазител, което означава максимално натоварване от порядъка на около 8-9 kW.
3. За къщи и за селски дворове важи същото ограничение, но при тях можете да си поискате от енергото присъединяване на 3 фази. Така ще утроите ползваната от имота мощност, и ще се сдобите с мощност около 25 kW.
4. За промишлени цели ограничението е в мощноста на самия трафопост, който е монтиран в дадената промишлена зона. Аз например притежавам в имота си собствен трафопост с мощност 160 kW, от които 80-100 мога да използвам само за копане.

От гледна точка на топлинните проблеми:
1. Съвременните топлоизолирани сгради представляват голам проблем, когато в помещенията им се слагат копачки. Проблемът е, че топлината много трудно се разсейва през стените, и стаите прегряват.
2. Единственото разрешеиие е прозорците да са широко отворени дори и през зимата. Тогава и само тогава в една стая могат да се сложат 2-3 копачки. Иначе при затворени прозорци и една копачка е много.

За направата на ферма от копачки в едно единствено помещение аз съм измислил следната схема:
1. През средата на помещението се слага някаква лека стена от земята до тавана, като от страната на прозорците се допира плътно до тях, а от страната на вратата остава 1 метър разтояние.
2. По този начин свободната площ в помещението придобива формата на буквата U, като върховете на тази буква се допират до прозорците.
3. На самите прозорци се слагат 2 големи вентилатора във върховете на буквата U. Единия вентилатор духа, а другия смуче, и така въздушния поток се движи по трасето на буквата U.
4. Ригове се слагат на 4 етажа от двете страни на образувалите се коридори, и по средата между тях остава място за движение на хора.

Ако приемем, че стаята е със стандартни размери например 4х5 метра, то тогава централната стена ще я раздели на два коридора с ширина 2 метра и дължина 5 метра. Покрай стените на стаята могат да се наредят 2х6 рига с широчина 80 самтиметра единия. От двете страни на централната стена могат да се наредят 2х5 рига, всеки от които е на 4 етажа. Общо в стаята ще има 88 рига, които ще отделят топлинна мощност около 120 kW. За да се издуха тази мощност навън от помещението се нуждаете от вентилатори с дебит около 60 000 куб.м. на час. Такива аксиални вентилатори са с диаметър около 1 метър и мощност около 1 кW. Управляват се със стандартен терморегулатор, но мераклиите могат да си реализират и честотно управление.

Инвестицията в една такава стая-ферма с 88 рига е около половин милион лева, и това според мене е най-малката дискрета за някой, който иска да прави ферми в промишлени мащаби, използвайки фирма, регистрирана по ДДС. Аз засега планирам в следващите няколко месеца да започна да изграждам една такава стая, за да доуточня всички технически, енергийни, топлинни, и софтуерни подробности.

При такава една концепция за охлаждане с мощни вентилатори най-големия проблем са полените във въздуха, които пролетно време ги има в изобилие. Единствената възможна борба с тях е да се слагат филтри на фентилаторите, и тези филтри често да се почистват. Възможно е и автоматично почистване посредством периодично реверсиране на моторите на вентилаторите. Трябва обаче да се знае, че въпреки филтрите всичко в стаята ще се набие с финна пепел, така че 1-2 пъти в годината риговете се вадят навън, за да се обдухват с компресор за сгъстен въздух.
Последна промяна Mateev на 05 Яну 2018, 14:06, променена общо 4 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот Zmejsky » 05 Яну 2018, 14:02

1. Щом е фирма, значи дължите 10% печалба. От това не може да се избяга,

% та е 15 не 10 нищо че навсякъде се тръби за данък 10%
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот olele » 05 Яну 2018, 14:08

Ужас....
Нищо кът подобно във вашите сметки. Особенно на змейски
olele
 
Мнения: 211
Регистриран на: 15 Окт 2016, 15:28

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот Zmejsky » 05 Яну 2018, 14:12

olele написа:Ужас....
Нищо кът подобно във вашите сметки. Особенно на змейски

Сметките ми са груби и на изуст ако си по навътре с нещата дай повече данни , това горното изпющяно ей така не ни върши работа .
Относно плащането на ДДС за производството , мисля че може да се реши като се заяви износ на бтц :)
т.е. продава се зад граница а тогава НЕ се дължи ДДС
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: Изграждане на ферма

Мнениеот Mateev » 05 Яну 2018, 14:23

Процента си е точно 10% и нищо повече, ако печалбата остава във фирмата и се реинвестира. Ако обаче част от парите се дават като дивидент на физическите лица, то тогава доколкото си спомням наистина се плащат допълнителни 5%.

Ако си помислите, криенето на данъци от държавата излиза солено на всеки, който си помисли да го прави. На практика сам си връзва ръцете и не смее да си купи спокойно кола или къща, и после цял живот трепери да не го хванат. Крие се, старае се да остава анонимен при сделките с биткойните и най-вече не смее спокойно да си харчи парите. Това живот ли е според вас? За какво са ви много пари, като не можете спокойно да си ги похарчите?

Ние имаме рядкото щастие да живеем в държава, в която данъците са възможно най-ниските. При това положение криенето на тези данъци е повече от глупаво, и мога да го разбера само за хора, които имат малки доходи.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Следваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], COINLESS, ionicle, Spenchoni, viniamin