Предложение за намаляне на сметката за ток през деня.....

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот valuti17 » 08 Юни 2017, 13:25

Sevo написа:Ето това е нещо което си струва да се види.
Дай инфо за тези "умни" електромери да спра да си спирам половината солари като махна половината копачи.
Аз съм с такъв Eversol TL3200 solar inverter,max. 3200w
Eversol-TL3200-solar-inverter-max.-3200w-IP65-Max.-efficiency-97.6-G83-1-SAA.jpg

Работещ по тази схема:
China_grid_tie_inverter_for_solar_system20118121406015.JPG

и наистина спирам някои солари за да нямам свръхпроизводство на енергия и да не връща към електромера.


Почти всяка марка си има свой индивидуален контролер и електромер. За сега поне аз лично не съм намерил универсално решение. Примерно SMA си имат т.н. Energy Meter, а марката Fronius си имат Smart Meter. За китайците нямам представа да ли имат и какви точно. За всяка марка се гледа индивидуално какво предлага като решение. Друга вариант е ако се знае горе долу постоянната мощност или съответно има комуникация - ръчно да се ограничава инвертора колко да произвежда. Примерно сега смяташ да спреш няколко машини - ограничаваш производството му примерно на 1 киловат, а после като ги пуснеш пак - пак пускаш максималното количество. Но всичко това е въпрос на софтуер и възможности на инвертора. Поради тази причина предимно използваме известни и качествени марки - защото обслужването и възможностите им е повече, отколкото на повечето евтини китайски машини.
valuti17
 
Мнения: 27
Регистриран на: 05 Юни 2017, 16:28

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот jkminkov » 09 Юни 2017, 18:47

valuti17 написа:Ами пробвай като краен клиент да се присъединиш към свободния пазар на ток ;) А защо не спомена към цената на тока от свободния пазар и таксата за пренос, която трябва да плащаш на енергото, защото ползваш техните изградени трасета? ;) А също така и ако се случи авария по трасето, ти оставаш последната дупка на кавала, защото не си клиент на енергото, а си клиент на свободния пазар ;)


това е абсолютно невярно, за всички клиенти важи един и същ SLA. И между другото, съвсем скоро всички ще сме на свободния пазар...
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот valuti17 » 09 Юни 2017, 18:53

jkminkov написа:
valuti17 написа:Ами пробвай като краен клиент да се присъединиш към свободния пазар на ток ;) А защо не спомена към цената на тока от свободния пазар и таксата за пренос, която трябва да плащаш на енергото, защото ползваш техните изградени трасета? ;) А също така и ако се случи авария по трасето, ти оставаш последната дупка на кавала, защото не си клиент на енергото, а си клиент на свободния пазар ;)


това е абсолютно невярно, за всички клиенти важи един и същ SLA. И между другото, съвсем скоро всички ще сме на свободния пазар...


Вероятно го казваш от личен опит или от опит на твой приятел?
Защото от EVN казват съвсем различно от твоите думи.

А дали скоро и дали всички ще сме на свободния пазар - времето ще покаже.
valuti17
 
Мнения: 27
Регистриран на: 05 Юни 2017, 16:28

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот 2GOOD » 09 Юни 2017, 18:55

valuti17 написа:
jkminkov написа:
valuti17 написа:Ами пробвай като краен клиент да се присъединиш към свободния пазар на ток ;) А защо не спомена към цената на тока от свободния пазар и таксата за пренос, която трябва да плащаш на енергото, защото ползваш техните изградени трасета? ;) А също така и ако се случи авария по трасето, ти оставаш последната дупка на кавала, защото не си клиент на енергото, а си клиент на свободния пазар ;)


това е абсолютно невярно, за всички клиенти важи един и същ SLA. И между другото, съвсем скоро всички ще сме на свободния пазар...


Вероятно го казваш от личен опит или от опит на твой приятел?
Защото от EVN казват съвсем различно от твоите думи.

А дали скоро и дали всички ще сме на свободния пазар - времето ще покаже.


Ти си абонат на електропреносната мрежа, за което плащаш такса. Така или иначе като ти спре тока на улицата, защото той не спира само в твоя апартамент, EVN са длъжни да отстранят повредата.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4958
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот valuti17 » 09 Юни 2017, 19:05

2GOOD написа:
valuti17 написа:
jkminkov написа:
valuti17 написа:Ами пробвай като краен клиент да се присъединиш към свободния пазар на ток ;) А защо не спомена към цената на тока от свободния пазар и таксата за пренос, която трябва да плащаш на енергото, защото ползваш техните изградени трасета? ;) А също така и ако се случи авария по трасето, ти оставаш последната дупка на кавала, защото не си клиент на енергото, а си клиент на свободния пазар ;)


това е абсолютно невярно, за всички клиенти важи един и същ SLA. И между другото, съвсем скоро всички ще сме на свободния пазар...


Вероятно го казваш от личен опит или от опит на твой приятел?
Защото от EVN казват съвсем различно от твоите думи.

А дали скоро и дали всички ще сме на свободния пазар - времето ще покаже.


Ти си абонат на електропреносната мрежа, за което плащаш такса. Така или иначе като ти спре тока на улицата, защото той не спира само в твоя апартамент, EVN са длъжни да отстранят повредата.


Това е така.
Въпроса е ако има индивидуални повреди при човек, който е към свободния пазар и при краен клиент на енергото - с приоритет са първо клиентите на енергото.
Та както казах ще почакаме и ще видим кога ще отидем като крайни потребители на малки мощности към свободния пазар. Както всички знаем в България нещата не са толкова прости и лесни.
valuti17
 
Мнения: 27
Регистриран на: 05 Юни 2017, 16:28

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот jkminkov » 09 Юни 2017, 22:43

и какво сега, ще искаш да питам енергийния регулатор и КЗК колко не си прав...
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот PoorMan » 12 Авг 2017, 15:22

Здравейте всички аз имам предложение за тези които са бедни как да си направят евтина соларна система до 4-6 килоВата.
1) инвертор втора ръка от иБей: 1000 евро (макс)
2) соларни панели от иБей (Германия): цени до 700 лева на панел (за 350 вата на панел).
(това са МАКСИМАЛНИ цени които съм виждал, в повечето от случаите истинските цени са доста по малко).
Хубавите ( и малко по скъпи) панели имат загуби до макс. 5 процента от мощността за експлоатационен период от 10 години.
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот valuti17 » 14 Авг 2017, 09:26

PoorMan написа:Здравейте всички аз имам предложение за тези които са бедни как да си направят евтина соларна система до 4-6 килоВата.
1) инвертор втора ръка от иБей: 1000 евро (макс)
2) соларни панели от иБей (Германия): цени до 700 лева на панел (за 350 вата на панел).
(това са МАКСИМАЛНИ цени които съм виждал, в повечето от случаите истинските цени са доста по малко).
Хубавите ( и малко по скъпи) панели имат загуби до макс. 5 процента от мощността за експлоатационен период от 10 години.


Не знам защо смяташ, че е евтино :)
Първо инвертор втора ръка не е препоръчително да се купува, но всеки си знае. Второ точно пък от ибей - където нямаш гаранция или каквото и да е друго. Трето соларни панели за по едно евро/ват - доста солидна цена.
Нови инвертори в БГ могат да се намерят и пак за около 2к лева, а панели - ако е за количество отново може да бъде по-достъпна цена или поне същата.
А от ибей дали наистина панела ще е 350 вата? или само етикета му е толкова? ;) И дали ще губи само 5% за 10 години? Ако говорим за Sharp - вероятно да.
valuti17
 
Мнения: 27
Регистриран на: 05 Юни 2017, 16:28

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот PoorMan » 21 Авг 2017, 22:01

Аман от "разбирачи" и специалисти!!! от 12 години купувам от ИБей, американския, английския и немския!! Никога за нищо не са ме лъгали!!! Кубувал съм както дреболии, така и скъпа аппаратура/
Ама българския манталитет и мнителност че всеки е мошенник и ще го излъже, всъщност идва точно от самия себе си! Като знаеш какъв мошенник си, как да се довериш на отсрещния! (без да визирам някой конкретно, говоря принципно) :)
"Като знам какъв монтьор съм, как да отида на лекар" имаше една приказка!!
Само че западняка има култура и не лъже. Един път ми се случи да загубят пратката, (не беше нещо кой знае колко скъпо 90 паунда някъде) и човека моментално ми върна парите в пейпал, и после колко извинения и чудесии, чак да ти стане неудобно!
Ако беше българин.....мама миа, "кръв повръща пари не връща"... :D

Сега по темата: Щом толкова разбираш от соларни панели и инвертори, обясни на хората които хабер си нямат, каква е разликата между Grid-Tie, Grid-String, хибридни и автономни инвертори. В момента аз не виждам смисъл да се купува Grid-Tie инвертор, като знам какво представлява цялата галимация по свързването и узаконяването му. Сякяш за булгаристанската реалност най-удачен идва grid-string инвертора, свързваш си го и си готов, без ел техници без ЕРП-та без богопомазани ел техничета и ел-'инженерчета'.

Колкото до пазаруването от ибей, би ли ми обяснил защо чисто нов инвертор на Известна немска компания струва в Германия 2300 евро а в България 8 бона лева и нагоре??? (да не давам линкове) Нали уж сме в ЕС, няма ДДС няма мита и простотии?? И защо да си го взема от тук, като мога да го взема от там (доставката ще струва 60 лева максимум). не ме разбирай погрешно, нямам нищо против българските търговци, но да продаваш едно нещо в пъти по скъпо и на всичкото отгоре да имаш наглостта да не поддържаш наличност, ами да ми поръчваш от чужбина и да чакам....Като ще чакам и ще плащам повече, за какъв уй да не си го взема направо сам? Нали за това са търговците, за да поддържат наличност на място и сервиз!!! Само че българксата реалност отново леко-леко отива към баналност....
"А от ибей дали наистина панела ще е 350 вата? или само етикета му е толкова? ;) И дали ще губи само 5% за 10 години? Ако говорим за Sharp - вероятно да."
Говорих за маркови панели а не чайна-таун.
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: Предложение за намаляне на сметката за ток през деня....

Мнениеот valuti17 » 22 Авг 2017, 06:51

PoorMan написа:Аман от "разбирачи" и специалисти!!! от 12 години купувам от ИБей, американския, английския и немския!! Никога за нищо не са ме лъгали!!! Кубувал съм както дреболии, така и скъпа аппаратура/
Ама българския манталитет и мнителност че всеки е мошенник и ще го излъже, всъщност идва точно от самия себе си! Като знаеш какъв мошенник си, как да се довериш на отсрещния! (без да визирам някой конкретно, говоря принципно) :)
"Като знам какъв монтьор съм, как да отида на лекар" имаше една приказка!!
Само че западняка има култура и не лъже. Един път ми се случи да загубят пратката, (не беше нещо кой знае колко скъпо 90 паунда някъде) и човека моментално ми върна парите в пейпал, и после колко извинения и чудесии, чак да ти стане неудобно!
Ако беше българин.....мама миа, "кръв повръща пари не връща"... :D

Сега по темата: Щом толкова разбираш от соларни панели и инвертори, обясни на хората които хабер си нямат, каква е разликата между Grid-Tie, Grid-String, хибридни и автономни инвертори. В момента аз не виждам смисъл да се купува Grid-Tie инвертор, като знам какво представлява цялата галимация по свързването и узаконяването му. Сякяш за булгаристанската реалност най-удачен идва grid-string инвертора, свързваш си го и си готов, без ел техници без ЕРП-та без богопомазани ел техничета и ел-'инженерчета'.

Колкото до пазаруването от ибей, би ли ми обяснил защо чисто нов инвертор на Известна немска компания струва в Германия 2300 евро а в България 8 бона лева и нагоре??? (да не давам линкове) Нали уж сме в ЕС, няма ДДС няма мита и простотии?? И защо да си го взема от тук, като мога да го взема от там (доставката ще струва 60 лева максимум). не ме разбирай погрешно, нямам нищо против българските търговци, но да продаваш едно нещо в пъти по скъпо и на всичкото отгоре да имаш наглостта да не поддържаш наличност, ами да ми поръчваш от чужбина и да чакам....Като ще чакам и ще плащам повече, за какъв уй да не си го взема направо сам? Нали за това са търговците, за да поддържат наличност на място и сервиз!!! Само че българксата реалност отново леко-леко отива към баналност....
"А от ибей дали наистина панела ще е 350 вата? или само етикета му е толкова? ;) И дали ще губи само 5% за 10 години? Ако говорим за Sharp - вероятно да."
Говорих за маркови панели а не чайна-таун.


Добро утро.
Няколко неща мога да споделя от опит: аз също пазаря за себе си от разни външни сайтове и съм доволен. Прав си, че ако едно нещо можеш да го вземеш от там на половин цена си заслужава, но за такава техника аз лично бих предпочел местна фирма. Защо инвертора го продават за 8к - защото почти всеки иска да продаде едно нещо и да изкара пари за няколко месеца като печалба. Аз говоря за нормални търговци в БГ. От години работя с клиенти и знам, че когато надуеш цената можеш да излъжеш един или двама, но не и да си години наред на пазара и да работиш. Но пък от друга страна няма как да подаряваш тези неща на клиентите и едва ли не да им плащаш за да си ги купят и да ги монтираш.
За инверторите: ако трябва да съм честен понятието Grid-String не съм го срещал. Има стрингови инвертори, има и централни инвертори. А така наречената от теб система Grid-Tie (в практиката това е мрежова система - т.е. инвертор свързан директно към ел. мрежата ти) ако искаш да я узакониш си задължен да изпратиш само уведомление до енергото, че пускаш такава система, но трябва да е с ограничителна функция - т.е. да не пускаш нищо към ЕРП-то като електроенергия. Ако искаш излишната енергия да я продаваш - тогава вече минаваш през месеци мъки, документации, такси и т.н.. На този етап е изгодно мрежова система, само и единствено когато през деня имаш голяма консумация и можеш да използваш максимално произведеното електричество.
За справка: ако трябва да се реализира автономна система (било то чисто автономна или хибридна) и да стане както трябва, само за хубави акумулатори трябва да дадеш над 5к лева, които акумулатори обаче си имат живот около 3 години (при добро обслужване могат да карат и 5г.).
Разликата между мрежова система (On-grid/Grid-Tie) и автономна/хибридна (off-grid) система е в това, че при мрежовата система нямаме акумулатори и мрежовата система може да работи само и единствено ако има АС напрежение към нея от ел. мрежата. Ако тока спре или нямаме ток на даденото място - мрежовият инвертор няма да заработи. При тези системи произведения ток се използва в момента директно от инвертора. Няма съхранение, няма вечерта използване на ток от слънцето. Целта на мрежовата система е намаляне на сметката за ток при големи консумации и то постоянни през деня. При автономните системи там имаме акумулатори, които съхраняват електричеството и се изпозлва от тях през инвертора. Ако системата е изцяло автономна, това означава (панели, акумулатори, инвертор и евентуално контролер) Имаме толкова ток, колкото са произвели панелите и колкото има в акумулаторите. Разредят ли се акумулаторите вечерта - инвертора спира да работи и системата тръгва чак сутринта, когато има радиация. Същото нещо, но при наличието на мрежа или агрегат се нарича хибридна система. Приоритет си остават панелите, но вечерта при недостиг на ток от акумулаторите инвертора включва мрежата и дърпа от енергото толкова ток, колкото му е необходим за консуматорите и да зареди акумулаторите. След като ги зареди от мрежата (или генератор, ако нямаме мрежа, но имаме генератор) изключва АС входа и остава да работи пак на акумулатори. Преди месец изградихме хибридна система на място, където няма ток. 7kWp модули, 5kVA инвертор и големи акумулатори. Хората си имат агрегат и когато вечер не им стигне тока си го пускат през инвертора. Но за къщи или апартаменти където има ток - според мен това е ненужна инвестиция.
Дано съм обяснил подробно (макар и да може по-подробно) за разликата между системите.
За пореден път казвам - не искам да засягам никого. Целта ми не е да се карам с който и да е, а просто даване на идея.
За панелите от външни сайтове - ако имаш възможност провери реномираните марки, които купуваш при реални условия каква им е мощността. Защото много често се получава сложен етикет на стабилна марка, а клетките в панела да не струват и панела така и да не може да достигне и 90% от капацитета си. Казвам го не с цел заяждане, а защото съм се нагледал на мегавати панели и на системи. Има китайски панели, които дават почти 99% от капацитета си при реални условия, има такива, които дават повече от 100%, а има качествени по етикети, които дават не повече от 80%.
Лек ден. :)
valuti17
 
Мнения: 27
Регистриран на: 05 Юни 2017, 16:28

ПредишнаСледваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, Bing [Bot], Bison, ionicle, shulio, UserX1XO, viniamin