Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот Mateev » 26 Дек 2017, 10:55

Да ви дам още една идея, която според мене е работоспособна и достатъчно евтина, за да може да се реализира от всеки. Идеята е за носител на Private Keys да се използват така наречените RFID Tags. Това са пасивни карти или лепенки, които могат да съхраняват в себе си някакъв малък обем информация (от няколко байта до няколко килобайта). Тези тагове представляват някакъв малък чип (например половин на половин милиметър) и запоена към него бобина или антена. Могат да се четат от специални външни четци от разстояние няколко сантиметра. От всички видове модели тагове най-интересни са тези, който работят на 13.5 MHz, защото съвременните GSM-и могат да четат и да записват такива тагове посредством вградените си NFC приемо-предаватели.

Вижте какво огромно разнообразие от такива тагове се продават на пазара: http://www.zotei.com/products/NFC_tag_sticker.html
Част от моделите са водонепромокаеми (ключодържателите, PVC картите и др.). Цените на такива тагове са много ниски - от 20-30 цента до няколко долара в зависимост от модела. PVC картите са най-евтините (струват центове), а за нашите цели точно те са най-подходящи. На тяхната повърхност можем да си отпеччатаме нещо с картов принтер или да си го напишем с флумастер, но истинската информация ще я запишем вътре в чипа посредством GSM-а си.

Има стотици модели карти с най-различни чипове: http://www.zotei.com/products/smart_card(IC_card).html
Най-масовите и най-подходящи за нас, защото са най-евтини, са всички видове карти, които се водят като Mifare Clasic 1K. Цените за малки количества с китайски чип FM11RF08 са по 0.25 USD, а за големи количества падат до 0.1 USD. Аз имам хиляди такива карти и масово ги използвам като електронни идентификатори по кошери, стойки, позиции, помещения, палети, кашони, транспортни средства и т.н.

А сега за метода на използване:
Всяка една карта притежава записан в себе си Read Only код, който е УНИКАЛЕН ЗА ЦЕЛИЯ СВЯТ. Тоест завода производител гарантира, че никога няма да произведе две еднакви карти. Допълнително предлаганата от мене карта има 1 килобайт памет, в която памет всеки може да чете или записва каквото си поиска със собствения си GSM или със някакъв специализиран четец. Такива четци също ги има в изобилие и един USB четец например струва 20-30 USD.

И сега идеята:
Записваме един или повече ключове в даден RFID NFC таг (карта), като преди това сме направили някакво собствено си елементарно кодиране, използвайки уникалния номер на тази карта. Отвън надписваме картата с някакъв текст, за да знаем какво има в нея. Предполага се, че ще имаме стотици такива карти, така че трябва да можем да се ориентираме в тях. Дори и да ни откраднат някаква карта и да я прочетат, няма да знаят как да декодират записа в нея. Ако някой тайно реши да копира дадена карта, без да я краде, то това копие е невъзможно, защото няма две карти в света с еднакъв уникален номер. Ние обаче ще можем един и същи ключове да ги копираме в няколко различни карти, защото ще знаем как да ги кодираме/декодираме спрямо различния уникален номер на всяка една карта.

Въпросът със защитата от унищожаване го разрешаваме с много копия на много различни тагове, физически съхранявани на много на брой различни места. Въпросът със страха някоя карта да не бъде открадната го разрешаваме с алгоритъм за елементарно шифриране/дешифриране, който ще стои само в главата ни. Всеки може да си измисли на Excel някакъв метод за смесване на две числа, който метод да има милиарди възможни комбинации, което на практика го прави неразгадаем.

Поради спецификата на самата PVC карта (непромокаема), тя може да се скрие на най-невероятни места, за които крадеца никога няма да се досети. Например вграждате я под мазилката или под тапетите или под плочките в банята, и само вие си знаете къде да приближите GSM-а, за да я прочетете или запишите. Може да използвате тагове-лепенки, които са много тънки, и които могат да се залепят/скрият между страниците на някоя книга или дори в нейните корици. Можете да ги залепите от вътрешната страна например на дистанционното за телевизора или климатика, или например зад екрана на телевизора/монитора. Аз такива тагове съм скрил вътре в сглобката на всеки един мой кошер, и крадеца не ги вижда, но после ако се наложи да доказвам, че даден откраднат кошер е мой, просто вадя GSM-а и показвам на полицаите какво е записано в скрития таг (моето име и името на фирмата).

Та цялата тази история с тези тагове, карти, лепенки или ключодържатели разрешава веднъж завинаги проблема с криенето, и донякъде проблема с устойчивоста (непромокаеми са). Уникалния код в тези карти пък разрешава проблема с тайното копиране от външни хора. При всички случаи тези NFC RFID тагове са по-добра алтернатива от флашки, CD-та и прочие, защото могат да се четат безконтактно през стената на скривалището, без да се отваря (разрушава) самото скривалище.
Последна промяна Mateev на 26 Дек 2017, 11:05, променена общо 1 път
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот papi92 » 26 Дек 2017, 11:01

До сега не препоръчваше да записваме във флаш и епром, а сега точно това ни предлагаш да правим. Последно сигурно ли е или не е?
BTC: 1papi29c5HTMyFsmwVxFPKn6yfzcGPGeB
papi92
 
Мнения: 172
Регистриран на: 26 Сеп 2013, 19:20

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот Mateev » 26 Дек 2017, 11:11

papi92 написа:До сега не препоръчваше да записваме във флаш и епром, а сега точно това ни предлагаш да правим. Последно сигурно ли е или не е?


Не знам колко време ще държи записа, защото нищо не пише в литературата по въпроса. Знам обаче, че такива карти и тагове имам сложени на 2000 кошера вече 6-та година, и до момента се четат безпроблемно. При това забележете - стоят си на атмосферни условия - пече ги слънце, облъчва ги UV радиация, вали ги дъжд, брули ги вятър, зимно време замръзват до -25 градуса и т.н. Тоест издържат на температури, на вибрации, на влага (могат да се крият под вода), на натиск (камион да мине върху тях, няма да ги повреди) и т.н. При всички случаи ще ме надживеят, така че нямам притеснения в това отношение.

Иначе по въпроса за съхранение на ключове вие мислите от години, а аз само от 2 седмици, но при мене се оказа, че има един нов момент, който вече съм го пробвал. Затова и реших да ви споделя каквото знам и каквото съм пробвал около тези RFID NFC тагове. Съгласен съм, че не са идеални, и че по някои параметри отстъпват на другите методи, но за сметка на това имат няколко много важни качества:
1. Крият се много лесно на най-невероятни места, за които крадеца никога няма да се досети.
2. Четат се или се записват дистанционно през стените на скривалището
3. Всяка една карта е уникална в целия свят (има уникален номер, който може да се чете, но не може да се променя)
4. Много са евтини

От тука нататък всеки може сам да си реши дали да използва тези качества и как да ги включи в собствената си стратегия за съхранение и криене.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот MañanaMoney » 28 Дек 2017, 01:12

Mateev написа:
papi92 написа:До сега не препоръчваше да записваме във флаш и епром, а сега точно това ни предлагаш да правим. Последно сигурно ли е или не е?


Не знам колко време ще държи записа, защото нищо не пише в литературата по въпроса. Знам обаче, че такива карти и тагове имам сложени на 2000 кошера вече 6-та година, и до момента се четат безпроблемно. При това забележете - стоят си на атмосферни условия - пече ги слънце, облъчва ги UV радиация, вали ги дъжд, брули ги вятър, зимно време замръзват до -25 градуса и т.н. Тоест издържат на температури, на вибрации, на влага (могат да се крият под вода), на натиск (камион да мине върху тях, няма да ги повреди) и т.н. При всички случаи ще ме надживеят, така че нямам притеснения в това отношение.

Иначе по въпроса за съхранение на ключове вие мислите от години, а аз само от 2 седмици, но при мене се оказа, че има един нов момент, който вече съм го пробвал. Затова и реших да ви споделя каквото знам и каквото съм пробвал около тези RFID NFC тагове. Съгласен съм, че не са идеални, и че по някои параметри отстъпват на другите методи, но за сметка на това имат няколко много важни качества:
1. Крият се много лесно на най-невероятни места, за които крадеца никога няма да се досети.
2. Четат се или се записват дистанционно през стените на скривалището
3. Всяка една карта е уникална в целия свят (има уникален номер, който може да се чете, но не може да се променя)
4. Много са евтини

От тука нататък всеки може сам да си реши дали да използва тези качества и как да ги включи в собствената си стратегия за съхранение и криене.


Струва си идеята, колега, още повече, че имаш приложен опит.

Искам да попитам за малък ъпгрейд към нея, а именно - няма ли начин тези RFID тагове да се вградят в тялото на човек, за да са навсякъде със съответния притежател.

В Сащ прилагат тази идея, но за медицинския картон на лицето. В случай на спешна помощ, веднага се остановява кой е пострадалият, какви алергии има и т.н. Само, че това е по желание там, не е във всеки.

Та идеята е ако се закупят подобни тагове не може ли да се програмират така, че да е в теб по всяко време най-ценната ти информация.

Иначе където и да я оставиш винаги има по-голям риск.

Реално ако се реализира това, мисля, че ще може да се превърне и в най-адекватния криптопортфейл при работа в тази посока.
Купувам/продавам биткойн и малка част от другите видове криптовалути.
MañanaMoney
 
Мнения: 25
Регистриран на: 21 Дек 2017, 01:21

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот Mateev » 28 Дек 2017, 09:19

Има тагове, които можеш да си ги носиш като медальон на врата.
Има тагове, които можеш да ги закопчееш и да ги носиш на ръката си или на крака си като часовник.
Има тагове, които изглеждат като копчета за риза, и можеш да си ги зашиеш на дрехите.
Има тагове, които са оформени като пирон или като болт, и можеш да ги забиеш/завиеш в подметките на обувките си.

И най-драстичното - има тагове, които могат да се имплантират подкожно, но това се използва за коне и кучета. Не знам ще се навие ли някой човек сам да си сложи такова нещо, но да - възможно е. Подкожните тагове представлявам малка прозрачна ампулка с диаметър около 3 милиметра и дължина около 2 сантимерта. Инжектират се със специална дебела игла. Процедурата отнема секунди и не е кой знае колко болезнена. Масово се прилагат при кучетата - инжектират такива тагове под кожата в зоната зад врата. За съжаление от този тип тагове не знам дали има в NFC изпълнение, но мисля че при поръчка завода може да ги направи. Все пак присъстват в номенклатурата и само трябва да си заявиш да сложат чип на 13.5 MHz.

Въобще разгледай с подробности сайта zotei.com и ще видиш хиляди разновидности на тагове. Сайта е огромен и можеш да разглеждаш картинки часове наред. Освен този производител на тагове по света има и много други, но нали знаеш че китайските са най-евтини, и затова аз съм работил само с този сайт. Купувал съм от него поне 5-6 пъти най-различни тагове в количества както по 50-100, така и по 20-30 хиляди. У дома имам доста голям асортимент от поне 30-40 различни видове и модели (лепенки, шайби, PVC карти, ключодържатели и т.н.).
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот ixch » 28 Дек 2017, 17:12

Каква е идеята на цялата тази гимнастика и криене? Нещо ми се струва като супер голям overkill.
Какво им е на паролите и хилядите възможности за "plausible deniability", които реално ще скрият всичко толкова елементарно?
ixch
 
Мнения: 199
Регистриран на: 07 Апр 2014, 13:20

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот Mateev » 03 Яну 2018, 07:03

Явно идеята за чипове-импланти не е хрумнала само на мене. Оказва се, че по света вече има около 3000 човека, които доброволно са си имплантирали чипове под кожата, и си съхраняват биткойните в тях:
https://www.rgcoins.com/%d0%b7%d0%b0%d0 ... %b5%d0%b9/
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот promojo » 05 Фев 2018, 22:58

Mateev написа:Явно идеята за чипове-импланти не е хрумнала само на мене. Оказва се, че по света вече има около 3000 човека, които доброволно са си имплантирали чипове под кожата, и си съхраняват биткойните в тях:
https://www.rgcoins.com/%d0%b7%d0%b0%d0 ... %b5%d0%b9/

Абе тия хора са се побъркали....
Аватар
promojo
 
Мнения: 119
Регистриран на: 12 Юли 2014, 11:47

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот jamiemirror » 06 Фев 2018, 00:28

promojo написа:
Mateev написа:Явно идеята за чипове-импланти не е хрумнала само на мене. Оказва се, че по света вече има около 3000 човека, които доброволно са си имплантирали чипове под кожата, и си съхраняват биткойните в тях:
https://www.rgcoins.com/%d0%b7%d0%b0%d0 ... %b5%d0%b9/

Абе тия хора са се побъркали....



Ами да, вместо да си татуират прайвит кий... :)
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Безопасно място за дългосрочно съхранение на BTC

Мнениеот Minermen » 16 Мар 2018, 19:27

Този си купих днес Ledger портфейл/флашка. 200 лв. струва :)
Minermen
 
Мнения: 23
Регистриран на: 15 Мар 2018, 17:41

ПредишнаСледваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Sando_83, Spenchoni, viniamin