Копане на BURST - под лупа

Всичко за Биткойн, Лайткойн "копането" басейни, хардуер, софтуер...

Модератор: Moderators

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 30 Яну 2018, 13:22

jey_toto написа:...Интересува ме дали при копаенето има голямо натоварване на интернет връзката. Теглят ли се големи файлове, колко често и т.н. Също диска постоянно ли стърже....

При копането средно веднъж на 4 минути се чете 1/4096-та част от всеки един плотнат файл. Тоест дисковете се натоварват, но за по 10-20 секунди веднъж на 4 минути. По време на самото четене се натоварват и процесорите, защото освен четенето има и някакви малки допълнителни изчисления. Тоест веднъж на 4 минути за 10-20 секунди се натоварват на 70-80% толкова ядра от процесора, колкото диска има на компютъра.

Интернета въобще не се натоварва. Тече някакъв нищожен трафик, който с кеф ще премине дори и през най-бавната възможна интернет връзка.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 30 Яну 2018, 13:52

bullrager написа:.......За копането е техниката няма 2 сериозни думи за колко IOPS се изразходват на диск/файл. Колко е четенето на метаданни и колко на данни, дали метата може да се кешира някакси, какви файлсистем са се ползували, дали плотването с кеширане помага и доколко и т.н.

Общо взето доста непрофесионален подход......


Всичко това е подробно описано в тази тема, но явно някои хора ги мързи да четат. Заради тях ще повторя най-важните моменти при плотване на файлове:

1. Мястото на плот файла върху диска се заема с една единствена дискова операция, като така се гарантира всички сектори да са разположени буквално един до друг, ако диска го позволява това.
2. Ако на диска има други файлове, най-добре е предварително да се дефрагментира, за да може секторите на плот файловете да са колкото се може по-близо един до друг.
3. Ако диска е нов, най-добре е да се форматира с клъстер с размер 64 килобайта. Така таблицата с описанието на местоположението на всеки един клъстер във файла ще стане много по-кратка, ще заема много по-малко сектори, и главата ще се движи много по-малко при четенето на тази таблица.
4. Кеширането при запис или при четене въобще с нищо не помага що се отнася до секторите на самия файл, но що се отнася до директорийната структура и до таблицата с описанието на секторите - да, там кеширането помага. Ефекта обаче е минимален.
5. Кеширането помага и в още един случай - когато некомпетентен потребител си настройва параметрите на плотването. Ако този потребител не даде достатъчно памет на плотващата програма, а такава има излишна на компютъра, то тогава и само тогава кеширането ще помогне, защото Windows-а ще разположи кеш в тази свободна памет, и с него ще оптимизира движението на главата.
6. Един плот файл представлява двумерна таблица с милиони редове и с 4096 колони. Изчисленията се извършват по редове, но четенето при копане се извършва по колони.
7. Следователно още при плотване е редно информацията да се записва по колони, което означава, че всяка една група от изчиsлени Nonce-та се заисва на 4096 различни места в плот файла.
8. От тука идва и потенциалното бавене при плотване, ако потребителя е предоставил малко памет на плотващата програма, и кеша на Windows-а не е включен, за да компенсира този проблем в настройките.
9. Съгласно препоръката на разработчиците трябва да се използва файловата система NTFS. Програмата обаче плотва коректно при всички други файлови системи, като аз специално масово плотвам върху REFS, защото такава е файловата система на моите DPM сървъри. Ами трябва да ви кажа, че няма никакви проблеми както при записа, така и при четенето по време на копане.
Последна промяна Mateev на 30 Яну 2018, 14:31, променена общо 1 път
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 30 Яну 2018, 14:10

А сега и един публичен отговор на въпрос, зададен ми в лично съобщение. В него потребителя ми разказа, че с много зор е плотнал един голям диск, но след това за втория диск просто е копирал файловете от първия диск, и това разбира се е станало много бързо.

Това обаче е ГРУБА ГРЕШКА !!!

Един плот файл логически можем да си го представим като някакъв комплект от лотарийни билети с различни, уникални в целия свят номера. Зад всяко едно Nonce в този файл се крият 4096 различни лотарийни билета, и по време на копане при всеки един нов блок се проверява само по един билет от всяко едно Nonce. Ако плот файла го копираме на втори диск, то в него ще има СЪЩИТЕ ЛОТАРИЙНИ БИЛЕТИ като в първия диск. От това нямаме никаква полза. В наш интерес е на втория диск да има ДРУГИ ЛОТАРИЙНИ БИЛЕТИ, които да са създадени на базата на ДРУГИ НОМЕРА (други Nonce-та).

Именно поради тази причина в наш интерес е всеки един диск да се плотва отново, като за неговото плотване използваме Nonce-та, които да ги няма в нито един друг наш файл на нито един друг диск или друг компютър, ако дисковете и компютрите са много. Правим си една таблица на Excel, и в нея описваме на всеки един файл по всеки един диск или компютър какви Nonce-та сме използвали, и много внимаваме тези Nonce-та да не се припокриват. Не е необходимо да ги използваме в нарастващ ред, важното е само ДА НЕ СЕ ПРИПОКРИВАТ.
Последна промяна Mateev на 30 Яну 2018, 14:33, променена общо 4 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 30 Яну 2018, 14:18

Представете си, че всички възможни лотарийни билети, които ви се полагат на вашия акаунт, са един цял TIR, натоварен догоре с кашони с лотарийни билети. И номерата на всички билети в TIR-а са последователни, така че ГАРАНТИРАНО НЯМА ДВА ЕДНАКВИ НОМЕРА. От целия TIR вие трябва да разтоварите например само 5 кашона с билети, и да копаете само с тях. При това няма абсолютно никакво значение кои точно 5 кашона ще изберете - вероятноста за печалба си остава все една и съща независимо от това кои точно 5 кашона ще вземете с вас.

Можете да удвоите вероятноста само ако вместо 5 разтоварите 10 кашона, но за тази цел трябва да имате двойно складово пространство (два пъти повече дискове с плот файлове). Та от тука идва и логиката на плот файловете - важното е да са много като дисково пространство, но не е важно какви точно Nonce-та ще има в тях, стига разбира се това да са РАЗЛИЧНИ НЕПОВТАРЯЩИ СЕ NONCE-та.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот siniger » 30 Яну 2018, 15:30

Mateev написа:
siniger написа:Мисля да сложа поне 20 броя по 8 ТБ на тази машина !


Мога да ти дам една идея, която аз я реализирах преди 6 месеца. В момента много изгодно може да се закупи сървър втора ръка HP DL380 G7. Струва поне 10 пъти по-евтино, отколкото когато е бил нов преди 3-4 години. Обикновено такива сървъри са окомплектовани с 32GB DDR3 RAM, което ти е предостатъчно. Обикновено имат по 2 процесора XEON Е5620 или някакви по-лоши, но ако ти се случат по-лоши, аз ще ти подаря 2 броя XEON Е5620. Имам цяла кутия от тях, защото преди 6 месеца си закупих около 20 такива сървъра, и после смених процесорите им с доста по-мощни такива - XEON X5687 и XEON X5650. Като цяло се сдобих със сървъри с по 16 или с по 24 ядра, които ми излязоха на цена някъде около 500-600 лв. единия.

Слягаш като периферия 2 броя 4-портови USB 3.0 карти и си готов за много външни USB 3.0 дискове. Ако ползваш дискове Seagate Backup Plus Hub, то те имат в тях си вграден USB 3.0 хъб, така че без проблем в тези 8 USB 3.0 порта ще включиш 20 диска, че дори и повече.


Супер колега, благодаря за съвета - даже намерих такава машина но цената не знам рентабилна ли ето и линк - http://sofiacomputers.net/komponenti-vt ... hp?id=9026
И един въпрос - консумацията на сървъра не е ли доста по голяма от настолния комп ? Ако можеш да споделиш каква консумация има този сървър в процес на копане с ХДД , не при плотването( при плотването , ще е по голяма със сигурност) :)
siniger
 
Мнения: 11
Регистриран на: 14 Юни 2014, 22:13

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот Mateev » 30 Яну 2018, 18:32

Сървъра от твоя линк е много скъп. Аз ги купувах на 2 пъти по-ниска цена - доколкото си спомням около 560 лв. единия. Разтърси се още, включая и в европейските компютърни фирми. Част от сървърите ги купихме от Белгия и от Германия по цени около 250-300 EUR. Фирмите ги открихме чрез eBay, а после влязохме в директен контакт с тях. Търси сървъри DL360 и DL380 G6 и G7. И двете генерации (6-та и 7-ма) са с DDR3 RAM и имат подобни параметри, нищо че са от различни поколения. Процесорните им сокети са едни и същи и 90% от процесорите за едната генерация работят и на другата генерация.

Консумацията на един такъв сървър е около 200-240W в покой и слабо натоварване, и достига до 350-390W, когато натовариш процесорите на 100%. Става въпрос за хубавите мощни процесори, които аз използвам - X5687 или X5650. Неслучайно съм избрал точно тези 2 модела процесори - те са с най-добро съотношение цена/производителност. Специално X5650 е процесор номер 1 в света по съотношение цена/производителност. Това го пише в сайтовете с бенчмарк статистики на процесори.

Виж втората графика от долния линк - там процесора е обявен за най-добър в целия свят по съотношение цена/производителност. Всички останали под него са с 2-3 пъти по-лошо съотношение:
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp ... 40+2.67GHz

Ти обаче няма да намериш сървъри с такива процесори, и затова аз ти препоръчвам да избереш сървъри с възможно най-скапаните процесори, за да ти излезе по-евтино, а след това да ги смениш с XEON X5650. Също и около RAM-а - ако сървъра ти не е доокомплектован с достатъчно RAM, можеш да си я купиш по цена 2-3 USD на GB. Въпреки че този модел RAM са супер като параметри, като цени пак са възможно най-евтините RAM памети в целия свят. Ползвай eBay за тези неща, като търси доставчици от Европа за сървърите и RAM-а, и от Китай или Хонгконг за процесорите.

Всички процесори съм ги купувал през eBay. Купувам втора употреба от целия свят - повече от 100 бройки. Трябва да ти кажа, че всичките дойдоха в добро състояние и всичките без изключение си започнаха да работят без никакви проблеми. Тоест поне при тази стока няма лъжа и измама - хората продават втора ръка процесори без да лъжат в параметрите.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот jamiemirror » 30 Яну 2018, 19:15

Тия процесори са били сила преди 10 години. За консумация да не говорим, колкото повече напредва технологията при чиповете - консумацията пада.
Просто сървърите са евтини, понеже са пенсионирани и не стават за сървъри повече.

ПП: евтиният вариант са блейдовете, но както виждам - веселбата е с дискове тук най-вече...
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот bullrager » 30 Яну 2018, 22:04

Тук: http://files.getburst.net/Technical-inf ... -files.pdf
Обяснено с картинки ;)
bullrager
 
Мнения: 38
Регистриран на: 16 Ное 2017, 15:12

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот siniger » 31 Яну 2018, 12:44

Някой има ли е работа с Verbatim Store 'n' Save 8TB USB 3.0 , предложиха ми го като вариант .
Или да избера този като най евтин в БГ - 8TB WD My Book WDBBGB0080HBK-EESN, 3.5", USB 3.0
Не намирам инфо за този Verbatim Smile
siniger
 
Мнения: 11
Регистриран на: 14 Юни 2014, 22:13

Re: Копане на BURST - под лупа

Мнениеот guBaHe » 31 Яну 2018, 17:28

Абе вие на какви дискове се хвърляте ? :shock:

Аз ако цената е над 40 лв на терабайт с доставката до мен изобщо не се занимавам.
Тия скъпотии нямат избиване. :D
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

ПредишнаСледваща

Назад към Mining - Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Bing [Bot], ionicle, Spenchoni, viniamin