Нестандартни захранвания

Всичко за захрананията при копане с ASIC или GPU

Модератор: Moderators

Нестандартни захранвания

Мнениеот danbi » 01 Фев 2014, 10:43

По повод темата в борсата "Re: ПРОДАВАМ МОЩНИ МОДИФИЦИРАНИ ЗАХРАНВАНИЯ"
и коментара на zakc за евентуалния произход, си мисля че е разумно да има тема за ползване на "бе-компютърни" захранвания за темата.

Освен посоченото IBM захранване, което на мен лично много ми допада, други възможности са да се ползват "универсални" 12V захранвания, например такива предназначени за светодиодни осветления.

Въпросите, които възникват са следните:

- всички тези захранвания имат регулиране на изходното напрежение, което може да представлява риск за картите. Някой изследвал ли е какви са поносимите толеранси?

- пускането на тези захранвания е малко "сложно" и от там синхронноста им с "основното" захранване.

- във всички случаи ще трябва да бъде направена схема за разпределение на захранването към отделните видео карти, което изисква някои познание по електротехника за избягване на рискове от пожар (все пак, 2000W не е майтап работа).

- охлаждането на повечето от тези захранвания трябва да бъде организирано допълнително.

От друга страна, използването на специализирани 12V захранвания може значително да намали разходите, а и решава проблема с наличността на мощни захранвания на пазара.

Евентуалните проблеми са, че подобно начинание не е за начинаещи (аз поне не бих препоръчал, въпреки многото "инструкции") а и захранвания са си доста уникални и трудно могат да се ползват за други неща.

Вие какво мислите?
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Нестандартни захранвания

Мнениеот aclass » 01 Фев 2014, 11:15

има една доста подробна тема в хамериканския форум за сървърните захранвания и пиновете, нужни за пускане, спиране и други
отделно се оказа, че най-голяма употреба на такива захранвания и съответно най-добри познания за тях имат RC любителите
aclass
 
Мнения: 575
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:03

Re: Нестандартни захранвания

Мнениеот Странник » 01 Фев 2014, 11:24

Тези МОЩНИ МОДИФИЦИРАНИ ЗАХРАНВАНИЯ само за видеокартите по всеки смисъл крият рискове според мен.
В случая с конкретната обява липсва всякаква информация за модел,производител,конектори,ефективност,брой захранващи линии,защити (има ли,няма ли).
Ако в основата си са сървърни захранвания значи са висок клас и много надеждни.Само като проблем си остават самите
кабели и букси спрямо стандартните китайски модели дънни платки и видеокарти.Там нещата са различни.
Ако съм прав в горните си предположения просто някой си е поиграл да смени само накрайниците.
Остава висящ въпроса дали не са втора ръка което на свой ред вече поставя много въпросителни за надеждната им работа.
Според мен е безмислено да гадаем за произхода им ,а е коректно самия goros да посочи конкретно как стоят точно нещата.

В малко по страничен план е по добре човек да се придържа към вариант да ползва захранвания от доказани фирми защото все пак
да ти гръмнат видеокарти за хиляди левове заради подобни нестандартни захранвания не е добра идея независимо за какви захранвания или
вариации по темата говорим.Дори и маркови захранвания в сдвоен режим на работа крият своите рискове ако не са равномерно натоварени
като включване на консуматори към тях.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Нестандартни захранвания

Мнениеот danbi » 01 Фев 2014, 18:50

Ако допуснем, че става въпрос за въпросното IBM захранване на блейд шаси (модел DPS-2000BB), то въпроса с качеството и ефективността не стои. Захранването е много качествено, има ефективност над 90% в целия диапазон (по-скоро около 92%), но има някои особености:

- няма вграден вентилатор. Това е така, защото в блейд шаситата вентилаторите са отделни и охлаждат всичко (така е по-ефективно, а и са сменяеми по време на работа).

- няма нщо подобно на стандартните захранващи интерфейси на ATX захранванията. Това конкретно произвежда само 12V, което се конвертира до колкото трябва от всеки блейд сървър в шасито. Донякъде, това е хубаво, защото имаме перфектно стабилно и надеждно 12V захранване. Лошото е, че цялото окабеляване трябва да се направи самоделно -- защото в блейд системата не е предвидено ATX окабеляване от какъвто и да е вид. Някой продавач (повечето са втора употреба, ново струва безумни пари) може да предложи конверторни кабели, но повечето едва ли. Тази част е чисто ТНТМ -- но ако знаеш какво правиш резултата може да е много добър.

- остава въпроса със синхронното пускане и общото заземяване на захранванията. На теория, захранването за дънната платка може да се реализира чрез някое PicoPSU, така че това IBM захранване да е единственото.

По повод несинхронното захранване, за мен това/подобно 12V захранване + PicoPSU е перфектния източник на захранване за копач. Лошото е, че ново, такова захранване е скъпо.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Нестандартни захранвания

Мнениеот nightyj » 02 Фев 2014, 15:50

Пикото не ми вдъхва доверие, малки капацитети, а и е предвидено за работа с all in one машинки, за 65 лева се взима прилично 350 ватово захранване което с помоща на реле ще включва основното голямо да речем IBM-a . На параметри това захранване е перфектно, опцията за регулиране на напрежението допълнително позволява да се донастроят нещата което е страхотно, няма и зависимост от натоварване на различни линии, това захранване е идеално за копачи с Asic устройства, става и за видео карти при напасване с малко ATX захранване. Ако ми остане време този месец , че имам да лепя доста звукови карти, ще разботя проект с него, само трябва да проверя от къде да си закупя 14 AWG кабели като на ATX захранванията, те са с по-различни сертификати , някакви идеи .
nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли


Назад към Захранвания

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin