Специализирани захранвания за ригове

Всичко за захрананията при копане с ASIC или GPU

Модератор: Moderators

Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 04 Юни 2018, 23:36

Отварям тази тема, защото мисля, че ще е полезна за начинаещите. Идеята е в нея да се публикуват линкове и параметри на захранвания, които са подходящи за направата на ригове.

Започвам с две захранвания, които силно ме впечатлиха. Става въпрос за захранванията на GamePower модели Bitcoin GM-1350 и Bitcoin GM-1650.
https://gamepowerpc.com/products/gm-1350/ - 1350W с пълен комплект кабели и куплунзи за риг с 6 карти с мощност до 200W едната
https://gamepowerpc.com/products/gm-1650/ - 1650W с пълен комплект кабели и куплунзи за риг с 8 карти с мощност до 190W едната

Какви са преимуществата на тези захранвания:
1. Имат достатъчно голяма мощност, щото един риг да се захрани от едно единствено захранване
2. Имат достатъчно на брой кабели с куплунзи, щото рига да не се нуждае от никакви други кабели и преходници освен тези, излизащи от захранването. Това силно повишава надеждноста на опроводяването и реализира икономия на пари от това, че рига не се нуждае от други кабели или от второ захранване и PSU платка.

Вече си купих 3 бройки от модела Bitcoin GM-1650 и съм приятно изненадан. Опроводяването на риговете е направо песен. Кабелите са достатъчно дълги, за да достигнат и до най-далечните карти (80cm), и са достатъчно на брой, щото да захранят всичките възможни карти и екстендери в рига. Има и SATA куплунзи за захранването на 7 диска, както и 5 женски MOLEX-а, ако случайно ви дотрябват за нещо (напр. за M2 платки).

Ето и линк с цени: https://www.pazaruvaj.com/zahranvawi-bl ... 400406629/
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот laik2 » 05 Юни 2018, 00:08

Това е много хубаво, но на сайта пише, че кабелите са 50см., сигурен ли си, че са 80см?
Така като гледам не са и модулни, а директно излизат от платката, което си е един минус за мен.
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот NAKATA » 05 Юни 2018, 00:22

Mateev ипробвал ли си ги , че теоретично не са добре а за практичност е много съмнително тази откровено Китайска марка дали става за копане. На какви цени си ги взел? 1 Не са модулни
2 Кабелите са им по 50 см и за да ти стигнат за 8-картов риг ще трябва централно разположение на захранването което автоматически ти прави недостиг на на последните екстендъри към слота
3 Ефиктивноста която са написали отговаря на силвър а не на голд
4 Имаш по таблица 120 вата по малко на 12-волтовата шина а реално може и да е повече
5 Ако цената на 1350 ватовото е по ниска с 50 лв от това https://www.vario.bg/corsair-hx-series- ... 9020140-eu сам си прецени колко си заслужава
Последна промяна NAKATA на 05 Юни 2018, 00:32, променена общо 1 път
NAKATA
 
Мнения: 143
Регистриран на: 08 Май 2017, 01:21
Местоположение: Стара Загора

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 05 Юни 2018, 00:29

laik2 написа:Това е много хубаво, но на сайта пише, че кабелите са 50см., сигурен ли си, че са 80см?
Така като гледам не са и модулни, а директно излизат от платката, което си е един минус за мен.


Никакъв минус не е това, че излизат директно от захранването. Точно обратното - колкото по-малко междинни куплунзи има, толкова по-висока е надеждноста, и толкова по-малка е вероятноста човек да сбърка.

Модулните захранвания са удобни, но нищо повече. Различните производители обаче имат различни стандарти на подредбата на перата на куплунзите, и ако се сложи кабел от друг производител, може да стане беля. Аз точно така направих преди време и заедно със захранването си изгорих и един SSD диск, слагайки кабел от друг производител. От тогава предпочитам обикновените захранвания с директни кабели, че с тях не може да стане грешка.

Колкото до дължината на кабелите на 1650-ватовото захранване - то стои пред мене и меря дължината с линийка:
1. Двата кабела за дъното с големия и с малкия куплунг - по 50cm всеки един от тях.
2. Четири кабела със SATA и MOLEX куплунзи - 50cm до първия куплунг и още 30cm до последния.
3. Осем кабела с по 2 куплунга за карти/екстендери - те са с различна дължина, като най-късите два кабела са с по 55cm до първи куплунг, а най-дългите два - с по 75cm до първи куплунг. Вторите куплунзи са на още 9cm от първите. Всички куплунзи са от тези универсалните, които могат да стават както 6-ца, така и 8-ца.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот laik2 » 05 Юни 2018, 00:38

Mateev написа:
laik2 написа:Това е много хубаво, но на сайта пише, че кабелите са 50см., сигурен ли си, че са 80см?
Така като гледам не са и модулни, а директно излизат от платката, което си е един минус за мен.


Никакъв минус не е това, че излизат директно от захранването. Точно обратното - колкото по-малко междинни куплунзи има, толкова по-висока е надеждноста, и толкова по-малка е вероятноста човек да сбърка.

Модулните захранвания са удобни, но нищо повече. Различните производители обаче имат различни стандарти на подредбата на перата на куплунзите, и ако се сложи кабел от друг производител, може да стане беля. Аз точно така направих преди време и заедно със захранването си изгорих и един SSD диск, слагайки кабел от друг производител. От тогава предпочитам обикновените захранвания с директни кабели, че с тях не може да стане грешка.

Колкото до дължината на кабелите на 1650-ватовото захранване - то стои пред мене и меря дължината с линийка:
1. Двата кабела за дъното с големия и с малкия куплунг - по 50cm всеки един от тях.
2. Четири кабела със SATA и MOLEX куплунзи - 50cm до първия куплунг и още 30cm до последния куплунг.
3. Осем кабела с по 2 куплунга за карти/екстендери - те са с различна дължина, като най-късите два кабела са с по 55cm до първи куплунг, а най-дългите два - с по 75cm до първи куплунг. Вторите куплунзи са на още 9cm от първите.

Пак спориш колкото да се намираш на работа, идеята на модулното захранване е съвсем друга, целта е да не се окабелиш целия, а да ползваш, това което ти трябва.
Другото удобно нещо е, че самите кабели са заменими и ако не ти стига двоен 8пин, можеш да вземеш от друго захранване(аз така правя с EVGA и Corsair).
Примерно ти с твоите 8 карти слагаш 1350W захранване, аз ги храня с 850W(6)-1000W(8) . Това с тези къси кабелчета нямам идея как ще се ползва за 12 карти.
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 05 Юни 2018, 00:46

NAKATA написа:......5 Ако цената на 1350 ватовото е по ниска с 50 лв от това https://www.vario.bg/corsair-hx-series- ... 9020140-eu сам си прецени колко си заслужава

Моите са 1650W и ги купих от МегаМАГ по цена около 350 лв. едното. Това прави около 21 стотинки на W. Няма друго захранване, което да излиза толкова евтино, и в същото време да е свястно. Твоето захранване излиза 34 стотинки на W, и освен това не е достатъчно, за да захрани един риг. Значи трябва второ захранване и PSU платка и цената ще ти скочи до 40-50 стотинки на W.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот NAKATA » 05 Юни 2018, 00:52

laik2 ако 12- карти са ти разположени в една редица няма захранване с толкова дълги кабели за да ти стигнат(варианта е с две захранвания) а и там задължително надвишаваш 1600- вата с малко или си на границата
NAKATA
 
Мнения: 143
Регистриран на: 08 Май 2017, 01:21
Местоположение: Стара Загора

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 05 Юни 2018, 00:56

laik2 написа:....Другото удобно нещо е, че самите кабели са заменими и ако не ти стига двоен 8пин, можеш да вземеш от друго захранване(аз така правя с EVGA и Corsair).....

Точно това е възможно най-голямата грешка, която може да се направи. Вече написах, че по този начин гръмнах едно захранване и един SSD диск. Имах си една голяма кутия, в която слагах всички излишни кабели от различните модулни захранвания. И един прекрасен ден ми дотрябва някакъв кабел. Извадих първия срещнат от кутията, включих го и ....... гръм и пушек .....

След това извадих омметър, проверих няколко кабела и ооо.... ужас - оказа се, че са с различно опроводяване. И тогава установих, че различните производители може да имат различни стандарти на перата на куплунзите на модулните им захранвания, и ползването на чужди кабели не винаги е добра идея. Бил си късметлия, че все още не се е случило с тебе, но ще е груба грешка, ако тази порочна практика я препоръчваме на други хора.
Последна промяна Mateev на 05 Юни 2018, 16:43, променена общо 2 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 05 Юни 2018, 01:09

NAKATA написа:laik2 ако 12- карти са ти разположени в една редица няма захранване с толкова дълги кабели за да ти стигнат(варианта е с две захранвания) а и там задължително надвишаваш 1600- вата с малко или си на границата


При мене нещата се връзват идеално. Купих си дънна платка B250 Mining Expert, която може да управлява до 19 графични карти. Самата платка има 3 от дългите куплунзи, в които могат да се включат 3 захранвания без да има нужда от външни PSU платки. Имам си и една алуминиева двуетажна стойка за риг, която може да поеме 16 карти (2 етажа по 8 карти). 16 карти по 250 W прави 4000W, които идеално ми се връзват с 3-те захранвания по 1650W.

Тоест много добре си правих сметката, когато планирах тази конфигурация. Захранванията идеално ме устройват като мощност, както и дължината и бройката на техните кабели. Дъното може да управлява и 3-те захранвания, както и всичките 16 карти. Дори мога да сложа още 2-3 карти на някакъв външен екстендер и рига да стане с 18 или дори 19 карти. Физическо място има на единия от етажите.

Windows-a може да управлява до 12 AMD карти. Ограничението всъщност идва от AMD драйверите, но ако останалите карти са NVIDIA (тоест с други драйвери), няма никакъв проблем да направя рига с 18-19 карти. Всъщност максималният брой на графичните карти на един риг зависи от BIOS-а на дъното, но моето дъно изрично го пише, че може да работи с 19 карти.
Последна промяна Mateev на 05 Юни 2018, 01:15, променена общо 1 път
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот NAKATA » 05 Юни 2018, 01:12

Мateev цената е повече от добра но аз се съмнявам в качеството.Имам познати си накупиха 1800 ватови захранвания и бяха много доволни от цената но се оказа ,че са реални са 1250 вата а и нямат никакви защити като световно извесните марки.Ти много добре знаеш ,че при нояно спиране на тока и пускането му след това има един пиков момент на повишена мощност която може да е и 1 секунда само ,но като няма достатъчно консуматори да я понижат и нямаш защита за пренапрежение на захранването си преминава през рига и започва дим, искри или фоеверки
NAKATA
 
Мнения: 143
Регистриран на: 08 Май 2017, 01:21
Местоположение: Стара Загора

Следваща

Назад към Захранвания

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin