Специализирани захранвания за ригове

Всичко за захрананията при копане с ASIC или GPU

Модератор: Moderators

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот 2GOOD » 06 Юни 2018, 00:46

jamiemirror написа:Има ли причина стандартното Битмейн захранване да не се ползва за риг? Освен може би късите кабели.
Цената му е добра, надеждно е, отстъпва в гаранцията (само 1 година), 1600 вата и добро КПД. Използвам доста, по АСИЦ-и де.


Е то е доста скъпо захранване, аз лично от сървърните ползвам едно HP 1200W с 90+ кпд, верно трябва да се запояват кабели, но цената му е по-спомен колега беше направил групова поръчка от сорта на 50лв. без кабелите. Относно сървърните май си имаме отделна тема, но и тук може да се препоръча някой готин модел ;)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот laik2 » 06 Юни 2018, 01:00

90+ при 75% натоварване, хич не е толкова при 90%, а и са доста горещи като цяло, не че не ги ползвам и аз, просто наблюдение :)
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 06 Юни 2018, 10:09

Би могло да се организира обезшумяване на сървърните захранвания. Във форума имаше тема за това, както и човек, който направи успешни експерименти.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Zmejsky » 02 Юли 2018, 16:26

Mateev написа:Би могло да се организира обезшумяване на сървърните захранвания. Във форума имаше тема за това, както и човек, който направи успешни експерименти.

Kмета има ноухау за обезшумяване , ползвам го вече 2 год и е перфектно картите на 37% са по шумни от захранването .
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот nightyj » 22 Авг 2018, 11:45

Матеев едно измерване можеш ли да направиш на консумацията между марково захранване и това, ако можеш също да замериш напрежението и пулсациите на конекторите до видео картите под товар.
Няма по-качествено и надеждно захранване от Corsair от RM сериите нагоре, EVGA G сериите нагоре и DarkPower Pro , всички останали са компромис, било с по-гадни кабели, по-ниска гаранция, по-високо ниво на шума, по-топли. Предимствата на тези захранвания са технологията на която разчитат, конекторите които ползват и самите кабели. Ако говорим за кабели най-добри са на EVGA, гъвкави, дебели, дълги, но тези захранвания имат недостатък с вентилаторите - шумнички са, новите G3 серии са прекалено малки и загряват и въртят перките повече от старите, съответно събират повече прах и искат често почистване. Corsair са студени, с безшумни вентилатори, перфектни конектори, но пък лентовите кабели са ужасно неудобни. DarkPower Pro са перфектно направени захранвания, по леко по-сатара технология, но топ реализация, не ми харесват конекторите към сата и молекс кабелите, и това, че са твърдни заради дебелите качествени кабели които ползват, перките са по-добри от на EVGA, захранването не събира никакъв прах. Fortron Aurum и Corsair V сериите са много добри захранвания, леко по-зле от горните, но конекторите им нагарят, кабелите са тънки и не ги харесвам. Всички тези захранвания има перфектни пулсации, регулации, напрежения, защити, КПД, не им пука дали работят на 110 или 150 или 250 волта, поемат токови удари. Захранването е основата във всяка една сфера и да се икономисва от него лично за мен е грешка. Сървърни захранвания бих ползвал само за ейсици при съответния голям постоянен товар, при видео карти, смяна на алгоритми и промяна в товара, тяхната ефективност се губи, колкото и качествено да е едно сървърно захранване то ползва по-стара технология, пасивни елементи с влошени параметри, тези захранвания са с обикновено върхова технология за годините си и това, че са стари не влошава чак толква пасивните им елементи, но са под EVGA, Corsair, Dark Power, Fortron Aurum, Corsair V, при риговете се получава недостатъка, че цялата останала периферия се закача на някой китайски шит да я управлява докато готиното сървърно платинено остава само за видео картите. Не всички сървърни захранвания имат добро КПД под 220 волта, като се сметнат всички тези недостатъци на пълен риг от GTX1070 и нагоре с цена около 10К да се спестят 200-400 лева със сървърно захранване и недостатъците които има за мен не е сериозно. Това не пречи всички големи ферми от сорта на Генезис да ползват шит захранване за дъното и платинено сървърно за останалите компоненти и всичко да им работи идеално :dance: .
nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 22 Авг 2018, 14:06

Благодаря за постинга и за прекрасния анализ на всички видове захранвания, но нека да не забравяме, че от тях искаме просто да работят и нищо повече. Има ли значение с какъв модел лека кола ще пътувам до София, ако целта ми все пак е просто да стигна до там? Има ли смисъл да карам свръхскъпото Audi S8, ако ще ми спести само 10 минути, но на цената на 100 лева допълнителен бензин, 300 лева допълнителни амортизации и 200 лева глоба за превишена скорост?

Та така е и със захранванията - има си много алтернативи, но ако човек търси преди всичко по-добра печалба от инвестицията си, трябва много добре да си направи сметката коя от двете алтернативи е по-евтина, а не по-имиджова. Надеждноста е хубаво нещо, но само ако планирам това захранване да го ползвам 20 години. КПД-то е хубаво нещо, но само ако печалбата от по-доброто КПД е по-голяма от вложената сума за това по-добро КПД.

ПП: Всички видове захранвания, които до момента съм купувал, включая и куча марка, си работят безпроблемно с изключение на едно, която аз насила го изгорих. Така че според мене вероятноста за аварии и проблеми дори и с кучата марка захранвания си остава на едно много ниско ниво. За цялата история на фирмата, в която години наред работят няколко стотин компютъра и сървъра, съм събрал само 3-4 повредени захранвания, и това са предимно сървърни захранвания, а не тези от кучата марка. Тези от кучата марка ги изхвърляме не защото се повреждат, а защото компютъра остарява морално по-бързо отколкото елементите на захранването се амортизират (най-вече електролитните кондензатори).
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот marincho » 23 Авг 2018, 02:04

:clap:
Може ли сателитна снимка на сградата, в която се помещава тая фирма. С няколко стотин компютъра. Така от любопитство, да знам.
Ето ти пример от мен, на може би единствената в София, която е на една фирма, с толкова(под няколко стотин, разбирам минимум 300+) - https://www.google.bg/maps/place/VOENNO ... 4551?hl=bg
Ти май не беше от София, та може и да има по вашия край.
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот nightyj » 23 Авг 2018, 09:17

Компютрите и сървърите нямат нищо общо с майнинга, сървър с две захранвания по 400 вата консумиращ от двете едновременно рядко преминава 200 вата консумация и то под товар, реално е около 100-150 вата, ако ползваш 4кв захранване и консумираш 1кв може и да няма проблем. При компютрите е същата работа масовите компютри с 50 вата консумация са с минимум 300 вата захранване. Много хора не осъзнават едно много важно нещо, а то е тайминга, при копаенето ти трябва да си 100 процента онлайн защото днес си спестил 200 лева от захранване на даден риг и в един момента ако захранването ти се прецака, а днес машината ти копае 200 лева на ден ти вече за един ден си на загуба, а през цялото друго време машината ти е с шит захранване, когато говорим за майнинг лично за мен всеки спестен лев е равен на загуба. Ако копаем с един риг сигурно няма да има никакво значение, но при няколко рига всеки един процент е важен, бил той като консумирана мощност, отделяна топлина. Разликата между топ захранване и посредствено такова е в няколко процента както и да го мериш и каквото и да му правиш, но тези няколко процента говорят много за реализацията на самото захранване, при продължително копаене и надежност носят много по-голям плюс, не е казано, че като си купиш Corsair AX няма да изгори, винаги може да се случи всичко, но за това си има гръмозащити, катодни отводители, бързи предпазители, автоматични пожарогасителни инсталации, не е казано, че ще се случи на всеки, но е добре човек да ги има тези неща, вие трябва да сте по-запознат с подобни проекти.
nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 23 Авг 2018, 14:32

marincho написа::clap:
Може ли сателитна снимка на сградата, в която се помещава тая фирма. С няколко стотин компютъра. Така от любопитство, да знам.
Ето ти пример от мен, на може би единствената в София, която е на една фирма, с толкова(под няколко стотин, разбирам минимум 300+) - https://www.google.bg/maps/place/VOENNO ... 4551?hl=bg
Ти май не беше от София, та може и да има по вашия край.

Компютрите не са в една сграда, а в поне 10-15 различни сгради на територията на различни наши поделения в 2 окръга - Габровски и Ловешки. Снимки с GPS координати няма да ти покажа, но мога да ти покажа например екран от SMS сървъра, който при сканирането на мрежата е преброил общо 663 хардуерни устройства с IP адрес, от които 247 са компютри с инсталиран клиент (43 сървъра и 204 работни станции) и 51 други компютри без SMS клиент.

Цялата тази изчислителна мощност е под мой контрол и с няколко разцъквания на мишката мога да я впрегна за задоволяване на един или друг мой каприз. Например преди време я бях натоварил за 24 часа да копае Левкойн, и за тези 24 часа отмъкнах над 90% от всички възможни изкопани блокове. Или когато тествам търговски стратегии, с едно чукване на мишката едновременно натоварвам в цялата фима на 100% над 1000 процесорни ядра да правят милиони оптимизации в търсене на нещо печелившо.

All Systems.JPG
Всички хардуерни устройства във вътрешнофирмената мрежа (663 бр.)
All Systems.JPG (54.79 KiB) Прегледано 2731 пъти


With Client.JPG
Компютри със Configuration Manager клиент (247 бр.)
With Client.JPG (69.15 KiB) Прегледано 2731 пъти


Without client.JPG
Компютри без Configuration Manager клиент (51 бр.)
Without client.JPG (60.44 KiB) Прегледано 2731 пъти
Последна промяна Mateev на 23 Авг 2018, 14:58, променена общо 2 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Специализирани захранвания за ригове

Мнениеот Mateev » 23 Авг 2018, 14:44

nightyj написа:Компютрите и сървърите нямат нищо общо с майнинга, сървър с две захранвания по 400 вата консумиращ от двете едновременно рядко преминава 200 вата консумация и то под товар, реално е около 100-150 вата, ако ползваш 4кв захранване и консумираш 1кв може и да няма проблем. .....

Тука вече грешиш. Доскоро копаех Монеро и с него на практика натоварвах сървърите до почти 100%. UPS-ите издъхваха, работещи също близо около 100-те процента, сървърните помещения прегряваха, климатиците изнемогваха и въобще пълна олелия заради няколко пикливи койни Монеро, които не знам дали някога ще си платят направените за тях усилия и вложените в тях разходи.

Дори и преди манията ми с криптовалутите пак бях инсталирал (и все още са инсталирани) агенти от облака на MQL5 (тестване на чужди търговски стратегии срещу заплащане). Само от тях получавам средно по 200$ на месец, но от дъжд на вятър натоварват сървърите на 100%. Отделно всяко едно свободно дисково пространство по тези сървъри (над 100 TB) е плотнато с файлове за копане на BURST, при което средно веднъж на 4 минути пак процесорите се натоварват на 100% за 20-30 секунди. Въобще всичкия този хардуер го експлоатирам жестоко извън нормалната експлоатация, която така или иначе прави самата фирма. Процесорите, а от там и импулсните захранвания много често работят със 100% от мощноста си, така че по-жесток работен режим няма как да се измисли.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

ПредишнаСледваща

Назад към Захранвания

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Sando_83, Spenchoni, viniamin