ремонт на захранвания EVGA

Всичко за захрананията при копане с ASIC или GPU

Модератор: Moderators

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот dolf » 20 Фев 2018, 01:14

Колега аз се занимавам с ремонт на захранвания, в това число съм оправил поне 15 броя EVGA G2, P2 850W, 1000W, 1200W, 1300W и 1600w. За съжеление с EVGA винаги има шанс да не се получи, защото използват премаркирани или собствена разработка (LEADEX) чипове, които не могат да се намерят (контактувал съм по въпроса с разработчика на дизаина и с EVGA, но отказват каквато и да е помощ). От досегашния ми опит с тези захранвания мога да кажа, че почти няма случай на проблем с основния PWM чип, но никога не се знае.

Аз мога да ремонтирам захранванията, но единственото, което не мога да обещая е срока на ремонта. Понеже се занимавам с тази дейност в свободното си време, ремонта може да отнеме 1 ден или 6 месеца....

Ако не можеш да намериш друго решение може да ми изпратиш захранванията (аз съм от София).

За улеснение на ремонта ще ми е необходима малко информация, защото ЕVGA G2, P2 показват следните "стандартни" симптоми:
- Ако се опиташ да стартираш захранването щраква само релето без да се завъри вентилатора
- Релето щраква и вентилатора се завърта за няколко секунди, след което захранването "умира" до следващия опит
- Релето прищраква периодично и захранването се опитва да запали за няколко секунди
- Нищо не се случва при опит за палене (5Vsb са налини)

Моля да опишеш в коя категория попадат твоите захранвания?

Поздрави,
Последна промяна dolf на 20 Фев 2018, 19:13, променена общо 2 пъти
dolf
 
Мнения: 6
Регистриран на: 05 Яну 2018, 18:54

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот Zmejsky » 20 Фев 2018, 17:53

dolf написа: (5Vsb са налини)
Поздрави,

Предполагам си имал предвид налични ?
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот dolf » 20 Фев 2018, 19:08

Да пропуснал съм ч-то :D
Имам предвид, че 5Vsb трябва да може да се измери, когато захранването е включено в контакта и ключето е в положение 1.

5Vsb могат да се измерят на средния пин (откъм щипката) на 10 пиновия конектор на загранването. За маса може да ползваш един от пиновете (откъм щипката) на някой от конекторите за видео карти (червени при 1300W вариант).

Ако решиш нещо трябва да разменим координати за връзка.
dolf
 
Мнения: 6
Регистриран на: 05 Яну 2018, 18:54

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот f82 » 09 Сеп 2018, 16:23

здрасти и на теб ще препоръчам Калоян от спирит пс сервиз прави много електроники пиши на лично за телефон
f82
 
Мнения: 20
Регистриран на: 07 Апр 2017, 17:11

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот dolf » 06 Окт 2021, 20:11

Здрвейте, преди няколко месеца с мен се свърза човек с повредено EVGA G2 1000W, защото е попаднал на тази тема, поради което реших да я актуализирам в случай, че някой друг се нуждае от помощ със захранване на EVGA (от сериите G2, P2, T2) / Super Flower. Вече съм наясно с всички "стандартни" дефекти на тези захранвания и мога да помогна при ремонта с гаранция за успех в 100% от случаите. Това се отнася, особено за случаите на 1600W, при които всички контролерни IC са пре-маркирани и за тях няма информация в интернет. Често срещан дефект при тези захранвания е повреда на блока за 5V SB (дежурни), базиран на IC с маркировка 604 или 29604, което автоматично прави захранването неизползваемо. Аз знам какво се крие под маркировката 29603 - PFC контролер, 29604 - 5V SB контролер, AA9013 - PWM контролер, S9602 и мога да ремонтирам такива захранвания, независимо от пипа на дефекта. Дефектни кондензатори в тези типове качествени захранвания са рядкост, а подмяната на изгорял предпазител обикновено не води до нищо, освен допълнитени щети. Във всеки случай ремонта на качествено захранване е за предпочитане пред подмяната с ново, но евтино.
dolf
 
Мнения: 6
Регистриран на: 05 Яну 2018, 18:54

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот filchef » 06 Окт 2021, 21:33

dolf написа:Здрвейте, преди няколко месеца с мен се свърза човек с повредено EVGA G2 1000W, защото е попаднал на тази тема, поради което реших да я актуализирам в случай, че някой друг се нуждае от помощ със захранване на EVGA (от сериите G2, P2, T2) / Super Flower. Вече съм наясно с всички "стандартни" дефекти на тези захранвания и мога да помогна при ремонта с гаранция за успех в 100% от случаите. Това се отнася, особено за случаите на 1600W, при които всички контролерни IC са пре-маркирани и за тях няма информация в интернет. Често срещан дефект при тези захранвания е повреда на блока за 5V SB (дежурни), базиран на IC с маркировка 604 или 29604, което автоматично прави захранването неизползваемо. Аз знам какво се крие под маркировката 29603 - PFC контролер, 29604 - 5V SB контролер, AA9013 - PWM контролер, S9602 и мога да ремонтирам такива захранвания, независимо от пипа на дефекта. Дефектни кондензатори в тези типове качествени захранвания са рядкост, а подмяната на изгорял предпазител обикновено не води до нищо, освен допълнитени щети. Във всеки случай ремонта на качествено захранване е за предпочитане пред подмяната с ново, но евтино.

Понеже се появи човек който гарантира качествен ремонт си позволих да закача темата да не се изгуби сред другите по давност :obscene-drinkingcheers:
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот symp » 07 Окт 2021, 00:06

От какво се следи тока през +12V линия на това захранване? Кои елементи от схемата определят максималният ток на този кръг и как може да се промени? Може ли да се заобиколи PFC и как? На каква честота работи ШИМ?
symp
Donator
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Яну 2020, 16:32

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот dolf » 14 Окт 2021, 20:13

И аз си задавах въпроса за следенето на тока. Тока през 12V линия се следи индиректно чрез мощността. Това е реализирано чрез една допълнителна намотка в разделителния импулсен траф, управляващ превключващите транзистори, като тя е част от LLC веригата (кръговете са два) и със сигурност ограничава максималната мощност. В описанието на защитите няма OCP, което потвърждава наблюдението ми. Знам със сигурност, че OPP действа чрез въпросната допълнителна намотка, защото съм пренавивал 2 трафа на 1300W и при двете късото съединение в трафа, води до изключване на захранването при опит за палене, (все едно има късо в нисковолтовата част или е претоварено - тоест се задейства OPP). Този тип защита е груб (при някои екземпляри мощността достига до 1440W преди да се задейства OPP), но със сигурност ограничава щетите при всякакъв тип дефект (включително късо в основния траф). Други захранвания като Corsair RM, RMi, HX, HXi при най-малкия дефект "цъфват" като майски рози и отнасят всички контролери (PFC, PWM), основните транзистори и още една шепа елементи.
Предполагам, че максималния ток зависи предимно от големината на трафа / мощността. G2 1300W и P2 1200W имат различни трафове (PWM и честотата се регулират в зависимост от изходното напрежение / ток). Честотата се регулира автоматично в зависимост от товара. Не знам кои точно елементи са различни, но сус сигурност се намират на вертикалната платка с контролера АА9013. Почти съм убеден, че не можеш да искараш по-голям ток от тези захранвания, поради лимита на самите трансформатори (използват Е54), а не съм виждал по-мощни ATX с един траф.
Честотата на превключване е около 100khz при нисък товар и намалява с увеличаване на товара (не знам до колко, но предполагам до около 50-60khz).
Не знам защо искаш да елиминираш PFC-то, но да напълно възможно е, като просто се прекъсне захранването на PFC контролера, но останалата част най-вероятно ще работи с товар до около 300W (напрежението без PFC е около 320V). Ако осигуриш външно захранване с напрежение от порядъка на 400V DC и мощност поне 1300W всичко ще работи.
dolf
 
Мнения: 6
Регистриран на: 05 Яну 2018, 18:54

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот dolf » 16 Май 2022, 20:23

Здравейте, повече от година се чудех защо няма никакви ревюта на новата серия на EVGA G+ или P+ с мощност 1300, 1600 или 2000W. В крайна сметка купих едно повредено EVGA G+ 2000W .... и най-накрая разбрах причината за тази секретност :x . G+ / P+ нямат нищо общо с една от най-успешните (според мен) аналогови платформи на Leadex, познати ни като EVGA G2, P2, T2. "Новата" платформа е добре познатата стара ACFR топология, предпочитана от OEM компанията FSP. Смяташе се, че тази топология е подходяща за мощности до 850W, но FSP са скалирали нещата (по повече от същото) до невероятните 2200W. Захранването подлежи на ремонт (ако не е засегнат основния контролер 6600d, който за съжаление за сега не се намира). Аз успях да ремонтирам моят екземпляр и да проведа някои тестове с товар 1200 вата (това е максимума на моите електронни товари). Целта на тази смяна на платформата е очевидна, когато се разгледа захранването и тя е намаляване на производствените разходи. Използваните кондензатори са качествени, но техния капацитет е недостатъчен за съответните капацитети в PFC модула, както и в изходния филтър на 12V-вата линия.
Моето мнение след видяното, определено е в полза на "добрите стари" захранвания EVGA от сериите G2, P2, T2.
dolf
 
Мнения: 6
Регистриран на: 05 Яну 2018, 18:54

Re: ремонт на захранвания EVGA

Мнениеот 2GOOD » 16 Май 2022, 22:02

dolf написа:Здравейте, повече от година се чудех защо няма никакви ревюта на новата серия на EVGA G+ или P+ с мощност 1300, 1600 или 2000W. В крайна сметка купих едно повредено EVGA G+ 2000W .... и най-накрая разбрах причината за тази секретност :x . G+ / P+ нямат нищо общо с една от най-успешните (според мен) аналогови платформи на Leadex, познати ни като EVGA G2, P2, T2. "Новата" платформа е добре познатата стара ACFR топология, предпочитана от OEM компанията FSP. Смяташе се, че тази топология е подходяща за мощности до 850W, но FSP са скалирали нещата (по повече от същото) до невероятните 2200W. Захранването подлежи на ремонт (ако не е засегнат основния контролер 6600d, който за съжаление за сега не се намира). Аз успях да ремонтирам моят екземпляр и да проведа някои тестове с товар 1200 вата (това е максимума на моите електронни товари). Целта на тази смяна на платформата е очевидна, когато се разгледа захранването и тя е намаляване на производствените разходи. Използваните кондензатори са качествени, но техния капацитет е недостатъчен за съответните капацитети в PFC модула, както и в изходния филтър на 12V-вата линия.
Моето мнение след видяното, определено е в полза на "добрите стари" захранвания EVGA от сериите G2, P2, T2.


Много полезно мнение, благодарско за информацията.

А наемаш ли се да извършиш ремонт на захранване? Сигурен съм, че доста от колегите имат по някое друго повредено.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

ПредишнаСледваща

Назад към Захранвания

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin

cron