Проблем със захравания - моля помогнете

Всичко за захрананията при копане с ASIC или GPU

Модератор: Moderators

Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот vmuser » 18 Фев 2014, 22:33

Здравейте колеги,

Нещо странно се случва с една от машините при мен и не мога да разбера какъв е проблемът. Ситуацията е следната
Имам 3 захранвания (Аурум С 500), които са вързани с модулите на колегата mufafa. Всяко от тях захранва по две карти (270х - преди засичах че едно захранване с 2 карти харчи 390 вата от контакта - това с дъно, процесор и т.н.). 3 карти са без моднат екстендер и 3 са със.
Включвам ги, заредих грешна флашка, изключвам... едното от захранванията нещо бръмчи, пускам после пак тока и нищо не става - подава се ток към дъното защото свети диод на него обаче при натискане на бутон - нищо.
Занесох го на сервиз - за 3 дни го подмениха. През това време 2-те захранвания си работят с 4-те карти, като всички молекси са включени към първото захранване. Днеска вземам 3-тото добавям го като последно 3-то заедно с две карти - работят така цял ден. Вечерта реших да сменя молексите и всяко захранване да си захранва с молекси и 6пинови кабели своите карти и така да освободя главното - при един шътдаун (shutdown -h -t 00 now) и ми замирисва на нещо изгоряло. И така замина главното захранване (което не е подмененото). Викам какво става тука, махам го пробвам с новото - само 1 с две карти всичко работи. После добавям второто захранване с още две карти - те са включени изцяло към второто захранване. Гледам консумация 455 вата от контакта (от 500 Вт доставна мощност на захранването). Викам добре, щя изключвам да махам ватметера. Пак пускам шътдаун през терминала и изведнъж пак ми замирисва на изгоряло. Псуване, псуване... пускам само него след това. Ама йок, нищо не се пуска вече... направо не знам какво да правя, каква може да е причината е голяма мистерия за мен. Моля някой да даде някакви идеи, че не знам какъв е проблема. Вече почти съм сигурен, че не е от захранванията - пък и те нали си имат защити не би трябвало да се чупят ей така...
Аватар
vmuser
 
Мнения: 476
Регистриран на: 20 Яну 2014, 13:44
Местоположение: Мината

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот redblue » 18 Фев 2014, 23:08

Не би трябвало да свързваш две или повече захранвания по този начин, ако ще ги връзваш задължително ги заземяваш и задължително всички карти трябва да се захранят от главното захранване от PCIe слота или от моднат конектор, в противен случай става малко каша. Или по-просто второто и третото захранване трябва да захранват единствено видео картите от 6-8 пиновите конектори, за да не си "сбиват" с друго захранване.
redblue
 
Мнения: 100
Регистриран на: 28 Май 2013, 22:37

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот vmuser » 18 Фев 2014, 23:28

Дали това може да причини такова нещо?
Възможно ли е - главно захранване (две карти, дъно и т.н. както и два молекса за двата модула); второ и трето захранване (по две карти с 6 пинови конектори и моднати екстендери с молекси към второто/третото захранване и не черпят ток 12в от дъното)

Или задължително първото захранване трябва да дава всичкия ток към картите с изключение на 6 пиновите конектори?

Също така по някакъв специален начин ли става заземяването?
Аватар
vmuser
 
Мнения: 476
Регистриран на: 20 Яну 2014, 13:44
Местоположение: Мината

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот Kartoff » 19 Фев 2014, 01:20

Леле леле в какви филми си се вкарал... С кой акъл се опитваш да направиш такова нещо, като да вържеш повече от едно захранване, а ти даже и 3 си закачил WTF !?!?!?! Толкова ли е трудно да пуснеш всичко с едно или сега ще кажеш, че на пазара нямало ? Даже и на по висока цена да намериш някое 1000 - 1200 вата захранване мисля, че пак ще е по евтино от тия, които си свитнал...
Kartoff
 
Мнения: 21
Регистриран на: 23 Сеп 2013, 10:31

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот Spoon.Net » 19 Фев 2014, 10:43

направено ли е както пише в дебелите книги /общи маси и в никакъв случай да не се срещат 12 волта от различните захранвания/ проблем няма. мога да покажа снимки или клипче.
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот leo1971 » 19 Фев 2014, 10:50

спун
това за 12Волта ... картите се захранват от горните конектори
по ПСИ-екс шината получават пак 12Волта

развързани ли са в картата?
ако да, то тогава ще е по-добре молекси на всички карти да са от захранването което храни дъното а горните осмици и шестици от съответните захранвания
ако не са ... няма как да не се срещат, в такъв случай е може би по-добре цялата карта (горните осмици и шестици и молекса от рейзера) да са от едно захранване

моля някой по-опитен да сподели
Remember kids, don't accept binaries from strangers!
Аватар
leo1971
 
Мнения: 75
Регистриран на: 29 Ное 2013, 09:27

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот vmuser » 19 Фев 2014, 10:58

Искаш да кажеш, че като имат общи маси и екстендерите са с прекъснати 12 волта от дъното и се захранват само 12 волта на захранването, към което са вързани и 6-пиновите, не би трябвало да има проблеми, тъй като няма срещане на 12 волта?

Наистина малко объркващо звучи, но е важно да се знае - тъй като идеята за повече захранвания и балансиране става малко мит, ако първото трябва да държи молексите на всички карти и да захранва отделно още такива...
Аватар
vmuser
 
Мнения: 476
Регистриран на: 20 Яну 2014, 13:44
Местоположение: Мината

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот ggeorgiev » 19 Фев 2014, 11:25

Идеята да не се срещат 12-те Волта е, че ако от едното захранване идват да речем 12.5В, а от другото 11.5В - при срещата си правят купон с този 1В, или колкото им е разликата. Тук уроци по електротехника с векторно представяне на тоците все още не правим, за това ако ви сече пипето и представите векторно ситуацията - ще разберете защо този 1В (примерно) може да съсипе електроника за много пари.
За сведение, стандарта на отклонение при захранванията е 5% , на 12В може да си представите до какви разлики в напреженията може да се стигне. Още повече, че при различен товар - изходните напрежения варират в малки граници - от 1% в качествените, до 5% в евтините захранвания (за делукс и подобни от левче, съм мерил 10% при почти пълен товар)
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот leo1971 » 19 Фев 2014, 11:36

ggeorgiev написа:Идеята да не се срещат 12-те Волта е, че ако от едното захранване идват да речем 12.5В, а от другото 11.5В - при срещата си правят купон с този 1В, или колкото им е разликата. Тук уроци по електротехника с векторно представяне на тоците все още не правим, за това ако ви сече пипето и представите векторно ситуацията - ще разберете защо този 1В (примерно) може да съсипе електроника за много пари.
За сведение, стандарта на отклонение при захранванията е 5% , на 12В може да си представите до какви разлики в напреженията може да се стигне. Още повече, че при различен товар - изходните напрежения варират в малки граници - от 1% в качествените, до 5% в евтините захранвания (за делукс и подобни от левче, съм мерил 10% при почти пълен товар)



не мисля че някой колега е искал урок по електротехника, предполагам повечето колеги тук са инженери и разбират поне елементарните неща

би било полезно някой да отговори на следния въпрос:
горните осмици и шестици, и молекса от рейзера развързани ли са в картата?
ако да, то тогава ще е по-добре молекси на всички карти да са от захранването което храни дъното а горните осмици и шестици от съответните захранвания
ако не, няма как да не се срещат, в такъв случай е може би по-добре цялата карта (горните осмици и шестици и молекса от рейзера) да са от едно захранване

директен въпрос за директен отговор, без уроци ;)
Remember kids, don't accept binaries from strangers!
Аватар
leo1971
 
Мнения: 75
Регистриран на: 29 Ное 2013, 09:27

Re: Проблем със захравания - моля помогнете

Мнениеот ggeorgiev » 19 Фев 2014, 12:03

Горните 8-ци и 6-ци са свързани (имам една почиваща 6870, и мерих). От към слота до горе - връзка няма при 6870.
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Следваща

Назад към Захранвания

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin