Проект: IBM BLADECENTER PSU DPS-2000BB

Всичко за захрананията при копане с ASIC или GPU

Модератор: Moderators

Проект: IBM BLADECENTER PSU DPS-2000BB

Мнениеот danbi » 09 Фев 2014, 17:27

Доколкото разбирам, с колегата nightyj ще експериментираме конвертирането на въпросното захранване в подходящо за захранване на 12V консуматори от рода на видео карти, ASIC платки и т.н. Надявам се тази тема да помогне за "унифицирането" на модификациите по захранването така че евентуално компонентите да са взаимозаменяеми и максимално намалени.

Тъй като бройките които си поръчах още не са пристигнали, следните разсъждения ще са по-скоро теоретични. Аз поне, възнамерявам да направя следното:

1. Панел, който да се поставя на задната страна на захранването, където са контактните пластини за 12V и за управление на захранването. (алтернативата е да изкормя някой BLADECENTER шаси, и да взема част от backplane му, но едва ли ще си струва).

2. На този панел евентуално смятам да изведа съединители за свързване на модулни кабели, както и нещо което да го свърже към основното захранване (верояно 4-pin съединител за захранване, релета и т.н.), захранване за вентилаторите, свързване на PicoPSU и т.н..

3. Модулни кабели с прилична олетка. В случая се чудя за конфигурациите. Всички вероятно ще са 8-pin откъм захранването. Мислил съм за следните (откъм консуматора):
- 8-pin;
- 2x8-pin;
- 8-pin + 6-pin;
- 6+2-pin;
- 2x6+2-pin;
- нещо друго.

4. Панел с вентилатори за охлаждане на захранването, тъй като то си няма (разчита на охлаждането на блейд шасито).

Възможно е да се икономисат малко стотинки и да се запоят кабелите директно към захранването, което в дългосрочен план ще създава само проблеми.

Чудя се обаче, за дължината на кабелите и кои са най-практичните конфигурации. Също така, тъй като модулните захранвания са повече или по-мако "стандартни", дали няма да е уместно да се следва "нечий" сандарт, като така ще могат да се ползват съществуващи кабели -- които сами по себе си са инвестиция.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот nightyj » 11 Фев 2014, 23:18

Аз бях твърдо да запоя кабелите директно към клемите, така се спестяват слабите връзки и загубите от буксите, остава проблема с пречупването от спойката. Като пристигна моя красавец и видях колко са малки реално клемите, почнах да мисля за друго решение. Danbi може ли линк със снимки на използваните букси в блейдценътра. Захранването вътре е уникално добре нарпавено, всичко е на високо ниво. Ето и снимка на моето опитно зайче :D , няма и следа от прах по него, сигурно е било бекъп.
Прикачени файлове
IMG_9468.JPG
IMG_9468.JPG (350.47 KiB) Прегледано 6349 пъти
nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот leo1971 » 11 Фев 2014, 23:23

ето линк, как един пич си го направи

http://www.ultimaterc.com/forums/showthread.php?t=174225

мисля че се справи доста добре :)
Remember kids, don't accept binaries from strangers!
Аватар
leo1971
 
Мнения: 75
Регистриран на: 29 Ное 2013, 09:27

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот 2GOOD » 11 Фев 2014, 23:39

IBM DELTA 2000W са страхотни захранвания с много висока ефективност 90-95%, но пък цената им е супер :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот danbi » 13 Фев 2014, 08:39

Имам не само снимки (с идеи, вкл. и за запояване :) на куплунзите, а също и парт номера за поръчката им. Моите захранвания още не са пристигнали :(
Ще ги пусна малко по-късно като спра да пътувам..

А какво мислите за кабелите нужни към картите? Нещо не мога да намеря парт номера на 6+2 куплунзите. Правилния избор на тези неща е особено важен, ако кабелите се запояват.

Източник на кабелчетата някъде у нас?
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот nightyj » 13 Фев 2014, 19:22

nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот dobo79 » 13 Фев 2014, 19:59

http://www.moddiy.com/

Кабели,букси и преходници каквито ви душа поиска.Само незная как стои въпроса с доставката.Лично аз не съм поръчвал оттук,но има страхотен избор.
Аватар
dobo79
 
Мнения: 319
Регистриран на: 29 Май 2013, 14:51

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот danbi » 13 Фев 2014, 23:58

Както изглежда, куплунзите ще са от eBay -- цената точно на 6+2 в moddyi е завишена :(
Според Molex, PCI-E захранването се прави само и единствено с 6-pin куплунг. Много им е труден каталога за навигация и вероятно ще трябва да експериментирам с различни номера, та да уцеля какво да поръчам (пак загубено време). Перфектно ще е, ако намерим парт номерата на 6+2 женския куплунг.
За съжаление, доставката от eBay също е бавна.

А много ми се иска да направим модификацията както трябва, с платка, куплунзи и т.н.

Чудя се, има ли смисъл да се правят куплунзи съвместими с различните "маркови" захранвания, така че да могат да се ползват съществуващите модулни кабели.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот nightyj » 14 Фев 2014, 03:33

Има смисъл ако можем да си закупим готови кабели, аз гледах смятах и най-евтино излиза да се вземат готови кабели, най-разпространени и стандартни са тези на корсар с 8 пиновите букси от другия край .
nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли

Re: Проект: IBM BLADECENTER PSU

Мнениеот danbi » 14 Фев 2014, 16:09

Колко излиза един такъв кабел?
Доколкото разбирам, спецификацията е: 8-пин женски от към захранването, 2бр 6+2-пин женски от към видео картата, 0.75мм^2 кабел, обща оплетка на кабелите.
Има ли някаква особеност 8-пин куплунга/опроводяването, или е като при видеокартата?

Аз в момента съм намерил компонентите на дребно, да видим дали ще излезе сметката.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към Захранвания

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], ionicle, Kris, mincho, Spenchoni, svetlim, viniamin