Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Информация за различни модели видео карти за копане, проблеми, решения, настройки

Модератори: Spoon.Net, Moderators

Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот vmuser » 30 Яну 2014, 14:32

Здравейте,

След като една седмица сглабях конфигурацията вчера събрах всички части... най-накрая и навързах всичко и го пусках по 2 по 2 карти. Първите две се намираха без проблем, при включване на следващите две намери само една и при включване на всички 6 намери само 4. Конфигурацията е следната:

MB, GIGABYTE F2A85X-UP4 /AMD A85X/ VGA/ FM2
CPU, AMD Athlon II X2 340K /3.2GHz/ 1MB Cache/ FM2/ BOX
DDR3, 4GB, 1600MHz, GEIL
3х PSU, 500W, FORTRON Aurum S 500, GOLD 80 Plus
6х GB R9 270X OC 2GB GDDR5 GV-R927XOC-2GD
2x Add2PSU модул
3x PCIe x4-x4 Riser
3x PCIe x16-x1 Powered Riser

Използвам BAMT v1.3 на USB стик. Конфигурацията е еднаква за всички карти. Пробвах с aticonfig --adapters=all -f --initial, за инициализиране на xorg.conf файла. Чудех се дали е възможно при наличието на повече карти някои слотове да се взаимно изключват. Не съм направил номера с кабелчето в слотовете на неразпознатите карти (единият е х16, който работи като х4, а другият е х1), не знам дали това е проблема и какво всъщност прави и дали трябва на всички слотове да се слага. На картите няма dummy plugs, но не би трябвало на едни карти да искат, други не, но знае ли човек. Чудех се дали не е от някакви драйвери, ама пък щом картите са еднакви и така или иначе разпознава някакви... Давайте идеи да ги впрягаме на работа, че само хващат прах :)

ПП Все още не съм пробвал да изключвам по една карта (разпозната, да видим дали другата ще се разпознае, т.е. дали е изключване на слот) - снощо до 4часа само няколко неща можех да пробвам и довечера и това ещ погледна, но е хубаво да се изкажат повече идеи, за да има план Б, В и т.н. Картите работят, т.е. има ток до тях, просто две от тях са като в IDLE режим, върти леко вентилатора и това е то.

Благодаря на всички.
Аватар
vmuser
 
Мнения: 476
Регистриран на: 20 Яну 2014, 13:44
Местоположение: Мината

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот larry12 » 30 Яну 2014, 15:01

при уиндоус някои драйвъри не поддържат над 4 карти , при линукс обаче нямам идея как се инсталират драйвъри и т.н.
при мен след като подмених 13.12 амд драйвъра с 13.11 разпозна и 5-те карти.
Аватар
larry12
 
Мнения: 839
Регистриран на: 03 Яну 2014, 16:40

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот Странник » 30 Яну 2014, 15:03

Линукс не мога да коментирам съвсем определено.
Погледни си в manual какви са възможните варианти за включване на видеокартите.
При мен на друг модел дънна платка и чипсет имах следните възможности за съвместната им работа:
на слотове х16_1 + х16_2 + х*8 като съвместна работа или друго включване на слотове х8 + х4_1 + х4_2 като съвместна работа.
Мостчетата за които спомена ''лъжат'' това ограничение което също не е случайно.
Важен момент е и къде да има мостче и къде не.
Потърси инфо в нета дали въобще дънната платка може да понесе 4,5 или 6 карти за да не я прецакаш.
Без проблеми карам една копачка от април месец миналата година без никакви грижи с 5 карти по мощни от твоя модел като консумация.
Дано някой който е на ти с Линукс се отзове.
За WIN 7 колегата larry12 каза изчерпателно за ограничението заложено в драйверите като код.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот vmuser » 30 Яну 2014, 15:15

В спецификацията не пише нещо конкретно, търся отговори по други форуми, но за момента без успех. Предполагам защо са слагани ограничения за много карти, но в случая само 3 се захранват от дъното (заедно с 2х6 пиновите конектори директно от захранването), така че не би трябвало да му стане нещо на дъното тъй като им засякох и консумация от контакта 150 Вт. Иначе в спецификацията пише това:

1 x PCI Express x16 слот, работещ на x4 (PCIEX4)
* PCIEX1_3 слотът споделя честотната лента на PCIEX4 слота. При зает PCIEX1_3 слот, PCIEX4 слотът ще работи в режим x1.
1 x PCI Express x16 слот, работещ на x16 (PCIEX16)

* За оптимална производителност, ако е предвидено да бъде инсталирана само една PCI Express графична карта, инсталирайте я на PCIEX16 слота
1 слот PCI Express x16, работещ в x8 (PCIEX8)

* PCIEX8 слотът споделя честотната лента с PCIEX16 слота. Когато PCIEX8 слотът е зает, PCIEX16 ще работи в режим до x8 .
3 x PCI Express x1 слота (Всички PCI Express слотове отговарят на PCI Express 2.0 стандарта).
1 x PCI

ПП Версията 1.3 на ВАМТ пише, че поддържа 6 карти така че предполагам, че не е от драйверите, но само спекулирам...
Аватар
vmuser
 
Мнения: 476
Регистриран на: 20 Яну 2014, 13:44
Местоположение: Мината

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот redblue » 30 Яну 2014, 16:33

колека, щом бамт-а не ги вижда, най-вероятно проблема е дъното(биос-а), първо пробвай да сложиш най-новия биос, след това найстройките на режима на работа на PCIe шините, след това да окъсиш пиновете на x1 слотовете, най-вероятно според мен да е необходимо скъсяването на x1 шините.

окъсяване инструкция: viewtopic.php?f=18&t=946#p11768
не е необходимо да слагаш жичката в самия слот, може отстрани където са дупките или на самия екстендър.
redblue
 
Мнения: 100
Регистриран на: 28 Май 2013, 22:37

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот Странник » 30 Яну 2014, 16:37

Линукс или WIN преди всичко откриват хардуера според опциите на дънната платка и настрoйките в BIOS.
Твоя проблем започва още там,а не с Линукса...
В този линк ( в таблицата) ясно са описани прекъсванията ти за тези слотове:
http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/gigabyte-ga-f2a85x-up4_3.html
а именно в частта с expansion slots.
Дъното позволява:
1 опция - 2 видеокарти на слотове х16 и х8 в режим за двете на х8
2 опция - 1 видеокарта на слот х16 в режим х4 ( интересно - би трябвало да е в режим х16)
3 опция - 3 видеокарти на слотове х1 в режим х1 - предполагам че на слот х1_1 видеокартата не се разпознава...
Възможности които имаш според това:
-включване на две карти в слотове х16 и х8 и включване на още две в слотове х1_2 и х1_3 с мостчета - за предпочитане е този според мен.
-три карти на слотове х1 с четвърта на слот х8 или х16 с мостче
Важно е да се погледне в блок схемата х1 слотовете какви ресурси споделят като шина с останалите вградени устройства- аудио,LAN,USB и т.н. В моя случай съм спрял още от BIOS аудиото като напълно излишно,както и USB3 и LAN.Струва ми се че слот х1_1 е по добре да не го ползваш в случая поради тези съображения.Затова ползвай слотове х1 който не споделят ресурси с други устройства или ако можеш изключи от BIOS излишното за да не стават грешки.Даже ако изключиш LAN и сложиш за 9 лева една лан карта на PCI слот ще имаш по голяма полза и по малко главоболия.
От там нататък вече как проверяваш дали ще ги вижда Линукс си знаеш сам...
Колега отговорността за тези опити са си твои -дотук споделих опит и виждане за твоя модел дънна платка и е повече от ясно че повече от 3 видеокарти не можеш да включиш по фабрични настройки.
Ако желаеш и се притесняваш (основателно) изчакай коментари и от други колеги които са с много повече опит от моя.
Надявам се да съм бил полезен.
Ако не ти се ''свиди'' после сподели тук с всички как си се справил.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот vmuser » 30 Яну 2014, 16:55

Една от картите, която не се вижда е на х1 слот, другата е на х16. Започвам да си мисля, че може и екстендерите да не са подходящи, тъй като са х4-х4 и карат картите да работят в х4 режим... И сега всъщност има две карти в х16 слот (х4 режим на работа) и две карти в х1 слот. Останалите две в х16 (х4 режим) и х1 не се разпознават. Интересното е, че на конфигурация с 4 карти ситуацията беше една карта х16 (х4 режим) и две карти х1. Останалата една х1 не се разпознаваше - което може би говори за ъпгрейд на БИОС или окъсяване пиновете за присъствие. Но отново само гадая...
Аватар
vmuser
 
Мнения: 476
Регистриран на: 20 Яну 2014, 13:44
Местоположение: Мината

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот redblue » 30 Яну 2014, 16:59

При окъсяване на x1 слотовете, x16 слотовете трябва да тръгнат в режим x1, => екстендърите не би трябвало да са проблем
redblue
 
Мнения: 100
Регистриран на: 28 Май 2013, 22:37

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот vmuser » 30 Яну 2014, 17:21

По чужди форму четох, че по принцип се окъсявят само слотовете, чийто карти не се разпознават в моя случай един х16 и х1. Това значи ли, че трябва да окъсявам и други или всички х1. Четох че по принцип и х4 (както е режима на работа на едната карта) може да се окъси с друг предполседен пин, но не съм докрай наясно с тези неща. Също така трябва да проверя дали има настройки в БИОС за режим на работа х1 на всички карти, което може и да реши проблема - тъй като пише, че поддържа общо само 16 PCIe писти, което най-вероятно създава проблема от самото начало.
Аватар
vmuser
 
Мнения: 476
Регистриран на: 20 Яну 2014, 13:44
Местоположение: Мината

Re: Помощ, 4 от 6 GPU GB270x разпознати?

Мнениеот redblue » 30 Яну 2014, 17:44

правилно, първо проверяваш по-нов биос, настройки в биоса всички шина да работят x1, краен вариант укасяваш тези слотове които не се засичат
redblue
 
Мнения: 100
Регистриран на: 28 Май 2013, 22:37

Следваща

Назад към GPU Mining /Копане с Видео карти/

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, viniamin

cron