Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Информация за различни модели видео карти за копане, проблеми, решения, настройки

Модератори: Spoon.Net, Moderators

Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот jmayche » 21 Фев 2018, 18:14

Понеже смятам да си зглобя риг та реших да попитам хората които се занимават с това.
Цените на RX580-ките 8GB края на 2017 бяха между 600-700лв ,а сега са 1K+... та искам да ви попитам струва ли си да дам 7К за риг в момента?


Ако случайно има някои от Варна и е по на ясно и има желание да ми разясни да ми пише на лично.
jmayche
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Дек 2016, 18:19

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот nork » 21 Фев 2018, 18:38

НЕ, и никога не си е струвало!

jmayche написа:Здравейте,
реших че искам да се пробвам и аз :p ,но съм доста бос по въпроса... та искам да попитам склонен съм да инвестирам 5-6000 лв.
С тази инвистиция мога ли да зглобя добра машина за копаене и г/д колко време ще ми е нужно за да се избия?
Какъв хардуер е най - добрия ?
Много ще съм ви благодарен за всякакви мнения.

Ако случайно някой напреднал има желание много ще се радвам да ме отвори по въпроса в skype - big_rock_jumper или на майл [email protected]
Благодаря ви предварително.
- -- 2016г :shock:

Защо не инвестира тогава?????
Аватар
nork
 
Мнения: 85
Регистриран на: 28 Май 2017, 11:42

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот jamesdavidso » 22 Фев 2018, 07:32

Първият подход е да си купиш 0.4 BTC с тези пари и да изчакаш отново да се качи до 20к долара да речем след два месеца. Така ще имаш 14к лева.
Вторият подход е да си сглобиш риг със същата сума, той ще ти вади по 500 лева месечно (много грубо и условно), т.е. вложените пари ще ги имаш в крипто след 14 месеца и като продадеш рига ще изкараш горе-долу същата сума, ако цените все още са надути.
Разбира се, след 7 месеца и BTC ще е на друга цена, ще се промени цената и на изкопаните койни, така че сметката е трудна. И все пак, ако сега с тези 7к лева си купиш валути, ще изкараш повече пари според мен. Адски изгодно беше да се копае май месец миналата година, когато същият риг щеше да ти струва под 2000 лева за видеокартите и още 700-900 лева за останалото оборудване.
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 373
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот jamiemirror » 22 Фев 2018, 09:37

Отново класическото миньор или търгаш :)
Със съответните рискове. Хора, проумейте че като миньори имате шансове и предимства (евтин ток), като търгаши - никакви, тогава за вас е рулетка (а за професионалистите сте донори).
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот jmayche » 22 Фев 2018, 21:16

За сега разполагам с една 1070 EVGA 3.0 и една 1060-ка утре ще отида да купя захранване ще тествам за начало с тези 2 видео карти как ще е и после ще добавя още.
Обмислям да взема едно https://ardes.bg/product/700w-be-quiet- ... n279-87734 за начало ,а като взема още видео карти ще купя още едно какво мислите?
jmayche
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Дек 2016, 18:19

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот Kickbanner » 23 Фев 2018, 20:59

jmayche написа:За сега разполагам с една 1070 EVGA 3.0 и една 1060-ка утре ще отида да купя захранване ще тествам за начало с тези 2 видео карти как ще е и после ще добавя още.
Обмислям да взема едно https://ardes.bg/product/700w-be-quiet- ... n279-87734 за начало ,а като взема още видео карти ще купя още едно какво мислите?


реши с колко карти ще е рига и вземи 1-но по-голямо захранване
2 захранвания 1 проблем повече :wink:
Kickbanner
 
Мнения: 85
Регистриран на: 09 Ное 2017, 20:58

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот Fujitzo » 28 Фев 2018, 01:24

Цената на хардуера изостава с доста голям лаг във времето от доходността от копането. Аз съм в играта от Дек 2016, и макар и влезнал плахо все пак през 2017та бих казал, че това ставаше все по и по-основно занимание за мен, та му обръщах сериозно внимание. Има изразена цикличност от периоди от по няколко месеца, които аз за съжаление успях само частично да хвана продавайки старите си карти. Но тъй както и в търговията е нормално лаика да купува на връх и да продава на дъно с хардуера е същото - влизаш на връх (защото тогава говорят по БТВ за това), след половин година продаваш на дъно обезкуражил се от в пъти нереализиралите се прогнози (когато си казваш "баси, с машина за 5000лв правя 250лв на месец и ток 120лв... няма смисъл"). Има значителен брой такива "риби" и в майнинга, особено лесно отказващи се от страни с висок ток (но пък висок стандарт, което не пречи на един hobby miner да влезе със сума равна на 5 БГ заплати) и да се откаже 6 месеца по-късно.


Не претендирам че е гениална, но ето ви една идея как може да се ориентирате в трендовете и цените:

Отваря ли се или се затваря gap-a между second hand и ново. Това е доста интересно. Като разбира се за цени за second hand не гледате обявите, които седят само за украса в Olx и нямат общо с реалната цена на сделката, ами си вадите за изминалата седмица цени на които са приключили търгове в ebay.co.uk i ebay.de и където още искате. Колкото е по-голяма разликата, толкова новите са надценени и ще им падне скоро цената. Колкото е по-малка разликата очаквайте значителен ръст на новото. В момента дори е комично положението, ето например GTX 1060 3GB. Реалната и цена втора ръка е 450-470лв (200 - 220 GBP току що проверих) цена в ОLX - 600лв , цена в магазина 700-850лв. Просто магазините толкова са ошушкани, че държат епични цени все пак да има нещо за да си поддържат реномето ако дойде някой, който трябва да вземе на всяка цена. А в olx се напълни с търговци от сивия сектор - арогантни и неотстъпващи в цената защото си гонят печалбите. БТВ ако някой ви издразни изключително много - може да пуснете сигнал в НАП да му спретнат една проверчица :whistle:

Производството е проблема. 12нм/14nm технологията далеч не е толкова лесна и евтина за имплементиране. До колкото знам само 2 са гигантите производители на модерни полупроводникови елементи - TSMC и Globalfoundaries (мисля че и двете с основно производство в Китай/Тайван). NVidia, ATI, Intel, Apple, Samsung че и Bitmain всички се редят при тях на опашка за поточните им линии. Търсенето на чипове през 2017 (не само заради криптото, ами и AI, deep learning, IOT и т.н) предполагам е нарастнало неимоверно а изграждането на нови фабрики отнема години.

В средата на Януари приятел ме помоли да му сглобя копачка на всяка цена (купи си 580ки по 900лв) сега доходността е сигурно 3 пъти по зле от тогава - цените на картите не са паднали за цял един месец. Според мен няма и да паднат осезаемо и през Март, евентуално 20% през Април чак, но ако койните се засилят пак нагоре може и въобще да не паднат. Така че за мен единственото адекватно решение е да дебна в ebay.. но, разбира се си е занимавка. Ако не се кефиш на 2ра ръка - просто скачай на каквото намериш из европейските сайтове (check mindfactory.de - напоследък там намирам най-евтино, доставка с ggbg.bg за 1 седм до вратата ми ги носят един пълничък симпатяга)

А и да не забравяме че GTX 20xx излиза тая година ;) макар че едно е карта за tech show, друго е карта по рафтовете на магазините (както виждаме сега с Vega)
Fujitzo
 
Мнения: 50
Регистриран на: 15 Яну 2017, 22:31

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот cnerd » 28 Фев 2018, 02:50

nork написа:НЕ, и никога не си е струвало!

:clap:
Гениално
Сигурно за това няма карти по магазините, щото изобщо не си струва, нали?
Може би ако разгледаш какво друго става в крипто света освен найсхашчето ще си промениш мнението.
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот Mateev » 28 Фев 2018, 07:55

cnerd написа:
nork написа:НЕ, и никога не си е струвало!

:clap:
Гениално
Сигурно за това няма карти по магазините, щото изобщо не си струва, нали?
Може би ако разгледаш какво друго става в крипто света освен найсхашчето ще си промениш мнението.


Fujitzo изказа една много вярна мисъл, която пропуснахте да забележите:

ПОВЕЧЕТО ОТ ХОРАТА НЕ МОГАТ ДА СИ ПРАВЯТ СМЕТКИТЕ !!!

В резултат на това те вземат грешни икономически решения, отразяващи се пагубно на техния джоб.
В резултат на това и непрекъснато наблюдаваме липсата на каквато и да било пазарна логика при движението на цените на каквото и да било. Тоест основен двигател за движението на която и да било цена е ГЛУПОСТА НА ХОРАТА или ЕМОЦИИТЕ, ако искаме да го кажем по-меко.

Ако хората можеха да си правят сметките, сега никой не трябваше да купува карти, стари или нови. И това трябваше да срине цените им до най-ниското възможно дъно. Същото важи и за ASIC копачките. Ако хората можеха да си правят добре сметките, Network HashRate трябваше да пада с падането на цените на криптовалутите. Тоест хората да си изключват копачките, защото копаят на загуба. Да, ама ние наблюдаваме точно обратния процес, което означава само едно - ГЛУПАЦИТЕ ПО СВЕТА НЕ СА СЕ СВЪРШИЛИ. Нещо повече - бройката им видимо нараства.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Заслужава ли си да се купуват видео карти в момента?

Мнениеот Mateev » 28 Фев 2018, 08:05

Същите процеси ги наблюдавам и в другите бизнеси, с които се занимавам. Например в пчеларството се е възцарило пълно умопомрачение. Пчеларите масово са скарани с математиката, в резултат на което продават меда си на цена, по-ниска от неговата себестойност. Влагат огромно количество труд, който ако после си го сметнат, излиза че работят по 12 часа на ден за цена, по-малка от 2 лева на час. Това е еквивалентно на заплата от 360 лева. В резултат на това тънат в мизерия, но въпреки това ако им попадне някой външен лев, те го "инвестират" в задълбочаването на същата тази мизерия. Купуват нови кошери и пчелни семейства, благодарение на които си натрисат още човекочасове труд с нулев или с отрицателен финансов резултат.

Склонен съм да си мисля, че и по всички останали бизнеси по света протичат същите процеси. Масово глупоста на хората превръща всеки един бранш в губещ по презумпция, с изключение на браншовете, в които се наливат държавни пари.

Има един единствен начин човек да забогатее, и този начин се базира на ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ГЛУПОСТА НА ХОРАТА, която е вечна и безкрайна. Например да продаваш хладилници на ескимоси или скъпи видеокарти и ASIC-и на "умни" кандидат-миньори. Мога да дам още примери за други проспериращи бизнеси, печалбата на които се натрупва именно от ГЛУПОСТА НА ХОРАТА - казина, форекс брокери, хазарт, застрахователни услуги, купуване на силно рекламирани стоки по безбожна цена, купуване на БИО хранителни продукти, хапчета за отслабване, и въобще купуване на всичко друго, от което нямаме реална полза, но сме си задръстили жилищата, мазите и таваните с него.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Следваща

Назад към GPU Mining /Копане с Видео карти/

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, Bing [Bot], eliteware, filchef, Google [Bot], gorgar, ionicle, Kartoff, svetlim, viniamin