Странен проблем.

Информация за различни модели видео карти за копане, проблеми, решения, настройки

Модератори: Spoon.Net, Moderators

Странен проблем.

Мнениеот Grozdevm » 19 Фев 2018, 09:46

Имам следният проблем.Имах две машини с карти 3 та серия които бяха с по 4 карти.Реших да ги направя на една.Сложих дъно asus prime h270 prime с 2м двойки. Инсталирам всичко и когато започне да зарежда миньора и на даговете забива.Увеличил съм виртуалната памет на 32768.Едните карти са 390 power color ,а другите са 3та серия но в момента не се сещам точно какви са.Трябва да намеря кутиите.Пробвал съм с афтербърнър и без него.И в двата случая забива.Захранванията са 2 по 1000 в евга.Някой знае ли какъв може да е проблема.В момента съм я пуснал само с едните карти.Копая етер.Поотделно си копаеха до последно
Grozdevm
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Фев 2017, 17:33

Re: Странен проблем.

Мнениеот mincho » 19 Фев 2018, 10:23

Проблема ти според мен е в "2x M.2 slot"
На мен ми побеляха косите от по-високият клас дъно --> ASRock H270 Performance.
Над 7 преходника смених от които само един работи стабилно на слота до процесора.
Изгорих си даже една карта от нерви да бързам...

В крайна сметка закрепих 8 карти с един "M.2 slot" и един преходник от "pci-e 1x to 4 pci-e 16x".
В момента в който всичко заработи стабилно си казах, че ръката ми няма да бутне повече такива преходници....

Поздрави
mincho
 
Мнения: 71
Регистриран на: 06 Май 2017, 10:57

Re: Странен проблем.

Мнениеот NAKATA » 19 Фев 2018, 10:51

Гроздев ако ти трябват кутиите за да разбереш какви са ти картите по добре си намери някой да ти пусне рига. В тубата има клипчета за това дъно как да си смениш биоса,да си откл. 4 G за 6 карт и после да си направиш M2-ките на PCI-E за 8 карти
NAKATA
 
Мнения: 143
Регистриран на: 08 Май 2017, 01:21
Местоположение: Стара Загора

Re: Странен проблем.

Мнениеот dob » 19 Фев 2018, 11:10

Колеги,

И аз се боря с това дъно, но да пусна под 4 карти!

Разпознава само две - на първите слотовe на 16 и 1, третата я вижда за малко и дава, че драйвера и не бил добър, а когато е на мястото на първата се бачка - те са еднакви - 390=ки на Сапфир.

Та, ако каже некой кое как се слага, че от тези видеа не ми став много ясно -
1. Gen1 ili Auto
2. Multi monitor - off ili on
3. 4g - off ли трябва да е за под 4 карти.

..и нещо друго, ако разбира се трябва да се пипа.

Може некой модератор да направи темата Asus Prime h270 plus направо!

Мерси,
dob
 
Мнения: 299
Регистриран на: 22 Мар 2014, 10:22

Re: Странен проблем.

Мнениеот Grozdevm » 19 Фев 2018, 11:13

Няма как да видя какви са картите като неработят в момента.
Grozdevm
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Фев 2017, 17:33

Re: Странен проблем.

Мнениеот Grozdevm » 19 Фев 2018, 11:16

nakata сглобил съм доста ригове.Затова съм пуснал темата че е странен проблема.
Grozdevm
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Фев 2017, 17:33

Re: Странен проблем.

Мнениеот dob » 25 Фев 2018, 19:52

Хора,

честно да си прозная - НЕ СТАВА, аз сега и нямам излишни карти, НО не мога да подкарам дъното - работи само с 2 на първите слотове - 1 и 16, трета не вижда, какво то и да правя, ако някои има идеи ще съм благодарен !

Поизгледах доста видеа и прочетох, но не срещнах подобен казус, чудя се дали не е нещо от бозата!

иначе слагах
geн 1, 2, ауто
с над 4 с под 4 гпу
с он оф на бордната карта
с pcie, на m1,2 , без pcie и т.н. и т.н.

версия 1002 на биоса

Поздрави и благодарско

.. разбира се сменях рейзъри и карти с тези дето въртят нормално, когато са на първите слотове!
dob
 
Мнения: 299
Регистриран на: 22 Мар 2014, 10:22

Re: Странен проблем.

Мнениеот Mateev » 26 Фев 2018, 08:59

С такъв тип "странни" проблеми съм се сблъсквал и аз. Сиптомите бяха други, но първопричината е една и съща - някое краче на процесора не контактува добре с перото на сокета. И в зависимост от това кое точно краче не контактува, последиците може да са най-различни - от тотален отказ да тръгне дъното, до някакви странни издънки след няколко часа или няколко дена работа, или пък издънки с някаква конкретна периферия.

Описаните от тебе сиптоми биха се появили ако не контактува някое краче от адресната шина, в резултат на което не може да се направи правилен чип-селект или слот-селект. Причината може да е и в някакво замърсяване по платката, което променя резистивното или капацитивното съпротивление между 2 писти. Може да е и в лош контакт с перата на процесора и/или изкривено перо от слота на процесора. Може да е и отчупен/разпоен кондензатор от дъното на процесора. И не на последно място - може да е изсъхнал електролитен кондензатор в импулсното захранване или на самото дъно. Изсъхването на кондензаторите предизвиква захранване с по-големи пулсации в него, които пък от своя страна могат да объркат правилното разпознаване на нивата 0 или 1 на някое перо от някоя периферия.

При всички случаи аз бих препоръчал смяна на дъното с друго от същия модел, за да се потвърди или отхвърли това мое подозрение. Пробвай и със смяна на импулсното захранване. И не на последно място - пробвай със смяна на външните кабелчета, с които си опроводил картите. Понякога лош контакт в тези китайски буклуци може да предизвика непредсказуеми проблеми. Ако има MOLEX куплунзи - провери всяко едно краче дали наистина контактува, като подръпнеш леко самото кабелче.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Странен проблем.

Мнениеот dob » 26 Фев 2018, 09:20

.. mersi, maтеев!

повечето неща са отхвърлени

дъното е почти ново - е не знам колко е висяло по складове.

при ауто на линк спиийда, вижда 3-карта, но не признава драйвера!
dob
 
Мнения: 299
Регистриран на: 22 Мар 2014, 10:22

Re: Странен проблем.

Мнениеот Mateev » 26 Фев 2018, 18:32

Аааа - това е с виждането на картите в Device Manager-а, но без да има възможност за инсталиране на драйвери, вече съм го играл, при това няколко пъти. Причината за това е в BIOS-а на компютъра. BIOS-а вижда картата, но не може да задели исканото от нея адресно пространство, защото нещо не се разбират един с друг в комуникацията помежду си. Много четох по този въпрос и много се блъсках, и в общия случай научих следното:

1. Съвременните карти изискват UEFI bios, за да могат с него да си приказват на един и същи език.
2. Има по-стари карти, при които е точно обратното - те не са наясно с UEFI стандарта и се дънят при комиуникацията.
3. При BIOS-ите е същото - по-новите имат UEFI, а по-старите нямат.
4. Ако няма съвместимост на UEFI ниво, биоса не може правилно да разпредели адресното пространство, в резултат на което Windows-а не може да качи верните драйвери, дори и тогава, когато я "вижда" дадената карта.
5. Нещата допълнително се насложняват от карти, които имат 2 захранвания - от перата на куплунга и от външен куплунг. При тях е възможно по време на старта на биоса да работи само едно от двете захранвания, което означава, че част от логиката на картата не е захранена, и тя дава грешна информация на биоса, който пък грешно разпределя адресното пространство. От тука нататък Windows-а е безсилен да направи каквото и да било по въпроса с инсталирането на драйверите.

Има 4 възможни комбинации:
1. Карта с UEFI и BIOS с UEFI. Всичко си тръгва нормално, като обикновено BIOS-a и/или Windows-а имат лимит от 8 карти на компютър.
2. Карта без UEFI и BIOS без UEFI. Всичко пак си тръгва нормално.
3. Карта без UEFI и BIOS с UEFI. Не се понасят един с друг, но нещата все пак могат да тръгнат, но само ако в BIOS-а се настрои UEFI-то да работи в Legacy Mode.
4. Карта с UEFI и BIOS без UEFI. Посмъртно няма начин как да ги накараме да работят съвместно, освен ако не намерим ъпдейт на BIOS-а, който да поддържа UEFI. и после да пробваме със или без Legacy Mode.

Има и една 5-та комбинация - на компютъра едновременно да има карти както с UEFI, така и без UEFI. При това положение посмъртно няма как да накараме компютъра едновременно да "вижда" и да разпределя правилно адресите на всички карти. Ако включим UEFI-то на биоса, ще вижда само едните карти, а ако го изключим (Legacy Mode) - ще вижда само другите.

Та това е ситуацията с това UEFI, което е въведено в експлоатация някъде през 2012-2013-та година, но производителите на карти се мотаха още 1-2 години, докато си направят всички модели съвместими с него. Производителите на дъна и BIOS-и също се мотаха, така че дори и до ден днешен не се знае дали този процес е приключил напълно в целия свят.

Най-добрата стратегия при работа с това UEFI е следната:
1. Задължително ъпдейтваме BIOS-а до най-последната версия.
2. Ако все пак картите не тръгнат, пробваме се да превключим UEFI-то на BIOS-а в Legacy Mode.

В заключение:
BIOS-а е този, който трябва да разпознае картата, да си поприказва с нея, и дори да и даде контрол да изпълни някаква си своя инициализираща програмка. Ако този процес с нещо се обърка, то тогава картата или не се вижда във Windows-а, или се вижда, но инсталацията на драйверите изхвръква в грешка. Така че преди да обвините Windows-а в нещо, първо си изяснете дали на BIOS ниво всичко е наред с инициализацията на картите и със заделянето на адресно пространство, необходимо за тяхното функциониране. Ако картите са точно 8 на брой, тогава в никакъв случай дисплея не трябва да се включва в цокъла на дъното, защото така за BIOS-а картите стават 9 на брой, и той не може правилно да разпредели ресурсите между тях. Дисплея трябва да се включва на една от 8-те карти, и така всичко тръгва без проблеми.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Следваща

Назад към GPU Mining /Копане с Видео карти/

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], ionicle, Spenchoni, svetlim, viniamin