Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Информация за различни модели видео карти за копане, проблеми, решения, настройки

Модератори: Spoon.Net, Moderators

Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот pastet89 » 26 Фев 2014, 18:09

След като сглобих първите си два рига и видях доста зор, докато го направя, реших да направя един гайд с подробни стъпки, за да улесня някой, който е решил да прави същото и е начинаещ. Далеч съм от мисълта, че рига ми е перфектен, напротив, самият аз не разбирам много, целя само да улесня другите, за да не минат през всички перипетии, през които минах аз. Забележки и коментари са добре дошли. Също така благодаря на всички във форума, които ми помогнаха в процеса на работа, особено на Странник.

Преди всичко самият аз тръгнах да правя рига по това упътване: http://www.coinminingrigs.com/how-to-bu ... ining-rig/ , като смятах, че всичко ми е в кърпа вързано и ще вървя стъпка по стъпка, но не би. Освен всичко друго се оказа, че упътването съдържа само списък на хардуера, а натам трябва сам да се оправям да го подкарвам.

Държа да отбележа, че в последствие ми беше казано, че дъното, което ползвам, не е най-изгодното, така че може да опитате с друго, но на своя отговорност. Вече разбрах колко проблеми може да създаде всеки различен хардуер откъм специфика и съвместимост, затова и прилагам гайда на моите ригове с изрично посочени модели и упътване. Така поне знаете какво съм направил дословно аз, и че накрая ще се получи. Също така ригът ми определено не е от най-изгодните заради употребата на SSD хардове и windows, за съжаление обаче се оказа, че това дъно (поне аз така установих а и четох подобни отзиви), няма как да тръгне с линукс, който пък тръгва от флашка и ще ви спести поне 200 лв за хардове. Също така държа да отбележа, че упътването, по което тръгнах да работя беше за 6 карти, но аз лично така и не успях да подкарам повече от 5, без да крашват.

ХАРДУЕР

Забележка: без да правя никаква предумишлена реклама, давам основно линкове към фирмата, от която закупих почти всичко - hl-eshop, и мога да кажа, че съм много доволен, получих определено най-ниските цени и коректно и любезно отношение.

1. Дъно - http://www.hl-eshop.com/one_product.php ... t_id=24970
Цена - 375 лв.

2. Процесор - http://pcplus.bg/AMD-CPU-Desktop-Sempron-145
Цена - около 53 лв. Внимавайте, има два модела, с охлаждане и без, трябва ви модела със, който е почти изчерпан в България, но ако вземете без охлаждане не ви пречи да си вземете допълнително едно, стига да пасва на дъното.

3. RAM - http://www.emag.bg/pamet-kingston-4gb-1 ... E3M7DBBBM/
Цена: около 80 лв (трудно ще я намерите на тази като в линка, предполагам, че е изчерпана).

4. Захранване - http://www.hl-eshop.com/one_product.php ... t_id=25107
2 броя по 225 лв = 450 лв.

5. Add2psu - модул за свързване на захранванията + модул за свързване на масите - от колегата Muhaha, много точно момче. Линк към темата за поръчки: viewtopic.php?f=15&t=845 Ще трябва да си закупите също една автомобилна крушка от 12 волта/ 21 или 10 вата.
Цена - около 25 лв.

6. Видеокарти
Препоръчвам категорично най-ефективният модел в момента като съотношение на цена/хеш рейт - Gigabyte R9 270 (модела без Х !): http://www.hl-eshop.com/one_product.php ... t_id=24243
За цена от 320 лв тази карта ми дава стабилни 470 khs, което е около 1.5 Khs на лев, сравнено с другите карти, които дават 1 - 1.2 килохаша на левче.
5 броя по 320 лв = 1600 лв.

7. Два SSD хард диска - трябват ви най-малките възможни, около 60 GB, скъпи са, но си струва по-сериозно търсене, защото цените за почти един и същи вид може да варират от 100 до 180 лв.
За статистиката отбелязвам средно 2 броя по 150 = 300 лв.

8. Екстендери за картите - намират се навсякъде за около 30 лв, но лично аз си изпатих от лошо качество, и то от няколко места, и мисля, че си струва повече да се опитат типа с USB, което може да достигне и до 1 метър дължина, а и са по-качествено направени. Те се намират на цена около 35-40 лв. Купуват се от продавалник, този форум или други места за обяви, също така самият аз най-вероятно след няколко седмици ще мога да ви предложа. Екстендерите трябва да са задължително с молекси!
5 бр. по 35 лв. = 165 лв.

9. 2 разклонителя за 4-пинов молекс: http://www.mrejata.bg/Molex_to_2xMolex
2 бр. по 3 лв = 6 лв.

10. Един голям разклонител (беше ми казано, че е добре, когато се ползват две свързани захранвания, да се включат в един разклонител) - цена около 10 лв.

11. Два вентилатора (битови) - цена около 30 лв или общо 60 лв.

12. Дъски, свински опашки и винтове от Практикер за сглабяне на всичко - около 30 лв.

Цена на целия риг: приблизително 3150 лв за 2350 khs.

ИНСТАЛАЦИЯ НА ХАРДУЕРА

1. Свързват се двете захранвания по упътването на колегата muhaha.

2. Слагат се процесора. хард диска и РАМ-та на дъното.

3. 5-те карти се свързват (всички с кабели и нито една на дъното ! - до последно рига ми крашваше, докато имах карта на дъното, явно не издържа напрежението.).
Първото захранване храни: дъното с 24-пиновия кабел и CPU кабела, хард диска, и всички молекси на 5-те карти. Тук влизат в употреба двата разклонителя за молекс, които правят от три пет на брой гнездата на PATA кабела на първото захранване.

Внимание: карта не се слага на шестия слот, там няма да тръгне поне с драйвера, който ми свърши работа окончателно! Също така на третия слот трябва да се направи даване на късо с малка жичка на A1 и B17 пиновете, за да бъде разпозната картата, по тази схема: viewtopic.php?f=7&t=1076&start=20#p13774 (благодаря на колегата Странник още веднъж!).

Тук е моментът и да сглобите къщичка за рига с материалите от Практикер - не отнема много време, важното е просто да се получи рамка с форма като тази: http://samkear.com/wp-content/uploads/2 ... 50x262.png

ИНСТАЛАЦИЯ НА СОФТУЕРА

1. Слага се windows 8.1 64 bit, предварително активиран: http://silencebgsoftware.com/index.php? ... 0%B8-2014/
Важно! В процеса на инсталация се изключва интернета, и в момента, е който стигне до фазата "express settings" или "custom settings", избирате "custom".
После махате отметките windows-а да прави ъпдейти и да търси автоматично драйвери за хардуер.

2. След инсталацията слагате -
- teamviewer: задавате перманентна парола, както и опцията teamviewer да се стартира при старт на уиндоуса.
- антивирусна: http://zamunda.net/details.php?id=380979&hit=1
- Нагласяте windows-а да се логва автоматично и да не иска парола при стартиране: http://pcsupport.about.com/od/windows-8 ... dows-8.htm

3. След това слагате ТЕЗИ драйвери, а не официалните от сайта на AMD: http://www.techpowerup.com/downloads/23 ... -beta-9-5/
ВАЖНО! В процеса на иснталация, не давайте по дефолт "express"„ а "custom" инсалация, и като се появи прозорчето с тикчета за това, кои неща да инсталира, изберете САМО Display Driver. Другите неща им махнете тикчетата.

4. Сваляте cgminer 3.7.2 на карлот: http://k-dev.net/cgminer/

5. И накрая, моите настройки, с които 5-те карти вървят абсолютно стабилно дни наред с 470 khs:

Код за потвърждение: Избери целия код
{
"api-listen" : true,
"xintensity" : "4",
"vectors" : "1",
"worksize" : "256",
"kernel" : "scrypt",
"auto-fan" : true,
"temp-cutoff" : "80",
"temp-overheat" : "79",
"temp-target" : "70",
"expiry" : "30",
"gpu-dyninterval" : "7",
"log" : "5",
"queue" : "1",
"retry-pause" : "5",
"scan-time" : "30",
"scrypt" : true,
"temp-hysteresis" : "3",
"shares" : "0",
"shaders" : "1792",
"thread-concurrency" : "10241",
"gpu-thread" : "1",
"sharethreads" : "32",
"lookup-gap" : "2",
"gpu-powertune" : "20",
"gpu-memclock" : "1250",
"gpu-engine" : "1100",
"gpu-threads" : "2"
}
Последна промяна pastet89 на 28 Фев 2014, 19:20, променена общо 2 пъти
pastet89
 
Мнения: 95
Регистриран на: 25 Яну 2014, 13:07

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот 2GOOD » 26 Фев 2014, 19:22

Страхотно: Sticky
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот aclass » 26 Фев 2014, 19:32

Моля постни и моделите на частите тъй като линковете поне при мен не се отварят
наколко забележки:

1. Дъно ... 375 лв ???? безмислено. дъно с 5 порта може да се вземе и за 120-30-40 лв

2, 3, 4 и 5 са ОК

6. Тук е според зависикрайната цел. Ако просто гоним една машина там да копае и бюджета ограничен може и така да е. Не смятай само цената на картата в ната на Кх. Все пак и карантията не е без пари.

7. Защооооо??? SSD? 2 броя? - 1 HDD за 70 лв или флашка за любителите на линукс

Май толкова. Не се заяждам, само доуточнявам някои неща, от които може да се спести и някои, които зависят от намеренията.

Дай малко повече снимки на ригчето де.
aclass
 
Мнения: 575
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:03

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот 2GOOD » 26 Фев 2014, 19:54

Силно Препоръчвам флашка със БАМТ/СМОС

Може да погледнете и това ръководство:
Ръководство за начинаещи.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот pastet89 » 26 Фев 2014, 21:32

Привет,
извинявам се за сбърканите линкове, оправени са.

Специално обърнах внимание в началото на поста, че дъното е неизгодно и не е най-доброто, както и, че би излезнало много по-евтино да се позлват флашки на линукс, отколкото SSD с windows.
Аз обаче се прецаках да купя това дъно по упътването, по което тръгнах, и както писах, пускам темата осъзнавайки, че е далеч от перфектаната конфигурация, но знаейки, че конкретно тези модели работят по този начин помежду си, всичко е тествано.
Защото например в упътването, от което тръгнах аз да сглобявам, това дъно бе втори избор след MSI, и се оказа, че линукс за копаене просто няма как да тръгне. Тук държа да отбележа, че съм голям фен на линукса и лично го позлзвам на лаптопа си от 4 години, а windows не пипам и не понасям, но щом съм опрял до него, значи наистина се е налагало.
Експериментите ми с линукс включваха:
- Опит за инсталиране на 64-битови: Ubuntu 12.04.4, Ubuntu 13.10, Xubuntu 13,10, Xubuntu 12.10, Centos 6.5, Mint Maya 13. При бутване всички тръгнаха да зареждат, след което ми даваха следната грешка: "initramfs unable to find a medium containing live system" (Единствено Centos-ът даде по-различна грешка, която не си спомянам точно).
Четох, рових, опитвах с различни флашки, USB 3.0, USB 2.0 (и слот, и флашка), смяна на IDE/AHCI в биоса, без резултат. Накрая попаднах на доста хора, твърдящи, че линукс (особено 64 бита), просто не тръгва на това дъно.
След това опитах: BAMT, SMOS, 1.3, 1.5, 1.2, BAMT SMOS Bee Edition - те зареждаха напълно, но тръгнех ли да копая, целият риг замръзваше след 2 минути и дотам. Отново се разрових, и открих, че Debian based линуксите имали проблеми с някои дъна ( а мойто явно е много проблемно за лунукс). Ако някой има такова или друго подобно Gigabyte дъно, ще се радвам да ме обори и да каже как, ако изобщо някак е успял да подкара копаене под линукс на него. Веднага слагам линукс и продавам SSD-тата.

Имам 2 рига на партия с 2ма приятели и още 1 на партия с още 5 приятели. Двата направих с SSD, а третия беше на HDD, макар и стар. С абсолютно идентични настройки не вдигаше над 400 khs. След слагане на SSD полетя и той.

Пак подчертавам, за пръв път ми е и изобщо не твърдя, че е идеалния риг, просто споделям за мен какво най-накрая проработи. Не се и обиждам от коментари, напротив, ако някой има по-добри идеи за оптимизация, да казва, нали затова е форумът.

Ето клипче даже: :)

pastet89
 
Мнения: 95
Регистриран на: 25 Яну 2014, 13:07

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот redblue » 26 Фев 2014, 23:26

Този риг който замръзва на втората минута под линкус, ако с две захранвания - двете захранвания за-земени ли са?
redblue
 
Мнения: 100
Регистриран на: 28 Май 2013, 22:37

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот pastet89 » 27 Фев 2014, 08:20

Ако питаш за свързани маси - да.
pastet89
 
Мнения: 95
Регистриран на: 25 Яну 2014, 13:07

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот nightyj » 01 Мар 2014, 13:39

Настройките ти работят отлично спрямо 1120 ядро и 1470 памет килокеша падна от 475 на 468. За захранване препоръчвам Corsair AX860 при цена от 400 лева получавате платинум захранване с роксолид параметри. С твоите настройки и зададено напрежение 1.05V от трикс 5-те карти консумират 750 вата от стената което реално е около 690 вата, получава се една наистина хай хешрейт, лоу темпричър, лоу ноис, монстър ифишън конфигурация :dance: , още веднъж благодаря за споделените настройки :D
nightyj
 
Мнения: 548
Регистриран на: 29 Май 2013, 21:00
Местоположение: Харманли

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот templarbg » 03 Мар 2014, 15:00

Първо, поздравления за положения труд да напишеш цялото упътване.
Второ искам да те питам, тези цени със ДДС ли са или без?
И аз си харесах карти там, но като се зачетох в ЧЗВ и пише че на края ти начислява ДДС-то, а тогава вече отиваме на други цени.
BURST - YHZY-JAV9-VUZL-8N34J
templarbg
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Фев 2014, 01:17
Местоположение: Неизвестно

Re: Упътване за риг с 5 карти, 2350 khs

Мнениеот pastet89 » 03 Мар 2014, 15:55

Цените са с ДДС.
pastet89
 
Мнения: 95
Регистриран на: 25 Яну 2014, 13:07

Следваща

Назад към GPU Mining /Копане с Видео карти/

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Bing [Bot], George, Google [Bot], guBaHe, ionicle, Kris, Spenchoni, svetlim, viniamin