Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнения и препоръки за сайта

Модератор: Moderators

Одобрявате ли максимален таван при надценка в проценти по частни обяви във форума?

Да
20
32%
Не
35
56%
Друго мнение
7
11%
 
Общо гласове : 62

Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот Странник » 26 Яну 2014, 16:27

От много време следя обявите и забелязвам с нарастваща честота как обявите тук стават все по -нагли.
Но днес меко казано преля чашата с тази частна обява:
http://www.bitcoinbg.eu/forum/viewtopic.php?t=910&p=11282#p11282
Ще поясня какво имам предвид.
В случая - видеокарта струва примерно 500 лв в магазина ,намира се някой тарикат бута ги под тезгяха и после започва голямата спекула която се обявява за честна търговия.
С огромно възмущение съм коментирал там както и някои други колеги с искреното желание някой начинаещ в бранша да не се набута яко.
Ще обобщя всичко по следния начин:
Причина за това гласуване:
Да се пресече тенденцията форума да се превръща в основа за спекула с хардуер което се обявява даже за свободна търговия.
Всеки продукт който се предлага като втора ръка дори с остатъчна гаранция би следвало да има даже по ниска цена,вместо по висока от тази в търговската мрежа.
Цел:
Да се определи разумен таван за надценка (предвид вакуума по фирмите за хардуер) спрямо нормалните цени в търговската мрежа независимо дали даден продукт е наличен или не.
Който не му харесва да отива на друго място да си пуска обявите ако ще и с 1000% надценка-тук шарани и изгорели хора не мисля че е добре да има за доброто име на форума и общността ни.
Алтернатива:
По един или друг начин всяка фирма казва -доставка след 30 дни малко или повече....е по добре си поръчайте от amazon.de или аmazon.uk и няма да имате грижи с доставките - там винаги имат наличности.
Това е начина да избегнете спекулата и всевъзможните тарикати BG style.
Ще е добре да коментирате и допълвате темата.
Моля админа и екип модератори да вземат предвид съображенията тук и ако гласуването има подчертан превес за таван на надценките в обявите да се определи такъв в разумни граници в правилата за пускане на обяви.Спекулата не е в интерес на никого тук и не считам че форума трябва да бъде място за това.
Всичко друго извън правилата направо в кошчето без обяснения и извинения.
EDIT:
Колега от форума предложи да има ограничение за потребители с под 50 или 100 поста (тук вече това подлежи на обсъждане)да нямат право да пускат обяви -това е също добра идея предвид как един потребител регистриран в същия ден на първи пост пуска обява и после даже ни псуваше откровено в прав текст когато коментирахме че иска прекалено висока цена.
Последна промяна Странник на 26 Яну 2014, 16:49, променена общо 1 път
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот Flex » 26 Яну 2014, 16:35

Гласувах "друго", с малко по-различна идея от таван - директно непозволяване на спекулативни обяви. Дори надценката да е малка, спекулата предизвиква изкуствено криене на наличности, докато се получи достатъчен глад, дори да не е с много тогоре, просто такова явление не трябва да съществува. Има и нормални хора - купил си 5 карти, захранването обаче на 4 вече издъхва, 5-тата е излишък и я продава неразопакована - но това е ЕДНА карта. Като излезе някой с количества, неразпечатани, с гаранция към бг фирма, хеле такива дето още са във фирмата, то това е спекулант и трябва да получи ритник по задника, а не благодарност за "услугата".
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот btc » 26 Яну 2014, 16:41

Гласувах с не, нагли обяви = добра дискусия, ако обявата е чак толкова супер нагла, просто я трийте от форума.
Аватар
btc
 
Мнения: 42
Регистриран на: 07 Дек 2013, 12:15

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот Странник » 26 Яну 2014, 16:57

btc написа:Гласувах с не, нагли обяви = добра дискусия, ако обявата е чак толкова супер нагла, просто я трийте от форума.

В известен смисъл си прав колега,но дали всеки от клуба на ''знаещите'' ще има време и физическа възможност да коментира веднага?
Дали ако обявата се пусне сутринта ,а се коментира вечерта няма да клъвнат поне 10 новобранеца в бранша за това време?
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот man0l » 26 Яну 2014, 17:03

Моето предложение е модератор да редактира и маркира обявата с текст, който включва пазарната цена, с цел да не заблуждава потребители, които не са наясно с цените. Или да се включи клауза в правилата за публикуване, че ако се продава хардуер с надценка, трябва да се обяви пазарната цена от поне 1 доставчик и да се следват тези правила.
https://trak.ink dropshipping automation
Аватар
man0l
 
Мнения: 50
Регистриран на: 05 Дек 2013, 10:36

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот bsdemon » 26 Яну 2014, 17:03

Идеята за ограничение на хора с малко постове е по-добра. Тук може и да се ограничат хора които слагат голям надценка , но в други сайтове, няма да може. А и може този който пуска обявата просто да не сложи цена, само телефон за връзка.
Аватар
bsdemon
 
Мнения: 75
Регистриран на: 17 Дек 2013, 14:06

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот ggeorgiev » 26 Яну 2014, 17:06

И аз съм за ограничение, да има определен брой постове, преди да може да се пуска обява. Като постовете от раздел "Други" не се зачитат - там за 15 мин. може да се натрупа солидно количество, без практическа стойност.
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот tenax » 26 Яну 2014, 17:50

Абсолютно съм против ограничаването на продавачите, както и на купувачите по ценови признак. Между обявената и продадената цена почти никога няма нищо общо. Винаги ще се спазарим, ще поговорим с продавача. Цената в крайна сметка се получава точно такава, каквато пазара позволява да е. Кой ще е този, който ще определя колко е цената на една карта.

Само за видеокарти ли ще важи такова правило. Ами, ако някой обяви за продажба USB Erupter-и на цена 150 лева парчето, а той в момента може да се купи за 15 долара от някъдеси...
Ами ако трудността на биткоина падне и започнат да стават актуални HEX16A, и започнат да се продават по-скъпо от колкото сме ги купили...и това ли ще ограничим...

Аз съм твърдо против регулацията...

Одобрявам правила за пускане на обява за продажба - да има снимка на продукта, описание, цена, обратна връзка с търговеца...ей такива работи. А търговеца да си слага каквато си иска цена.
tenax
 
Мнения: 45
Регистриран на: 09 Юни 2013, 17:54

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот georgebg » 26 Яну 2014, 18:06

е, сега към регулиран пазар ли искате да се връщаме :)

Аз също съм против каквато и да е регулация, защото само по себе си решението за това дали една обява е спекулативна или не, е субективно в различни аспекти.
Ако вземем да цитираме и цените зад океана , значи всичко е спекула.
Ако един компонент е тестван и с доказани качества - какво е спекула ? Ако аз съм тествал десетки Р9 290 и съм открил 2 които се отключват и работят като 290х - спекула ли е да искаш по-висока цена?
Ами липсите на пазара ? Нали всички сте за пазарна икономика?
Ако аз с 15 карти всеки ден изкарвам половин карта - за колко да ги продам, спекула ли ще е ако модератора не може да изкара и половината и му се стори малко РОИ-то.
Е какви ще са критериите,кой ще се занимава, няма ли да загине форума така ?
georgebg
 
Мнения: 71
Регистриран на: 20 Юни 2013, 10:03
Местоположение: около Албена

Re: Гласуване за максимален таван при надценки по обяви

Мнениеот caaxy » 26 Яну 2014, 18:09

georgebg написа:е, сега към регулиран пазар ли искате да се връщаме :)

Аз също съм против каквато и да е регулация, защото само по себе си решението за това дали една обява е спекулативна или не, е субективно в различни аспекти.
Ако вземем да цитираме и цените зад океана , значи всичко е спекула.
Ако един компонент е тестван и с доказани качества - какво е спекула ? Ако аз съм тествал десетки Р9 290 и съм открил 2 които се отключват и работят като 290х - спекула ли е да искаш по-висока цена?
Ами липсите на пазара ? Нали всички сте за пазарна икономика?
Ако аз с 15 карти всеки ден изкарвам половин карта - за колко да ги продам, спекула ли ще е ако модератора не може да изкара и половината и му се стори малко РОИ-то.
Е какви ще са критериите,кой ще се занимава, няма ли да загине форума така ?


Напълно съм съгласен със колегата :whistle:
Аватар
caaxy
 
Мнения: 105
Регистриран на: 07 Ное 2013, 15:47

Следваща

Назад към Всичко за BitcoinBG.eu

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, puffyto, viniamin