За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Всичко свързано с компютрите, новини, хардуер, софтуер, проблеми, съвети ...

Модератор: Moderators

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот 2GOOD » 29 Яну 2014, 00:36

Странник написа:В една подобна тема описах и аз моя подход с един вентилатор и надявам се да си прочел - там сложих силиконова грес - изцяло синтетична и термоустойчива.Продават ги в малки спринцовки но не става за впръскване като спрей.Има спрейове и с фина оръжейна смазка ... а те не са случайни.Но не разполагах с такъв под ръка.
До момента вентилатора си бачка като нов,дано и с твоя да е така.


Странник, дай повече информация за тази синтетична смазка. Аз ползвам графитна от тези за колите, има доста добър резултат, но не е много траен.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот Странник » 29 Яну 2014, 00:53

Ето информация:
http://vikiwat.com/product/18040/silikonova-gres-mss.html -това ползвах аз нарочно защото спрея не винаги дава еднородна смес.
Има и спрей:
http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=9790
Добро описание на качествата има във втория линк за спрея.

Вършат ми чудна работа по подръжката на един 750 кубиков звяр
А в случая и за копачката :mrgreen:
Е ние старчетата поназнайваме някои неща...
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот Flex » 29 Яну 2014, 10:05

Аха, видях го, но идеята да разпарчосам цялото охлаждане и да разпробивам вентилатора ми се стори непривлекателна, смазка само в улейчето може за по-малко от минута вече да монтираш картата наобратно. Та някой ако знае точен модел на такова нещо, достатъчно течно, че да влиза вътре да вземем да се накупим и да решим въпроса с гадните вентилатори.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот liminat » 29 Яну 2014, 10:28

Flex написа:Аха, видях го, но идеята да разпарчосам цялото охлаждане и да разпробивам вентилатора ми се стори непривлекателна...

Наистина ли има нужда и от разпробиване?
liminat
 
Мнения: 113
Регистриран на: 16 Яну 2014, 12:38

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот ggeorgiev » 29 Яну 2014, 10:57

liminat написа:
Flex написа:Аха, видях го, но идеята да разпарчосам цялото охлаждане и да разпробивам вентилатора ми се стори непривлекателна...

Наистина ли има нужда и от разпробиване?

Понякога дори има нужда и от лепене :)
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот Странник » 29 Яну 2014, 11:10

liminat написа: Наистина ли има нужда и от разпробиване?


Капсуловани са.Другите видове и модели вентилатори с които съм си имал работа има достъп до оста която е с втулка или лагерче все отнякъде,този модел до оста няма достъп.
Под лепенката отзад се намира цилиндрична пета,по желание можете само с 2мм. свредло да разпробиете(като предварително с нагорещена на свещ игла си центровате точно центъра за целта) - но на ръка само.Дрелка не ползвайте....и на мен ми се видя доста рисковано с дрелка да дълбая там. :mrgreen: Ефекта е меко казано чудесен - до момента си работи като ново.Все още псувам скапаните китайци че им се е досвидяло няколко милиграма силиконова грес да сложат.Ама нали трябва да си купите нови вентилатори ,да ползвате сервиз и т.н. главоболия...
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот ggeorgiev » 29 Яну 2014, 11:53

То има малко смазка, но конструкцията на самия двигател е различна - при повечето двигатели оста лагерува на 2 места - перка-ос-лагер1-лагер2-зегерка , и при тази конструкция, отзад като се махне лепенката и се сложи малко смазка, при въртенето се омазват и 2-та лагера. При този модел, конструкцията е перка-лагер-зегерка - след зегерката има 2-3мм от оста, и останалата половина е празна- тук достигането до зегерката и лагера става чрез леко издърпване на пластмасата - статора със все платката остава на една страна, задната част която покрива всичко-на друга страна , и за това с леко издърпване и спринцовка (или смазка под налягане) може да се свърши работата. Но ако искате да разглобите вентилатора на части-няма да се получи без щети - зегерката е много навътре, и просто не виждам как може да се извади без разделяне на оста от перката - и после - лепене, и молитви да се получи :)
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот Странник » 29 Яну 2014, 12:22

Благодарско за разясненията колега.Ако съм разбрал правилно без тънка игла към спринцовката няма да се размине -така ли е?Един вид чрез нея да се постави смазката през процепа до оста.При леко аксиално изтегляне наистина има процеп за такава възможност. По принцип най-ефективно е по оста да се сложи смазката с идеята при въртенето да се разнесе радиално по лагера.По важното е че има начин да се оправи всичко.Не толкова че на някой му се свиди да си купи нови такива вентилатори ,а че ги няма в БГ и отделно че това което ще се купи като резерва вече какво ще е като качество предвид фирмените такива които коментираме в случая.В интерес на истината съм изненадан че след 9 месеца (вярно непрекъсната работа :mrgreen: ) и вече започнаха дефектите.Не знам дали това е нормално за реномирана марка.
Последна промяна Странник на 29 Яну 2014, 12:34, променена общо 1 път
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот Flex » 29 Яну 2014, 12:27

То и цените им са такива, че предпочитам да взема един гелид пред резервни вентилатори, така таман ако е заминал единия ще мога да го ползвам като резервен на друга карта :)
Въпроса е да се уточни каква смазка работи, гледам някакви рем ойл, балистол и подобни, ама и идея си нямам дали ще станат, да не са проводящи, корозиращи, твърде плътни, неустойчиви на температура и какво ли не.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот Странник » 29 Яну 2014, 13:10

Flex написа:То и цените им са такива, че предпочитам да взема един гелид пред резервни вентилатори, така таман ако е заминал единия ще мога да го ползвам като резервен на друга карта :)
Въпроса е да се уточни каква смазка работи, гледам някакви рем ойл, балистол и подобни, ама и идея си нямам дали ще станат, да не са проводящи, корозиращи, твърде плътни, неустойчиви на температура и какво ли не.

Колега разбирам те какво имаш предвид- силиконовата грес която споменах по горе свърши перфектна работа в моя случай.Във втория линк (по горе за спрея) хубаво се вижда какви качества има.Като консистенция и вискозитет това е много ''лека'' грес която с малко аромати мога да ти пробутам и като крем за кожа :) .
Препоръчвам и оръжейните смазки за целта.Те не са със случайни качества :) Всеки който се е занимавал с оръжие знае какво е ''Балистол" (Balistol) .
http://www.pushka.eu/product/%D0%A1%D0%BC%D0%B0%D0%B7%D0%BAa_%D0%91%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB-50-%D0%BC%D0%BB-%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%B0
И тези са добри:
http://arms.bg/product/1765/orazheyna-smazka-beretta-ol37.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link
http://magnumbg.net/product/1018
Но течните смазки винаги много бързо се разнасят по оста в вследствие на въртенето и не след дълго нямат ефект,гресите са по ''склонни'' да си стоят там където им е мястото.
Като цяло капка течна смазка която после да се ''запечата'' да мирува където е сложена с малко грес може би е най-удачния вариант.Но това са вентилаторчета които нямат кой знае какво механично натоварване за да се слагат течни смазки.
Маслата по принцип се ползват за плъзгащи лагери за да се създаде хидравличен клин в лагера за да има въртене на вала в него.За всякакви други лагери се ползва грес с изключение на газовите турбокомпресори където маслото има двойна роля - да смазва и да отнема топлината от лагерния възел.Затова има и турбинни масла.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Компютри, Технологии и Програмиране

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin, yaro

cron