За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Всичко свързано с компютрите, новини, хардуер, софтуер, проблеми, съвети ...

Модератор: Moderators

За качеството на съвременния хардуер (VGA Cooling)

Мнениеот ggeorgiev » 05 Яну 2014, 18:38

Започвам тази тема, защото останах неприятно изненадан, от качеството на изработката от Сапфир (или която и да е китайска фирма подизпълнител към въпросната фирма)
Малко предистория - лежа си аз кротко и културно, докато не чувам едно дрънчене от компп-а..като от опрял кабел в някой вентилатор. И понеже този и предня месец се размина със стандартното почистване на прахта - казах си - тамън да изчистя, и да видя какво опира и къде. За моя изненада - никъде нищо не опираше, всичко изглеждаше наред, докато не тръгнах да свалям 7970-тката - изненада - перката на единия вентилатор ми остана в ръката:
4.jpg
4.jpg (1.65 MiB) Прегледано 2933 пъти


:) Разбирам, че вечни неща няма, ама таз карта няма още една година, а пластмасите взеха да се разпадат. До тук - айде, намерих перка, малко скъпо, ама болен на легло се ее (http://www.ebay.com/itm/NEW-DC12V-0-35A ... 0931387195), та докато чакам да пристигне - позалепих таз (докато пиша-чакам да стегне лепилото), че да не стои безработна картата.
Та до тук - добре. 2-рия шок дойде, когато свалих целия охладител, да изчиистя прахта, и да подменя пастата. След махането на старата паста - седях 1 минута поне, и се чудех - да псувам ли, да плача ли или да се смея (е, смях се и псувах едновременно :) ). Ето и снимка от видяното:
1.jpg
1.jpg (1.83 MiB) Прегледано 2933 пъти
3.jpg
3.jpg (1.96 MiB) Прегледано 2933 пъти


От години купувам техни карти, и никога не съм виждал толкова некадърно направена плочка...с ножовка ако я бях рязал - по-гладка щеше да изглежда. Гадното в случая е, че това се водят среден клас карти, и като гледам това - не ми се мисли ниския клас какво представляват.
И само да вметна - може би многобройните теми за високи температури идват точно от нескопосано издялканите охладители.
Като пристигне перката - ще полирам и плочката, и тогава ще направя сравнение между преди и след.
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: За качеството на съвременния хардуеър.

Мнениеот dobo79 » 05 Яну 2014, 19:09

Интересна тема.Аз имам някакъв проблем със 7970 Вапор Х отново на Сапфир.Картата няма и половин година и отскоро забелязах,че като пусна копача и на тази карта и тръгва само единият вентилатор.Като вдигне малко температурите се включва и вторият.Интересното е че до тази карта имам още една същата ,която още при пускането на копача си развърта и двата вентилатора.Чудя се дали първата дава някакъв дефект на единия вентилатор,и ако е така да я нося за гаранция.Но пък обикновено в такива случаи като я изпратя тя ще вземе да ги включи и двата и ще стане само разходка по куриери и иди им обяснявай какъв е проблема тогава.Иначе картата си работи без никакви проблеми досега и на доста ниски температури.Точно в момента тази карта копае на честоти 1050/1500/1.075в 54% на вентилаторите и 60 градуса и изкарва около 740кх.Това е при положение че е средна карта между други 2.
Засега ще я оставя така,но ще я наблюдавам все пак.Определено обаче Сапфир вероятно имат някакъв проблем с вентилаторите.Бях срещал някъде и други мнения за калпави вентилатори от 7-ма серия на ДУАЛ Х и ВАПОР Х моделите,така че едва ли проблемите са единични.
Аватар
dobo79
 
Мнения: 321
Регистриран на: 29 Май 2013, 14:51

Re: За качеството на съвременния хардуеър.

Мнениеот ggeorgiev » 05 Яну 2014, 19:50

Точно вентилаторите и охладителите са калпави, платката я прегледах под лупа - всички спойки са направени качествено, и все още блестят въпреки жегите...просто от охладителите като цяло лъха много жълт вятър :)
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: За качеството на съвременния хардуеър.

Мнениеот angelche1973 » 05 Яну 2014, 19:55

Все си мислех, че перките са хванати за пластмасата. В смисъл, че не може да се подмени само едната перка. При мен също едната перка е "болна" :lol: Ако операцията е успешна може и аз да поръчам една.
Не са важни конете в мотора - важно е магарето зад волана
angelche1973
 
Мнения: 455
Регистриран на: 17 Юни 2013, 09:27
Местоположение: София

Re: За качеството на съвременния хардуеър.

Мнениеот Flex » 05 Яну 2014, 20:35

Едната перка и на моя сапфир трака и като почне така температурата на ядрото скача с 4 градуса... много китайско
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: За качеството на съвременния хардуеър.

Мнениеот ggeorgiev » 05 Яну 2014, 21:12

Дам, лошото е, че няма да може да се закрепи временно положението :) - няма достатъчно площ за залепване, та таз карта ще излезне в малка почивка :)
@ angelche1973 - всичко е на винтчета, и се разглобява. Вентилатора е залепен (жалък опит) - съвсем леко подръпване - и се разглоби от към електрониката, даже се чудя как до сега не са се разпаднали. А и за капак, като изстина захранването - неще да запали - явно ще се отваря за изсъхнали кондензатори, ама това утре :) - днес ще спя на тишина, ако мога :)
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: Продавам 2 бр. Sapphire Radeon Dual-X R9 280X OVERCLOCK

Мнениеот renter84 » 06 Яну 2014, 00:14

Chris__ написа:Без да искам да засегна продавача искам да предупредя хората да внимават с карти без гаранция или с неясна гаранция, производство на Sapphire! Това заради известния проблем с вентилаторите на тази фирма. Дали ще в Dual-X или Vapor-X, вероятността картата ви да стигне до сервиз за подмяна е голяма. Вносителите в България подменят картите, какво бихте направили обаче в този случай?
Водейки се по максимата на колегата, че " По-добре картата да работи..." кой ще ви плати пропуснатите ползи докато картата я подменят в Германия, ако приемем, че изобщо има начин да се уважи гаранцията!
В този случай риска си е на всеки евентуален купувач и по мое мнение той може да бъде оправдан донякъде единствено с цената...
Оставям на всеки да прецени сам оправдан ли е в конкретния случай.


Аз имам 4 различни сафира копача от 6 месеца. И на 4-те вентилаторите им са мъртви. В кой ръждясал гараж си ги правят тия вентилатори не знам... Айде, че разводнихме темата. Иначе по моя въпрос благодаря за отговора. Не знаех, че можеш просто да ги изпратиш на международен сервиз. Интересна информация.
renter84
 
Мнения: 90
Регистриран на: 16 Юни 2013, 11:51

Re: За качеството на съвременния хардуеър.

Мнениеот ggeorgiev » 06 Яну 2014, 00:38

Можеш, ако марката държи на клиентите си :) Така на времето изпратих една флашка Корсар 1ГБ, леко умряла, и ми върнаха чисто нова 4-ка пак с доживотна гаранция, и всичко ми излезна 6лв за пощенските разходи :) . Но лично на мен - не ми се занимава - така или иначе картата е разглобявана поне 3 пъти за чистене на прах (не изцяло, само вентилаторите, за да се издуха хубаво каквото има под тях), а ако я пратя на сервиз - 2-3 седмици не ми мърдат да я влачат къде из пощи, къде да прашасва в некой сервиз - и за това предпочитам сам да си реша проблема (даже си поръчах направо 2 вентилатора, за всеки случай). Странното е, че имам пак Сапфир 6870-тка, на която ламарината отзад е посиняла от клок и пържене, а перката си е добре - без луфтове, без износвания - и за това пуснах тази тема - просто напоследък на всякаква електроника - цените същите - качеството много надолу. Разбирам, карта от 100лв да е с евтина пластмаса, и калпаво направена, ама за изделие което продаваш като висок и среден клас да влагаш боклук - не говори добре за фирмата.
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: За качеството на съвременния хардуеър.

Мнениеот hashrate » 06 Яну 2014, 00:45

А от Сафирите 280х имате ли опит?
До колкото виждам се оплаквате от 7970 Dual-X и Vapor-X...
7950 и 280x страдат ли от подобни проблеми - опит имате ли?
Аватар
hashrate
 
Мнения: 134
Регистриран на: 28 Дек 2013, 15:20
Местоположение: София, БГ

Re: За качеството на съвременния хардуеър.

Мнениеот ggeorgiev » 06 Яну 2014, 00:50

7950, сигурно са същите, нали все пак са една платформа, а за 2хх сериите - все пак от сравнително скоро ги има на пазара, за да се направи някакво сравнение за качеството на материалите.
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Следваща

Назад към Компютри, Технологии и Програмиране

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, puffyto, UserX1XO, viniamin

cron