Търся няколко тестови програми

Всичко свързано с компютрите, новини, хардуер, софтуер, проблеми, съвети ...

Модератор: Moderators

Re: Търся няколко тестови програми

Мнениеот filchef » 16 Юни 2019, 03:11

Lyo написа:Здравейте,

Малко и аз да се включа по-темата:

1.Пробвай да качиш биос на флашка и през биос-а да ъпдейтнеш "https://www.asrock.com/support/BIOSIG.asp?cat=BIOS8"


Биоса въобще не иска да се ъпдейтва нито от уиндос нито от флашка - флашката не я разпознава - самия биос има функция да си тегли новата версия но и тя не работи - може би повредата е в самия софтуер на биоса но май трябва да го нося на ремонт да му препрограмират биоса със външен програматор.

Lyo написа:2. Провери обстойно захранването, кондензатори, всички линии дали са в гранични стойности; +12V +3.3V +5V и др. https://www.smps.us/20-to-24pin-atx.html


Захранването нищо му няма - съвсем малко по високи стойности дава между 0.1 и 0.4 волта но това е без товар като е разкачено

Lyo написа:3. Може да дръпнеш това " http://sergeistrelec.ru/winpe_10_8/ " (UEFI и MBR) или " https://www.hirensbootcd.org/hbcd-v152/ " (MBR). Инсталираш на флашка (стартираща) и зареждаш нея вместо твоя WIN, има всички необходими програми за подробно тестване на всеки един компонент.


Aida64- бившия Еверест дава достатъчно подробна и пълна информация на едно място има и тестове на компонентите с изключение на HDD пък и не съм работил с тия програми и ще отнеме доста време докато разбера кое как.

Lyo написа:4. Едни от добрите програми за тестване на HDD са:
- HD Tune
- Hard Disk Sentinel Pro
-Или според марката твърд диск която имаш. Примерно: "Seagate SeaTools" ако е Seagate.
- и др.


Намерих един списък на 14 фрее програми за тест на твърди дискове и първата беше на сеагейт която ставаше за всякакви дискове - казва се SeaTools for Windows и SSD-то ми и Toshiba-та минаха всички тестове но тоя тул не е много информативен.Втория фрее тол е HDDScan тоя го дръпнах но не съм го ползвал.
Накрая погледнах от обявата на 2GOOD който продава дискове какъв тул ползва и видях, че е HD Tune намерих го в руските сървъри на А DC++ със съответния сериал номер и утре ще го разуча.

Lyo написа:5. Обърни внимание на температурата на видео картата! Гледам, че за макс е отчело 107 градуса! При минимални 67 градуса и текущи 75 градуса. " https://www.amd.com/en/product/5706 " Max Temps
72.4°C
6. Подмени термична паста на процесора и ресетни BIOS в Default настройки, сега забелязах и температурите на CPU. Погледни какви ти ги дава в BIOS.

Успех!

На тия температури не им вярвам дето ги постнах преди - по долу са реалните датчици които е отчела Aida 64
Пастата на процесора е сменяна преди 3 месеца когато сина ми сглоби компютъра но сложи старото негово дъно което не искаше да си ъпдейтва биоса и имаше проблем с звука - при мен като дойде и поработи компютъра му изчезнаха и USB3 входовете -явно трябва да се сменя но за сега ще карам така докато не издъхне съвсем.

Ето какво показват реалните датчици след 8 часа работа.
Aida-sensor.jpg
Aida-sensor.jpg (154.74 KiB) Прегледано 2326 пъти
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Търся няколко тестови програми

Мнениеот Lyo » 16 Юни 2019, 11:00

Сега от скрийншота виждам, че версията на дъното е R2.0. Като актуална версия за този модел платка е 2.5, предполагам с този вариант си пробвал да ъпдейтнеш. Краен вариант е програматор както вече сам каза или "Ebay" https://www.ebay.co.uk/itm/BIOS-CHIP-ASROCK-FM2A88M-HD-R2-0-/381608664547
Ако ти се занимава може да провериш:
-С коя версия на BIOS-а си?
- BIOS какви температури ти показва?
- Boot-ва ли въобще от bios ниво? За проба може просто да инсталнеш един bootable Linux на флашка https://www.howtogeek.com/howto/linux/create-a-bootable-ubuntu-usb-flash-drive-the-easy-way/.

Мнение от darkbass »

Lyo, това направо заприлича на отговор в HP Support :D


Няма как да врачуваме :D
Аватар
Lyo
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Май 2017, 23:09

Re: Търся няколко тестови програми

Мнениеот darkbass » 16 Юни 2019, 12:39

Според мен ACPI то на дъното прави някакви чакмаци с тези температури. Така или инче лесният вариант е разбира се, една хубава пастичка и да се провери това. А проблема, който най-мнгого ме съмнява е софтуерен, а за там е най добре да си дръпнеш най новата ревизия на 10 тката от сайта им и да изключиш като вариант омазания WIN. Тогава може да ти тъгнат и USB-ta, звук. А относно ъпдейта на биоса, както Lyo е видял ревизията 2.0 има значение да е този https://www.asrock.com/MB/AMD/FM2A88M-H ... x.asp#BIOS



И накрая ако се окаже самото дъно:
https://shop.sky.bg/F2A68HM-DS2-AMD-A68 ... GA-DVI-FM2
darkbass
 
Мнения: 107
Регистриран на: 01 Фев 2015, 13:47

Re: Търся няколко тестови програми

Мнениеот filchef » 16 Юни 2019, 13:31

Lyo написа:Сега от скрийншота виждам, че версията на дъното е R2.0. Като актуална версия за този модел платка е 2.5, предполагам с този вариант си пробвал да ъпдейтнеш. Краен вариант е програматор както вече сам каза или "Ebay" https://www.ebay.co.uk/itm/BIOS-CHIP-ASROCK-FM2A88M-HD-R2-0-/381608664547
Ако ти се занимава може да провериш:
-С коя версия на BIOS-а си?
- BIOS какви температури ти показва?
- Boot-ва ли въобще от bios ниво? За проба може просто да инсталнеш един bootable Linux на флашка https://www.howtogeek.com/howto/linux/create-a-bootable-ubuntu-usb-flash-drive-the-easy-way/.

Мнение от darkbass »

Lyo, това направо заприлича на отговор в HP Support :D


Няма как да врачуваме :D


Ето го Биоса може и да пробвам да го поръчам но не знам дали ще мога да го сменя сам че платката най вероятно е многослойна и дали ще излезе лесно или ще трябва да търся в някой сервиз калаена ултразвукова вана.
Аз веднъж го преинсталирах уиндоса когато ми изчезнаха USB3 входовете така ,че бутва от биоса

Aida-Bios.jpg
Aida-Bios.jpg (145.52 KiB) Прегледано 2281 пъти
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Търся няколко тестови програми

Мнениеот filchef » 16 Юни 2019, 16:50

darkbass написа:Според мен ACPI то на дъното прави някакви чакмаци с тези температури. Така или инче лесният вариант е разбира се, една хубава пастичка и да се провери това. А проблема, който най-мнгого ме съмнява е софтуерен, а за там е най добре да си дръпнеш най новата ревизия на 10 тката от сайта им и да изключиш като вариант омазания WIN. Тогава може да ти тъгнат и USB-ta, звук. А относно ъпдейта на биоса, както Lyo е видял ревизията 2.0 има значение да е този https://www.asrock.com/MB/AMD/FM2A88M-H ... x.asp#BIOS

И накрая ако се окаже самото дъно:
https://shop.sky.bg/F2A68HM-DS2-AMD-A68 ... GA-DVI-FM2


Аз уина го преинсталирах още като ми направи чакмака с USB3 портовете.
Това дъно дали ще може да замени моето че като гледам е различно от моето и няма VGA изход а монитора ми е старичък и нямам DVI-D кабел май има такава букса монитора но ще ми трябва кабел а моето дъно май не мога да го открия в Европа и в Алиекспрес и може да не го произвеждат вече.
Намерих тези 2 дъна и сякаш те са близки до моето
https://www.emag.bg/dynna-platka-asrock ... DYFBP3BBM/
https://www.emag.bg/dynna-platka-asrock ... DXJBP3BBM/
и ако стават специалистите да се изкажат кое е по добро
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Търся няколко тестови програми

Мнениеот darkbass » 17 Юни 2019, 00:23

Което и да вземеш ще работи. Разликата е че по скъпото е + 1бр. HDMI иначе са еднакви.
darkbass
 
Мнения: 107
Регистриран на: 01 Фев 2015, 13:47

Re: Търся няколко тестови програми

Мнениеот Mateev » 07 Сеп 2019, 21:12

Подобни проблеми имахме преди няколко години във фирмата с една партида явно некачествени компютри. Сиптомите бяха точно същите - невероятни гафове с един или друг вграден хардуер, които се появяваха по случаен начин в случаен хардуер. Причината се оказа точно захранването, но не това, че пада едно или друго напрежение, а това, че изсъхналите електролитни кондензатори не са в състояние достатъчно добре да филтрират пулсациите. Това с волтметър не се лови - трябва да се погледне на осцилоскоп, и на него се вижда колко силно зашумени за захранващите напрежения. Амплитудата на пулсациите достигаше до 50% от стойноста на напрежението. Тоест на 5-те волта имаше пропадания до 2.5V от по няколко наносекунди, което сигурно е достатъчно някъде някой логически елемент, тригер или клетка памет да щракне по погрешка.

Лечението се оказа много лесно - вземаме дъното, и безогледно сменяме всички електролитни кондензатори. Иска се обаче майсторлък, защото ако се борави невнимателно с ваденето на старите кондензатори, може да се предизвика някоя сериозна повреда. Моята препоръка е следната - погледни с осцилоскоп доколко са зашумени захранванията, като трябва да мериш по чиповете или по електролитните кондензатори, а не близо до захранващия блок. Всъщност мери колкото се може по-далеко от точката на захранване на дъното. Там пулсациите са най-големи и там обикновено стават гафовете с грешни сигнали по шините.

Ако не е това с изсъхналите кондензатори, мога да ти препоръчам това-онова. Например проблем с изчезвания и/или обърквания на USB-та имам и на моя компютър. Причината е, че по USB портовете в него ръгам какво ли не, и глупавия Windows пази драйвери на всичко, което някога е преминавало през него. Можеш да ги видиш с Device Manager, с опция Show Hidden Devices. Скритите (неактивните) устройства са със светъл сив цвят и ако са много на брой, значи си изпаднал в моята ситуация - Windows-а се бъгва при много на брой неактивни устройства. Лечението е много просто - трият се всички светлосиви устройства. Това е тегава работа и може да отнеме часове, но аз съм намерил едно програмче, което го прави за секунди - DriveCleanup.exe. Пускаш го в административен режим и смело му казваш да изтрие всеки един неактивен драйвер. С това USB-тата ми се оправят до следващия път, когато отново се натрупат много неактивни драйвери.

По въпроса с тестването на дисковете. Тука също имам огромен опит, защото всички стари дискове от фирмата идват при мене и аз правя подбора кои от тях да изхвърля и кои да ги оставя за архивни цели. Тествал съм стотици дискове и вече ми е до болка познато всичко, което може да им се случи. Накратко процедирам така:
1. Пускам в Administrative Command Prompt командата ChkDsk <Диск:> /F /R /X като ако например диска е на D:, командата изглежда така (ChkDsk D: /F /R /X). Тази команда проверява за Bad сектори и ако намери такива, опитва се да ги възстанови и премести на друго място. В 90% от случаите успява. Командата е безопасна и няма как да смърси каквото и да било. По-скоро ще помогне, но няма да попречи. Важното е да си изясниш дали на диска има BAD сектори, и ако да - преминаваш към следващата точка:
2. Диска се бекъпва и след това му се прави Low Level Format. Използвам програмата на HDDGURU "HDD LLF Low Level Format Tool". Лиценза е само няколко лева, така че съм си го платил и си я използвам по много компютри. Тази програма форматира на най-ниско ниво, включая и с презапис на секторните марки. И в над 60-70% от случаите дискове с BAD сектори ги поправя и те стават като нови. Ако обаче повърхността на диска е надрана или има някакъв хардуерен проблем, то тогава се появяват грешки във формата и е повече от ясно, че този диск е за боклука.
3. Понякога дори и прясно форматиран диск без нито една грешка във формата, се изхитрява много бързо да се сдобие с нови BAD сектори. Причината е че част от покритието на плочите си е загубило магнитните свойства. Това се детектира с програмата h2testw.exe. Това програмче просто запълва 100% от диска с някакви негови си файлове и после ги чете, за да види дали прочетеното отговаря на записаното. Едно 10-15% от дисковете се провалят на този тест и аз разбира се ги изхвърлям на боклука.

Ако някой от дисковете издържи на горните 3 точки, приемам го за добър и спокойно го използвам за архивни цели. Имало е дори дискове, които са работили малко часове, и които съм ги връщал по сървърите за активна експлоатация. За да провериш какво е състоянието на един диск според S.M.A.R.T. спецификацията, използвай програмата CrystalDiskInfo. Ако всичко от горе до долу свети в зелено, дадения диск е в супер добро състояние според неговата си вътрешна следяща и логваща система.

Има още една програма за дискове, която ползвам, но по-рядко. Това е HDDScan v4.1. С тази програма можеш по-фино да прецениш състоянието на всеки един сектор от диска. Програмата ги изчита един по един и си води сметка за колко милисекунди е прочетен всеки един сектор. И след това публикува статистика, по която можеш да видиш дали всички сектори се четат бързо, или някои от тях са започнали да се бавят. Бавенето означава, че четенето не е било успешно от първия път, и се е правил втори, трети или десети опит.

Има още едно полезно програмче, което можеш да го използваш ако ти е жал да изхвърляш лошите дискове. Това програмче се казва Repartition Bad Drive. То сканира всеки един сектор на диска за BAD сектори и после създава партишъни само в участъците от диска, в които има добри сектори. Така BAD секторите се изолират в пространството между партишъните и главата на диска никога не стига до тях.

Та това в общия случай са програмчетата, които използвам за борба с дисковете. Всички са безплатни или струват жълти стотинки. Проверени са - нямат вируси, и аз работя с тях от години. През ръцете ми са минавали и много на брой други програмчета, но тези съм си ги подбрал като най-функционални и полезни за това, което правя. Диск, преминал през цедката на всички програмчета работи безпроблемно с години наред. Успеваемостта вече казах, че е някъде на ниво 50-60%. Става въпрос за дискове, които един или друг RAID контролер на един или друг сървър вече ги е обявил за BAD дискове, но след преминаването през моите програмчета успявам да спася малко повече от половината и да ги използвам още години наред.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Търся няколко тестови програми

Мнениеот filchef » 08 Сеп 2019, 11:53

Благодаря Матеев аз го реших проблема доста отдавна като го вкарах компа в сервиза на един приятел и се оказа, че вентилатора на процесора прави магарии а USB порта е сгрешен при асемблирането , той също ми направи ъпдейт на биоса със програматор но тия програмчета които си написал са доста ценни.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Предишна

Назад към Компютри, Технологии и Програмиране

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin