какво се случва с картите който са копали ??!?

Всичко свързано с компютрите, новини, хардуер, софтуер, проблеми, съвети ...

Модератор: Moderators

какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот Spoon.Net » 23 Ное 2013, 02:43

здравейте. горд собственик съм на множество карти от който 90% съм сигурен че са копали. в момента правят същото. на няколко пъти ми бе задаван въпроса "изхабява ли се картата" когато се копае с нея ??!? отговора ми е бил отрицателен. от скромните познания който имам знам че процесора на коя да е карта е направена от много голям брой транзистори. те пък от своя страна за да работят нормално им трябва "нормална" работна температура и напрежение. напрежението ясно .... ограничени сме в някакви граници и е свързано пряко с температурата, ТА от това следва че ако една карта не е прегрявана, правена и е профилактика и не са и правени външни намеси, реално може да копае и сто години или греша ? благодаря.
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот crab » 23 Ное 2013, 03:04

Според мен при добра профилактика се хаби колкото като ползваш RAM паметта или като записваш и триеш филм от харда ;)
Пак ще си има някаква амортизация, но в днешно време актуалността на техниката не е повече от 5-8 години и преди да се амортизира картата ще е станала демоде.
За същото време ще се амортизира и ако се играят игри, а може и за по-кратко ако не се чисти редовно.
crab
 
Мнения: 347
Регистриран на: 27 Авг 2013, 14:38
Местоположение: София

Re: какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот 2GOOD » 23 Ное 2013, 03:17

Това което се амортизира първо разбира се е, охлаждането - вентилатора на картата. След това високата температура 24/7 намаля живота на кондензаторите:
High temperatures and ripple currents shorten life.

Ако са висококачествени (105С) кондензатори и се ползват при температури от около 60C би трябвало живота им да е около 5-10 години (сметки на ум). Много често високата температура и смущенията в захранванията могат да повредят и част от чипа или паметта по един или друг начин, което води вече до видими проблеми с картата като артифакти, премигвания и др.

Като цяло 5-та серия карта да не е копала почти няма. Моите карти преди като копах винаги са били под 65C, като повечето време бяха UNDERVOLT с цел по-голямо кпд. Но трябва да се внимава при покупката на подобен хардуер, защото много колеги, включително и мои приятели "избичваха" картите до последно.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот kopacha » 23 Ное 2013, 08:59

Да гордо мога да се похваля че копах, година и половина със 7970 ки клокнати на 1300 (при 925 дефаулт :) и правех нечуваните 800мх за 24/7 работа (при 550 дефаулт) :)) за напрежението просто няма да говоря, че си беше кощунство, но интересното е ,че ги продаах като бял човек(а в прочем едната изгоря, и ми я смениха за чисто нова) на човек който и сега и сега си ги ползва (отново за копане ) и всички сме щастливи
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот Spoon.Net » 23 Ное 2013, 11:08

ама чакайте сега, за мен вентилатори и кондензатори са си чист консуматив !!! сменил съм хиляди бройки кондензатори на какво ли не и е напълно нормално и тук да изсъхват. но това е поправимо. а за проблеми породени от некачествено захранване май е несериозно да се говори, защото всички копачи дават стотици левове за мощни захранвания който в повечето случай са върха на сладоледа. скоро видях 5870 в компютър на клиент който работеше със захранване Codegen .... .
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот ZAX » 23 Ное 2013, 16:02

Все още съм горд собственик на 2х5830, които не са копали никога, дори не съм ги тествал още как копаят :mrgreen:

Ако не се бях ограничил до 3 поста на ден, щях да си ъпна цената на 150 лева в темата където ги продавам. Дори щях да им сложа по половин година гаранция! Разбира се гаранцията включва всичко освен "идиот протекшън".

7870XT си копа няколко месеца и човека на който я продадох я гледа-гледа и вика ама то не си личи да е копано :mrgreen:

Все пак наистина се случва при над година 24/7 я перка да разхлопа я нещо друго дължащо се на нулева поддръжка, ама то това и без копане се случва. Даже наистина игрите в някаква степен могат да бъдат и по-опасни за картата. Защото никой не очаква производителите да са чак такива олигофрени и не си следи температурите докато играе, а всеки разумен копач си трепери над картичките :shock:
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот jumparo » 05 Апр 2014, 12:53

crab написа:Според мен при добра профилактика се хаби колкото като ползваш RAM паметта или като записваш и триеш филм от харда ;)
Пак ще си има някаква амортизация, но в днешно време актуалността на техниката не е повече от 5-8 години и преди да се амортизира картата ще е станала демоде.
За същото време ще се амортизира и ако се играят игри, а може и за по-кратко ако не се чисти редовно.

Как се чистят като цяло видео картите ? С прахосмукачка е тегаво малко ....
jumparo
 
Мнения: 29
Регистриран на: 24 Ное 2013, 18:15

Re: какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот angelche1973 » 05 Апр 2014, 16:24

Със спрей сгъстен въздух под налягане :D
Не са важни конете в мотора - важно е магарето зад волана
angelche1973
 
Мнения: 455
Регистриран на: 17 Юни 2013, 09:27
Местоположение: София

Re: какво се случва с картите който са копали ??!?

Мнениеот ZAX » 05 Апр 2014, 18:13

На автомивката викаш. :mrgreen:
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51


Назад към Компютри, Технологии и Програмиране

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, filchef, Google [Bot], ionicle, Kartoff, UserX1XO, viniamin