Препоръчайте ми някакъв Линукс

Всичко свързано с компютрите, новини, хардуер, софтуер, проблеми, съвети ...

Модератор: Moderators

Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот filchef » 04 Дек 2014, 19:52

Здравейте
Машинката на която ще го слагам е старичка едноядрен процесор до колкото си спомням беше някакъв Пентиум на 2,4Гхц 512Мб РАМ 20Гб твърд диск в момента на него беше инсталиран Windows XP но искам да му сложа някакъв Линукс още не съм работил с Линукс така ,че да се понауча пък и за по голяма сигурност да е различна системата от настолния ми компютър.Машинката няма DVD и не се бутва от флашка така ,че Линукса трябва да се побира на CDR ,Линукса трябва да има графичен интерфейс защото мисля да ползвам машинката за офлайн портфейл с Електрум.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2265
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот LT530 » 04 Дек 2014, 21:28

Mint или Ubuntu или друг Debian дериват.
Какво ще товариш отгоре?
LT530
 
Мнения: 338
Регистриран на: 01 Авг 2014, 09:54

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот ironman » 04 Дек 2014, 23:23

Аз от много време ползвам само линукси за десктоп и BSD за работа. За тази конфигурация ще ти препоръчам чист дебиан, понеже другите дистрибуции са доста по "лъскави" и искат рам. За последния MINT примерно ти трябва 2ГБ+ рам за да работи нормално. С Ubuntu спрях отдавна, като почнаха инсталациите им да изнасят статистика за моите интереси и нямам идея как е полижението в момента.
HASHLINK.EU - Your safety crypto mining platform!
Последвайте ни в Тwitter @HashlinkEU
Аватар
ironman
 
Мнения: 121
Регистриран на: 26 Яну 2014, 22:04
Местоположение: Варна

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот filchef » 05 Дек 2014, 00:14

Май и аз ще се насоча към дебиан само ,че гледам че последната им дистрибуция е 8 CD та и не знам дали да ги тегля и инсталирам всичките - трябва малко да попрочета - също коя графична среда да предпочета kde ,lxde,xfce или чист дебиан
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2265
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот ironman » 05 Дек 2014, 06:47

теглиш нетинстала - той е около 300 МБ и по време на инсталацията си избираш какво ти трябва.
HASHLINK.EU - Your safety crypto mining platform!
Последвайте ни в Тwitter @HashlinkEU
Аватар
ironman
 
Мнения: 121
Регистриран на: 26 Яну 2014, 22:04
Местоположение: Варна

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот LT530 » 05 Дек 2014, 07:13

filchef написа:Май и аз ще се насоча към дебиан само ,че гледам че последната им дистрибуция е 8 CD та и не знам дали да ги тегля и инсталирам всичките - трябва малко да попрочета - също коя графична среда да предпочета kde ,lxde,xfce или чист дебиан


Към какво ще се насочиш зависи само от това за какво ще го ползваш. Има леки десктоп инсталации има и такива с тежки графики :D
LT530
 
Мнения: 338
Регистриран на: 01 Авг 2014, 09:54

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот cloxy » 05 Дек 2014, 09:06

За такава слаба машина ти препоръчвам графична среда LXDE, която ще изразходва минимално ресурси.

Като дистрибуция с такава среда препоръчвам Lubuntu.
BitRef – Проверка на наличност по Bitcoin адрес.
BitAccelerate – Bitcoin Transaction Accelerator.
PeerName – Децентрализирани домейни (Blockchain-based).
cloxy
 
Мнения: 55
Регистриран на: 30 Май 2013, 12:29

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот filchef » 05 Дек 2014, 18:55

cloxy написа:За такава слаба машина ти препоръчвам графична среда LXDE, която ще изразходва минимално ресурси.

Като дистрибуция с такава среда препоръчвам Lubuntu.

Дистрибуцията му за i386 e 705MB и за малко не се събира на CD
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2265
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот filchef » 05 Дек 2014, 19:02

ironman написа:теглиш нетинстала - той е около 300 МБ и по време на инсталацията си избираш какво ти трябва.

Нетинстала не искам да го ползвам защото там ,където ще го инсталирам няма нет.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2265
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Препоръчайте ми някакъв Линукс

Мнениеот zigzag » 05 Дек 2014, 22:54

filchef написа:
cloxy написа:За такава слаба машина ти препоръчвам графична среда LXDE, която ще изразходва минимално ресурси.

Като дистрибуция с такава среда препоръчвам Lubuntu.

Дистрибуцията му за i386 e 705MB и за малко не се събира на CD

Може с опцията overburn. Също така има дискове 750 и даже 800 МБ.
zigzag
 
Мнения: 399
Регистриран на: 05 Фев 2014, 21:51

Следваща

Назад към Компютри, Технологии и Програмиране

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], ionicle, viniamin