Компетентно мнение

Модератор: Moderators

Компетентно мнение

Мнениеот Komitov » 02 Фев 2014, 00:32

Привет на всички :) Надявам се темата ми да е в правилен раздел :)
Днес случайно чух от мои приятели за новата далавера с тези така наречени " виртуални пари " и се позаинтерсовах малко ... това което успях да прочета за 5-6 часа ми направи и добро и не чак толкова добро впечатление и естествено изникнаха няколко много бързи и елементарни въпроса, които ме касаят и реших да си ги задам тук :) Надявам се да помогнете !!!

Да приемем че Биткойнса са виртуални пари, които се "копаят" с някаква програма. За да се копаят ми трябва специализирана техника, която струва някаква супа пари :)
Може ли някой да се ангажира и да ми каже ориентировачно каква пара трябва да се вкара, за да има финансова изгода от уравнението :) Да кажем за улеснение да правя на месец около 1000-1500 лева (давам ориентировачна сума и знам, че това е много относително и все пак) ... Каква е гаранцията, че се печели тоест примерно вкарвам сума Х и след 1 месец изкарвам парите за вложението си и после само печалба :) Звучи малко невероятно, защото ако всичко е точно така няма да има бедни хора по света ;) Към този момент една мерна единица 826$ и се вдига !!! От това прочетено до момента си давам извода, че това е нещо наподобяващо на фондовата борса и играта с акций, нали ?!
Сега мен ме интерсува дали 2 и 2 прави 10 ? ХИПОТЕТИЧНО, защото гледайки тук някакви калкулатори има някакви невероятни цифри - ЧИСТА ПАРА и се замислям дали може да се вкарат парички и има ли смисъл ... естествено няма да се рискува с някви големи суми, а нещо пробно та за това попитах ориентировачно за печалбата от 1000-1500 колко излизам машината.

Благодаря предварително, поздрави :)
Komitov
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Фев 2014, 23:46

Re: Компетентно мнение

Мнениеот ekrem » 02 Фев 2014, 00:45

със 5 часа четене няма да стане във форума е пълно със сходни въпроси и отговори по тях прочети още!!

X*Y-Z=печалба

Z=разход за техника, разход за ток ,преразход на нерви
X=добив
Y=курс на биткойна

където X и Y са променливи
и евентуално ако има някакви фири може и Z да се промени

ако може да я сметнеш тази задача значи си получил отговора
Последна промяна ekrem на 02 Фев 2014, 00:47, променена общо 1 път
Аватар
ekrem
 
Мнения: 572
Регистриран на: 30 Май 2013, 17:23
Местоположение: Гуанджоу

Re: Компетентно мнение

Мнениеот Flex » 02 Фев 2014, 00:46

След толкова бири отивам да спя но забрави за биткойн и хардуера му, тоя влак замина, в момента си вземаш 5 280х видеокарти + чарколяците покрай тях за около 3.5 бона и това ще ти прави 1200-300 лв на месец, за 3 си го избил и така. Е, да, не се намират видеокарти. Нито захранвания. Нито дъна, и дори и йофтините процесори... затова не всеки е богат + това колкото повече на клона, на толкова повече части се дели пая, те така, айде лека.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Компетентно мнение

Мнениеот 2GOOD » 02 Фев 2014, 00:47

Здравей и добре дошъл,
Първо и много важно казва се Bitcoin (Биткойн/Биткоин), от тук на сетне малко теория за самата "валута".



Всяко изречение е важно :)

Ето и самото копане:



Накратко, няма такова нещо като да вкараш 1000лв. и да си ги върнеш след месец. Добива ти в биткойни зависи от няколко неща:
1. Скоростта на устройството - GH/s
2. Цена на биткойн
3. Фактор трудност, тук е по-интересно протокола е така организиран, че на всеки 10мин да се намира блок - емитират се нови биткойни от копачите. Когато много копачи започнат да копаят, този фактор се вдига, така че да се запази този интеревал от 10мин. Това автоматично настройване на системата се случва веднъж на 2016 блока, които при нормална скорост се изкопават точно за 2 седмици. През последните месеци, трудността се вдига на всеки 10-12 дни с по 20-30%, това означава, че добива в биткойни ще пада със същото темпо.

Поздрави

П.С.
====
Обърни внимание на много точните коментари на колегите.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Компетентно мнение

Мнениеот Komitov » 02 Фев 2014, 01:01

Да благодаря за бързите отговори ... мен ми е ясно, че с четене за 5 часа няма да стане номера и все пак исках да попитам ориентировачно ... Благодаря за отговорите
Komitov
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Фев 2014, 23:46

Re: Компетентно мнение

Мнениеот Странник » 02 Фев 2014, 01:04

Колегите са писали верни неща и аз ще прибавя своите 5 пари с малко по-конкретни стойности за ориентация.
В скрипт валути копаене с 3,7 Mh/s могат да се изкопаят над 1 BTC което в момента е 600 евро или над 1170 лв.От тази сума вадиш 140лв. за ток и получаваш чиста печалба.
Копане на BTC с ASIC за 1BTC на месец ти трябват в настоящия момент ориентировъчно около 180GH/s скорост ...обаче тук има едно голямо НО.
Трудността расте всеки месец с по 90-100% и след месец вече тези 180GH/s няма да правят 1BTC a по малко.
И се оказва че за да подържаш печалби от 1 BTC на месец в бъдещето се иска да си купиш още хардуер.
Гаранция за нищо няма - всичко зависи от цената на BTC.Може да се падне,може да задържи,може да излети нагоре.Това е нерегулиран пазар с всички рискове от това.
Гаранция ако искаш - иди в банката и си направи влог за лихва.
Бъди внимателен с офертите които виждаш и четеш...ако задълбаеш в нещата ще видиш и ще се увериш че голяма част са си чист обир.
Има оферти които и са коректни по всеки смисъл.
Отваряй си очите на кого и за какво си даваш парите.
Препоръчвам да си купуваш от производител като държиш сметка за срока на доставките особено що се отнася за ASIC копачките.
За риговете с видеокарти нещата не стоят така и ако имаш търпение можеш да си поръчаш от чужбина направо всичко каквото ти трябва.
През това време докато чакаш можеш да се заровиш здраво и да четеш кое как става и за какво се прави.
В България вече пазара е схема отвсякъде...други колеги споделят че пък за седмица им пристигат поръчките чрез БГ фирми.
Ако нямаш опит в сглобяване на хардуер и въобще с компютри звъниш на приятел да ти сглоби и подкара нещата.
Успех!
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Компетентно мнение

Мнениеот man0l » 02 Фев 2014, 12:20

Тъй, като си се хванал за първото нещо, което си прочел, поинтересувай се от scrypt валутите. Bitcoin е със алгоритъм sha256 и в момента се копае с ASIC устройства ( не с видеокарти ), има други валути със същият алгоритъм, които също се копаят с ASIC.

С видеокарти се копаят валутите със scrypt алгоритъм - той е направен така, че да не може да се копае с ASIC, а само с видеокарти ( към момента, но започват да излизат и разни чипове, които поддържат scrypt и към момента са cutting edge и са много по - скъпи от видеокартите, ако сравняваме скоростта на копане ).

Ако ще ставаш миньор, най - добре започни с компютърна конфигурация и видео карти - initial investment около 1700-1800 лв. с 2 видеокарти ATI R9 280x ( грубо изчислено, такава конфигурация не съм сглобявал, колегите могат да дадат повече инфо ).

От тук можеш да видиш колко добив ( т.е. колко е hashrate-a ) дават видеокартите - http://litecoin.info/Mining_hardware_comparison - две r9 280x ще изкарат около 2 x 750 khash/sec ( много зависи от това кой е производителя ), което е 1500 khash/sec.

Сега вземи тези 1500 khash/sec и го добави тук на Hash Rate (KH/s):

http://www.coinwarz.com/calculators/dog ... calculator

Dogecoin към момента е една от най - актуалните валути, които дават най - много печалба. Оттам можеш да си видиш прихода на ден/месец и не забравяй да извадиш цената на тока.

Риска ти е на 2 нива:
1) Трудността се увеличава постоянно дори при dogecoin - в началото на месеца беше около 400 ( мери се в коефициент ), а сега е към 1300-1400. Това означава, че добива на монети е по - малък.
2) Остатъчната цена на хардуера - чисто финансово погледнато, купуваш хардуер, който можеш да продадеш след това на 50% от цената.

Относно точка 1, обществена тайна е, че трудността расте, но е възможно цената също да расте, като няма пряка корелация между трудност и цена. Цената се определя на пазарен принцип ( виж cryptsy.com ), докато трудността е програмирана в самата валута и е заложена така, че да се ликвидира появата на инфлация.

Това е от мен ;) Cheerz.

p.s. аз си купих хардуер втора ръка и цената на 1 khash ми излезе около 0,75 лв/khash ( но харча повече ток, защото картите са по - стари и добиват по -малко ). На новите конфигурации тази стойност идва към 1-1.2 лв/khash.
https://trak.ink dropshipping automation
Аватар
man0l
 
Мнения: 50
Регистриран на: 05 Дек 2013, 10:36

Re: Компетентно мнение

Мнениеот danbi » 04 Фев 2014, 23:30

Истината е, че това е едно скъпо струващо хоби, като например офроуда. Или колекционирането на мощни фенерчета. Или риболова на блесна/муха.

Може да спечелиш пари, НО само с късмет или ако знаеш какво правиш. Докато не знаеш, приеми го като инвестиция в образование. Като научиш, ще се смееш на собствените си наивни идеи .. и ще кроиш как точно да припечелиш повече.

Във всички тези скъпи хобита, най-много печелят доставчиците на оборудване и услуги.

Инак, кефа цена няма. :)
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна


Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Bing [Bot], ionicle, UserX1XO, viniamin