Кредит обезпечен с крипто и НАП?

Модератор: Moderators

Кредит обезпечен с крипто и НАП?

Мнениеот ОбикновенЧовек » 06 Авг 2020, 22:50

Някой има ли опит как се обеснява на НАП, че превода който си получил по личната си сметка е от кредит обезпечен с крипто и съответно не е облагаемо данъчно събитие?
Например, депозирал си крипто в MakerDAO, изтеглил си DAI, продал си го на борсата за евро и си си го наредил по личната сметка.
ОбикновенЧовек
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Ное 2018, 12:45

Re: Кредит обезпечен с крипто и НАП?

Мнениеот jamesdavidso » 09 Авг 2020, 21:29

Не мисля, че някой в НАП би могъл въобще да вдене за какво става въпрос.
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 373
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: Кредит обезпечен с крипто и НАП?

Мнениеот ОбикновенЧовек » 10 Авг 2020, 09:26

И аз така мисля, но не ми се плаща 10% върху кредита понеже те няма да разберат....
ОбикновенЧовек
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Ное 2018, 12:45

Re: Кредит обезпечен с крипто и НАП?

Мнениеот 2GOOD » 10 Авг 2020, 14:03

ОбикновенЧовек написа:И аз така мисля, но не ми се плаща 10% върху кредита понеже те няма да разберат....


Казуса е много интересен, не съм счетоводител и по никакъв начин не съм експерт в тази сфера. На мен обаче ми се струва, че просто ен трябва да го декларираш, защото в предписанието на НАП за данъци от биткойн и криптовалути пише, че данък се дължи за реализирана ПЕЧАЛБА от търговия с криптовалути, в случая ти теглиш кредит. За всеки случай ти препоръчвам да си пазиш всички възможни документи от транзакции, включително банкови, скрийншоти от борси, и т.н. и то в най-малко 5 години. И не на последно място можеш да се консултираш със специалист в тази област.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Кредит обезпечен с крипто и НАП?

Мнениеот ОбикновенЧовек » 11 Авг 2020, 12:06

Някой да е ползвал крипто адекватен адвокат или счетоводител?
ОбикновенЧовек
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Ное 2018, 12:45

Re: Кредит обезпечен с крипто и НАП?

Мнениеот jkminkov » 13 Авг 2020, 19:45

заемите на физ.лица ги затвориха в декларация по ЗДДФЛ приложение 11 през 2015г., целта беше да могат да хващат данъчни мошенгии, там със задна дата можеше да декларираш, че си взел заем от други физ.лица и да "докажеш" наличности в касата при ревизии.

сега не се декларират заеми от банки и регистрирани финансови институции, ако може да се предположи, че вероятно този заем ти го е отпуснало друго/други физ.лица/други юр.лица без лиценз/ трябва само да видиш кога би трябвало да го декларираш, става дума за заеми ако общо размерът им надхвърля 10 хиляди лева, и става дума за непогасената част, която ще ти остане за плащане след 31.12.2020., само се декларират, не се плаща данък!
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково


Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, scorpy, tedik, viniamin

cron