Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Модератор: Moderators

Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот roko5888 » 26 Дек 2013, 18:47

Здравейте колеги. Някой наясно ли е как се декларират доходите от продажби на BTC.(mtgox,bitstamp)
Миналата година ги декларирах като доход от чужбина и по този начин бях задължен да платя 7.5% данък.
Но наскоро се зачетох по подробно и забелязах че вероятно не съм прав.
Моля ако някой е на ясно с проблема да пише с подробности в кой член се декларират.

пс. Моля спамаджий да не пишат тъпоти.

Едит 23.1.2018 Модератор:
Ето две полезни теми по въпроса:
Криптовалутите в данъчните декларации
НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат
roko5888
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Дек 2013, 18:23

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот Flex » 26 Дек 2013, 19:25

Интересен въпрос. Преди няколко дена бях в банката и ми разправя мацката, че търговия на борсите (акции, ценни книжа, дялове, каквото се сетиш) печалбата не се облагала. Виртуалките в общи линии се търгуват на борси, значи ли това, че и те са необлагаеми?
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот caaxy » 26 Дек 2013, 19:31

Flex написа:Интересен въпрос. Преди няколко дена бях в банката и ми разправя мацката, че търговия на борсите (акции, ценни книжа, дялове, каквото се сетиш) печалбата не се облагала. Виртуалките в общи линии се търгуват на борси, значи ли това, че и те са необлагаеми?


Да печалбата от хазарт и търговията на електроните борси не се облага със данък във БГ :violin: :whistle:
Аватар
caaxy
 
Мнения: 105
Регистриран на: 07 Ное 2013, 15:47

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот Flex » 26 Дек 2013, 19:35

Браво :) Тогава роко, ако реши да ги декларира изобщо, трябва да е по същия принцип, както се декларират борсови доходи, плаща 0 и е готов :)
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот caaxy » 26 Дек 2013, 19:47

Flex написа:Браво :) Тогава роко, ако реши да ги декларира изобщо, трябва да е по същия принцип, както се декларират борсови доходи, плаща 0 и е готов :)

Проблема е ако ги декларира трябва да докаже че въпросният доход е от това което декларира :violin: :whistle:
за това по добре да не ги декларира ако целта му е чисто користна а не легализирането на някакви други доходи :violin: :whistle:
Аватар
caaxy
 
Мнения: 105
Регистриран на: 07 Ное 2013, 15:47

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот roko5888 » 26 Дек 2013, 20:02

Миналата година 2012 ги декларирах като доход от чужбина във връзка продажба на бтк.
сумата на дохода ми е голяма , и искам вс. да е чисто относно данъците ми и без това съм спечелил достатъчно много.
По въпроса как ще докажа че постъпленията ми в банковата сметка са от биткойн продажби е лесно доказуемо с банковото ми извлечение с видим изпращач ( mtgox или bitstamp)
Проблема е , че дори и данъчните инспектори с които бях говорил не знаеха за кво иде реч.

Та да се върнем на въпроса ми, някой наясно ли е под какъв член се декларират приходите от продажбата на биткойн?

моля БЕЗ СПАМ....
roko5888
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Дек 2013, 18:23

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот caaxy » 26 Дек 2013, 20:23

roko5888 написа:Миналата година 2012 ги декларирах като доход от чужбина във връзка продажба на бтк.
сумата на дохода ми е голяма , и искам вс. да е чисто относно данъците ми и без това съм спечелил достатъчно много.
По въпроса как ще докажа че постъпленията ми в банковата сметка са от биткойн продажби е лесно доказуемо с банковото ми извлечение с видим изпращач ( mtgox или bitstamp)
Проблема е , че дори и данъчните инспектори с които бях говорил не знаеха за кво иде реч.

Та да се върнем на въпроса ми, някой наясно ли е под какъв член се декларират приходите от продажбата на биткойн?

моля БЕЗ СПАМ....

Първо няма такъв член,и второ защо да декларираш нещо което не се облага със данък :violin: :whistle:
извиняваи ако това го смяташ за спам
Аватар
caaxy
 
Мнения: 105
Регистриран на: 07 Ное 2013, 15:47

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот roko5888 » 26 Дек 2013, 20:36

Имам предвид под какъв член попадат доходите от btc продажби.
-приходи от покупко-продажба на чуждестранна валута
-приходи от електрони борси ( дали в БГ mtgox.com i bitstamp.net се считат за реални законови борси и дали ще ги признаят за такива ако нямат съответните сертификати в БГ. )
-приходи от акции и дивиденти ( и дали данъчните биха ги приели за такива без да имам никаква документи за тях. освен банковото ми извлечение )

По въпроса защо ми е да ги декларирам/обевя - понеже сумата е Голяма и някъде бях чел че приходи над 5000 лв. дори и да несе облагат с данък се декларират/обевяват.
roko5888
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Дек 2013, 18:23

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот ekrem » 26 Дек 2013, 20:38

caaxy написа:Първо няма такъв член,и второ защо да декларираш нещо което не се облага със данък :violin: :whistle:
извиняваи ако това го смяташ за спам


+1 от мен в Бг все още биткойна не е признат за нещо си за да има член за неговото облагане но може и да измислят мизерните данъчни

пп; колега roko въпроса е толкова деликатен,че данъчните не могат да ти отговорят камо ли ние да можем с точност
Аватар
ekrem
 
Мнения: 572
Регистриран на: 30 Май 2013, 17:23
Местоположение: Гуанджоу

Re: Как да декларираме доходи от продажба на BITCOIN ?

Мнениеот dobo79 » 26 Дек 2013, 21:03

Темата наистина е доста интересна и актуална покрай високите цени на биткоина,но доколкото съм комуникирал с доста колеги за първи път чувам някой да е плащал данък върху приходите от биткоин.
При положение че дори данъчните не могат да отговорят на този въпрос лично аз не виждам смисъл да се навираме в устата на лъва.Това кой колко е изкарал,дали си изкарал много или малко няма значение.Данъка ако искаш да го плащаш важи и за малки и за големи суми.
Аватар
dobo79
 
Мнения: 319
Регистриран на: 29 Май 2013, 14:51

Следваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], ionicle, Spenchoni, svetlim, viniamin