Биткойн или Биткоин ?!

Модератор: Moderators

Кое е правилно

Анкетата свършва на 07 Мар 2014, 23:23

Биткойн
30
79%
Биткоин
8
21%
Не мога да преценя
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 38

Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот 2GOOD » 27 Ное 2013, 23:23

Как според вас е правилно да се изписва Bitcoin на Български език?

Моля обосновете отговора си.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот Flex » 27 Ное 2013, 23:41

Не става въпрос за автоматично заместване на букви с най-близък еквивалент, трябва да се запази оригиналното звучене, и това става с "биткойн" или да си се изписва на английски.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот ggeorgiev » 27 Ное 2013, 23:44

Биткойн - имам някъв спомен, за употребата на Й, че се пише след гласна, или нещо такова, ама не помня точно.

Едит: намерих го "...когато се съмняваме дали да пишем И или Й, можем да произнесем думата и да я разделим на срички: ако звукът се отделя в сричка, или заедно със съгласни звукове образува сричка, пиши И ( И-ван, ти-ши-на); ако не се отделя в сричка, а е част от сричка, в която има гласен звук - пиши Й (шей-на, пей, ни-кой)."
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот Spoon.Net » 27 Ное 2013, 23:53

елементарна бг граматика, която разбира се има изключения, но те са за благозвучие. та аз съм за Й
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот MayaS » 28 Ное 2013, 00:06

Когато трябва да напишем на български чуждица, пишем така, както се произнася.
При внимателно "вслушване" става ясно, че се произнася биткоИн.
Звукът "и кратко" - Й, затова се казва "и кратко", защото е за срички, които звучат по-кратко, да речем - кой, той, бой, мой, твой и т.н.
При всички случаи произнасянето на биткоИн не е със същото звучене като кой, той, мой и т.н.

Да не говорим пък за множественото число - разбира се, че е биткоИни, а не биткоЙни... (опитайте се да произнесете биткоЙни и ще се убедите, че не звучи добре)

Консултирах се и с филолог, който потвърди, че изписването трябва да е с И - биткоИн.

Най-добре е истински специалисти да се изкажат по темата.
Така или иначе практиката вече тръгна погрешно, навсякъде всички го пишат биткоЙн и заради този прост факт със свикването, според мен ще е трудно, ако не и невъзможно да се започне да се изписва правилно.

Поздрави :)
MayaS
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Ное 2013, 00:00

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот ekrem » 28 Ное 2013, 00:12

накои го наричат койнти или койнове :D
Аватар
ekrem
 
Мнения: 572
Регистриран на: 30 Май 2013, 17:23
Местоположение: Гуанджоу

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот 2GOOD » 28 Ное 2013, 00:36

Не съм много на ти с филологията, но на мен думата Койн (Коин) много ми звучи като "воин", което според http://kaksepishe.com/voin-voyn/ е правилно и в двата варианта :think:

ekrem написа:накои го наричат койнти или койнове :D


Да, мои познати не говорещи английски му казват точно така: "Койнт" или "На койнта колко му е цената?!"
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот kopacha » 28 Ное 2013, 01:02

Според мен правилната буква е ,,Й'' :) биткоЙн, тъй като Койн - монета , се произнася с Й , но най точно спора ще бъде приключен ако някой намери от английски речник ако му се занимава транскрипцията на думата койн, точно там е описано кога ,,i'' се чете като ,,И'' или като ,,Й''
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот cnerd » 28 Ное 2013, 01:24

Според мен трябва да се счита за дублетна форма, както е "войн" и "воин"
п.с. прочетох кво е писал 2GOOD последно... на, същото което той е казал :)
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Биткойн или Биткоин ?!

Мнениеот ZAX » 28 Ное 2013, 04:22

MayaS написа:Когато трябва да напишем на български чуждица, пишем така, както се произнася.
При внимателно "вслушване" става ясно, че се произнася биткоИн.
Звукът "и кратко" - Й, затова се казва "и кратко", защото е за срички, които звучат по-кратко, да речем - кой, той, бой, мой, твой и т.н.
При всички случаи произнасянето на биткоИн не е със същото звучене като кой, той, мой и т.н.

Да не говорим пък за множественото число - разбира се, че е биткоИни, а не биткоЙни... (опитайте се да произнесете биткоЙни и ще се убедите, че не звучи добре)

Консултирах се и с филолог, който потвърди, че изписването трябва да е с И - биткоИн.

Най-добре е истински специалисти да се изкажат по темата.
Така или иначе практиката вече тръгна погрешно, навсякъде всички го пишат биткоЙн и заради този прост факт със свикването, според мен ще е трудно, ако не и невъзможно да се започне да се изписва правилно.

Поздрави :)

Винаги съм се насилвал да пиша койн, вместо коин, защото до сега се е твърдяло упорито че първото е правилно. Но така и не свикнах да не го правя на сила.

До някъде бих могъл да приема койн (излъгах), но в никакъв случай не мога да приема койни. За мен поравилното категорично е коин. Разбира се аз нямам нищо общо с езиците и филологията. Но някак анйлийското "и" и "й", така или иначе са различни от нашите, освен че те в крайна сметка си имат само "i".

Затова всъщност предпочита да го пиша пиша bitcoin, както и всяка чужда дума за която не съм сигурен. Дори тук не е толкова важно кое е по-правилно, а как е по-вероятно да те разберат отсреща.

Иначе може да се помисли и за преводи от сорта на битмонета или битпара. Дори могат да станат "битови пари" (я каква хубава игра на думи се получи) :mrgreen:
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Следваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], ionicle, Kris, MadDog, mincho, Spenchoni, svetlim, viniamin