Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 17 Май 2019, 08:43

Здравейте,

планирам да обменя около 10 БТЦ от време ~2010 (цена на придобиване е нула).
Работя на ТД, имам и няколко граждански, подавам данъчна декларация всяка година (приложение 1 и 3 попълвам).

Въпроси: (счетоводители които познавам лично не са чували за биткоин и се чудят какво да ми отговорят).
Български ексчейндж на части? (да кажем по 5-6000 лева)?
Или кракен - верифицирах се и преведох няколко пъти по 100 евра. Но какво става ако преведа 10000 евро?
Какви данъци трябва да декларирам - само 10% накрая на данъчния период ли?
Някакъв авансов данък трябва ли?
Здравни?
Регистрация по ДДС за физическо лице? Кога - в момента на обмяна?
Други?
Съвети?
Читав счетоводител/фирма за консултация? Кой?

Благодаря предварително за отговорите.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bruter » 17 Май 2019, 11:03

Ако преведеш 10000 евро директно от Кракен вероятността да ти ги блокират е огромна, не рискувай. Направи си сметка в Fidor Bank, превеждай си там парите от Кракен и след това от тази сметка ги пращай към българска банка. Миналата година изрично питах и радара беше 30000 лева. Ако превеждаш суми към БГ под радара никой не те закача освен ако не прехвърлиш сумарно 500000 лева. За да си абсолютно сигурен най-добре отиди в българската банка където ще превеждаш парите и директно ги попитай до каква сума не се попълва декларация за произход, ако произхода те притеснява. Не споменавай в банката по никакъв повод Биткоин, криптовалути и т.н. Ако се стигне до попълване на декларация за произход на парите, пишеш "Доходи от продажба на финансови активи".

При попълване следващата година на данъчната декларация не ти трябва никакъв счетоводител. Попълваш си Декларация чл.50 (Образец 2001) от ЗДДФЛ като в Таблица 2 на Приложение 5 попълваш отделните сделки в Кракен, слагаш код 508 "Доходи от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи" и цена на придобиване 0. Ще платиш 10% данък върху цялата сума, но щом ще получаваш парите по банков път това ти е най-добрия вариант.

Кратко описание как да си направиш акаунт в Fidor Bank: viewtopic.php?f=3&t=6280#p58601
На прос човек мое да му набиеш само един .Ур, акъл нема как да му набиеш
bruter
Bitcoin Fanatic
 
Мнения: 202
Регистриран на: 05 Авг 2013, 13:31

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот filchef » 17 Юни 2019, 21:40

„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот marrow » 13 Окт 2019, 20:16

Привет,

Някой знае ли дали трябва да се плаща данък при продажбата на крипто срещу крипто?
Съдейки по тази статия, явно трябва: https://www.capital.bg/biznes/moiat_kap ... _bitkoina/
Например:
1 януари 2019 купувам Bitcoin за 100 лв (тогава цената да кажем е 1000 лв за 1 Bitcoin)
1 юли 2019 цената за 1 Bitcoin вече е 2000 лв. Продавам Bitcoin-a който притежавам (вече 200 лв) за ETH. В никакъв момент не cash out-вам във fiat.
Дължа ли 10 лв данък?

Друг въпрос:
1 януари 2019 купувам Bitcoin за 100 лева. Само го държа, не го продавам, т.е не реализирам печалба. Трябва ли да упомена в декларацията че притежавам Bitcoin?
marrow
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Окт 2019, 20:13

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот filchef » 13 Окт 2019, 21:44

marrow написа:Привет,

Някой знае ли дали трябва да се плаща данък при продажбата на крипто срещу крипто?
Съдейки по тази статия, явно трябва: https://www.capital.bg/biznes/moiat_kap ... _bitkoina/
Например:
1 януари 2019 купувам Bitcoin за 100 лв (тогава цената да кажем е 1000 лв за 1 Bitcoin)
1 юли 2019 цената за 1 Bitcoin вече е 2000 лв. Продавам Bitcoin-a който притежавам (вече 200 лв) за ETH. В никакъв момент не cash out-вам във fiat.
Дължа ли 10 лв данък?

Друг въпрос:
1 януари 2019 купувам Bitcoin за 100 лева. Само го държа, не го продавам, т.е не реализирам печалба. Трябва ли да упомена в декларацията че притежавам Bitcoin?


Закона е като врата у поле всеки го тълкува както му е удобно според мен докато не кешираш нямаш реален доход щото етера който си закупил утре като го продадеш може да не струва 100 лева така че докато не го продадеш и изтеглиш парите нямаш задължения за деклариране виж ако в края на календарната година го продадеш на печалба имаш задължение да я декларираш иначе всичко друго е вътреборсова търговия.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот marrow » 14 Окт 2019, 22:01

filchef написа:Закона е като врата у поле всеки го тълкува както му е удобно според мен докато не кешираш нямаш реален доход щото етера който си закупил утре като го продадеш може да не струва 100 лева така че докато не го продадеш и изтеглиш парите нямаш задължения за деклариране виж ако в края на календарната година го продадеш на печалба имаш задължение да я декларираш иначе всичко друго е вътреборсова търговия.


Благодаря за отговора.

А щом криптото се води финансов актив, има ли глоба ако през годината купиш с цел buy and hold и не декларираш че го държиш, подобно на както има глоба ако не декларираш че държиш акции които си купил с цел buy and hold?
marrow
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Окт 2019, 20:13

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 14 Окт 2019, 23:05

marrow написа:
filchef написа:Закона е като врата у поле всеки го тълкува както му е удобно според мен докато не кешираш нямаш реален доход щото етера който си закупил утре като го продадеш може да не струва 100 лева така че докато не го продадеш и изтеглиш парите нямаш задължения за деклариране виж ако в края на календарната година го продадеш на печалба имаш задължение да я декларираш иначе всичко друго е вътреборсова търговия.


Благодаря за отговора.

А щом криптото се води финансов актив, има ли глоба ако през годината купиш с цел buy and hold и не декларираш че го държиш, подобно на както има глоба ако не декларираш че държиш акции които си купил с цел buy and hold?


Това е интересен въпрос, но според мен изпадаме в "дребнавост", едва ли някой ще се сърди, че искаш да си платиш данъка. Разбира се, ако говорим за големи суми с неясен произход за закупуването на биткойн или други криптовалути, тогава ще трябва да се доказват от къде са средствата. Аз даже не знам къде в декларацията има възможност за това, но така или иначе не съм експерт.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот filchef » 15 Окт 2019, 00:39

marrow написа:
Благодаря за отговора.

А щом криптото се води финансов актив, има ли глоба ако през годината купиш с цел buy and hold и не декларираш че го държиш, подобно на както има глоба ако не декларираш че държиш акции които си купил с цел buy and hold?


Не съм чувал да има глоба за акции които си купил и държиш с цел бай енд холд - ти да не си живял в америка - там има такива закони - вярно, че нашите посредници не предлагат реални акции а договори за разлика но доколкото знам данък се плащаше само върху дивидента когато ги държиш.Вече ако ги кешираш акциите или договорите за разлика е друга бира - трябва да си платиш както 10% данък печалба така и 5% върху дивидента допълнително тоест общия данък върху дивидента е 15%.Ако са американски акции или договори за разлика дължиш и данък към американското правителство по тяхната тарифа за чужденци - той посредника ти ги удържа автоматично от сметката на края на годината - тая глупост Тръмп я въведе като дойде на власт мисля че ако държиш такива акции ти удържат сума все едно че си ги продал по цена на затваряне на края на годината независимо че не си ги продал и през следващата година ако продължаваш да ги държиш се третира че си ги закупил в първия работен ден на новата година.

Най добре да не те объркам нещо консултирай се със счетоводна или одиторска къща или адвокатска кантора имаща опит с криптовалути.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот marrow » 16 Окт 2019, 22:19

Всъщност и аз съм в грешка, търгуването с крипто по-скоро може да се съпостави с Forex търгуване, отколкото с търгуване на акции. Не че знам какво се декларира при осъществяване на Forex сделки. :D

За акции съм сигурен, че си задължен да декларираш какво си купил през годината, дори ако не си продал нищо. Прави се в Приложение номер 8 на декларацията (притежавани акции, дялови участия в дружества...)
marrow
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Окт 2019, 20:13

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 13 Фев 2020, 18:29

Ето още по темата:

Как се облагат приходите от търговия с виртуални валути - говорителят на НАП Росен Бъчваров отговаря на Румен Йовчев БНТ

Накратко: Биткойн и криптовалутите са Финансови активи според НАП и да пускайте си декларациите ;)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Sando_83, Spenchoni, viniamin

cron