Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот GenaDP » 09 Фев 2019, 20:38

2GOOD написа:Относно този казус, се консултирах с втори Одитор и отговора отново бе същият - не се дължат здравни. В моят случай е малко по-различно (може би), защото съм СОЛ, а не безработен и реално само в един-два месеца имам преводи от биткойн борси, но ме увериха, че сделките с финансови активи не влизат в това число. В крайна сметка може би ще е добре да се пусне запитване до НАП и в писмен вид да получим официално становище.


Кви казуси, кви официални становища, кви пет лева?
Що не прочетеш закона - там всичко е написано доста разбираемо. Доходите от сделки с финансови активи се облагат с данъци, освободени са само от ДДС. Доплащане се дължи за месеците, при които доходът е надхвърлил сумата, за която са били внесени авансовите вноски. Попълни си годишната данъчна дакларация онлайн - тя сама смята колко трябва да доплатиш.
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 10 Фев 2019, 18:03

GenaDP написа:
2GOOD написа:Относно този казус, се консултирах с втори Одитор и отговора отново бе същият - не се дължат здравни. В моят случай е малко по-различно (може би), защото съм СОЛ, а не безработен и реално само в един-два месеца имам преводи от биткойн борси, но ме увериха, че сделките с финансови активи не влизат в това число. В крайна сметка може би ще е добре да се пусне запитване до НАП и в писмен вид да получим официално становище.


Кви казуси, кви официални становища, кви пет лева?
Що не прочетеш закона - там всичко е написано доста разбираемо. Доходите от сделки с финансови активи се облагат с данъци, освободени са само от ДДС. Доплащане се дължи за месеците, при които доходът е надхвърлил сумата, за която са били внесени авансовите вноски. Попълни си годишната данъчна дакларация онлайн - тя сама смята колко трябва да доплатиш.


Направих допълнително търсене по въпроса и открих това:

Здравното осигуряване на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Те внасят авансово здравноосигурителни вноски върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т. 3, през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО.Когато лицата упражняват дейности на различни основания по чл. 4 от КСО подлежат на държавно обществено осигуряване за всяка една от тях, като осигурителните вноски се внасят върху осигурителния доход в поредността, определена в чл. 6, ал. 11 от КСО, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход за съответната година, по следния ред:
доходи от дейности на лицата съгласно последователността, посочена в чл. 4, ал. 1 и 10 (в т. ч. доходи от трудови правоотношения);
доходи от обезщетения, изплащани по Кодекса на трудаили по специални закони, върху които се дължат осигурителни вноски;
осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители;
доходи за работа без трудово правоотношение.
От цитираните разпоредби следва, че за Вас би възникнало задължение да се осигурявате като самоосигуряващо се лице, само ако упражнявате трудова дейност на някое от основанията, посочени в чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 или 4 от КСО (арг. от чл. 10, ал. 1 от КСО).От Вашето запитване става ясно, че в качеството Ви на физическо лице сте придобили доходи от търгуване на борси с криптовалута-биткойн и че нямате регистрация като търговец. Следователно, доколкото получените от Вас доходи не са резултат от извършвана трудова дейност като самоосигуряващо се лице, те не се считат за доходи от трудова дейност по смисъла на чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от КСО и върху тях не се дължат осигурителни вноски за социално и здравно осигуряване по описания по-горе ред на чл. 4, ал. 3, т. 2 и чл. 127, ал. 1 от КСО и чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО.Упражняването на трудова дейност от лицата по смисъла на чл. 4 от КСО се установява за всеки конкретен случай в хода на административното производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).


Източник: http://www.advokati-vbp.com/news/danuch ... luti-29203
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот GenaDP » 10 Фев 2019, 20:28

2GOOD написа:Направих допълнително търсене по въпроса и открих това:
...

Източник: http://www.advokati-vbp.com/news/danuch ... luti-29203


То да го откриеш не е достатъчно, трябва да го прочетеш и разбереш... Жокер - започни със зададените въпроси, после гледай отговорите.
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 10 Фев 2019, 21:04

GenaDP написа:
2GOOD написа:Направих допълнително търсене по въпроса и открих това:
...

Източник: http://www.advokati-vbp.com/news/danuch ... luti-29203


То да го откриеш не е достатъчно, трябва да го прочетеш и разбереш... Жокер - започни със зададените въпроси, после гледай отговорите.


Прочетох цялото писмо от горе до долу и наистина не разбирам какво имаш в предвид. Може би ще е по-лесно да обясниш или и аз не знам :doh:

Едит: говорим за търговия с криптовалути, не за добиване, където нещата са съвсем различни - там е по занятие и всичко се плаща
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 11 Фев 2019, 01:04

Още ли дъвчите тея здравни осигуровки не се здържах просто, толкова ли е сложно :D ?

Здравни се довнасят САМО ако внасяте здравно като безработни(чл.40 ал.5).

безработни = внасяте по 8% от половината от минималната заплата(чл.40 ал.5) т.е 20 и няколко лв на месец(8% от 280лв.) не ми се смята в този късен час..

Когато вземете пара без значение от какво данъчните му казват облагаем доход да речем 1000лв. за месец върху тея пари дължите и здравни осигуровки САМО ако внасяте здравно като безработни(чл.40 ал.5).(повтарям)

т.е до сега вие сте внасяли върху 280лв.(половината минимална) и трябва да доплатите разликата до 1000лв. т.е доплащате 8% върху 720лв.

При всички останали случай, ако не внасяте осигуровки по чл.40. ал.5 т.е не като безработни НЕ трябва да довнасяте здравно.

В случая на 2GOOD не трябва да довнася, тъй като неговите се внасят като самоосигуряващо се лице или така наречената свободна професия на тея по чл.40 ал.5 безработните пак им казват самоосигуряващи се, но само за целите на здравното осигуряване..

ето линк към една статия:

https://www.anagami.bg/blog/dovnasqne-na-zdravni-osigurovki/

Живи и здрави!
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот GenaDP » 11 Фев 2019, 01:15

2GOOD написа:Прочетох цялото писмо от горе до долу и наистина не разбирам какво имаш в предвид. Може би ще е по-лесно да обясниш или и аз не знам :doh:


Питащият работи на 4-часов трудов договор в българска частна фирма, където е осигурен за всички случаи. Получава отговор, съобразен с този факт. По-горе Беемвеецът говореше за самосигуряващ се безработен (демек индивид, самоосигуряващ се по чл.40, ал.5, т.1 от ЗЗО)

Апропо, "предвид" се ползва БЕЗ предлог.
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 11 Фев 2019, 12:36

GenaDP написа:
2GOOD написа:Прочетох цялото писмо от горе до долу и наистина не разбирам какво имаш в предвид. Може би ще е по-лесно да обясниш или и аз не знам :doh:


Питащият работи на 4-часов трудов договор в българска частна фирма, където е осигурен за всички случаи. Получава отговор, съобразен с този факт. По-горе Беемвеецът говореше за самосигуряващ се безработен (демек индивид, самоосигуряващ се по чл.40, ал.5, т.1 от ЗЗО)

Апропо, "предвид" се ползва БЕЗ предлог.


Само безработен, инвалидите не са в това число до колкото знам ако не работят е получават пенсия осигуровките им ги плаща държавата и не са по чл.40 ал.5.

В случая на 2GOOD да речем на година като СОЛ изкарва 10000лв. и върху тях си дължи всичките осигуровки социални и здравни. и си плаща както му реда, само че има доход от продажба на крипто приложение 5 в данъчната декларация в тоя случай тези пари от криптото да речем пак 10000лв. не ги включва в изчисляването на осигуровките като СОЛ, тъй като се водят страничен доход и затова само 10% данък.
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 11 Фев 2019, 12:39

Ако един безработен кешаутне 10000лв. от крипто за година върху тея пари си плаща здравните, тъй като това му е единствения доход.Не дължи социални осигуровки за пенсия, тъй като това не се води като трудова дейност, а доход от продажба на имущество...
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 11 Фев 2019, 14:55

Благодарности на БееМВе-то за изчерпателния отговор
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот GenaDP » 11 Фев 2019, 15:11

bmwe37 написа:Ако един безработен кешаутне 10000лв. от крипто за година върху тея пари си плаща здравните, тъй като това му е единствения доход.Не дължи социални осигуровки за пенсия, тъй като това не се води като трудова дейност, а доход от продажба на имущество...


Спорът беше не дали дължи или не дължи здравни осигуровки, а как се изчисляват - дали само за месеца, през който са придобити, или получената сума се разпределя по равно за всички месеци (както твърди Беемвеецът).
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin