Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот versa82 » 13 Авг 2020, 11:14

Прехвърлям това тук от крещялката ,да не се загуби като инфо :)

Данък от 10% се дължи за търговия с виртуални пари
https://trud.bg/%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8A%D0%BA-%D0%BE%D1%82-10-%D1%81%D0%B5-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D1%81-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%82%D1%83%D0%B0/

това другото е за форекс трейдъри ,но според мен има общо и с криптото
https://www.elana.net/bg/trading-news/592/treidurite-plashtat-danuci-samo-na-oblagaemi-dohodi.html
versa82
 
Мнения: 25
Регистриран на: 07 Юни 2017, 15:27

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 13 Авг 2020, 19:08

versa82 написа:Прехвърлям това тук от крещялката ,да не се загуби като инфо :)

Данък от 10% се дължи за търговия с виртуални пари
https://trud.bg/%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8A%D0%BA-%D0%BE%D1%82-10-%D1%81%D0%B5-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D1%81-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%82%D1%83%D0%B0/

това другото е за форекс трейдъри ,но според мен има общо и с криптото
https://www.elana.net/bg/trading-news/592/treidurite-plashtat-danuci-samo-na-oblagaemi-dohodi.html


това е СТАРА дезинформация, не гледате ли датите?!
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Крипто и НАП в детайл

Мнениеот loomdart » 03 Дек 2020, 11:59

Здравейте!

Изчитайки вскички съществуващи теми, обърнали внимание на декларирането на доходи от криптовалути, както и доста външни източници (напр. секцията въпроси - отговори в сайта на НАП), имам адски много въпроси на тема деклариране на крипто-доходи.

До колкото разбирам, на теория, трябва да пресметнем печалба/загуба от всяка сделка която сме направили през годината (дори да става въпрос за сделка, при която с едно крипто купуваме друго) и резултатът от тези сметки би дал позитивна/негативна сметка и ако е позитивна - дължим 10% данък над тази "печалба", дори и никога нищо да не е стигнало до наша банкова сметка.

Тук идва и следващият въпрос - купуваме един биткой на 10 000 и на 20 000. Имаме общо два и сме дали 30 000 долара. Продаваме половин биткой на 15 000. Това печалба (в чужбина го наричат FIFO "First in, first out" т.е. смятаме стойностите по реда на закупуване, започвайки от първата транзакция), или е загуба ( LIFO "last in first out) или не е нито едното, нито другото, тъй като средната цена, на която сме закупили биткойн е също 15 000 долара. Може да си представите, ако човек държи USDT и BTC, прави по някокло такива транзакции на ден и никога не минава изцяло в едната или другата криптовалута, колко сложно може да стане.

Друг е въпросът, ако затворим много голяма печалба днес (с някой десеторно гръмнал алткойн, в който сме инвестирали 1900 долара, купим обратно един BTC (10торна печалба) и дължим 10% данък на печалбата (10% от"19 000 - 1900 = 17100 или 1710 долара), транслирана от долара в лева) и след това цената на биткой, докато си го държим, стане 20 пъти по-ниска - ние или трябва да "затворим позицията си"/продадем този бикойн до края на годината, за да не платим данък на нещо, което вече го нямаме. Друг е въпросът, че може да продадем на 31 декември 23:59 и купим обратно на 01.01.2021 00:01ч.

Блокчейнът и особенно ERC20 токъните също ми създават голямо главоболие. Как се третират доходи/транзакции като:

1. Airdrop/Fork - получавате някакъв токън/койн, само защото сте държали друг
2. Staking - получавате "лихва" върху крипто, което сте заключили и стейквате с него още от него
3. Token-swap - държите един токън, девелопърите решават да го заменят за друг, за да създадат нов смарт-контракт с нови механизми и получавате нов койн, който струва различна цена (а старият токън струва 0.00 и не може да бъде продаден никъде),новият получен е в някакво съотношение на това което сте имали (пример: имате 10 токъна, всеки струващ 10 лева. правят token-swap и получавате от новия токън в съотношение 2:1, т.е получавате 5 единици от новия токън, които пък, заради промени в броя на койтовете в объщение, струват 12 лева всеки ( реално има "загуба", при осъществяване на новия продажба веднага) и тн.

Изобщо не искам да коментирам децентрализирани DeFi токъни, както много създадени в Uniswap, който имат дефлационни механизми и, например, при всяка транзакция на този токън, смарт-контракът "гори"/унищожава процент от тази транзакция, с което всеки холдър губи малка част от свойте токъни, с цел глобално намаляване на койнчетата в сиркулация)...

Дайте малко ноу хау, поне за нещата за които сте сигурни. Разбирам, че и НАП нямат идея какво да правят в много голяма част от случаите. Чувам хора, които манифестират, че не се плаща нищо, което не е стигнало като реална валута в банкова сметка и тн.
loomdart
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Дек 2020, 11:32

Re: Крипто и НАП в детайл

Мнениеот filchef » 03 Дек 2020, 13:13

Защо постоянно пускате нови теми
има си 2 теми в които се обсъждат тия въпроси
1. viewtopic.php?f=22&t=1627
2. viewtopic.php?f=3&t=5400
Тук нямаме изявени данъчни експерти но това което казваш според мен не е вярно - някой хора тук трейдват с ботове и правят хиляди сделки на ден - то е както при брокер за форекс ,акции фючърси и индекси - гледа се крайния годишен резултат за съответната борса - не съм данъчен специалист и това не е съвет за попълване на данъчна декларация.

Темата е преместена!
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2264
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Крипто и НАП в детайл

Мнениеот jkminkov » 03 Дек 2020, 13:21

Печалба имаш само когато борсата поддържа портфейл с истински фиат, стейбълкойните НЕ са такива, т.е. ситуацията е същата като:
Имаш 100 лева и влизаш в пазара, купуваш тикви за 100 лева и ги заменяш за ябълки, после ябълките за круши, крушите за орехи, орехите си ги носиш вкъщи, за тях дължиш данък само ако ги продадеш на някой съсед за повече от 100 лева, т.е. средната ти цена на придобиване на орехите е 100 лева, ако някой ти подари други орехи, за теб цената им е 0, но ако за тиквите си наел хамалин за 10 лева, тези 10 лева не можеш да си ги приспаднеш като разход, цената на таксито до вкъщи също/таксите на борсата за теглене/.
Това е в общия случай, когато си физическо лице, за фирмите е друго.

p.s. горните теми засягат получаване на печалбата по банкова сметка, а не замяна.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот CYPER » 16 Дек 2020, 03:58

Изчетох част от темата и доколкото разбирам се плаща само 10% плосък данък на всичко продадено.
Мен повече ме интересува дали въобще ще се намери БГ банка, която да приеме примерно 100К лв от някоя борса?
Сериозно обмислям прибираме в БГ заради по-добрия данъчен климат, но ако никой банка не се навие да приеме парите няма голям смисъл.
CYPER
 
Мнения: 136
Регистриран на: 01 Авг 2013, 19:22

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 16 Дек 2020, 11:31

CYPER написа:Изчетох част от темата и доколкото разбирам се плаща само 10% плосък данък на всичко продадено.
Мен повече ме интересува дали въобще ще се намери БГ банка, която да приеме примерно 100К лв от някоя борса?
Сериозно обмислям прибираме в БГ заради по-добрия данъчен климат, но ако никой банка не се навие да приеме парите няма голям смисъл.


Уж 10% да, но доколкото разбирам при суми 50К+ ще е разправия много сериозна и зависи от служителя на НАП на който ще попаднеш, и как ще се тълкуват нещата.
В разговора ми с едната счетоводителка, развихме няколко хипотези:
според нея (по спомен пиша и може някои неща/проценти да не са точни)
1. безработен кешира от коин - данъците стават ~30% (не чисти 30% защото максимален осигурителен доход е 3000 лв. има разбивка) - дължат се осигуровки, здравни и т.н.
2. работещ на трудов договор (моя случай) - 10% еднократно, но пък може да влезе в тълкуване на независима икономическа дейност (ако правиш постоянно сделки) - тогава 15% и декларация по други параграфи от данъчните закони.
3. ако преминеш 50К+ доход лева - задължително регистрация по ДДС (това 100% сигурно и потвърдено). Вероятно при регистрацията могат да искат от нищо до безброй документи, извлечения и т.н. каквото би се сетил данъчния.
4. разни схеми с фирми ЕООД-та - вдигат се данъци и разправии. Банки с ЕООД и крипто преводи също правят проблеми.
За банките въпроса е отворен. Никой не е потвърдил за преводи на големи суми (редовите касиерки нищо не знаят).
Хардкор ХОДЛер само им се радваме на някакви числа в портфейлите, а който иска фиат нъцки. Или трябва да си ги обменям на черно и да ги държа в дюшека.
Най-ме радваше при тези разговори - имам едно "нищо нещо" от 10 години стискам, сега има хора, които са готови да ми платят 100К за това "нищо нещо" аз как да съм чист с тия 100К и отсреща реакцията :think: :shock: :shock: :shock: и изпушили глави.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 16 Дек 2020, 14:29

perla написа:
CYPER написа:Изчетох част от темата и доколкото разбирам се плаща само 10% плосък данък на всичко продадено.
Мен повече ме интересува дали въобще ще се намери БГ банка, която да приеме примерно 100К лв от някоя борса?
Сериозно обмислям прибираме в БГ заради по-добрия данъчен климат, но ако никой банка не се навие да приеме парите няма голям смисъл.


Уж 10% да, но доколкото разбирам при суми 50К+ ще е разправия много сериозна и зависи от служителя на НАП на който ще попаднеш, и как ще се тълкуват нещата.
В разговора ми с едната счетоводителка, развихме няколко хипотези:
според нея (по спомен пиша и може някои неща/проценти да не са точни)
1. безработен кешира от коин - данъците стават ~30% (не чисти 30% защото максимален осигурителен доход е 3000 лв. има разбивка) - дължат се осигуровки, здравни и т.н.
2. работещ на трудов договор (моя случай) - 10% еднократно, но пък може да влезе в тълкуване на независима икономическа дейност (ако правиш постоянно сделки) - тогава 15% и декларация по други параграфи от данъчните закони.
3. ако преминеш 50К+ доход лева - задължително регистрация по ДДС (това 100% сигурно и потвърдено). Вероятно при регистрацията могат да искат от нищо до безброй документи, извлечения и т.н. каквото би се сетил данъчния.
4. разни схеми с фирми ЕООД-та - вдигат се данъци и разправии. Банки с ЕООД и крипто преводи също правят проблеми.
За банките въпроса е отворен. Никой не е потвърдил за преводи на големи суми (редовите касиерки нищо не знаят).
Хардкор ХОДЛер само им се радваме на някакви числа в портфейлите, а който иска фиат нъцки. Или трябва да си ги обменям на черно и да ги държа в дюшека.
Най-ме радваше при тези разговори - имам едно "нищо нещо" от 10 години стискам, сега има хора, които са готови да ми платят 100К за това "нищо нещо" аз как да съм чист с тия 100К и отсреща реакцията :think: :shock: :shock: :shock: и изпушили глави.


Ох финала ми хареса много :)
Иначе да, ако не СОЛ и не си на работа се дължат и осигуровки. Относно ДДС регистрацията, моето "счети" каза, че лесно става само всеки месец трябва да се правят отчети - което е разход на време и пари разбира се. В случай, че не фиатните пари не са жизненоважни, винаги могат да се разтеглят до 50к на година. А и може добра услуга направят на ходлърите :mrgreen:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 16 Дек 2020, 17:11

CYPER написа:Изчетох част от темата и доколкото разбирам се плаща само 10% плосък данък на всичко продадено.
Мен повече ме интересува дали въобще ще се намери БГ банка, която да приеме примерно 100К лв от някоя борса?
Сериозно обмислям прибираме в БГ заради по-добрия данъчен климат, но ако никой банка не се навие да приеме парите няма голям смисъл.


за да се водиш "прибран" трябва да минат 183 дни, броено от 01.01.2021, иначе дължиш на нейно величество, и да най-добре е да се водиш на работа 8 часа на ден, иначе данъците са други.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 16 Дек 2020, 18:23

jkminkov написа:
CYPER написа:Изчетох част от темата и доколкото разбирам се плаща само 10% плосък данък на всичко продадено.
Мен повече ме интересува дали въобще ще се намери БГ банка, която да приеме примерно 100К лв от някоя борса?
Сериозно обмислям прибираме в БГ заради по-добрия данъчен климат, но ако никой банка не се навие да приеме парите няма голям смисъл.


за да се водиш "прибран" трябва да минат 183 дни, броено от 01.01.2021, иначе дължиш на нейно величество, и да най-добре е да се водиш на работа 8 часа на ден, иначе данъците са други.


До колкото знам и наличието на собствен имот, роднини, семейство определят уседналост. Относно банки приемащи преводи от крипто имам специална тема за това :mrgreen:
Ако стоиш под лимита от 10к евро за изискване на документ за произход на средствата, не би трябвало да има проблеми. За най-сигурно стой под 5к на превод!
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin